Драга Кајгана (виртуелен дневник)

S

silmarillion

Гостин
Знаеш дека е при крај кафаната кога од нигде никаде почнува со свирки у живо и диџеи и 2$ кампањи на фб.И уште една работа не разбрав како може ресторани или модерно”бистроа”, да постираат слики од храна кои ги наоѓаат на нет од ресторани по светов??? Става слика од бургер ала slaters 50/50 идеш да пробаш ти дава Ташкент шема карши ЈБТ на времето. Пробајте го нашето рижото и стаиле слика од four seasonas идеш таму бабами искача со тепсијата сув сув барут. После немало гастрономија па нема ебате.
 
Член од
7 август 2010
Мислења
3.518
Поени од реакции
5.385
ДК,
случајно заслушав како еден дечко раскажува за искуства од летната работа во САД. Работел во некоја сендвичара (можеби Мекдоналдс) во кујната. Според неговото кажување кога имале акција и попусти на чизбургерите Американциве често порачувале чизбургер без кашкавал. Автоматски хамбургер, којшто бил со нормална цена и се разбира поскап од чизбургерот. Ех што ти е еволуција. Американциве се на пат да еволуираат во Балканци, кои евоулираат во следнава насока:
30 годишник во 1117: „Проживеав долг и убав живот“.
30 годишник во 1817: „Имам 11 деца“.
30 годишник во 2017: „Не сум подготвен за врска“.
30 годишник во 2117: „Мамо, се покакав!“
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Последната работа ми беше во кладилница. Место каде шо немаш појма од кој да се пазиш, дали од оние шо ја маваа главата од апарати, од тие шо идеа 1 минута пред да им почне утакмицата и те нарекуваат секако дека ти по дифолт си крив шо ќе им почни утакмицата, а ливчето не им е уплатено, од мафијаши шо не смееш да ги погледнеш во очи или недај боже да ги препрашаш случајно, до наркомани кои појма немаат како се нашле тука.
Меѓу другото, во периодот кога работев секој месец имаше кражба, се случуваше некогаш и две во месецот по објектите, најчесто во Скопје. Ми се темнеше кога ќе бев втора смена, поготово кога ќе се случеше живо пиле да нема внатре, а не дај боже да ти се оди во вц. Тој период само чекаш во секој момент некој да влези со пиштол и си мислиш се нека ми земат само да не ме чепнат. А, на раководството ги интересираше само колку пари ти земале и доколку ти се случи такво нешто ти даваат цели 2 дена слободни да си дојдиш при себе малку. Пари за обезбедување не им се фрлаше,а еднинствената заштита беше молете се ништо да не ви направат, тие се само по пари дојдени, ама за секој случај дајте им шо можите помалку.
И сега кога ќе прочитам некои легенди како го осудуваат овој човеков шо ги упукал во сопствена менувачница, откако влегле да го ограбат, а седат удобно на работното место каде ризикот тоа да се случи скоро и да не постои или уште полошно вработени се по државни институции или невладини и се борат за човековите права на лоповите,епа од тие легенди ми се гади.
Кога и да објавеа вест дека кладилница е ограбена, никој не прочитав да прокоментира нешто за евентуално како им е на вработените, туку сите коментираат како објект само се ограбил, па читаш "hehe malku im e site pari mi gi zedoja vikendov". Кога им пресудуваат на вработени тие се мистериозни крадци за кои полицијата е способна само за да направи записник, меѓутоа кога ќе му се пресуди на крадец тогаш тоа не е човечно.
Двојни аршини.
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.611
[DOUBLEPOST=1511893277][/DOUBLEPOST]Ushte seriski ubiec fali vo gradov (Sk) za sve da bide komplet. Nekoj ko Zodiac.
 
Последно уредено:

бутЕ

старлета
Член од
29 март 2011
Мислења
2.231
Поени од реакции
3.830
Незнам зш типкава ме потсеќат на 90% од македонциве. Кој победвит за него си е не Screenshot_20171129-013941.png Screenshot_20171127-194320.png
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.787
Поени од реакции
14.110
Поминувам од кај плоштад и имаше една група туристи со туристички водич што им објаснува нешто и околу нив/до нив имаше цела глутница на кучиња најмалку 10 беа. Кучињава лаат се дават, а странциве не ни пробуваат да ги избркаат нешто, сигурно немаат ни видено скитничко куче, а не пак во толкав број. Еден постар човек проба да ги избрка или бар да ги викне накај него за да не им досаѓаат на странциве ама ништо, кучињава им се имаа залепено. Кузнај што си помислиле, каде ли дојдовме у пичку матер :pos::pos:
Ужас:sramezliv:
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.495
Поени од реакции
19.897
Џабе се крстите у бус кд пројде куде цркфу ако не стануете на постари и ако се шферцате!
Да ви ебу скржави и стиснати. Не иљадо, него десет иљаде денара казна за шферцери.

Што народ ке беше еј,сфе муфте,сфе нешто да се протне, сс врске,пљукни залепи...кур да ве исцепи.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
зимаш нова кола од салон,лупаш 12 илјади еври и тргаш радосен...
ти ибам и нова кола и се... одма титка-свети нешто и иди најди што е...
не можеш до дома на раат да стигнеш, а не пак да тргнеш за на море...
Златно фичо на времето ставај бензин,дигај капакот позади и вози.
ни да свирне ни да светне ни да трепне а си стасал во Солун или Сплит, а сега де појас не си ставил,де мека гума,де резервар при крај,де задна врата,де некоја течност таму, де нешто трето и 4-5 ти ибам тоа техниката.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Вечер на работа до 3 сабајле :( а уште во 4 очиве не ми гледаат од толку инсталации, ќе биде забавно.
 

|gor

Шмрчем амфетамин
Член од
12 јануари 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.503
Моментално седам во една бурекџилница кои ја држат Албанци од Тетово. Дојде една Бугарка и си нарача на бугарски затоа што веројатно не знае словенечки. Продавачот и збореше на македонски и на крај ја праша на кој јазик зборува. Таа рече бугарски. Тетовецот само и врати јас зборувам македонски.
И сеа? Јазикот, државата, нацијата?
А тука Македонците меѓу себе зборат на сеоски словенечки пошто нели цела да е.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Драга Кајгана,
денес сум за никаде.Носот ми тече,се нервирам,не знам што да правам со себе.
Е....,тешкиот живот ! :mad:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom