Донесен е законот за Државни службеници = "аирлија казнување и бркање од работа"

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
Мене ме имаат избркано од работа за многу побанална работа, па ете здрав и жив сум. Дали со тоа што на мое место дојде некој друг се подобри квалитетот на фирмата. Искрено појам немам ама не правам драми ради тоа. Ама можеби и дека платата и не беше којзнае каква и а и душата ми излегваше па не се насекирав до толку. Сега ако земиш дека цел ден некој си го прчи во некоја канцеларија и зема убави пари за тоа, можеби и треба да биди загрижен.
--- надополнето: 4 февруари 2014 во 03:26 ---


Јас имав желба да бидам доктор и да работам на клиника, ама не примале со техничко:(.
Не примале ни во државна администрација, а не си свесен колкава желба имав таму да работам. Така да остај не се секирај до толку, во приватното не се толку пребирливи;)

Jас работам во една словенска фирма и не сакам државна работа па дури и така да ми понудат,но се секирам за мојот брат,тој е вработен во општина вевчани скоро 7 години,и ќе треба да знае англиски јазик на високо ниво,и како доказ ќе треба да покаже сертификат од ТОЕФЕЛ,затоа што и за старите вработени ќе важи законот..
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.782
Поени од реакции
21.188
Jас работам во една словенска фирма и не сакам државна работа па дури и така да ми понудат,но се секирам за мојот брат,тој е вработен во општина вевчани скоро 7 години,и ќе треба да знае англиски јазик на високо ниво,и како доказ ќе треба да покаже сертификат од ТОЕФЕЛ,затоа што и за старите вработени ќе важи законот..
Незнам што да ти речам, на никој не му е лесно.
Таков е животот, на некој ке му се стемни, на друг ке му се раздени и така се во круг.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
Незнам што да ти речам, на никој не му е лесно.
Таков е животот, на некој ке му се стемни, на друг ке му се раздени и така се во круг.

Да ама со вакви екстремни потези многу брзо може и да падне ова влада и да дојдат оние другите што ич не ги сакам,ама тоа е ако треба и за нив ќе гласам,а во едно и ќе купувам гласови за нив само заради инает.. А такви како мене има многу..
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Да ама со вакви екстремни потези многу брзо може и да падне ова влада и да дојдат оние другите што ич не ги сакам,ама тоа е ако треба и за нив ќе гласам,а во едно и ќе купувам гласови за нив само заради инает.. А такви како мене има многу..
Не се секирај ти за власта си имаат они разработено стратегија, 5% повисоки пензии ОП уште еден мандат на власт :pos:(не е за смеење ова)

П.С Ако имаме среќа и едните и другите ќе се соберат на едно место и во тој момент ќе експлодира некоја бомба,
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
Не се секирај ти за власта си имаат они разработено стратегија, 5% повисоки пензии ОП уште еден мандат на власт :pos:(не е за смеење ова)

П.С Ако имаме среќа и едните и другите ќе се соберат на едно место и во тој момент ќе експлодира некоја бомба,

Имало многу по јаки влади низ државите во светот ама како кула од карти се срушиле..
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Имало многу по јаки влади низ државите во светот ама како кула од карти се срушиле..
Тоа само ради некој од надвор ако не му одговарало. Кај нас моментално со медиумиве бетер од с.Кореја сме.

П.С За друго да не почнувам ќе идеме оф топик
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
ВИДЕО Данева: Министрите прво нека ги положат тестовите за англиски, а потоа државните службеници

 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Uste veruvate vo vakvi gluposti? Kaj sto ima sila ne vazi nikakov zakon. Nisto nema da se smeni dzabe e doneseno ova. ;)
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
abe drugari ova go praat za use polesno da si vnesuvaat nivni luge....koj ke proveri dali imas diploma ako si nivni covek? so se tripate vi mackaat oci samo....
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Поглупаво нешто амин. Во водечка фирма вработувач во Македонија се озаконува приватна администрација, приватни министерства, . Наместо европски, носат сириски закони. Наместо департизирана, независна, што би работела како што треба бла бла, донесуваат нешто со што го озаконуваат токму спротивното.
Сево ова што го збори Данева се првеше и досега само сега се озаконува. И за оценките и за наградите и казните. Десетици илјади нови лица се вработени од владеачките партии само затоа што припаѓале на вмро, ссм или дуи, а досега "не се знаеше" колку се вработени. "Законот" нема врска со независна, непартиска и компетентна администрација.
Што е трагично, ова не е само за оние во канцелариите, ова се однесува како што читам и на доктори, професори и социјални работници...кои барем еднашка ќе ви затребаат, ама оние што знаат, не оние под заштита на партиите.
Овде мислам и шеријатот да го озаконат, некој ќе извикува браво.
Се доаѓа до мислење дека животна желба на секој дипломец е да работи во државно.
Блазеси ни.
Сонот на секој во нормална држава со факултет не е државна плата. Таа е помала од платата кај приватниците. тоа е доказ повеќе за лоша, сиромашна и економски уништена држава со тотално неспособна власт која купувајќи работни места, купува своја иднина, која ја уништува и твојата иднина како приватник. Откако ја купи иднината со ваши пари, сега реши да се "справи" со администрацијата. Јазикот за кој зборите нема врска со реформи. Уште 91ва одговарав англиски пред лице во фирма без разлика на потврдата, уште тогаш се знаеше што е потребно за прием. И јазик и психолошки и математички тестови
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Самиот закон за државни службеници е против уставен и спротивен на пазарот за работна сила. Не може да имате едни услови за работа на државно, а други на приватно.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Се доаѓа до мислење дека животна желба на секој дипломец е да работи во државно.
Блазеси ни.
Pa da, i vo EU e slicno stanje, barem 90% od diplomiranite ja merat javnata administracija se spremaat i se nadevaat na klativratenje.
:pos:
--- надополнето: Feb 4, 2014 6:31 AM ---
se dodeka soodnosot na platite javna vs stopanstvo e 2:1 pa duri i 3:1, se dodeka vo javna ne se raboti nisto, se dodeka im se sigurni foteljite do penzija itn narodot ke se tepa tamu da vleze.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Додека не избркаат 50% од администрација све ти е тоа гол популизам!

Убаво ми дојде од веста сепак, јас би им закачила уште толку сертификати. Се што добија со лежење да вратат. И да се оданочат со 30% плус за лабава работа, за да се изедначат со реален платите. На кој не му се свиѓа нека се вработи во кавадарци нели или самовработи со кредит.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Prvo sto treba da se napravi na globalno nivo e da se izednaci prosekot na plati javna vs stopanstvo. da ne se vadat na toa deka vo javna bile so fakulteti i slicno rekla kazala. Ko so rekov ova e globalen problem ama kaj nas razlikata e katastrofa.
Vtoro treba da se vovede sistem na licitacija, ako na oglas za 3000 gandari se prijavila pola makedonija najnormalno vo pazarna ekonomija e da se zaposlat tie sto se spremni da rabotat za najniska plata. Znaci se pocnue so lisitacija da kazeme od 30.000 denari i se licitira nadolu. Pa da vidime do kade ke se stigne i realno kolkavi treba da im se platite.
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
TOEFL ако не се лажам е наменски тест и важноста му е околу 2 години. За другите работи не знам што да коментирам пошо све е насочено во политика, а нели не е многу добредојдена на форум......сите што очекувате дека овие две банди (три сосе УЧК) некогаш ќе почнат да вработуваат по компетентност, а не по партиски заслуги (потешко по симпатизерство) - не си губете време....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom