Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Член од
27 јануари 2018
Мислења
375
Поени од реакции
1.231
Д. К

Ми се чини или животот во Македонија стана скап?
Ќе отидеш до маркет, ќе пазаруваш две кеси, кога ќе погледнеш фактички ништо не си купил а имаш оставено над 1000 денари.
Лошо.

Ај отидов да догледам CM. :motorce:
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Немам во животот ниту една филозофска книга прочитано, ниту пак сум изгледал некој филозофски филм, па затоа и не сум човек кој филозофира многу, но би сакал нешто да кажам, па можеби на некој ќе му се најде.

После животот нема ниту пекол ниту рај, ниту втор живот, ниту раѓање во туѓи тела, ниту повторно соединување со блиските во другиот свет, ништо. Користете ја религијата за да сте подобар човек, да светот кога ќе си заминете биде барем малку поубаво место за живеење во споредба од тоа каков бил кога сте се приклучиле во него, да помогнете, дали на себе или на другите, ако живеете на ваков начин според мене сте верник, не зависно дали одите во верски објект, пратите исти ставови со библија/куран и сл. Да продолжам, после животот нема ништо, остануваат само делата зад вас. За тие што остануваат на светот, ќе останат само спомените од вас, времето поминато заедно, тагата и радоста, насмевките и солзите. Никогаш ама баш никогаш немојте да водите инает, бидејќи инаетот ви крати многу спомени, а целиот живот се базира на тие спомени, на крај само тие остануваат. Ако ви се оди некаде, но не одите бидејќи водите инает на тој кој оди, немојте, одете и поминете си убаво, премногу е краток овој живот за да се води инает. И кога ќе изгубите близок, нема да може да спречите тагата тоа е јасно, но сакам да спречите каење за нешто и жалење по нешто што не сте го направиле дур тој бил со вас, некој пропаднат план, патување, или уште полошо, премочлено извини/благодарам. Затоа ако нешто ви значи, кажете се што имате да кажете денес, напрајте нешто заедничко денес и испишете спомени денес, бидејќи ништо друго освен сегашноста не е загарентирано. Еден ден ако проживеете ќе останете сами, ваше е дали ќе бидете целосно сами и празни во себе, или ќе имате толку многу спомени, и среќни и исполнети заедно со нив ќе го напуштите светот.

 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.784
Поени од реакции
6.970
Си одам од Вроцлав за 13 дена. Не знам што да мислам. Ќе ми недостасува убавата храна. Ќе ми недостасуваат убавите девојки што ги гледам по улиците. Не знам што нема да ми недостасува. Може нема да ми недостасува осаменоста, ама некако убаво ја возам тука. Многу читање, многу слушање музика, концерти. Веројатно, тоа е животот. Убав спокој и ужасни соседи.

Atmosphere - Delicate
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
Драга,

Станав и јас сељачана. Не се гордеам со тој факт, али кога си опкружен со такви особи, кои очито не можат да резонираат повисок левел на култура, мораш да се симнеш ти малце.
Иам една комшика која обожава музика, во 7 сабајле ечи радио, во 7 навечер ечи радио, во 2 сабајле ечи и она со радиото. И ова си трае некој месец, кога ќе размислам отсекогаш сум се сметала за нетрпелива особа, али чим со месеци го трпев ова, сфаќам дека сум се потценила со нервите. Ужасно е гласна и кога зборува, ја слушам на телефон кога се дере, кога си прави муабет со гости, а еден грд глас што има, мислам дека треба во куќа на хорор да ја пикнат да плаши луѓе.
И ми пукна филм денес, ненаспана останав. Отпекнав и јас музика да трешти, додуша треба фала да ми каже за она што јас го пуштам, во споредба со тоа она што го пушта. И планирам вака секој ден да терам. Знам дека ништо нема да смени ако и тропнам на врата, ако пробам културна да сум, пошто џабе е кога она нема никаков осет досега. Па сега јбг, наместо на слушалки ко досега, има и она да слуша јас што слушам, па ваљда некако ќе се неутрализираме.

Не бидете тикви без осет, освен ако не сте приморани.
 
L

Löwe

Гостин
Имам братучеда што депилира и ми кажува имала еден тон резервации од полуматурантки за бразилска депилација. Бреј децава, значи брејјјјј. Да ти е страв ќерка да имаш.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.627
Ништо не е тоа, пред некој ден се возам со еден таксист, на нормален и поштен ми личеше чичето, вика возам матурантки позади, пијани, се смеат се кикотат, севаат батаци како на 30 годишни жени, едната ми вика - Чиче, чиче, види какви нозе имам, ти се дига ли на мене? и се фрштат се смеат паѓаат у транс, вика јас поцрвенев не знам што да кажам, кога другата вика - чиче јас се помочав од смеа, ги помочав гаќите, и вика стварно ги соблече гаќите и ги фрли напред. Не верувам дека лаже, пошто такви се децава, ги гледам секој ден на работа кај мене на пракса, тоа све пропалитети.
Ај страв ви е ќерка да имате, ама како ќе се жените еден Господ знае. Содома и Гомора.
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
А уште потрагично е што вака, а во некои случаи и уште побетер се однесуваат полуматуратните (ептен ретардиран термин, а заедно со терминов и самите прослави за завршено осмо...), значи дечишта од по 13-14 години. И после ќе се чудиме за постигнатите резултати на било какви тестирања и за општата состојба на општествово.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Драга, човек да се расцепи на парчиња од смеење и парчињата ќе фатат да се смејат. Што уште нема во чудеснава ни земја да се чуе, види, прочита. Грегоријанскиот календар да ти бил сатанистички. :pos::pos: :tapp: Oh my Satan :facepalm:. Кутар папа Грегориј XIII, Один да го прости, у гроб се превртува.
Таман мислиш се си видел од нивниот глупизам и ете ти одма ново чудо.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Тешко на тие што ги земаат ваквите, не верувам дека се и тие некои генијалци, ама со ваква да се расправаш цел живот....
62338832_903412003333635_6392395741570007040_n.jpg
volume 2 Како мали ѓокица ја замислува економијата и како се подобрува животот на просечниот Северџанин од ден на ден
Untitled.jpg
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.991
Потрагично од нашата држава е ситуацијата на патиштата со дупките и животните кои ги пуштаат жителите од околината да шетаат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom