Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Дискусија во форумот 'Општи муабети' започната од Acid, 2 март 2015.

 1. Mikja

  Mikja Инкoгнитo

  Член од:
  3 април 2017
  Мислења:
  2.284
  Допаѓања:
  2.175
  Oд скoрo у Ѓoрче се дoселив.Нoвa згрaдa и првo пaркирaње oд 15тинa кoли сaмo мoјaтa и уште еднa нa Ск тaблици.Си велaм кaј Ѓoрче пa уште никoј oд Скoпје.Кaкo пoминувa времевo дијaметрaлнo спрoтивнo oд мoите oчекувaњa.Влезoт стaклo,ни прaшинкa ни ливче мислиш у Гермaнијa е згрaдaвa.Сoседите кoј oд кoј пoкултурен,двa пaти неделнo ги џoгирaaт скaлите сo некoе средствo aбе нa пaрфем мирисa.У близинa игрaлиште нaпрaвенo пo сите светски стaндaрди сo некoјa плaвa бoјa специјaлнa нa бетoнoт дa не ти се верувa.Oдржaвaнo игрaлиштевo штрaфче или мутерче aкo пaдне oдмa гo зaменувaaт.Сијaлицa изгoренa не пoстoи.Е сегa тoј сo Ск тaблицa веднaш ми се нaфрли кaкo oн бил "стaр скoпјaнец" едини у тoј дел нa нaселбaтa.Имaше еднo кутaле пред згрaдa aмa буквaлнo сите гo чувaвме a јaс кaкo штo ми се слaбoст живoтниве немaше ден дa не гo пoгaлaм,дa не гo нaхрaнaм.Претхoднo кaде живеев имaше дoстa сoседи штo не сaкaa живoтни пa некaкo избегaвaв дa им дaвaм хрaнa иaкo никoгaш никaкoв прoблем.Еднo време oкoлу прaзнициве штo изминaa кучевo oд пред згрaдa гo снемa,еве скoрo две недели.Зaвчерa тoј стaриoт Скoпјaнец кoј единственo редoвнo сите ги испрaќa и пречекувa сo реклa кaзaлa муaбети oд типoт кoјa кoмшикa нaјкaснo се прибирaлa,ме сретнa и кo зa бељa гo прaшувaм дa не гo видел кутaлетo некaкo бев зaгрижен ми недoстaсувaше дa ме испрaти дo кoлa и дa ми ги извaлкa пaнтoлoните скoкaјки oд рaдoст,a тoј сo прстoт нa устa дa не чујaт другите ми вели Абе гo стaвив у гепек и уџум викa гo oднесoв у Тoпaнскo кaј Пoрше Мaкедoнијa му шибнaв некoлку клoци и гo пуштив нa улицa.Лежеше викa тукa смрдеше цел влез нa кучешкo.Мoрници ме пoлaзијa,едвaј се вoздржaв дa не му лупнaм некoјa шлaкaницa и тoa сaмo дa не дигa пaники сoпругaтa.Не смрди црвенaтa нaфтa штo секoј втoр ден oд кaнтa сипaјки јa у кoлa oстaвa флеки нa пaркингoт,и чaдoт кoгa секoј ден изигрaвaјки мехaничaр јa турирa кoлaнa oд чaдoт луѓетo прoзoрец не oтвaрaaт кучетo му мирисaлo штo се мoтaлo oкoлу згрaдa.Абе....тoa е прикaзнaтa зa стaриoт "Скoпјaнец"
   
  На Patience, bijons, Peja989 и уште 36 други им се допаѓа ова.
 2. whatto

  whatto

  Член од:
  26 јуни 2013
  Мислења:
  1.855
  Допаѓања:
  5.771
  Баш претходната страна ме наведе на муабетов кои го видов вчера.
  Една малолетничка си се шета со бела хеланка по скопскиве улици,голо меше,напрчена ко кур,газето и урла нафукај ми го,гаЌа носење никако океј.Млади се.
  Поминува еден постар господин 50+ ги разминува фино се врти отпозади за да ја простудира малава кршење врат,течење лиги као питбул при парење,формирање курова покривка.
  Па добро бе мајку му стара кога требаше да гледаш и да ловиш не си го искористил тој момент кај на куров сеа очите ти играт ко џамлии ви ебам семката педофилска.Ама и децава си го барат.
  Многу перверзи у градов.
  Безобразно многу.Премногу отвореност.
  и ова е тапа пример имаме многу пожестоки.
  Ги чувам у чорап за нова година.:ROFLMAO:
  [​IMG]
   
  На Patience, ckembarbtt, Darklady и уште 15 други им се допаѓа ова.
 3. silmarillion

  silmarillion Merchant @ Prancing Pony

  Член од:
  28 јуни 2015
  Мислења:
  5.897
  Допаѓања:
  10.904
  На Телма документарец за најпопуларниот Македонец до сега.
   
  На Makaron му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ЈуријАркадиевич

  ЈуријАркадиевич Модератор

  Член од:
  10 мај 2010
  Мислења:
  654
  Допаѓања:
  1.722
  Многу мразам луѓе кои со жолчна омраза коментираат недостатоци на луѓе што не ги познаваат, што прв пат ги гледаат. Од банални - зошто типот или типката има/имала мрсна коса и седела во кафуле до не знам, работи кои се неменливи. Полни со себе, арогантни, непогрешливи.
   
  На Patience, Stefan-kobe, Peja989 и уште 18 други им се допаѓа ова.
 5. KaWa

  KaWa

  Член од:
  12 јануари 2015
  Мислења:
  628
  Допаѓања:
  475
  Драга, на сите што им треба prevoS од germania ( Studgard, Franfurt, Minken) до Makedonia, да им се организира превоз у логор и да ги горат дур не станат пепел. :toe:
   
  Fredy Guarin, Smert, Löwe и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  6.490
  Допаѓања:
  7.077
  Генијалец заборавен од државата, и американците имале еден
   
  Последно уредено: 16 април 2018 во 02:40
  Корто Малтезе, krkac, Krstev и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. Hurin

  Hurin Pokerface bastard

  Член од:
  3 јуни 2009
  Мислења:
  7.504
  Допаѓања:
  11.431
  фан клуб на господинот Кочо Анѓушев :pos:
   
  На zee German, BilboBaggins, kazioX и уште 4 други им се допаѓа ова.
 8. NorahJones

  NorahJones

  Член од:
  28 јуни 2013
  Мислења:
  213
  Допаѓања:
  1.419
  Кајги, ако стоиш, седни си, овој мојов муабет ќе потрајт.

  Вчера бев на свадба.
  Не ми е за свадбата муабет, него за еден муабет шо се одви таму.
  Поканета беше и школска една од средно со која не сум скарана туку едноставно, немаш контакт од матура.
  Здраво, како си, дрн дрн кога ќе се видиме два пати во годината, ама немаме ништо заедничко за да продолжев да се дружам и во сите овие години по завршување на средново.
  Девојкава одеше 10 години со дечкото пред да ја запроси.

  И нема везе и сеа прати го дијалогот:
  Таа: Пушиш ли уште?
  Јас: Нее, ги откажав
  Таа: Ако де, ај дојди надвор прави ми друштво
  Јас: (ох Господее) Ајде ќе дојдам

  (Следниот разговор се одвива надвор, на цигара)
  Таа: Кај си сеа ти, у Скопје ли си?
  Јас: Таму сум да, се вратив после Италија пак сум таму.. Со дечко ми живеам, работа едно друго..
  Таа: Ако, терај си го животот, не се мажи
  Јас: Е шо е викам толку поразлично сега од порано, вие двајца десет години бевте заедно
  Таа: Абе ќе видиш поинаку е.. Нема кој да готве кој да пере кој да чисте
  Јас: Златна, јас тоа го праам од мои 18 години, освен перењето дека живеев по студентски. А сега од кога седам и со него, се е исто само плус перењето. Не ми кажувај ти за поразлично..
  Јас: А шо, вие никогаш не сте седеле заедно пред да се земите?
  Таа: Не.. Абе подруго е, ќе видиш, чекај чекај..

  Господе Боже.
  Многу е народов не знам како да кажам. Мисли дека само на него му се случуваат некои работи, дека е важен од некој аспект и дека мора да го сподели своето мислење со секој еден.
  Десет години да си со еден човек и наеднаш да почниш да живеиш заедно, епа да, поинаку ќе ти е.
  Ама знаиш зошто? Затоа шо за тие десет години ти си створил слика за тој човек.
  Кога живееш постојано со еден човек, таа слика се руше.
  Многу е поразлично да седиш заедно по недела, две на одмор. Или она да е постојано кај тебе или ти кај неа.

  Кога живееш заедно, делиш се. Од време до сметки, до готвење, до чистење, до живот. До проблеми, до навики.
  За сето тоа треба време да се прилагодиш.

  Многу од народов е така кај нас. Заедно се одредено време, ќе се земаат, ќе направат свадба а немале ден живеено заедно. И после проблеми.
  И после друго било во бракот. Не е друго во бракот, него вие двајца не сте седеле заедно.

  Па јас првите три месеци со дечко ми мислев дека ќе полудам. Еве сега веќе шести и кусур месец е, се е поинаку.
  Се е многу подобро.
  Она мене ќе ми кажувала прикаски за тоа како било да живеиш со еден човек. Мрш таму.
   
  На мекојае, Krstev, Invader и уште 13 други им се допаѓа ова.
 9. MAJA 345

  MAJA 345

  Член од:
  14 октомври 2010
  Мислења:
  3.194
  Допаѓања:
  9.511
  Драга,

  Живеење заедно со партнер не е квантна физика, нити служи за да ти се сруши слика за истиот. Таман работа ако се случи тоа, значи не ве бива.
  Само си треба прилагодување, сите сме живееле со наши дома, со цимери, значи ништо страшно не е, само уште особа околу која ќе мора да правиш компромиси.
  Е сега, ако некој е навикнат дома да му готват, чистат, мама да оди по газето цел живот и сега наеднаш да готви, чисти и средува за двајца, епа тешко ќе е. Ако немаш проблем со тоа, ок, ќе си рмбаш секој ден по двајцата. Ако имаш проблем, нормално дека ќе се јават фрустрации.
  Не е он ваше дете за мајка да му изигравате непородени, ко некое ретардирано детенце што не знае кошула да си испегла и гаќите кај му се. Ако се знае дека и двајцата живеат и прават се заедно, тогаш ќе нема проблеми од типот - абе не е исто, различно е.
   
  На shumecha.tableta, krkac, kazioX и уште 5 други им се допаѓа ова.
 10. Löwe

  Löwe

  Член од:
  14 јули 2010
  Мислења:
  6.615
  Допаѓања:
  7.444
 11. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  18.166
  Допаѓања:
  27.074
  Секогаш си го поставував прашањето дали партнерите после брак навистина се менуваат или претходно биле актери кои само си го покажуваат вистинското лице?:cautious:
  Живеење заедно пред брак не гарантира ништо!!!
  Немој да мислите дека ако го поминавте тој предбрачен тест нема да имате проблеми кога ќе бидете во брак. Сите се менуваме со текот на годините и не се знае што те чека утре. Некои луѓе се променливи како времето, не се сите стабилни, а други им здосдило да глумат. Некој период мислиш светот ќе ти го подари, а после е сосема друга личност.
  Мене најмногу ме нервираат оние парови кои со години живеат заедно пред брак и многу добро се познаваат. Делат заеднички сметки и си знаат на кој колку му се финансиите. Еден на друг си ги знаат навиките и секојдневните активности, дали обожава да помага во домашните обврски или друг да го работи тоа а тој да ужива. Среќни и задоволни стапуваат во брак и се и оди како што очекувале.

  После краток период ааа јас не сакам да му бидам слугинка, да седам дома а тој да оди по кафани, да пари троши за ова она, па има мала плата итн и настануваат проблеми и развод.

  Него имам близок пријател за кој бев спремен и рака во оган да ставам, сега спрема мене чувствува омраза. Милион услуги му имам направено, неблагодарен. На крај сфаќам дека во животот имам само еден вистински, а тоа е женско. :love: :cool:
   
  На zee German, shumecha.tableta, Krstev и уште 7 други им се допаѓа ова.
 12. Кикацо.

  Кикацо.

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  49
  Допаѓања:
  34
  За муабетов од погоре за свадба, имаше еден пишано и по то ќе си се водам за мене понатаму во животот "Свадбите се дешавки за гоење на некои непознати тетки со бркови". Не знам за друго место во светов ама кај нас свадбите ми се ептен фиромјански во секоја смисла. Здравје понатаму во животов ко ќе дојди време за такви матрикуриња ќе гледам со најмалце да поминам, се разбира понежната половина ќе одлучи на крај.
  Овие месец дена како сум напраен инста whore чудо некое, со телефонов в рака и штракам без везе сториња. Ќе почнам кај и да е со учење програмирање од ко ќе си ги изледам 345 филмој шо ги симињав 2 недели на торент :sneaky:
   
  На shumecha.tableta и Krstev им се допаѓа ова.
 13. chef_cook

  chef_cook

  Член од:
  25 октомври 2011
  Мислења:
  576
  Допаѓања:
  493
  Денес се разбудив у 8 ,и сватив дека несакам да работам повеќе,продужив да спијам и го исклучив мобилниот.Отидов на работа околу 14часот ,наспав убаво,и како гром од ведро небо им дадов отказ,послем 7 години,послем ебани 7 години.Чуството е подобро од оргазм!
   
  На Patience, Stefan-kobe, Peja989 и уште 25 други им се допаѓа ова.
 14. Vori

  Vori ВАШ ЛИК И ДЕЛО

  Член од:
  23 март 2009
  Мислења:
  4.983
  Допаѓања:
  2.984
  Јас па ИЧ неќам одење на свадби или дешавки.Поготово свадба на прва братучетка,со која ич муабет немаш напраено,не па на кафе да те викне,едноставно кажано не ни знам која е,каков карактер е,а од мали заедно од баба сме израснати.Наближува нејзината свадба другиот месец.Јас сепак приморан сум да отидам.Прв братучед сум,најблиска фамилија.Ама како да се изразам,не сакам да одам на свадбата на таа личност.Тоа го чуствувам.Одам за атер на тетка ми и тетин ми.Лошо се чуствувам.Никогаш здраво не направила,во смисла,ајде да излеземе,иста генерација сме,знаеме исти ликови на другари,ќе те запознаам со други,абе никогаш,да ја видам таа роднина шо ја гледам кај други примери.Значи стварно мрзам површински вакви работи.Беше никаква роднина,да дојдам на свадба,на твој важен ден.А спротивно ?:гомце:Ми се гади вакви роднини и луѓе со односи.
   
  На Stefan-kobe, shumecha.tableta, Krstev и уште 4 други им се допаѓа ова.
 15. devilko

  devilko ♆ wicked one ♆

  Член од:
  28 август 2014
  Мислења:
  772
  Допаѓања:
  2.094
  Живеам опасно, се туширам со уклучен бојлер. :D
   
  На Stefan-kobe, red.devil, zee German и уште 4 други им се допаѓа ова.

Сподели преку: