Документарниот Филм "ZEITGEIST"

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
kaj da ja najdam muzikata od vtoriot del na pocetotkot? ozbilno
Хехе, имало уште некој како мене.
И јас чекав на крајот да има саундтрак, ама немаше ништоч.
Фак.

Иначе за филмовите, комотно ми ги пополнија празнините, нелогичностите кои ми се конфронтираа во главата.
Сега се е јасно, и се е ... гнило.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Што бидна со Z-DAY in MACEDONIA? Се договоривте ли нешто? Ќе се прикажува ли јавно на 15 март некаде?
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
534
Што мислите барем оние кои што го гледале филмот за тоа?
Дали мислите дека целата документација е многу глупава и нема разлог да биде гледана...?
Во врска со првото прашање...
Во филмот имаше еден цитат што ќе го памтам цел живот, мн ме погоди во срце а и пак се издадоја самите дека не е тоа вистинити што го прават,а цитатот беше ,,медиумите имаат голема моќ... можат да срушат прецедател, и да направат прецедател, да уништат култура, да уништат народ ама пак не можат да уништат една религија,,

А во врска со второто прашање...
Не дека мислим туку сум сигурен дека е глупава и нема разлог да биде гледана ...:toe:
 
S

smart ass

Гостин
Да јас го имам гледано документарецот е закон:vozbud:
 
Член од
17 февруари 2008
Мислења
25
Поени од реакции
0
[zEUs];2277841 напиша:
Во врска со првото прашање...
Во филмот имаше еден цитат што ќе го памтам цел живот, мн ме погоди во срце а и пак се издадоја самите дека не е тоа вистинити што го прават,а цитатот беше ,,медиумите имаат голема моќ... можат да срушат прецедател, и да направат прецедател, да уништат култура, да уништат народ ама пак не можат да уништат една религија,,

А во врска со второто прашање...
Не дека мислим туку сум сигурен дека е глупава и нема разлог да биде гледана ...:toe:
Ај те молам кажи ми каде го најде тој цитат? На која минута од филмот да барам? Поздрав.
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Филмот Zeitgeist е добар иако има и многу шпекулации. Особено за 9/11. Но има и доста добри поенти. Секако дека се во право и за неправедноста на актуелниот економски систем. Но сепак за да го комплетирам впечатокот за економијата ќе го гледам и вториот дел (Zeitgeist :Addendum). Да видам какви се тие решенија што ги нудат.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Хаха, се палкате како мали деца на официјално филмче направено од продукциска куќа која заработува милионски суми, па од така напалканите како вас уште 1 милијарда нема да и дојдат лошо, тиња документарец, типична спогодба на големците да ги здрмаат малце луѓето и да ги просветлат троа. Делот со религиите е наголемата глупост што сум ја слушнал па ако зборуваме за коинциденција ондак можам да најдам 1мил работи и да имаат сличност со 1мил други работи. тиња овералл ... :sekss: у здрав мозок, или да неречам перење мозок за напатените граѓани на нашата добра ни планета земја што веруваат у 300 глупости, па уште и издебилираниот американски народ ке им продава бајрам на академски Македонски умови. Типична контрола врз народот преку масовните медиуми ... :buum:
 
Член од
17 февруари 2008
Мислења
25
Поени од реакции
0
Хаха, се палкате како мали деца на официјално филмче направено од продукциска куќа која заработува милионски суми, па од така напалканите како вас уште 1 милијарда нема да и дојдат лошо, тиња документарец, типична спогодба на големците да ги здрмаат малце луѓето и да ги просветлат троа. Делот со религиите е наголемата глупост што сум ја слушнал па ако зборуваме за коинциденција ондак можам да најдам 1мил работи и да имаат сличност со 1мил други работи. тиња овералл ... :sekss: у здрав мозок, или да неречам перење мозок за напатените граѓани на нашата добра ни планета земја што веруваат у 300 глупости, па уште и издебилираниот американски народ ке им продава бајрам на академски Македонски умови. Типична контрола врз народот преку масовните медиуми ... :buum:
Браво, се направи најпаметен :) честитам!
Би те замолил, ако даваш такви изјави да ги надополниш со факти.

Која е таа продукциска куќа што заработува милионски суми за филмов?

И немој да ги потценуваш луѓето кои не ги знаеш лично...

Поздрав.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
Браво, се направи најпаметен :) честитам!
Би те замолил, ако даваш такви изјави да ги надополниш со факти.

Која е таа продукциска куќа што заработува милионски суми за филмов?

И немој да ги потценуваш луѓето кои не ги знаеш лично...

Поздрав.
Незнам како му го ископа цитатов од којзнае кога е ама браво, и ја да го видев ќе пишев. Патем, добредојде на форумот.


Хаха, се палкате како мали деца на официјално филмче направено од продукциска куќа која заработува милионски суми, па од така напалканите како вас уште 1 милијарда нема да и дојдат лошо, тиња документарец, типична спогодба на големците да ги здрмаат малце луѓето и да ги просветлат троа. Делот со религиите е наголемата глупост што сум ја слушнал па ако зборуваме за коинциденција ондак можам да најдам 1мил работи и да имаат сличност со 1мил други работи. тиња овералл ... :sekss: у здрав мозок, или да неречам перење мозок за напатените граѓани на нашата добра ни планета земја што веруваат у 300 глупости, па уште и издебилираниот американски народ ке им продава бајрам на академски Македонски умови.

Типична контрола врз народот преку масовните медиуми ... :buum:
Ај сеа признај дека делот со религиите те здоболе, а? :)

Во секој случај филмот е направен за да му ги подотвори очите на издебилизираниот народ. Не верувам дека многу го имале во предвид Македонскиот народ кога го правеле филмов :pos2:

Во филмот се зборува (и се критикува) контролата која медиумите ја имаат врз народот. Овие филмови се прават за да ги поттикнат луѓето на сопствено размислување, а не на слепо следење на некакви институции, било религиски, државни или пак на медиуми...

Се си сватил наопаку, затоа што не си ни сакал да сватиш.

И бидејќи ги спомна академските умови на кои не можело да им се продава ваква тиња: филмот масовно се прикажуваше низ цел свет во студенски центри, универзитети, кампуси, домови... по што следеше дискусија за издржаноста на она за што се зборува во него.

Академскиот ум се труди да ги анализира работите и да извлече заклучок, не ги отфрла веднаш затоа што се спротивни од она во што верува.

Zeitgeist е одличен документарец, еден од подобрите кои сум ги гледал. Зборува отворено за работи за кои повеќето не се спремни да слушнат или да дискутираат, посебно ги повредува верските чувства на оние кои се религиозни. Бидејќи ова е на самиот почеток од филмот, нормално е што тие го дочекуваат „на ѓон“.

Иначе и мене ме интересира од каде ти се податоците за милионите кои продуцентите на овој филм ги заработиле, посебно затоа што и двата дела веднаш беа ставени за бесплатно гледање на официјалната страна на филмот.
 
Член од
15 март 2008
Мислења
546
Поени од реакции
63
Хаха, се палкате како мали деца на официјално филмче направено од продукциска куќа која заработува милионски суми, па од така напалканите како вас уште 1 милијарда нема да и дојдат лошо, тиња документарец, типична спогодба на големците да ги здрмаат малце луѓето и да ги просветлат троа. Делот со религиите е наголемата глупост што сум ја слушнал па ако зборуваме за коинциденција ондак можам да најдам 1мил работи и да имаат сличност со 1мил други работи. тиња овералл ... :sekss: у здрав мозок, или да неречам перење мозок за напатените граѓани на нашата добра ни планета земја што веруваат у 300 глупости, па уште и издебилираниот американски народ ке им продава бајрам на академски Македонски умови. Типична контрола врз народот преку масовните медиуми ... :buum:
Филмот го ставија бесплатно на Гугл , да се гледа.
 
Член од
17 февруари 2008
Мислења
25
Поени од реакции
0
Благодарам, IOsonoINTERISTA :)

Мислењето го најдов на гугл и влегов да му одговорам на типот. Секоја чест што си се измачил да му објасниш нешто на човеков, но колку од тоа има ефект... се гледа (барем до сега). Другарот се покакал на брзина и фатил магла. Како што кажа: Сѐ е наопаку речено од него... Не знам кој му е филмот со ова?:toe:
Инаку, јас сум од оние што ги слушаат и анализираат двете страни, пред да кажат нешто.

Биди ми поздравен.
Peace!
 
Член од
16 јули 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
Filmot paaaaa ne se svaka od edno gledanje a i treba potpolna koncentracija,ja gi imam gledano prvite dva dela so ekonomijata a toa e potpolna vistina i treba sekoj da go znae toa
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Хаха, се палкате како мали деца на официјално филмче направено од продукциска куќа која заработува милионски суми, па од така напалканите како вас уште 1 милијарда нема да и дојдат лошо, тиња документарец, типична спогодба на големците да ги здрмаат малце луѓето и да ги просветлат троа. Делот со религиите е наголемата глупост што сум ја слушнал па ако зборуваме за коинциденција ондак можам да најдам 1мил работи и да имаат сличност со 1мил други работи. тиња овералл ... :sekss: у здрав мозок, или да неречам перење мозок за напатените граѓани на нашата добра ни планета земја што веруваат у 300 глупости, па уште и издебилираниот американски народ ке им продава бајрам на академски Македонски умови. Типична контрола врз народот преку масовните медиуми ... :buum:
Слабо си следел изгледа... посебно тој делот со религиите. Тој обично и најтешко се разбира ;)

Со тој дел, може дека е прв,... со него, се чини, на некои типови на луѓе треба малку повеќе напор да го сварат. Другите два дела можат полесно. Ама ова со религиите... треба изглеа уште едно 2-3 пати да го поглеаш ;)
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Интересен документарец,не можам да кажам лош збор.....
Мора да се има дома овој документарец,па затоа некој на ПП нека остави торенти со преводи,мора да го гледам пак,пак и пак....:back::smir:
 
Член од
17 јули 2009
Мислења
89
Поени од реакции
2
каков документарец бре..каде потврдија дсо факти еве овој документ кажува ова и ова..а поводот за втора светска војна како и нејзиниот почеток е сведен на разговор помегу двајца офицери:pos2:

исто во виетнам 9 години гинеле за 210 милиони долари..ма дајјјј:tapp::tapp:

не држи вода...не држи вода за глобалните односи во светот..нема шанси

а и нема доволно докази за кулите близначки...

не кажаа нигде тој и тој ден од тој и тој магацин еве го документот таков и таков експлозив е пренесен..поставен таму и таму..потоа на наредниот кат па така натаму...нема факти не може таква операција да помине незабележана...туку ако се запрашаме па зошто лугето веруваат они одма велат..еве сега го нападнаа авганистан..значи моменталните настани одговараат за лугето да веруваат во филмот....исто така кризата..падот на хипотекарниот пазар..а и сите ги мразат банкарите де..освен оние кои со земен кредит си отворат нов погон во фирмата значи инвестираат вработат луге а потоа го отплатат кредитот.


тоа е филм но далеку е од дкументарец.

споредете ги документарките на хистори чанел или други на пример...зајтгејс е комерцијала.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom