Донесен е законот за Државни службеници = "аирлија казнување и бркање од работа"

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
sto e so ovoj zakon go nemam procitano?? zasto takov naslov??

Ево слушај до детал па да ти се разјасни некои работи.
--- надополнето: 4 февруари 2014 во 22:47 ---
Додека јас плаќам даноци во Македонија како физичко и правно лице и додека ја ранам администрација со години ќе зборувам. Па и на Марс да се наоѓам, тоа да биде кристално јасно.


Кои љубоморни и неписмени бе? Брат ти го вмеша сам овде, он многу оти беше писмен ли го вработија со партиска книшка? Дај не се губете од релноста ве молам. Ако брат ти и останатите беа писмени и способни никогаш немаше у државно да работат. Ќе си ги пробаа силите во приватен сектор. Да не треба да ги жалам случајно за законов? Ме жали ли брат ти кога идам на суд и неможам да наплатам од фирмите во Македонија, а морам на први да платам даноци на државата за он да земе плата? Не жали ли некој нас кога идат инспекции и за 20 денари во каса ни ставаат 2000 евра казна за да земе плата брат ти? Зошто не отвори тема изминативе години како му е на приватниот сектор да го рани брат ти во државна фотеља? Љубоморни на шо бе брат? На партиска администрација? Као успех е да работиш во државно, па да им љубомори некој? Зошто еден од нив отказ не си даде иако знае дека е превработено за доброто на земјата? Да не го жалат случајно народов што е гладен, а плаќа даноци да земат плата? Кој кого треба да жали во случајов?

Баш ми е гајле сега и мене, сите до еден да ги избркаат. И ТОЕФЕЛ е ефтин, нека им стават некој од 1000 евра за полагање, ич ама ич не ми е гајле за администрација. Иако свесна сум дека ова е еден популистички глуп закон и никад своите нема да ги избркаат, али ужасно многу сакам пола администрација да ја исфрлат на улица. Зошто таа администрација ми има скратено пола живот по тие врати шугави, неписмени.

Леандра навистина ме изненади,добро ајде ќе го избркат брат ми од работа, а ти ќе бидеш ли среќна со тоа? Јас например на никого не пожелувам да му се случи некоја несреќа, или пак некој да остане без леб заради глупостите на владата а јас со тоа да се радувам.. Сега ми е јасно зошто постои една интересна поговорка за нас македонците,а таа поговорка беше нека умре козата на комшијата..
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
i sto kaza nisto novo.

Новиот закон ќе важи и за старите вработени,тие треба за две години да покажат сертификат од ТОЕФЕЛ,дека знаат англиски на високо ниво без разлика дали работи во селска општина или во некоја друга општина.. Башка е тоа што раководителите ќе имаат максимум права да ги избркат службениците од работа..
 
D

devojcence

Гостин
a ti sakas makedonija da vleze vo evropska unija ?? ili smetas deka vekje e vlezena. ne branam nicija strana samo si pravime muabet.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
a ti sakas makedonija da vleze vo evropska unija ?? ili smetas deka vekje e vlezena. ne branam nicija strana samo si pravime muabet.

Во ниту една европска земја нема услов за ТОЕФЕЛ,како за информација само.. А инаку се сложувам дека треба да има услов за англиски и тоа од ТОЕФЕЛ,но за тие што работат во министерство за надворешни работи,а не и за селските општини,например Општина Арачиново,Општина Дебрца Општина Вевчани итн..
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
toa bese cisto primer samo dadeno.

Ти објаснив зошто сум против овој закон, а инаку ние заради инает можеме да кажеме дека и чистачите од комунално треба да имаат сертификати од ТОЕФЕЛ..
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
se na nas ni e reseno pa uste toefilot ostanal tema na muabet gluposti.

Македонија од секаков аспект се движи кон диктатура, ова што ни се случува денес е бетер дури и од комунизам.. А инаку 100% сум убеден дека на блиските роднини на ова влада нема да им се случи ништо,законите ќе важат само за обичните луѓе..
--- надополнето: 4 февруари 2014 во 23:21 ---
ti izgleda nemas toefil:) mala sala

Мене не ми треба државна работа..А во едно имам поголема плата од државните службеници..;)
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.291
Поени од реакции
45.801
Кога можеш да научиш англиски за тоефел, можеш да научиш многу работи многу добро, просто и едноставно, 98% од администратицијата да имала мозок да научи за тоефел, немало да пуши по штабови за да се вработи. ВМРО требаше да го имаат во превид ова и на митинзите требаше на англиски да им се обраќаат : D
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
Кога можеш да научиш англиски за тоефел, можеш да научиш многу работи многу добро, просто и едноставно, 98% од администратицијата да имала мозок да научи за тоефел, немало да пуши по штабови за да се вработи. ВМРО требаше да го имаат во превид ова и на митинзите требаше на англиски да им се обраќаат : D

И да сакаат неможат,затоа што има некои министери што не знаат ниту еден збор англиски..:icon_lol: Заради тоа убо кажа пратеничката Данева од СДСМ,нека ги положат министерите тестовите за англиски,а потоа државните службеници..:)
 
D

devojcence

Гостин
kurajber moze i na germanski po interesno ke im bide moze i povekje ljuge ke doagjaat i pogolema korist ke imaat ako ne nisto nema za gjabe nisto vo denesno vreme potocno od sekad bilo taka :) nisto ne e gjabe.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: oon

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
kurajber moze i na germanski po interesno ke im bide moze i povekje ljuge ke doagjaat i pogolema korist ke imaat ako ne nisto nema za gjabe nisto vo denesno vreme potocno od sekad bilo taka :) nisto ne e gjabe.

Извинете,ама малку сум емотивен за ова тема бидејќи имам брат во државна администрација..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom