Документарниот Филм "ZEITGEIST"

Член од
29 јуни 2008
Мислења
460
Поени од реакции
27
Епа треба да го гледаш :) Инаку пред некој месец излезе и продолжение.
Ин мај онест опинијон 5% од работите со ги кажва во филмот да се вистина пак ке бидат премногу...
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
105
Поени од реакции
3
Епа треба да го гледаш :) Инаку пред некој месец излезе и продолжение.
Ин мај онест опинијон 5% од работите со ги кажва во филмот да се вистина пак ке бидат премногу...
a torrent nesto ova ona ima? :)
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.220
Поени од реакции
1.470
глупосто ви боја е филмот а посебно делот за религиите. чист сатанизам е овој филм и сака да ги поништи светите книги кои му помагаат на човекот да с еспаси. ги извртува работите и со еден збор ова човек на сатаната кој треба да ги излаже избраните.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.046
Поени од реакции
3.301
Од филмов највеќе го ценам вториот дел, каде што се објанети и обелоденети фактите за нападот 9/11 врз кулите близначки.

Иначе филмов за прв пат го гледав во Дијалектика на А1 што го даваа пролетва. Исто на Дијалектика гледав еден документарец, каде што е дешифрирана (до негде) библијата, и излезе дека во библијата СЕ ШТО СЕ СЛУЧИЛО И ЌЕ СЕ СЛУЧИ во светов, таму е запишано. Ако некој може да го најде тој дел, нека го дава одма :)
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
17.390
Поени од реакции
20.503
Да го гледав и во целост ми се допадна .
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.220
Поени од реакции
1.470
Од филмов највеќе го ценам вториот дел, каде што се објанети и обелоденети фактите за нападот 9/11 врз кулите близначки.

Иначе филмов за прв пат го гледав во Дијалектика на А1 што го даваа пролетва. Исто на Дијалектика гледав еден документарец, каде што е дешифрирана (до негде) библијата, и излезе дека во библијата СЕ ШТО СЕ СЛУЧИЛО И ЌЕ СЕ СЛУЧИ во светов, таму е запишано. Ако некој може да го најде тој дел, нека го дава одма :)


да да тоа може некако да им се верува бидејќи во филмот покажаа доста факти за тој настан.


се гледа дека се спрема тречи светск ират чим на ово јначин американците решиле да влезат во авганистан и ирак.
 
Член од
15 март 2008
Мислења
540
Поени од реакции
43
Zeitgeist ima dva dela
Zeitgeist i Zeitgeist :Addendum
prviot film e podelen na tri dela , mislam deka veke objasnija deka prviot del e za religijata , vtoriot za 9/11 napadite vo US i tretiot del za ekonomijata vo svetot i US.
Zeitgeist:Addendum e prodeolzenie na filmot i mn dobro objasnuva za ekonomijata vo svetot , zosot doaga do svetski krizi , kako USA go kontrolira svetot , zosto vojnite traat dolgi periodi , za ekonomski atentatori , gledajte gi i 2 filma zatoa sto se mn.dobri.

ja sega ke gi postavam linkovite od internet , so srpski prevod bidejki toj mislam deka ke im bide najblizok na tie so neznaat angliski od ponudenite jazici kako prevod ima uste : evrejski,grcki,holandski,bugarski,arapski,spanski,germanski,svedski,slovenski,
polski,angliski,norveski,ruski,kineski,japonski,ceski,slovacki,ungarski,italijanski,
portugalski i francuski.

Zeitgeist 1
http://video.google.com/videoplay?docid=8652908955601247412&hl=en
Zeitgeist 2
http://video.google.com/videoplay?docid=-4383410272999153331&hl=en
Zeitgeist 3
http://video.google.com/videoplay?docid=-4282149206246673460&hl=en
Zeitgeist:Addendum
http://video.google.com/videoplay?docid=7065205277695921912
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
705
prviot del go ima na srpski
vtoriot del go ima na hrvatski

nema uste na makedosnki prevod
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
24.596
Поени од реакции
37.352
Zeitgeist (Духот на времето), поточно двата негови дела Zeitgeist i Zeitgeist Addendum се одлични документарни филмови кои предизвикаа најголемо внимание во последно време, заедно со некои од филмовите на Мајкл Мур. Овие два документарци се прикажуваат во многу студентски здруженија низ светот после што следат дебати околу прикажаните аргументи.

Zeitgeist е поделен на три дела и се однесува на религијата, 9/11 и монетарниот систем, додека Zeitgeist Addendum се однесува комплетно на последното. Мора да се каже дека овие филмови не се за оние кои немаат отворен ум, кои не сакаат да слушнат некои работи кои се во спротивност на нивните верувања и убедувања, и кои не сакаат да размислуваат за една поинаква, подобра иднина на човештвото.

Првиот дел на Zeitgeist кој се однесува на религијата е најтенок со факти. Делот со Зодијакот е фантастичен, меѓутоа факт е дека има многу погрешни работи во споредбата на Исус со Хорус и другите божества и пророци кои се спомнати. Имено, тешко е да се докаже дека се работи за идентични приказни. На пример, никаде нема податок дека Хорус е роден на ист ден, дека е распнат, а мајка му има сосема друго име од наведеното. Истото се однесува и за повеќе други. Делот кој може да ги одврати религиозните од гледање на филмот е овој:


Вториот дел се однесува на 9/11 и го потврдува она што и малите деца го знаат: 9/11 е “Inside Job“

Третиот дел и потоа Zeitgeist Addendum се однесуваат на монетарниот систем кој во суштина е измама и води кон последици како војни, глад, сиромаштија, државни удари и итн... За овој дел се надевам дека некој економист кој го изгледал филмот ќе напише некое pro или kontra образложение. На крајот група научници се обидуваат да дадат нови идеи за еден поинаков свет, за кој за жал човекот сеуште не е подготвен.

Се на се, вреди да се изгледаат овие два документарци. Официјалната страна е: http://www.zeitgeistmovie.com/ на која можат да се погледнат филмовите, а сигурно ги има и по торенти.
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
705
vo sklop na ovoj film se pojavi stranicata http://thezeitgeistmovement.com koja naskoro ke bide prevedena na poveke od 20 jazici

inaku ke ima Z-DAY na 15 mart kade sto ke ima kolektivna akcija vo site zemji ..prikazuvanje na filmot (sobiranja,debati) ...prikluci se i daj svoj pridones vo podiganje na svesta na covekot ...

ti treba lider ?
pogledni vo ogledalo
 

DarthMakedon

Македонец
Член од
20 април 2008
Мислења
1.889
Поени од реакции
123
денес го гледав прв пат
зачудувачки документарец
 
Х

Ханзо

Гостин
Значи така ги суредија сите колективни лажги од Џизаз до денес што си направија своја колективна лажга, овај, дер цајтгајст култ. Be afraid! :)
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.903
Поени од реакции
819
go imam gledano i imav custvo koga go gledav deka sevo ova e dobro platena emisija od nekoj emirat seik i bilo koja druga islamisticka organizacija a eve i zasto vo dokumentarnit film se se sporeduva so biblijata voopsto islamotne se spomenuva a jas gi poznavam dvete religii i mislam deka se mnogu bliski iako naodot e koj veruva vo niv edalecen idejata e ista ako kritikuvas kritikuvaj se a ne edno da a drugo ne
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
24.596
Поени од реакции
37.352
go imam gledano i imav custvo koga go gledav deka sevo ova e dobro platena emisija od nekoj emirat seik i bilo koja druga islamisticka organizacija a eve i zasto vo dokumentarnit film se se sporeduva so biblijata voopsto islamotne se spomenuva a jas gi poznavam dvete religii i mislam deka se mnogu bliski iako naodot e koj veruva vo niv edalecen idejata e ista ako kritikuvas kritikuvaj se a ne edno da a drugo ne
Вистина е дека не се споменува исламот но генералната порака во делот за религијата се однесува на сите религии а не само на една. Христијанството е во центарот на вниманието веројатно затоа што се критикува западниот систем и општество кои се доминантно христијански, а таква е и публиката која би ја заинтересирал филмот. Згора на тоа и авторите се сигурно христијани по раѓање и можно е многу помалку да знаат за исламот и за другите религии. Во секој случај, се однесува на сите.

Факт е дека самиот почеток на првиот дел дирекно ги засегнува религиозните луѓе и може однапред да го формулира мислењето за целиот филм, уште пред да се изгледа.
 
На врв Bottom