Драга Кајгана (виртуелен дневник)

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Прашувам кога си дојде, ми одговори дека за неколку дена ќе ми кажи ми стана јасно дека периодот и е дојден :pos::pos::pos::pos::pos::pos:. Вика да се средам јас ќе ти се јавам :pos::pos::pos::pos::pos:. Лудило бате :icon_lol:. Ова не било почнаа епски работи да ми се случуваат во животов, настрана од тоа дека ме бркаат жениве за секс, сакаат да ме искористат :pos::pos::pos::pos::pos:, ми се случуваат случки од кои ми се крши реалноста не можам да поверувам во нив иако пред мене се одигруваат.

 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.967
Поени од реакции
35.600
Да се превземало мерки против "скул булингот" според македонските медиуми. :pos::pos::pos:

Најбедна и најдолна професија е новинарството, без никаква конкуренција.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.358
Поени од реакции
25.053
Имам комшии наспроти мене кои не ни се онака само комшии туку и пријатели, семејството се состои од татко и ќерка, ќерката има 17 години ама за жал е од оние деца кои поради некаков фактор (дали семејно, дали здравствено - слушнав доживеала висока температура како мала) е малку бавна, не сакам ни да го употребам зборот бавна затоа што не е фер, едноставно девојчето не е толку созреано како децата на нејзина возраст би рекол... Не и оди добро нашколо, безброј пати сум пробал да и помогнам, да и напишам домашна или да ја поднаучам нешто но кога не може не може и тоа е. Од друга страна, бајаги е домаќинка, средува низ дома, во дворот, секогаш кога не е нашколо татко и ја тера да работи нешто и си работи таа.

Него, друго ми беше муабетот. При еден разговор девојка ми ми рече дека нашла некои чизми од којзнае кога, дека биле убаво сочувани, но дека биле за помало девојче некое, и и реков супер ќе ги земам, имам една комшивка ќе и ги дадам неа. Татко и на девојчево не работи ништо, понекогаш ја викаме дома на ручек или за гледање серии со мајка ми, гледам колку што можам додека порасне да и помогнам, затоа сме луѓе, тие додуша имаат некои роднини од Австралија и чат пат им пуштаат нешто, и сега со чизмиве ај си реков ќе помогнам некако, знам како е да се нема, пред скоро брачед ми, постар од мене, ми рече дека имал некои рибок патики што ги облекол два пати во животот и ми ги даде речиси нови, па не пребирам ги зедов поминав еден краток филм со нив топ беа за на терен, и тоа ме поттикна и јас да помогнам некому, pay it forward.

Нејсе, и ги однесов чизмите на комшивчево, беше пресреќна, и беа точни и супер и стоеја, и ај фала фала, нема што фала камо носи ги ти... кога гледам после неколку дена, не ги носи чизмите, ја прашав зошто не ги носи, да не не и се убави и слично, и ми рече „не бе, ама тато ми забрани да ги носам затоа што било понижување да носам чизми од друг“ како бе така и велам, ја разубедувам дека не мислев ништо лошо со тоа, не сакав да навредам никој, и таа не бе не, тоа е, не допираше ништо до девојчето, додуша не е ни таа крива што не може да размислува со сопствен ум. И и реков ок, дај ми ги чизмите ако не јас ќе ги однесам во црвен крст, и ми вели „ама ги фрлив во контејнер, тато ми рече“ како бе така, се пренервирав, да одам да разговарам со татко и не вреди, не сум родител, тој така сака да ја воспитува ќерката и тоа е, негов избор.

Си мислам, нашиов менталитет е до таму отиден што е срамота да немаш, ај што сме материјално сиромашни ама духовно уште повеќе, затоа луѓе земаат кредит од банка за банална причина како на пример одење на одмор во Грција или купување нова гардероба, нов телефон, фрчат реклами за инстант кредити на сите страни, форца морца, еден куп задолжени луѓе кои богзнае кога ќе вратат кредит ама битно нема да седат дома пошо е срамота, недај боже да дознаат комшиите. Жал ми е за девојчево, сигурно има еден куп примери како овој.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
182
Поени од реакции
635
Добро бе да му е*ам мајката, дали се токму овие шо закажуваат термин во амбасада без договор или абер од работа во германија???? Чисто да се земело термин "ќе се најди понатаму" ? До каде бе со ваков помочан мајндсет мислат дека ќе догураат ? Дај бе остајте му на луѓе шо стварно имаат потреба да заминат да си земат термин порано.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.638
Поени од реакции
81.586
Во Прилеп мајмун не игра. Прилепчани се сметаат за поитри :icon_mrgr:

 
L

Löwe

Гостин
Ало бе девојки шмизли прчли ало бе 15ти Април дојде веќе, 28 степени дневна температура под сенка, на сонце може и 40+ фаќа.
Пролетта започна уште пред месец дена, ЗА КОЈ КУР УШТЕ НОСИТЕ ЧИЗМИ ДО БУТОВИТЕ КРЕНАТИ не можам да разберам никако. Идиотски е, грдо е, невкусно е уште со чизми да се шетате. Како бе не ви жежи не можам да разберам КАКО?
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.489
Поени од реакции
16.136
Братучед ми има дуќан има дуќан во приземје на зграда и гледам ставил тенда и му зборувам е супер, сега нема да ти ги наврнува работите, ова, она, кога тој ми вика не ја ставив поради тоа, туку често од становите некој расипувал кафе преку прозорец и фрлал лифчиња. Се уште не можам да верувам што ми кажа човекот...
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Драга Кајгана,
Човек е среќен, исполнет и остварен кога си гледа за себе и кога ужива во себе. Овие што за се имаат да ти промрчат, дали за музика, дали за изглед, дали за било што друго, не дека се такви, туку не се оствариле. И за да бидеш среќен и во мир, некогаш треба да ги редуцираш таквите луѓе околу себе.
 
Ф

Флеш

Гостин
Лове пуна подршка :dudlac: АБЕ ПРЧЛИИ :misticen: Зошо не носите хеланки ? :zloo: Ко оние покриените сте .Дајте бе гз‘ ве љуби машко . Најдобри гзиња имате у лето :pijanco::uzi:

Иначе после 4 недели без ден слободен на работа.утре сум слободен.:ojeaa: :kruna: ОДМОР :kruna:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom