Документарниот Филм "ZEITGEIST"

Член од
23 јануари 2005
Мислења
899
Поени од реакции
22
дали некој го има гледано филмот ZEITGEIST кој што барем во германија името значи ZEIT = ВРЕМЕ и GEIST = ДУХ и се изговара како „ЦАИТГАИСТ„

Во првиот дел од филмот се објаснува како настанале сите религии со научни докази и без никаква фантазија...


Во вториот дел од филмот се прикажуваат скриени факти за „нападот„ на 11 сеп. во америка од инсајдери со цел да го изманипулираат мислењето на народот во целиот свет и да влезат во авганистан.

Во третиот дел од филмот прикажуваат како работи целиот систем со банките, парите, вештачки инфлации итн...

Што мислите барем оние кои што го гледале филмот за тоа?
Дали мислите дека целата документација е многу глупава и нема разлог да биде гледана...?
 
Член од
27 март 2007
Мислења
735
Поени од реакции
315
Глупава не, прекрасна да. До последен детаљ е објаснето се за сите 3 дела од филмот. Треба да се гледа за нештата да станат појасни.

Најдобар цитат од Zeitgeist, ever!!:
Религијата успеала да ги убеди луѓето дека постои човек што живее на небото, кој гледа се што правите, секоја минута и секој ден. И тој човек има список од 10 работи кои што не сака да ги правите. А ако нешто од тие работи направите, тој за вас има спремно едно место полно со огин и дим. Каде што ќе патите. Ќе горите, ќе се гушите, ќе викате ќе плачете цело време........Но тој ве сака вас......И му требаат вашите пари....Да да, сите ваши пари.
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
899
Поени од реакции
22
Глупава не, прекрасна да. До последен детаљ е објаснето се за сите 3 дела од филмот. Треба да се гледа за нештата да станат појасни.

Најдобар цитат од Zeitgeist, ever!!:
изгледа освен тебе никој друг не го гледал филмот или од што е фрапантен не сакаат да коментираат :)
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Го гледам барем еднаш на две недели..

Во прво време го препорачував кај ќе стигнев, ама кога видов на какви реакции наидував кога ќе спомнев "документарец" и "религија" во ист контекст, се откажав. Нека ги, секогаш мора да има овци.

Објаснувањето за религиите е ГЕ-НИ-ЈАЛ-НО. Како христијанството е мешавина од астрологија, пагански делови и симболи, и стари/антички религии.. а со тоа и исламот. Делот за акцијата за контролирано рушење на Кулите близначки, познат и како 9.11, ми беше познат и од порано, од други документарци. Интересно е тоа што Zeitgeist ја обработува и позадината на сите тие случувања - зошто, како, од кога, и кон што води се` што се случува околу нас. Ама пак, овци има еден куп.. додека да се освестат во доволен број, веќе ќе биде касно.

Филмот може легално да се гледа преку Интернет, да се симне преку торенти (било кој пребарувач или тракер), или да се порача на DVD од официјалната страна.

И да, и мене ми е омилен тој цитат, само е многу подобар во оригинал:
Religion has actually convinced people that there's an invisible man living in the sky, who watches everything you do, every minute of every day. And the invisible man has a special list of 10 things he does not want you to do. And if you do any of these 10 things, he has a special place full of fire, and smoke, and burning, and torture, and anguish, where he will send you to live, and suffer, and burn, and choke, and scream, and cry, forever and ever, till the end of time.

But he loves you.
He loves you.
He loves you, and he needs money!
Еве го тој дел, сосе реакциите:
[media]http://www.youtube.com/watch?v=nkdiCNfw9VI[/media]
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
дали некој го има гледано филмот ZEITGEIST кој што барем во германија името значи ZEIT = ВРЕМЕ и GEIST = ДУХ и се изговара како „ЦАИТГАИСТ„

Во првиот дел од филмот се објаснува како настанале сите религии со научни докази и без никаква фантазија...


Во вториот дел од филмот се прикажуваат скриени факти за „нападот„ на 11 сеп. во америка од инсајдери со цел да го изманипулираат мислењето на народот во целиот свет и да влезат во авганистан.

Во третиот дел од филмот прикажуваат како работи целиот систем со банките, парите, вештачки инфлации итн...

Што мислите барем оние кои што го гледале филмот за тоа?
Дали мислите дека целата документација е многу глупава и нема разлог да биде гледана...?
А каде може да се најде ?
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
А каде може да се најде ?
Побарај по торенти, сигурно ќе го најдеш.
Инаку, феноменален филм, и мој омилен. Го имам изгледано неколку пати, и секој пат дознавам по нешто повеќе. Факти кои се делумно проверливи и веродостојни. Но, се препорачува да се погледне без предрасуди. :smir:
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.906
Поени од реакции
827
Gledajte ja dijalektika na a1 toj e toj film moze da go najdete i na milenko .com.mk inaku za mene se e vo red so filmov osobeno ova vazi za religiite tie tamu gi spomnaa site mozni religii osven islamot taka da mene mi ostavi vpecatok na islamska propaganda plus toa so kulite ima dosta kontra argumenti koi dokazuvvaa deka zgradite gi akna al ka eda
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
899
Поени од реакции
22
Gledajte ja dijalektika na a1 toj e toj film moze da go najdete i na milenko .com.mk inaku za mene se e vo red so filmov osobeno ova vazi za religiite tie tamu gi spomnaa site mozni religii osven islamot taka da mene mi ostavi vpecatok na islamska propaganda plus toa so kulite ima dosta kontra argumenti koi dokazuvvaa deka zgradite gi akna al ka eda
филмот точно спротивното го докажува кој ги срушил зградите, внеси и на гугл 9 11 да видиш колку сајтови се замараат (оставете го википедија) со ова тема и како сите бараат да се отвори пак случајот со тоа... интересен многу е и сајтот infowars.com дали овој алекс џоунс од мексико мислам дека е, дали сметате дека човекот е луд или навистина ја кажува вистината?!
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.058
Фантастичен документарец.Совршен, генијален.Најдобро нешто што сум гледал.Го препорачувам на сите што сакаат да ја дознаат вистината.А тоа цитатот за религијата е фантастичен и вистинит.
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.058
Фантастичен документарец.Совршен, генијален.Најдобро нешто што сум гледал.Го препорачувам на сите што сакаат да ја дознаат вистината.А тоа цитатот за религијата е фантастичен и вистинит.


Gledajte ja dijalektika na a1 toj e toj film moze da go najdete i na milenko .com.mk inaku za mene se e vo red so filmov osobeno ova vazi za religiite tie tamu gi spomnaa site mozni religii osven islamot taka da mene mi ostavi vpecatok na islamska propaganda plus toa so kulite ima dosta kontra argumenti koi dokazuvvaa deka zgradite gi akna al ka eda

Е и мене тоа малце ме збуни?Зошто не е спомнат и Исламот.Зарем е "вистинска" религија?Не знам зошто не е спомнат, ама и тој не е ништо фазла од другите религии.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
611
Поени од реакции
8
Овој филм мора секој да го гледа! Прв пат го гледав јануари годинава, и од тогаш го гледам еднаш месечно, колку да се потсетам што се се случува околу нас. Не барајте торенти по други страни, можете да го симнете како торент од официјалната страна, нема никакви проблеми.

Мојот омилен цитат:
Нема никаква разлика за кого навиваш, затоа што двете страни не се всушност две страни! тие играат за истиот тим!!!
 
Член од
21 април 2006
Мислења
7.165
Поени од реакции
3.096
Овој филм мора секој да го гледа! Прв пат го гледав јануари годинава, и од тогаш го гледам еднаш месечно, колку да се потсетам што се се случува околу нас. Не барајте торенти по други страни, можете да го симнете како торент од официјалната страна, нема никакви проблеми.

Мојот омилен цитат:
Нема никаква разлика за кого навиваш, затоа што двете страни не се всушност две страни! тие играат за истиот тим!!!

Bate kako da go simnam od oficijalnata strana ...????
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.894
Поени од реакции
263
цитативе од филмов на македонски значи дека има превод на македонски?:vozbud:
имам гледано некој мал дел од она за астрологија уште пред да ставам интернет дома и од ко ставив заборајв да го гледам...
ако имат превод на мак кажите кај да го најдам со превод ак не на анг или гледам српски имат ќе го гледам..
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
83
Го немам гледано документарецов, ама имам слушано за него. Не знам колку е вистина ама мразам филмови каде ќе ми ја кажат "вистината". Што да правам, скептик сум голем. Ми нема лек.
Religion has actually convinced people that there's an invisible man living in the sky, who watches everything you do, every minute of every day. And the invisible man has a special list of 10 things he does not want you to do. And if you do any of these 10 things, he has a special place full of fire, and smoke, and burning, and torture, and anguish, where he will send you to live, and suffer, and burn, and choke, and scream, and cry, forever and ever, till the end of time.

But he loves you.
He loves you.
He loves you, and he needs money!
А ова е дефинитивно кажано од George Carlin. Комичарот, ви текнува?
Еве http://www.rense.com/general69/obj.htm
 

Kajgana Shop

На врв Bottom