Документарци

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Zeitgeist (2007)
http://www.imdb.com/title/tt1166827/
Синоќа го гледав документарецов и ме воодушеви.Поприлично контроверзен документарен филм поделен во три дела, првиот посветен на религијата, вториот на 11 септември, а третиот на парите и банкарските кругови и како се профитира од војните. Имате разработка на факти и податоци од кои човек може комотно за глава да се фати и мислам дека нема шанси да го изгледате до крај , а да не добиете впечаток дека животот ни е толку небитен во време кога глобализацијата ги брише границите. Имате и спорадични теми како влијанието на мас медиумите и правилото раздели па владеј. Имаше една многу добра мисла во документарниов: Ние имаме голем проблем зашто во моментов вие ме слушате мене.
Моја препорака до сите да го ѕирнат.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.335
Поени од реакции
57.918
Zeitgeist (2007)
http://www.imdb.com/title/tt1166827/
Синоќа го гледав документарецов и ме воодушеви.Поприлично контроверзен документарен филм поделен во три дела, првиот посветен на религијата, вториот на 11 септември, а третиот на парите и банкарските кругови и како се профитира од војните. Имате разработка на факти и податоци од кои човек може комотно за глава да се фати и мислам дека нема шанси да го изгледате до крај , а да не добиете впечаток дека животот ни е толку небитен во време кога глобализацијата ги брише границите. Имате и спорадични теми како влијанието на мас медиумите и правилото раздели па владеј. Имаше една многу добра мисла во документарниов: Ние имаме голем проблем зашто во моментов вие ме слушате мене.
Моја препорака до сите да го ѕирнат.
Чек сега да видиш кога ќе ти се јави Анти - Зајтгејст движењето да ти каже дека сите што веруваат во заговори се глупави и дека теориите за заговор се заговор против оние што знаат дека нема заговор... :pos: Ако ти е тешко да го разбереш ова без гајле, ни јас ништо не ги разбирам.

Енивеј, види го вториот дел, поконтроверзен е.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Го има некој гледано House of Numbers?Од рекламата што ја гледав на ТВ ми се виде интересен ама не го најдов и не сум го гледала уште.Треба да го барам или...
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Zeitgeist: Addendum
http://www.imdb.com/title/tt1332128/
Откако го изгледав првиот дел го најдов и вториот кој морам да признам дека многу повеќе ми се допадна. Одличен документарец посветен на монетарниот систем и капитализмот кој нуди решение за сегашните проблеми преку технологијата. Може да се каже дека нуди создавање на нов систем кој не е идеален секако, но е подобар од сегашниот. Изгледа како футурама но засега , инаку идеите се и повеќе од прифатливи. Свет без пари базиран на распределба на ресурси без посредство на банкноти? Можно ли е?
Two Thumbs Up за документарецов.
 
Член од
5 август 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
Дали некој мози да ми даде ликн да го спуштам Името е име - новиот македонски документарец
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Новиов документарен филм на Бол ќе биде нешто, Аушвиц. Излегува на крајот од годинава. Ако режисерот не ви е познат никому ништо. Ако ви е познат по неколкутe лоши филмови, навистина треба да го запознаете и по неговите добри.

Како и да е, трејлер. ВНИМАНИЕ, СОДРЖИ ВОЗНЕМИРУВАЧКИ (ГАДНИ) СЦЕНИ


Фацава, германацот, е самиот режисер.
 
Член од
29 јануари 2010
Мислења
245
Поени од реакции
12
How The Universe Works



Мини серијал од 8 епизоди издаден од Discovery Channel во кој ке научите многу за универзумот, како тој функционира како систем, за црните дупки и нивната улога, за внатрешноста на ѕвездите и многу други работи и сето тоа проследено со убава графика.
 

Stallion

Папион __ •°
Член од
13 септември 2010
Мислења
1.149
Поени од реакции
908
Carl Sagan's Cosmos 9.5/10 имдб -Серијалот има 13 епизоди мое лично мислење е дека се работи за најдобриот научен серијал од кој може многу да се научи.



Stephen Hawking's Universe 8.6/10 имдб -Серијалот има 6 епизоди




За сите љубители на астрономијата и науката и сите што имаат прашања во врска со универзумот или вселената како сакате, се за тоа како настанала, научни сознанија и многу работи поврзани со науката и астрономијата. Двајцата и Саган и Хокинг имаат огромен придонес во науката и се сметаат за најдобрите во нивната работа, посебно Хокинг кој сеуште е активен и моментално е најголемиот "мозок" во науката. Препорачувам да се гледаат и двата серијала, би му дал прво предност на Cosmos па потоа Stephen Hawking's Universe. :)
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
дечки, со отепав од барање на еден документарна серија во врска со војните во 20тиот век(освен првата светска војна) некако се викаше воени тајни или secrets of war, ги даваа одамна на тв тера битола.имаше некој епизоди за генерал ромел, енигма, за витенам,кореа итн.
многу беше интересна и имаше многу факти особено за втора светска војна.
ако најде торент за оваа или линкови од рапидшер слободно по пп да ме контактира :smir:
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.899
Поени од реакции
7.570
Документарни филмови

Тука ќе дискутираме за документарни филмови,може да пишете и ваша рецензија,зошто ви се допаднал тој документарец и се др поврзаано со нив

Јас го имам гледано документарецот на BBC PLANET EARTH

кој е поделен во неколку епизоди и стварно ептен е добро снимен и доста интересен секоја епизода има своја приказна од која може да се научи нешто
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
2.638
Поени од реакции
1.233
Влера го гледав how bruce lee changed the world и го препорачувам на сите . Топ е
 

Kajgana Shop

На врв Bottom