Документарниот Филм "ZEITGEIST"

Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Одличен документарец...но со оглед на тоа колку е ниско развиена свеста кај повеќето луѓе, се сомневам дека ќе се реализира Венус проект (опишан во 2 дел). Се додека не се елиминира алчноста од човековиот систем, таков вид на општество не е можно да постои:(
 

MakeLOVEnoTwar

Љуби без оглед на се’
Член од
10 декември 2010
Мислења
213
Поени од реакции
114
дали некој го има гледано филмот ZEITGEIST кој што барем во германија името значи ZEIT = ВРЕМЕ и GEIST = ДУХ и се изговара како „ЦАИТГАИСТ„
Во првиот дел од филмот се објаснува како настанале сите религии со научни докази и без никаква фантазија...
Во вториот дел од филмот се прикажуваат скриени факти за „нападот„ на 11 сеп. во америка од инсајдери со цел да го изманипулираат мислењето на народот во целиот свет и да влезат во авганистан.
Во третиот дел од филмот прикажуваат како работи целиот систем со банките, парите, вештачки инфлации итн...
Што мислите барем оние кои што го гледале филмот за тоа?
Дали мислите дека целата документација е многу глупава и нема разлог да биде гледана...?
yup
... секој шо се интересира за светотов, зошто е ова вака, она-онака . . . верувам дека дошол до некој лнк на zeitgeist, јас повеќе ја посетувам http://veganzeitgeist.org/, уствари (да бидам искрен, fb страната http://www.facebook.com/VeganZeitgeist?ref=ts )
 
Член од
15 април 2013
Мислења
44
Поени од реакции
37
Како може да се најде македонски превод од сите три дела? За последниот има на opensubtitles, за останатите никако да најдам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom