Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Член од
8 јули 2008
Мислења
4.438
Поени од реакции
7.897
Каде забега нашево општество низ сите овие години ?
Дали овие двајца се производ и слика за македонската интелектуална младина?
Дали сериозно овие двајца лажливци и лабараториски глувци произведени у партиски кабинет дебатираат и одлучуваат за нашата реалност ? Па уште и ми ја вреѓаат интелигенцијата демек они се независни? И што тоа мисли Богоевски под тоа "НИЕ", алудирајќи на сегашнава владеачка структура? Што подразбира под тоа ?
Се срамам што сум Македонец, се срамам што сум израснал у ова општество, се срамам што сум правник.

И да, Димитар Апасиев е мозок, интелект за двајцава. Само се глеа дека не се дружел многу многу со политиканти и корумпирани исполитизирани фаци, и затоа затајува у "прљавиот" дел од дебатата.
За да имаме трета опција - левица (као партија со најголем потенцијал и објективно најискрени намери) мора да сфати дека живееме у општество на социјалистички одгледани "старци у јсп", и нови ефтини "најлесен пат до кешот" млади луѓе кои од шала завршуваат факултети (јер сите факсови се сведоа на учење напамет,фаќање врски и преку однапред познати прашања и задачи, дури и оние техничките),и ефтини старлети а.к.а курви и продадени партиски потрчковци, живееме у општество каде што 90% од населението глеа турски серии и се пали на Аца лукас и "овај шток што пијем ја од тебе ми је знај важнији",најбитно у денот им се селфињата на инстаграм и stories, народ кој нит знае што се јакобинци, нит има појма што е француска револуција, нит пак има чуено за Наполеон, и мора да сфати дека неговите тези/муабети и цитати од високоинтелектуалните книги не поминува кај обичниот и објективно low IQ македонски граѓанин.
Мора да пронајдат поинаков, по-македонизиран пристап за да станат трета опција.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Незнам дали кога гостин ти станува од маса и не ти плаќа пијалок што го нарачал и испил кажува нешто за неговата (НЕ)грижа кон обичниот напатен народ во оваа скапаница од држава, можеби треба да го прашам Апасиев дали стварно има грижа на ум за народецот или пак ова си е само глума да се двои од толпата кој тој толку ја мрази што изгледа како емо тинејџерка.
 
Ф

Флеш

Гостин
Постот погоре,педери бе брат,педери од директорчиња и менарџерчиња ..... Истото сите искуство,без искуство ама уствари барале реално 2/3 години ветеран да си :facepalm:


Друго иначе ..... Црквава наша е АПЛА ПЉУКНАТО на видеово однесување :LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL:

 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.018
Поени од реакции
84.693
Ај кога сите запнавте за Блек Фрајдеј, еве денес што се дешавало во Америка...


Бог да чува еј, овие ни држат лекции за просперитет и демократија:popce:. Поарно секоја ден би собирал денар по денар па ќе купам тоа што ми треба како нормален човек, па и по цена поскапо да го платам.

Пу да ви ебам гадната нација, колку повеќе ги гледам Американциве, толку повеќе ги жалам Индијанците таму.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.321
Поени од реакции
18.966
Истава случка лани ни се случува на мене и уште двајца другари.Јас и уште еден седнуваме позади и реално може да се случи да не видиме дека го нема таксисто ама другарчево седнува напред и уште вика здраво до таму и таму.По 5 секунди видовме дека нема никој.Човеков оставил отворена кола и си пие кафе во кафичот.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Драга Кајгана,
да ти кажам дека не ти чини модераторот Донев.Тој дискриминира на полова основа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom