Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

D

dARK_ElementaL

Гостин
Срцки низаедни...:roker:

@dARK_ElementaL ,

кај се изгуби?...:(
Секој маж и секоја жена е ѕвезда.

Секоја личност е украс на светот и Космосот.
Секоја личност е способна да блесне, способна да постигне успех доколку истата сама не се ограничува и ако работи на тоа да го постигне успехот. Секој има нешто посебно во себе, нешто што го прави личност со свое Јас. Жената не е исклучена од тоа. И таа е посебна исто како мажот. И таа го има своето Јас. На жената не и е местото да чекори зад мажот, ниту на мажот зад жената туку заедно еден до друг да чекорат кон својот успех. Еден со друг да се помагаат.
Слободата е Универзално право на сите. На секого му е дадено право да си го поплочи Патот. Не е мажот тој што ќе и го поплочува Патот на жената.



Sent from my SM-G318H using Tapatalk
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Секој маж и секоја жена е ѕвезда.

Секоја личност е украс на светот и Космосот.
Секоја личност е способна да блесне, способна да постигне успех доколку истата сама не се ограничува и ако работи на тоа да го постигне успехот. Секој има нешто посебно во себе, нешто што го прави личност со свое Јас. Жената не е исклучена од тоа. И таа е посебна исто како мажот. И таа го има своето Јас. На жената не и е местото да чекори зад мажот, ниту на мажот зад жената туку заедно еден до друг да чекорат кон својот успех. Еден со друг да се помагаат.
Слободата е Универзално право на сите. На секого му е дадено право да си го поплочи Патот. Не е мажот тој што ќе и го поплочува Патот на жената.



Sent from my SM-G318H using Tapatalk
dARK_ElementaL,

значи, ова ти го напиша Хепта на ПП или ти текна дека одговорот е токму овој кој пишуваш?...

Само испушти една битна работа; со ваква количина од ласкање, на мажот и на жената кои се „ѕвезди„, не им гине пеколот.

Да бидам појасен; кога на смртни и огревовени битија им се упатува неоснована споредба со „ѕвезди„, таа споредба не е ништо друго, туку демонско ласкање кон смртните и огревовените битија, за да можат смртниците да секнат погрешна претстава за својата битска состојба.

Чисто за споредба, да видиме што им вети демонот на Адама и на Ева:

„...Не, нема да умрете...„. Битие, 3.4.

Како што можеш да увидиш од стихов (а се сомневам дека можеш...) јасно е ка‘ ден кога и каде е основана твојата заблуда, позната како „нов еон„., кој е прилично бајат.

Ајде уште малку да ти помогнам...

Ласкањето, во мојата вероисповест, е забрането од 2 причини:
- оној кој упатува ласкави зборови, сам себе се претвора во безрбетник и лик со изгубено човечко достоинство во однос на ласканиот, и
- оној кој е поласкан, со добиеното ласкање, добива и „храна„ за својот егоцентризам.

Просто кажано, ласкањето е „дупло голо„.

Твоево „толкување„ на епитетот „ѕвезди„ не би поминало нити на струшките вечери на поезијата, оти е празно и бесцелно...

П.С.
Да не заборавам; на кои мажи и жени им е упатен овој ласкав епитет? Саде на ликовите кои веќе се во „редот„ или на целиот човеков род?
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
@dARK_ElementaL , @MIKI1 И двајцата имате добри поенти.
Да, и мажот и жената имаат право да се борат за и да постигнат успех, и заедно да направат нешто значајно.
Но,човекот не е некое возвишено суштество за да се споредува со ѕвезди.Човекот можеби е украс на планетава,но не и на Космосот. Да се земе предвид дека постојат вонземјани.Можеби има илјадници цивилизации со различни „посебности“. Што би се рекло во тој случај ?
И претерано ласкање не чини. После тоа,некои луѓе имаат превисоко мислење за себе.
Мики,не можеш да знаеш дали Дарк не би поминал со такви метафори или епитети на Струшките Вечери на Поезијата.Колку поети поминале со тоа,вака или така..... :cool:
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Секој маж и секоја жена е ѕвезда.

Секоја личност е украс на светот и Космосот.
Секоја личност е способна да блесне, способна да постигне успех доколку истата сама не се ограничува и ако работи на тоа да го постигне успехот. Секој има нешто посебно во себе, нешто што го прави личност со свое Јас. Жената не е исклучена од тоа. И таа е посебна исто како мажот. И таа го има своето Јас. На жената не и е местото да чекори зад мажот, ниту на мажот зад жената туку заедно еден до друг да чекорат кон својот успех. Еден со друг да се помагаат.
Слободата е Универзално право на сите. На секого му е дадено право да си го поплочи Патот. Не е мажот тој што ќе и го поплочува Патот на жената.



Sent from my SM-G318H using Tapatalk
Одлично кажано. Како што можеш да видиш староеонските заблуди во својот очај, против ова што го кажа ти го имаат заплашувањето со пекол и вечни маки. Колку бесмислен е тој концепт....може томови да се пишуваат! Совршено и безгрешно битие како Бог, решава да ја казнува сопствената креација поради особини што самиот и го допуштил или создал.

Луѓето што го прифаќаат новиот еон се луѓе што можат да ја видат бесмисленоста и глупоста во овој концепт на заплашување и лажна надеж. Ние сме свесни дека ,,казните" и ,,наградите" се само резултат на нашите лични одлуки, а најголем пекол и проклетство од сите е тој да му се покориш на стравот и да ги потиснеш сите потреби и нагони што се дел од твојата природа.
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.664
Напротив; не се правам паметен, оти веќе сум (со сета моја скромност..), а „другите„ сами себе се омаловажуваат во доволна мера, така да нема(м) потреба да ги омаловажувам дополнително.
А ласкање кога ќе си упатиш на сам себе? :)
Ти удира Новиот Еон и тебе по плеќи, но премногу си распнат и заблуден со идејата дека си огревовен, собрано од еврејските учења...
Не одат тие учења кај нас...

И пак истиот муабет: гревови и пеколи. Тоа не оди кај оние кои го прифатиле Законот на Телема и се дел од новиот еон. Таа заблуда на гревови и како богот се заморува со секој и како секој ќе биде казнет... не оди повеќе.
Ова може да го разберат и да имаат некаков стравопочит оние кои сеуште веруваат во идејата дека бедните и неспособните ќе наследат царство.
Тоа не се случило и нема да се случи, не е праведно заради способните, не за друго!
А нели, Богот на евреите е праведен бог... ;)

Ете ја @redfogv со нејзиното „телесно мудрување“ како што вели @MIKI1 кој што исто така телесно ни мудрува дека човекот не е некое возвишено суштество!
Каде жено ти со тој ум кога имаш толку ниско мислење за себе си и човештвото?
Сеуште ти е мило христијанството и исламот иако уредување на човештвото и универзумот?
Мислам, дали разбираш каде ти е местото во стариот еон? Или мила ти е слободата, но и Исус ти е мил бидејќи убаво е нацртан на иконите?
Бирајте бре луѓе, имате ум... не може да седите на два стола!
Реков и претходно на друг член од форумов не може да сакате нешто од новиот еон, кое што е осудено од стариот и нивните апологети...
Сигурно не сакате два закона да ве зафатат - нема да знаете кај терате. :)

И да:
„Нема дел од мене кој што не е од боговите!“ - Liber XV, Гностичка Миса
Можеби е паметно да ја разгледаш, да видиш што се тајни содржи... и да, нема да сфатиш ништо од едно читање или 15 минутно размислување за ова...
Ќе извинете, но така е тоа.

 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
@dARK_ElementaL , @MIKI1 И двајцата имате добри поенти.
Да, и мажот и жената имаат право да се борат за и да постигнат успех, и заедно да направат нешто значајно.
Но,човекот не е некое возвишено суштество за да се споредува со ѕвезди.Човекот можеби е украс на планетава,но не и на Космосот. Да се земе предвид дека постојат вонземјани.Можеби има илјадници цивилизации со различни „посебности“. Што би се рекло во тој случај ?
И претерано ласкање не чини. После тоа,некои луѓе имаат превисоко мислење за себе.
Мики,не можеш да знаеш дали Дарк не би поминал со такви метафори или епитети на Струшките Вечери на Поезијата.Колку поети поминале со тоа,вака или така..... :cool:
Не се мисли на буквални ѕвезди, аналогијата има врска со ,,Светлината" што толку често се употребува во езотериските системи а најпознат е секако кабалата. И не е никакво ласкање, тоа е заклучок до кој секој ќе дојде доколку појде на патот на себеспознавањето.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Не се мисли на буквални ѕвезди, аналогијата има врска со ,,Светлината" што толку често се употребува во езотериските системи а најпознат е секако кабалата. И не е никакво ласкање, тоа е заклучок до кој секој ќе дојде доколку појде на патот на себеспознавањето.
И да се мисли на буквални и да не се мисли на буквални ѕвезди,таквата споредба не е добра.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.664
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Секој маж и секоја жена е ѕвезда.

Секоја личност е украс на светот и Космосот.
Секоја личност е способна да блесне, способна да постигне успех доколку истата сама не се ограничува и ако работи на тоа да го постигне успехот. Секој има нешто посебно во себе, нешто што го прави личност со свое Јас. Жената не е исклучена од тоа. И таа е посебна исто како мажот. И таа го има своето Јас. На жената не и е местото да чекори зад мажот, ниту на мажот зад жената туку заедно еден до друг да чекорат кон својот успех. Еден со друг да се помагаат.
Слободата е Универзално право на сите. На секого му е дадено право да си го поплочи Патот. Не е мажот тој што ќе и го поплочува Патот на жената.



Sent from my SM-G318H using Tapatalk
Ма какви ѕвезди,какви галаксии.Човекот е грешка на Природата.Види само колку ја загади,и воздухот,и почвата.Ако природата има свест,сигурно сега се кае што створила толку погано,себично,злобно битие како човекот.Не постои поголем ѕвер од човекот.Уништува се околу себе,дури и својата раса.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966


А ласкање кога ќе си упатиш на сам себе? :)
Ти удира Новиот Еон и тебе по плеќи, но премногу си распнат и заблуден со идејата дека си огревовен, собрано од еврејските учења...
Не одат тие учења кај нас...

И пак истиот муабет: гревови и пеколи. Тоа не оди кај оние кои го прифатиле Законот на Телема и се дел од новиот еон. Таа заблуда на гревови и како богот се заморува со секој и како секој ќе биде казнет... не оди повеќе.
Ова може да го разберат и да имаат некаков стравопочит оние кои сеуште веруваат во идејата дека бедните и неспособните ќе наследат царство.
Тоа не се случило и нема да се случи, не е праведно заради способните, не за друго!
А нели, Богот на евреите е праведен бог... ;)

Ете ја @redfogv со нејзиното „телесно мудрување“ како што вели @MIKI1 кој што исто така телесно ни мудрува дека човекот не е некое возвишено суштество!
Каде жено ти со тој ум кога имаш толку ниско мислење за себе си и човештвото?
Сеуште ти е мило христијанството и исламот иако уредување на човештвото и универзумот?
Мислам, дали разбираш каде ти е местото во стариот еон? Или мила ти е слободата, но и Исус ти е мил бидејќи убаво е нацртан на иконите?
Бирајте бре луѓе, имате ум... не може да седите на два стола!
Реков и претходно на друг член од форумов не може да сакате нешто од новиот еон, кое што е осудено од стариот и нивните апологети...
Сигурно не сакате два закона да ве зафатат - нема да знаете кај терате. :)

И да:
„Нема дел од мене кој што не е од боговите!“ - Liber XV, Гностичка Миса
Можеби е паметно да ја разгледаш, да видиш што се тајни содржи... и да, нема да сфатиш ништо од едно читање или 15 минутно размислување за ова...
Ќе извинете, но така е тоа.
Хепта,мило ми е Христијанството и секогаш ќе ми биде мило.
Јас си терам кај што си терам,ти терај си кај што си тераш.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.664
Хепта,мило ми е Христијанството и секогаш ќе ми биде мило.
Јас си терам кај што си терам,ти терај си кај што си тераш.
Според коментарите ти не го разбираш христијанството ниту некогаш си се заморувала со проучување на било која религија, без разлика дали е од истокот, дали е ислам итн итн..:
ТИ си жена, и како жена бидејќи си христијанка, што всушност се расправаш со мене? Шамијата на глава, главата наведната и молчи - бидејќи си во грешка и грешно судиш. Всушност, кој ти даде право да коментираш дека некој се преценува?
Твојот закон кој што ти е мил, не ти дава право да зборуваш, жено.
Или романтизмот со кој е обвиткан целиот концепт на Исус ти ги заматува битните ствари од стариот еон?

Мислам, сакате да се однесуваме спрема вас како што налага христијанството? Или исламот?
Сакате така, да видите колку ќе ви е мило?
Или вака е подобро, седиме на две столчиња, кога ќе ни е мила слободата и имам волја да си го кажам ставот, новиот еон е тука, ќе ме поддржат луѓето, а кога ќе сакам да глумам лудило на скромност, на доблесна жена која го слуша мажот без разлика дали сум во право или не, ќе си го присвојам исламот или христијанството?

Не глумете лудило, бидете она што сте. Реков: бирај мудро. Не што ти е мило. Она што ти е мило, не значи и дека е правилно ;) Не бирајте го патот со помал отпор бидејќи така нема да се заморувате со стварите... ќе завршите во мноштвото и ќе плачете.

Седни научи си ги лекциите за кај си... способни жени, со милост кон христијанството... хм :)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Не се валидни овие текстови според црквата... :)
Гностиците се друга ствар, со други наследници, различни од христијанските... ;)
Не е предмет на расправа околу наследниците, туку е околу основачите :)

Друга работа, кој го предаде Исус?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.664
Не е предмет на расправа околу наследниците, туку е околу основачите :)

Друга работа, кој го предаде Исус?
Поточно, кој и како го предава Законот и авторитетот, со тоа се решава и претходниците и наследниците :)
Исус го предадоа неиницирани, како и обично ;) Нормално, ако веруваме дека бил предаден, ако веруваме дека Исус реално постоел, ако веруваме дека бил распнат итн итн...

Владо Павлов околу тие ствари најдобро знае, кој го предаде Исус, јас не сум компетентен околу предавниците, не сакам предавници воопшто!

 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Хепта,мило ми е Христијанството и секогаш ќе ми биде мило.
Јас си терам кај што си терам,ти терај си кај што си тераш.
Ама тоа е лага,христијанството е параван зад кој се крие светската влада,милијардерите,богатите кои ги црпат природните ресурси,го владеат општеството,луѓето убедени со етика и понизност за да не возвраќаат.Иднината е во анархизмот,анархо-комунизмот таа дава рамноправност на половите,нема класи,нема попови,сите сме едно и еднакви.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom