Документарци

NIght_Elf

High Priestess
Член од
15 јуни 2007
Мислења
479
Поени од реакции
13
March Of The Penguins e mnogu dobar i interesen dokumentarec, ima dobivano i nagradi
 
K

kaiser soze

Гостин
An Inconvenient Truth е документарец кој ја прикажува кампањата на поранешниот американски потпретседател,научник и поборник за заштита на природата Ал Гор за еден од проблемите кој го демне човештвото ,глобалното затоплување,процесите кои доведуваат до него и начините како да се заштити човештвото.Соодветни објаснувања од Гор со факти и аргументи,а според тоа што го видов проблемот веќе достигнува алармантни размери.Одличен документарец кој заслужува да се погледне.
http://www.imdb.com/title/tt0497116/
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
705
Jesus Camp

Sokanten dokumentarec koj na mnogu ubav nacin prikazuva sto moze pregolema doza religija da mu napravi na deteto
__________________
http://video.google.com/videoplay?do...atian+subtitle

(super dokumentarec ..dva saata ama nema da zazalite)

Едитирано од модератор: warez линкови не се дозволени на форумов
 

blaster1

Искусен Кајганџија
Член од
16 декември 2008
Мислења
777
Поени од реакции
26
Често гледам документарци но не секакви.Гледам за мистерии,за чудни појави...Последен документарец што го гледав беше за една мистерија-езерото Лок Нес во Шкотска каде што жителите сликале,виделе,слушнале за Неси-"рептил" што излегувал од езерото.:)
:salut:
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
Друг одличен и вечен документарец е Барака.
Ќе ти покаже такви сцени од животот, што душата ќе ти ја раздели на две :)

Смислата на животот кратко речено. Сето тоа преку прекрасни кадри и перфектно измонтирано и режирано.
го имам гледано Барака и е многу добар !
како и еден друг многу познат документарец...
заборајв како се викаше...
30 минути снимки од сегде низ светот... и една музика има во позадина..
просто те хипнотизира :):)
 

Black Night

Galvanize
Член од
25 септември 2008
Мислења
327
Поени од реакции
19
History channel : Best sellers.

Оваа колекција е лудило. Ја препорачувам на секого.
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
146
Многу сакам да гледам документарци, кои се однесуваат на патувања, туристички дестинации, ентериери и внатрешно уредување, спектакуларни градби, мистерии
Македонскиве телевизии многу ретко даваат документарни емисии, со исклучок на Канал 5, но да се се живи и здрави Дискавери и Травел:smir:
 

Vinnetou

Continium Transfunctioner
Член од
15 мај 2005
Мислења
3.513
Поени од реакции
482
Многу сакам да гледам документарци, кои се однесуваат на патувања, туристички дестинации, ентериери и внатрешно уредување, спектакуларни градби, мистерии
Македонскиве телевизии многу ретко даваат документарни емисии, со исклучок на Канал 5, но да се се живи и здрави Дискавери и Травел:smir:
Same here! :helou:

Discovery: Science, travel and living и Real time ми се нонстоп на плејлиста.
 
Член од
27 мај 2008
Мислења
1.025
Поени од реакции
41
Пјер Беарн - доајен на француската поезија
Беарн се јавува како главен протагонист во филмот на МКМ Продукција и МТВ "Пјер Беарн и Македонија - Македонската книга на живите".
дел од документарен филм за Македонија снимен по сценарио на Јордан Плевнеш, а во режија на Иван Митески 1995 година -
Во него францускиот поет Пјер Беарн, кој почина во 2004 година кога имаше 102 години, раскажува за македонската историја од антиката до денес.
Филмот се снимаше од 1993 година до 1995 година и тогаш премиерно се прикажа во Париз и беше дочекан со восхит од светската јавност. Потоа се прикажуваше на многу фестивали кои го третираат поврзувањето на книжевноста и историјата во филмот.
Пјер Беарн е длабоко поврзан со Македонија, бидејќи уште во 1978 година ја напиша својата позната песна "Македонија", која што е објавена на челно место во францускиот зборник "Македонија во срцето".

два дела од документарецот
 
Член од
22 јули 2006
Мислења
1.265
Поени од реакции
36
27.09.2009 07:46 <DIR> Anvil.The.Story.Of.Anvil.2008.DVDRip.XviD-VoMiT
12.05.2009 16:09 <DIR> Bigger.Stronger.Faster.LiMiTED.DVDRip.XviD-ARROW
11.05.2009 21:43 <DIR> Bowling.For.Columbine.Limited.DVDRiP.XViD-DcN
20.06.2009 06:45 <DIR> Buena.Vista.Social.Club.1999.DVDRip.SUBBED.XviD.iNT-NewMov
20.06.2009 06:46 <DIR> Capturing.The.Friedmans.2003.LIMITED.DVDRip.XviD-VH-PROD
06.08.2009 22:21 <DIR> Charles.Darwin.and.the.Tree.of.Life.2009.STV.DVDRip.XviD-LAP
18.07.2009 08:45 <DIR> Children.Underground.DVDRip.XViD-iNFOFALLOUT
21.07.2009 23:55 <DIR> Darwins.Nightmare.2004.DVDRip.XviD-YYddr
11.05.2009 21:57 <DIR> Dear.Zachary.2008.DVDRip.XviD-VoMiT
27.04.2009 22:01 <DIR> Deliver.Us.From.Evil.LIMITED.DVDRip.XviD-iMBT
15.05.2009 17:38 <DIR> Encounters.at.the.End.of.the.World.DOCU.LIMITED.DVDRip.XviD-COALiTiON
14.06.2009 14:38 <DIR> Enron.The.Smartest.Guys.In.The.Room.2005.LiMiTED.DVDRip.XviD-iMMORTALs
11.05.2009 21:44 <DIR> Fahrenheit.911.DVDRiP.XViD-DvP
28.10.2009 15:40 <DIR> Food.Inc.LIMITED.DVDRip.XviD-ZOOM
27.04.2009 22:01 <DIR> For.the.Bible.Tells.Me.So.LIMITED.DOCU.DVDRip.XviD-SAPHiRE
21.07.2009 23:55 <DIR> Heima.2007.DVDRip.XviD-TNAN
14.10.2009 19:27 <DIR> Hoop.Dreams.1994.INTERNAL.DVDRip.XviD-PARTiCLE
14.06.2009 15:23 <DIR> I.O.U.S.A.LIMITED.DVDRip.XviD-DMT
18.07.2009 08:46 <DIR> Jesus.Camp.LIMITED.DVDRip.XviD-iMBT
21.07.2009 23:56 <DIR> Mad.Hot.Ballroom.2005.LiMiTED.DVDRip.XviD-iMBT
05.03.2009 10:03 <DIR> Man.On.Wire.2008.DVDRip.XviD-VoMiT
20.06.2009 06:46 <DIR> March.Of.The.Penguins.2005.DVDRip.XviD-iMBT
05.09.2009 07:36 <DIR> Metal.A.Headbangers.Journey.2005.LiMiTED.DVDRip.XviD-iMMORTALs
21.07.2009 23:56 <DIR> Murderball.2005.LiMiTED.DVDRip.XviD-iMMORTALs
21.07.2009 23:54 <DIR> My.Architect.A.Sons.Journey.2003.LIMITED.DVDRip.XviD-VH-PROD
27.04.2009 22:02 <DIR> Nanking.LiMiTED.DVDRip.XviD-BeStDivX
10.06.2009 17:35 <DIR> Night.And.Fog.1955.DVDRip.Xvid-INFOFALLOUT
28.10.2009 15:43 <DIR> No.End.in.Sight.2007.LiMiTED.DVDRip.XviD-LPD
28.10.2009 15:42 <DIR> Nothing.But.The.Truth.LiMiTED.DVDRip.XviD-ARiGOLD
16.02.2009 13:46 <DIR> Religulous.DVDRip.XviD-SAPHiRE
28.08.2009 15:04 <DIR> Richard.Dawkins.The.Enemies.Of.Reason.Part.1.DVDRip.XviD-NOsegmenT
28.08.2009 15:04 <DIR> Richard.Dawkins.The.Enemies.Of.Reason.Part.2.DVDRip.XviD-NOsegmenT
28.08.2009 15:04 <DIR> Richard.Dawkins.The.Root.Of.All.Evil.Part.1.DVDRip.XviD-NOsegmenT
28.08.2009 15:04 <DIR> Richard.Dawkins.The.Root.Of.All.Evil.Part.2.DVDRip.XviD-NOsegmenT
27.04.2009 22:02 <DIR> Sicko.DVDRip.XViD-iMBT
10.06.2009 21:12 <DIR> Spellbound.2002.LIMITED.DVDRip.XviD-VH-PROD
13.05.2009 20:24 <DIR> Super.Size.Me.LiMiTED.DVDRip.XViD-ALLiANCE
14.06.2009 15:55 <DIR> Taxi.To.The.Dark.Side.2007.DVDRip.XviD-VoMiT
18.10.2009 17:06 <DIR> The.Aristocrats.2005.LiMiTED.WS.DVDRip.XviD-LiNE
10.05.2009 19:54 <DIR> The.Corporation.LiMiTED.DVDRip.XViD-ALLiANCE
15.05.2009 17:36 <DIR> The.Fog.of.War.2003.LiMiTED.Theatrical.Version.DVDRip.XviD-PROMiSE
14.10.2009 19:27 <DIR> The.Garden.2008.LIMITED.DVDRip.XviD-VH-PROD
14.06.2009 16:07 <DIR> The.King.of.Kong.LIMITED.DOCU.DVDRip.XviD-SAPHiRE
27.04.2009 22:03 <DIR> The.Rape.Of.Europa.2006.DVDRip.XviD-FRAGMENT
28.10.2009 15:42 <DIR> The.Story.Of.The.Weeping.Camel.Limited.WS.DVDRip.XviD-MoF
22.10.2009 06:39 <DIR> The.Weather.Underground.LiMiTED.DVDRip.XViD-ALLiANCE
28.10.2009 15:42 <DIR> Touching.The.Void.LIMITED.DVDRip.XViD-SCREAM
16.09.2009 22:03 <DIR> Trouble.The.Water.2008.LiMiTED.DVDRip.XviD-HNR
28.10.2009 15:42 <DIR> Twist.Of.Faith.2004.DVDRip.XviD-FRAGMENT
28.10.2009 15:43 <DIR> Very.Young.Girls.2007.DVDRip.XviD-VH-PROD
27.04.2009 22:04 <DIR> War.Dance.2007.LiMiTED.DVDRiP.XviD-BACKUP
27.04.2009 22:04 <DIR> White.Light.Black.Rain.2007.DVDRip.XviD-VoMiT
09.06.2009 17:34 <DIR> Who.Killed.The.Electric.Car.LiMiTED.DVDRip.XviD-LMG
24.06.2009 20:36 <DIR> Wordplay.2006.LIMITED.DVDRip.XviD-ESPiSE
05.09.2009 07:37 <DIR> Young.At.Heart.2007.LiMiTED.DOCU.DVDRip.XviD-LMG

Сите што ги имам не се наведени, раштркани се натаму наваму, немам време да ги средам останатите. Се што е на листава го препорачувам. :)
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.792
Поени од реакции
4.655
Еве еден интересен документарен филм во кој авторот на моменти успева да ја долови сета глупост на институционализираната, формализирана религија, која освен од филозофските елементи и духовноста, е лишена и од било каква критичност и логичко размислување.

 

GTFO

Pushing the button
Член од
3 април 2009
Мислења
5.654
Поени од реакции
4.579
Најчесто симнувам документарци синхронизирани на српски/хрватски од продукција на BBC,Discovery,National Geographic,History Channel,Viasat History/Explorer и сл.Најинтересни се оние во врска со мистерии.Од останатите документарци морам да го препорачам Zeitgeist 1 и 2 дел must see !!!
 

penkaloto

......
Член од
17 април 2010
Мислења
412
Поени од реакции
269
Man on Wire,насловот кажува се.Навистина интересен документарец во кој немаше ниту една досадна минута, а на главниот лик му симнувам капа, ова секој не го може!Лудило
 
Член од
10 август 2010
Мислења
13
Поени од реакции
1
Поздрав за темава!
Неодамна слушнав за документарец 1 giant leap. Имало 2 дела и најверојатно вториот се викал What about me? Дали некој го гледал, па би сакал да пише кратки детали и дали знаете каде можам да го симнам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom