Донесен е законот за Државни службеници = "аирлија казнување и бркање од работа"

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.141
Поени од реакции
1.085
А кој дава ТОЕФЛ лиценци во Македонија? Очигледно гадно ќе се збогати ;)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: oon
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
А кој дава ТОЕФЛ лиценци во Македонија? Очигледно гадно ќе се збогати ;)
Реално, тој што ќе положи ТОЕФЛ, повеќе му се исплаќа да замине од тука отколку да работи на државно
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.141
Поени од реакции
1.085
Реално, тој што ќе положи ТОЕФЛ, повеќе му се исплаќа да замине од тука отколку да работи на државно
Да да, ќе положат старците по 40-50 години и одма ќе се иселат, ќе ја напуштат сигурната и лежерна работа и ќе одат во странство, во потрага по нови предизвици....
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.783
Поени од реакции
21.188
Не си во право,а инаку овој закон е дискриминаторски и криминален закон,а во едно и против устав. Никаде во светот не бараат ТОЕФЕЛ за државна администрација,а и плус никаде не бараат универзитетот да ти е во Шангај,па тогаш владата нека ги затвара тие универзитети што не се во Шангај,а не да им дава акредитации за работа а после да ги дискриминира, абе едноставно незнам што да кажувам друго, само неписмените и љубоморните луѓе ќе дават подршка на овој закон..
Не ми одговори на прашањето. Што ако твојот газда во приватна фирма донеси правило во својата фирма вработениот да има тоа и тоа и таков и таков сертификат. И на основа на тоа ти ја изгубиш работата. Што тогаш ??
И нити сум љубоморен нити неписмен, искрено нити ми е гајле за овој закон пошто не сум засегнат по никој основ. И најлошо што може јас да осетам наместо едни џаболебари да донесат други. Најдобро што можам да осетам е да се зголеми услужливоста и ефикасноста стравувајки дека ке ја изгубат работата. Така да врти сучи никако не губам јас како обичен граѓанин. Другите нека му ја мислат.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
лесно ти е на тебе од Немачка да солиш памет :P,
Додека јас плаќам даноци во Македонија како физичко и правно лице и додека ја ранам администрација со години ќе зборувам. Па и на Марс да се наоѓам, тоа да биде кристално јасно.
Не си во право,а инаку овој закон е дискриминаторски и криминален закон,а во едно и против устав. Никаде во светот не бараат ТОЕФЕЛ за државна администрација,а и плус никаде не бараат универзитетот да ти е во Шангај,па тогаш владата нека ги затвара тие универзитети што не се во Шангај,а не да им дава акредитации за работа а после да ги дискриминира, абе едноставно незнам што да кажувам друго, само неписмените и љубоморните луѓе ќе дават подршка на овој закон..
Кои љубоморни и неписмени бе? Брат ти го вмеша сам овде, он многу оти беше писмен ли го вработија со партиска книшка? Дај не се губете од релноста ве молам. Ако брат ти и останатите беа писмени и способни никогаш немаше у државно да работат. Ќе си ги пробаа силите во приватен сектор. Да не треба да ги жалам случајно за законов? Ме жали ли брат ти кога идам на суд и неможам да наплатам од фирмите во Македонија, а морам на први да платам даноци на државата за он да земе плата? Не жали ли некој нас кога идат инспекции и за 20 денари во каса ни ставаат 2000 евра казна за да земе плата брат ти? Зошто не отвори тема изминативе години како му е на приватниот сектор да го рани брат ти во државна фотеља? Љубоморни на шо бе брат? На партиска администрација? Као успех е да работиш во државно, па да им љубомори некој? Зошто еден од нив отказ не си даде иако знае дека е превработено за доброто на земјата? Да не го жалат случајно народов што е гладен, а плаќа даноци да земат плата? Кој кого треба да жали во случајов?

Баш ми е гајле сега и мене, сите до еден да ги избркаат. И ТОЕФЕЛ е ефтин, нека им стават некој од 1000 евра за полагање, ич ама ич не ми е гајле за администрација. Иако свесна сум дека ова е еден популистички глуп закон и никад своите нема да ги избркаат, али ужасно многу сакам пола администрација да ја исфрлат на улица. Зошто таа администрација ми има скратено пола живот по тие врати шугави, неписмени.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Да да, ќе положат старците по 40-50 години и одма ќе се иселат, ќе ја напуштат сигурната и лежерна работа и ќе одат во странство, во потрага по нови предизвици....
Ти мислиш дека 40-50 годишни луѓе бараат да работат во администрација, тие сега незнаат да гугнат англиски.
Законот важи за ново вработените, па ако имаш ТОФЕЛ не ти треба администрација, полесно би се вработил како учител во некое мало гратче во САД или на запад отколку да се вработиш во администрацијата кај нас.



После оваа слика се ви е јасно
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
А ке ги избркаат ли оние што работат на пасоши, љочкине што не знаат ни Македонски да зборат, и другите како нив со основно школо, неписмени, што се упикани според рамковен?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
А ке ги избркаат ли оние што работат на пасоши, љочкине што не знаат ни Македонски да зборат, и другите како нив со основно школо, неписмени, што се упикани според рамковен?
Тие се посебна раса, за нив ни еден закон не важи. Свети лица се они.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.155
Поени од реакции
25.637
Јас сум и неписмен и љубоморен и би бил среќен ако донесат и закон со кој секој ден ќе ги тераат џаболебарите да прават по 50 стомачни, 10 згибови, да трчаат по 5 километри и сето тоа да се пренесува на МТВ. Тогаш многу полесно би ја прифатил нивната бројка и ажурност во работата.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Не си во право,а инаку овој закон е дискриминаторски и криминален закон,а во едно и против устав. Никаде во светот не бараат ТОЕФЕЛ за државна администрација,а и плус никаде не бараат универзитетот да ти е во Шангај,па тогаш владата нека ги затвара тие универзитети што не се во Шангај,а не да им дава акредитации за работа а после да ги дискриминира, абе едноставно незнам што да кажувам друго, само неписмените и љубоморните луѓе ќе дават подршка на овој закон..

Брачее си дочека и ти Скопје 2014 :pos:
Гласај ги пак <3
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.141
Поени од реакции
1.085
Јас колку што разбрав дечкото што ја отвори темата кажа дека и веќе вработените ќе треба исто да полагаат, во случајот неговиот брат...
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Брачее си дочека и ти Скопје 2014 :pos:
Гласај ги пак <3
Тоа уште поинтересно е што устата му се пењавеше 7 години. Дури и ако не се лажам имаше тема како ви се допаѓаат промените во здравството, демек Тодоров ќе го средел тип топ.
Карма е лоша ствар.

Плус не верувам дека некој би бранел партија било која да е на власт, освен ако нема лична корист или фамилијарно е зависен. Во ова и Господ да се симне неможе да ме убеди. Народот е вечна опозиција кој и да дојде на власт, тоа треба да се врежи за да не биде некогаш. Вечни хејтери :D
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Ме жали ли брат ти кога идам на суд и неможам да наплатам од фирмите во Македонија, а морам на први да платам даноци на државата за он да земе плата? Не жали ли некој нас кога идат инспекции и за 20 денари во каса ни ставаат 2000 евра казна за да земе плата брат ти? Зошто не отвори тема изминативе години како му е на приватниот сектор да го рани брат ти во државна фотеља? Љубоморни на шо бе брат? На партиска администрација? Као успех е да работиш во државно, па да им љубомори некој? Зошто еден од нив отказ не си даде иако знае дека е превработено за доброто на земјата? Да не го жалат случајно народов што е гладен, а плаќа даноци да земат плата? Кој кого треба да жали во случајов?
Да не мислиш дека ќе плаќаш помалку ако ја намалат администрацијата? Во тој случај место на Сител да се исплаќаат милион евра за реклами, ќе се исплатат 5-6, а Латас и Ивончето уште по некоја фирма ќе отворат...
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Да не мислиш дека ќе плаќаш помалку ако ја намалат администрацијата? Во тој случај место на Сител да се исплаќаат милион евра за реклами, ќе се исплатат 5-6, а Латас и Ивончето уште по некоја фирма ќе отворат...
Чим една давачка е ставена никад не се намалува. Чим едно законче е донесено да извлече пари од приватен сектор, никад нема да се смени. Само тоа на овие не им е јасно, мене ми е јасно како бел ден дека нема ништо да се намали. Али барем како утеха ќе ми биде дека тие што ми велеле дојди попосле нели гледаш дека пијам кафе, аа девојко овој документ не е за тука за онаму е, извинете наша грешка али мора да платите за дообработка на документите, бројкава во документите ви е згрешена ќе ве молиме одново да ја направите целата постапка, кога во 2.40 ќе тропнеш на врата оти цел ден си собирал документи, а внатре никој нема, кога патуваш 100км за да ти се развика од врата, кога те гледаат со потценување, кога ти губат сообраќајна, за секое гужвање на шалтер каде некој неписмен ти се дере, за секоја капка пот по шалтерите низ Скопје за пријавување трудничко и вработени, за секој нерв кој ми се уништил...за се ова заедно сакам да видат како е од другата страна од шалтерот. Сакам да ги видам како ќе се вработат без прво искуство, како ќе го стекнат тоа прво искуство, колку интервјуа ќе поминат, како ќе се чувствуваат. После нека ме наречат и неписмена и љубоморна оти седеле во државна фотеља.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom