Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Поточно, кој и како го предава Законот и авторитетот, со тоа се решава и претходниците и наследниците :)
Исус го предадоа неиницирани, како и обично ;) Нормално, ако веруваме дека бил предаден, ако веруваме дека Исус реално постоел, ако веруваме дека бил распнат итн итн...

Владо Павлов околу тие ствари најдобро знае, кој го предаде Исус, јас не сум компетентен околу предавниците, не сакам предавници воопшто!
А кои се најголемите предавници на човечкиот род?

Тие што ја криеле и ја кријат вистината од "обичниот" човек?
Тие што мислат дека имаат право да управуваат со луѓето?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.691
Реков дека не сум компетентен околу овие прашања за предавниците, се мислам дека друг треба да прашаш за ова... мене ме иритираат предавници и луѓе кои збудалуваат од идејата за моќ и управување, бидејќи многу лошо ги разбрале сказните кои иницијанти низ времето дозволиле да бидат раскажани за да не се прави грешка околу овие ствари, бидејќи Човештвото пред Се!

Во Редот во кој што сум член, а ти го знаеш под буквите О.Т.О. сум зборувал и порано, важи ова:

Во О.Т.О. управувањето на Редот значи служење! И запишано е дека Човекот на Земјата (степен во О.Т.О. тесно поврзан со природата на човекот на Земјата) не е повикан да управува со Редот (а за Редот што е и како е, има премногу информации кои ќе ти бидат добредојдени за да разбереш подобро)!
И обврска е исто така, бидејќи Редот е синџир непрекинат со еони!

Дали за мене ова важи и надвор од Редот? Да. Не може да управуваш, ако не ја разбираш машинеријата, ако немаш рамнотежа... итн итн, да не редам, премногу зборување ќе те збуни.

Исто така во Самек, електронскиот весник на Secret Fire Ложата, има интересни идеи околу овие твои прашања. Ѕирнете.

Така да, знаејќи дека знењето за некои работи ти е од документарки кои ти ја полнат главата со идеи онакви какви што сакаат да ги изградиш ти, размислувај трезвено кој управува, што управува, како управува и нормално - дали го разбирате управувањето!
Дали сме спремни да служиме на другите е најбитното прашање! :)

П.С. Природата не е праведна во нејзиното управување во однос на човештвото, но е секогаш точна! Да се побуниме, ние, луѓето на Земјата? :)
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
dARK_ElementaL,

значи, ова ти го напиша Хепта на ПП или ти текна дека одговорот е токму овој кој пишуваш?...

Само испушти една битна работа; со ваква количина од ласкање, на мажот и на жената кои се „ѕвезди„, не им гине пеколот.

Да бидам појасен; кога на смртни и огревовени битија им се упатува неоснована споредба со „ѕвезди„, таа споредба не е ништо друго, туку демонско ласкање кон смртните и огревовените битија, за да можат смртниците да секнат погрешна претстава за својата битска состојба.

Чисто за споредба, да видиме што им вети демонот на Адама и на Ева:

„...Не, нема да умрете...„. Битие, 3.4.

Како што можеш да увидиш од стихов (а се сомневам дека можеш...) јасно е ка‘ ден кога и каде е основана твојата заблуда, позната како „нов еон„., кој е прилично бајат.

Ајде уште малку да ти помогнам...

Ласкањето, во мојата вероисповест, е забрането од 2 причини:
- оној кој упатува ласкави зборови, сам себе се претвора во безрбетник и лик со изгубено човечко достоинство во однос на ласканиот, и
- оној кој е поласкан, со добиеното ласкање, добива и „храна„ за својот егоцентризам.

Просто кажано, ласкањето е „дупло голо„.

Твоево „толкување„ на епитетот „ѕвезди„ не би поминало нити на струшките вечери на поезијата, оти е празно и бесцелно...

П.С.
Да не заборавам; на кои мажи и жени им е упатен овој ласкав епитет? Саде на ликовите кои веќе се во „редот„ или на целиот човеков род?
Не, не ми го напиша Хепта. Ова мислење сум го имал уште претходно. Само што наместо изразот "секој маж и секоја жена е ѕвезда" сум го користел изразот "секоја личност е уникат". Денеска ги користам и двата.

Ова мислење сум го имал уште во времето кога верував во Бога. Кога престанав да бидам конзервативен и кога почнав да го гледам Бог како суштество кое сака луѓето да напредуваат и да успеат во животот, наместо да поставуваат ѕидови на својот Пат и да се затвораат. Да поработат на својот успех наместо како мрзливци да чекаат се нешто да им се даде.


-Ова не е ласкање туку поимот ѕвезда во случајов го користам како метафора. Со значење дека секоја особа без разлика на пол и возвраст има нешто кое ја прави да се разликува од останатите. Секој е талентиран за нешто и само личноста може да одлучи дали ќе блесне т.е. дали ќе покаже зошто тој/аа е тој/аа, а не некој друг или ќе прифаќа се што прават и му наметнуваат другите и неговата уникатност ќе престане да блеска. Како на мене што се обидуваа да ми наметнуваат се и сешто.

Нема тука ласкање, затоа што не ти зборувам јас овде за издигнување некој над некого, ниту за потценување на другите туку за еднаквост на двата пола. Ласкањето е кај оние кои го потценуваат женскиот пол и се гледаат себе како подобри од неа. Ја гледаат жената како нешто кое треба да свири онака како мажот ќе и диригира и како предмет за раѓање деца.

- Незнам зошто не би поминал струшки вечери на поезијата. Поимот ѕвезда се употребува и во други области за да се опишат луѓе. Тоше Проески беше наречен ѕвезда.

П.С. Се однесува на сите. Сите личности се уникатни.





Sent from my SM-G318H using Tapatalk
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
@dARK_ElementaL , @MIKI1 И Човекот можеби е украс на планетава,но не и на Космосот. Да се земе предвид дека постојат вонземјани.Можеби има илјадници цивилизации со различни „посебности“. Што би се рекло во тој случај ?l:
А што мислиш зошто го употребив зборот личност а не човек?

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397

Реков дека не сум компетентен околу овие прашања за предавниците, се мислам дека друг треба да прашаш за ова... мене ме иритираат предавници и луѓе кои збудалуваат од идејата за моќ и управување, бидејќи многу лошо ги разбрале сказните кои иницијанти низ времето дозволиле да бидат раскажани за да не се прави грешка околу овие ствари, бидејќи Човештвото пред Се!

Во Редот во кој што сум член, а ти го знаеш под буквите О.Т.О. сум зборувал и порано, важи ова:

Во О.Т.О. управувањето на Редот значи служење! И запишано е дека Човекот на Земјата (степен во О.Т.О. тесно поврзан со природата на човекот на Земјата) не е повикан да управува со Редот (а за Редот што е и како е, има премногу информации кои ќе ти бидат добредојдени за да разбереш подобро)!
И обврска е исто така, бидејќи Редот е синџир непрекинат со еони!

Дали за мене ова важи и надвор од Редот? Да. Не може да управуваш, ако не ја разбираш машинеријата, ако немаш рамнотежа... итн итн, да не редам, премногу зборување ќе те збуни.

Исто така во Самек, електронскиот весник на Secret Fire Ложата, има интересни идеи околу овие твои прашања. Ѕирнете.

Така да, знаејќи дека знењето за некои работи ти е од документарки кои ти ја полнат главата со идеи онакви какви што сакаат да ги изградиш ти, размислувај трезвено кој управува, што управува, како управува и нормално - дали го разбирате управувањето!
Дали сме спремни да служиме на другите е најбитното прашање! :)

П.С. Природата не е праведна во нејзиното управување во однос на човештвото, но е секогаш точна! Да се побуниме, ние, луѓето на Земјата? :)
Абе види, има луѓе што не сакаат да си го стават газот кај не им е местото и да губат драгоцено време со членување во било какви редови. Има луѓе што не прифаќаат апсолутно никакви хиерархии, правила и сл.

Исто така има луѓе што имале прилика некако да стапат во контакт со одредени редови а не знаеле на времето дека се како овие првите од погоре што ги спомнав. Таквите луѓе со парола Човештвото пред Се ама искрено, а не декларативно како ти што ја нафрлаш кај стигнеш ги има.... верувал ти или не :)
Oна што е смешно е дека ти не ни ги гледаш тие работи што ги постирам за да донасаш било какви заклучоци...под претпоставка дека нешто од нешто знаеш нели :)
Е јас тие видеа ги постирам заради паролата Човештвото пред Се ;)
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Ма какви ѕвезди,какви галаксии.Човекот е грешка на Природата.Види само колку ја загади,и воздухот,и почвата.Ако природата има свест,сигурно сега се кае што створила толку погано,себично,злобно битие како човекот.Не постои поголем ѕвер од човекот.Уништува се околу себе,дури и својата раса.
Еве јас сум човек и не ја загадувам ниту природата, ниту воздухот, ниту почвата.
Баш напротив. НЕ возам автомобил туку велосипед или пак одам пешки. Кола користиме групно само со другарите кога ептен е потребно или кога треба да одиме на патување. Ѓубрето секогаш си го фрлам во канта наместо каде ќе ми текне. Еднаш неделно се дружам со природата затоа што ја сакам. Не сите луѓе и го прават на природата тоа што и го прават некои.

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Подобро е да се употребува зборот „личност“.Сепак е поширок поим. :)
Затоа и го употребив, бидејќи мислев на секоја личност без разлика од кој пол е или од која планета.

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
И да се мисли на буквални и да не се мисли на буквални ѕвезди,таквата споредба не е добра.
За да знаеш дали нешто е добра споредба или не, потребно е да ги познаваш и двете страни што се споредуваат. Јас кажав дека аналогијата се однесува на ,,Светлината" од кабалистички аспект. Што знаеш ти за кабалата?[DOUBLEPOST=1510501737][/DOUBLEPOST]
А кои се најголемите предавници на човечкиот род?

Тие што ја криеле и ја кријат вистината од "обичниот" човек?
Тие што мислат дека имаат право да управуваат со луѓето?
Еве, пробај кажи му ја вистината на МИКИ1 или на некој нему сличен, зошто ја криеш од него? Ете и на 121314 се обиде да му ја кажеш, успеа?
 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Еве, пробај кажи му ја вистината на МИКИ1 или на некој нему сличен, зошто ја криеш од него? Ете и на 121314 се обиде да му ја кажеш, успеа?
Клучен момент во приказнава е тоа дека не треба да се крие ништо, и секој треба да има пристап до сите информации. Тоа кој колку ќе има бенефит од истите е друга работа.
Остај ги верниците...они ти се како Нео у подземната железница во Mатрикс кога беше :)
Знаеш приказната за Аристотел и Александар Mакедонски околу списите во Александрија. Јас сум тип како Александар во таа смисла, дај му ги информациите на народот па шта буде нека буде.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Клучен момент во приказнава е тоа дека не треба да се крие ништо, и секој треба да има пристап до сите информации. Тоа кој колку ќе има бенефит од истите е друга работа.
Остај ги верниците...они ти се како Нео у подземната железница во Mатрикс кога беше :)
Знаеш приказната за Аристотел и Александар македонски околу списите во Александрија. Јас сум тип како Александар во таа смисла, дај му ги информациите на народот па шта буде нека буде.
Епа ајде, не криј од Мики, што чекаш? Од каде ти е тебе идејата дека ние криеме информации?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.691
Клучен момент е што ти мислиш дека се крие било што. А всушност работата е дека како што кажа: го местиш својот газ таму кај што не му е местото.

Илјада пати сум ве прашувал дали на дете кое што не знае да брои до 10 би му дале во раце да има кибрит и динамит, никој ништо не одговорил на тоа... а постојано барате да ви се даде се, како да заслужувате се, без да си го трошите тоа толку драгоцено време, како што велиш ти :)
Чудно...

Или ти имаш тајни па не ги споделуваш... ајде, просветлен си, себството ти е средено, цитати за мудрости куп по форумов собрани од учењата на истокот, зборувај сите да бидеме како тебе и повеќе.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Епа ајде, не криј од Мики, што чекаш? Од каде ти е тебе идејата дека ние криеме информации?
Не кријам ништо...секогаш кога сум можел без апсолутно никакви ограничувања сум пробувал да го кажам мојот дел од приказната.
А за идејата дека се крие нешто....ме заебаваш :)
Па еве ти еден пост под твојот, и читај.[DOUBLEPOST=1510507156][/DOUBLEPOST]
Клучен момент е што ти мислиш дека се крие било што. А всушност работата е дека како што кажа: го местиш својот газ таму кај што не му е местото.

Илјада пати сум ве прашувал дали на дете кое што не знае да брои до 10 би му дале во раце да има кибрит и динамит, никој ништо не одговорил на тоа... а постојано барате да ви се даде се, како да заслужувате се, без да си го трошите тоа толку драгоцено време, како што велиш ти :)
Чудно...

Или ти имаш тајни па не ги споделуваш... ајде, просветлен си, себството ти е средено, цитати за мудрости куп по форумов собрани од учењата на истокот, зборувај сите да бидеме како тебе и повеќе.
Сега, се крие или не нешто.....одлучи се.
Кој е тој динамит и кибрит....ајде жити кариера. Дај еден пример во историјава каде некој си играл со знаењето и завршило катастрофално.[DOUBLEPOST=1510507395][/DOUBLEPOST]
Или ти имаш тајни па не ги споделуваш... ајде, просветлен си, себството ти е средено, цитати за мудрости куп по форумов собрани од учењата на истокот, зборувај сите да бидеме како тебе и повеќе.
Зборувам јас, и пишувам ама слабо ме разбираш :)
Човештвото пред Се нели?
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Не кријам ништо...секогаш кога сум можел без апсолутно никакви ограничувања сум пробувал да го кажам мојот дел од приказната.
А за идејата дека се крие нешто....ме заебаваш :)
Па еве ти еден пост под твојот, и читај.[DOUBLEPOST=1510507156][/DOUBLEPOST]
Сега, се крие или не нешто.....одлучи се.
Кој е тој динамит и кибрит....ајде жити кариера. Дај еден пример во историјава каде некој си играл со знаењето и завршило катастрофално:
За тој што има волја и капацитет да осознава не е скриено ништо, за тој што мисли дека знае и нема потреба да учи, самиот си го сокрил Знаењето од себе си.

Динамитот и кибритот се методите со кои се постигнуваат одредени состојби, ако некој нема Разбирање, ќе си направи повеќе штета одколку корист.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.691
Навистина слабо те разбирам, можеби бидејќи ме потсетуваш на писанијата на Гурџиев и Ошо... и сите тие дрдорења за себството, недејствувањето, на егзитенцијалистичките идеи на Сартар и останати... :)
Се си бидува...

@Ipsissimus убаво ти кажа за скриеноста на работите...
Тајните ќе останат тајни за профаните, но не знам како не разбирате дека големите хиерофанти и гениите доаѓаат од Човештвото, од неиницираните! :)
Но некој го слушнал тој повик дека постои нешто повеќе, преку иницијацијата и стапнале на патеката, од која многумина од вас би избегале преку многу умирања!

Бараш знаење, а не бараш иницијација... е тоа не го разбирам кај никој! Бараш мојата работа и пожртвуваност да ја споделам со тебе... така, бидејќи ти мислиш дека треба...

Бараш да ти се предадат симболите, историјата на истите - а кој си ти всушност за да го добиеш сето тоа?
Цитатите и споделувањето на документарки не ми дава добра слика за тоа дека можам воопшто и сериозно да зборувам со тебе за општи ствари поврзани со учењата на тајни Редови кои не ни постојат со име за вас... не пак да ти дадам патоказ на каде би требало да се движиш... за до ифнромацијата која ќе ти разоткрие многу повеќе од она што ти си поминал до сега.
Дали ме следиш во муабетот? Мислам дека пак ќе изградиш лоша слика за да ти се оправда барањето дека се мора да биде кристално јасно за вас...
А тајните сами се чуваат реално... каде може во ова време некој да чува тајна :)

Клучен момент е што ти мислиш дека се крие било што. А всушност работата е дека како што кажа: го местиш својот газ таму кај што не му е местото.

Илјада пати сум ве прашувал дали на дете кое што не знае да брои до 10 би му дале во раце да има кибрит и динамит, никој ништо не одговорил на тоа... а постојано барате да ви се даде се, како да заслужувате се, без да си го трошите тоа толку драгоцено време, како што велиш ти :)
Чудно...

Или ти имаш тајни па не ги споделуваш... ајде, просветлен си, себството ти е средено, цитати за мудрости куп по форумов собрани од учењата на истокот, зборувај сите да бидеме како тебе и повеќе.
Пристап до инфо имате, немате пристап до тоа што со тоа инфо и како да се поврзуваат стварите реално во животот.
Зошто? Бидејќи не знаете да броите до 10! :)
И бидејќи не може човек туку така да ви верува, бидејќи реално, не ја разбирате хиерархијата на светот, бидејќи градите омраза кон хиерархија заради вашите лоши искуства со било каква хиерархија и бидејќи повеќето при мала опасност, стануваат лесно предавници за корка леб... за овае зборувано, но кој да памети?
НИКОЈ.

Оној што собрал храброст и побарал иницијации знаејќи дека тој пат е за него, си го оди патот а не бара никој да му даде било што туку така... заради неговото постоење!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom