Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Дискусија во форумот 'Религија' започната од kooperativa, 8 јануари 2014.

 1. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  18.826
  Допаѓања:
  2.628
  Кон болдуваното, по редослед:

  -Ја‘ више помислив дека „истово„ мислење го имаш уште од пелени. Просто е; не можеш да имаш ист став (!!!) гледан низ две битно различни доктрини (!!!).
  - И Црквата ги нарекува мажот и жената со епитетите „миркотеос„ и „микрокосмос„, но зад тие поими стои цела философија а не празни зборови и ласкања.
  - Има тука ласкање и точно ти посочив во што се состои ласкавоста.
  - Дека сите личности се уникатни, тоа ми го вели и мојата вероисповест, така да за таква квалификација не ми е потреба Телема.

  И пак не ми кажуваш; дали сите мажи и жени се „ѕвезди„ или саде мажите и жените од „редот„ се „ѕвезди„?

  Ако се сите мажи и жени „ѕвезди„, на кој начин токму Телема ќе им поласка и ќе ги убеди дека буквално „сите„ се „ѕвезди„?...
   
 2. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Ιερός Γάμος

  Член од:
  13 февруари 2010
  Мислења:
  6.651
  Допаѓања:
  4.378
  "Our minds and bodies are veils of the Light within.
  The uninitiate is a ‘Dark Star,’ and the Great Work for him is to make his veils transparent by ‘purifying’ them.
  This ‘purification’ is really ‘simplification’; it is not that the veil is dirty, but that the complexity of its folds makes it opaque.
  The Great Work therefore consists principally in the solution of complexes.
  Everything in itself is perfect, but when things are muddled, they become ‘evil.’ "

  - Коментарот кон „Книгата на Законот“ (1921 е.v.) , дел од есејот Неиницираните и нивното Големо Дело

  Ping @dARK_ElementaL @Ipsissimus
   
  Последно уредено: 12 ноември 2017
  На Ipsissimus му/ѝ се допаѓа ова.
 3. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  18.826
  Допаѓања:
  2.628
  ХИКса,

  ти си гласник на вистината? Така пишуе под аватарот.
  Ќе ни напишеш која е вистината или ќе треба да те чекаме цела вечност за одговорот?...
   
  Последно уредено: 13 ноември 2017
  На redfogv му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Ιερός Γάμος

  Член од:
  13 февруари 2010
  Мислења:
  6.651
  Допаѓања:
  4.378
  Новиот Еон:

  "Blessed art thou,
  who hast seen, and yet hast not believed.
  For therefore is it given unto thee
  to taste, and smell, and feel, and hear, and know by the inner sense, and by the inmost sense,
  so that sevenfold is thy rapture."
  - The Vision and the Voice, A.'.A.'. Publication in Class A

  Стар Еон:

  „Исус му рече:
  „Ти поверува затоа што Ме виде: блажени се оние кои не виделе, а поверувале.“
  - Нов Завет, Евангелие според Јован, 20:29
   
  На XИкса и Ipsissimus им се допаѓа ова.
 5. XИкса

  XИкса Гласник на вистината

  Член од:
  13 август 2015
  Мислења:
  27
  Допаѓања:
  31
  МИКИ1,
  Се извинувам многу на чекањето, помислив дека и онака го чекаш Исуса цел живот да се врати па нема да биде проблем поради истренираната трпеливост...
  Не се ,,фаќај,, толку за зборчиња и не ги сфаќај толку буквално. Вистината е релативна знаеш... Зборовите се премногу ограничени и не можат да опишат нешто толку суптилно.

  И тебе ти пишува ,,поставувач на неодговорени прашања,, а ,,прашањата,, што ги ,,поставуваш,, ти се преодговорени и упорно пак продолжуваш да ги вртиш истите... Не знам до што е... Дали е до тоа дека немаш храброст да си признаеш дека грешиш, дека патот по кој си пошол одамна и си вложил многу труд за да стигнеш до тоа што си сега ќе пропадне, дека ќе испаднеш кукавица во очите на тие што верувале во тебе или не знам што... Уште пробуваш да се лажеш себе си... Не е касно човеку да почнеш да го гледаш светот од повеќе агли... Во многу постови признаваш дека не си проучувал други филозофии, дека "вистината" ти е дадена на тацна наместо сам да пробаш да ја осознаеш... Во многу постови се гледа дека она што го говориш нема логика, се плеткаш во зборовите и се извлекуваш со изреки како "бог така сакал"...
  Не, нема да те цитирам... А немам ни намера да ти одговорам на прашања кои ти се веќе 1 деценија вртени на темава и одговорени од поискусни од мене...
   
  Хептаграм XI, Атеист, SuBZerO и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. dARK_ElementaL

  dARK_ElementaL Мрачен Паладин

  Член од:
  21 август 2017
  Мислења:
  397
  Допаѓања:
  168
  -Не се секирај, го немам од пелени.
  Нели ти кажав кога се ослободив од конзервативните и патријархални убедувања.

  -Каде спомнав па јас две доктрини? И кои се тие две доктрини за кои зборуваш?


  -Ти спомнуваше храна за некаков егоцентризам. Нема овде храна за егоцентризам затоа што нема гледање само од сопствен агол. Егоцентризам повеќе делува она твоето кога зборуваше дека азијатите биле во незнабожечка заблуда, бидејќи овде има гледање само од свој агол.

  -Ете и според твоето секој човек е уникат. И никој не рече дека ти треба Телема за таа класификација.
  Ти реков и јас. Претходно сум велел "секоја личност е уникат", а сега ги користам и двете.
  "Секој маж и секоја жена" ми е замена за "секоја личност" , а "ѕвезда" за "уникат".

  - Ти одговорив јас. Ти реков дека за сите важи. Дека сите личности се уникат т.е. ѕвезда. Нели реков претходно дека ги користам двата изрази.
  Еве и малку погоре ти објаснив зашто ги користам двата изрази.

  - Нема потреба телемата да ги убедува. Мене никој не ме убедил во тоа. Јас не ни бев запознает со поимот телема пред форумов, а сум имал слични ставови. Самиот си го видов тоа дека јас сум јас и никој друг. Самиот си видов дека треба да си преземам контрола врз својот живот и дека треба да си го чувам она што мене ме прави поразличен од другите. Наместо да дозволам да станам како оние кои ми кажуваа како да сум живеел. Која музика е добра, што било убаво за јадење и пиење, какви жанрови да сакам итн. Е така личноста од уникат се претвара во копија на некој друг, престанува да блеска. Затоа секој треба да си го гледа својот живот, а да не го интересира за другите бидејќи токму тоа е егоцентризам, гледање само од свој агол. Не му треба на некој телемата за да го разбере тоа.  Sent from my SM-G318H using Tapatalk
   
  На Ipsissimus, Хептаграм XI и redfogv им се допаѓа ова.
 7. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  18.826
  Допаѓања:
  2.628
  Да, добро си помислил; и Црквата и јас Го чекаме.
  Ти, очигледно, чекаш само да умреш...
  --- Споено дупло мислење, 15 ноември 2017 ---
  Не е релативна, туку веќе ни е откриена. Доцниш...
  --- Споено дупло мислење, 15 ноември 2017 ---


  Прашањата не ми се одговорени, оти секое прашање бара соодветен одговор а не неодговарање.
  --- Споено дупло мислење, 15 ноември 2017 ---
  Може и до тебе да е‘; како не ти текна?...
  --- Споено дупло мислење, 15 ноември 2017 ---
  “Паѓам„ на шупливи сугестии...
  --- Споено дупло мислење, 15 ноември 2017 ---
  Збориш од твое искуство, така?..
  --- Споено дупло мислење, 15 ноември 2017 ---
  Наведи ми 3 од тие „агли„ па може ќе ми „тргне„ во животот...
  --- Споено дупло мислење, 15 ноември 2017 ---
  А која е твојата непостечка логика?

  Јас признавам дека не сум ја проучувал Телема, што не значи дека не сум проучувал ништо друго...пак ми подметнуеш или тоа ти е манир на пишување?
  --- Споено дупло мислење, 15 ноември 2017 ---
  Биди ми поздравен...

  „Фаќањето магла„ е елегантен начин на прикривање на својата неспособност.
  --- Споено дупло мислење, 15 ноември 2017 ---
  Избришаниот дел од постов нема да го коментирам, оти е обично „вртење во место„-од твоја страна, нормално.

  Кон болдот...

  Има потреба и тоа како.

  И Телема, како и било која друга доктрина, имаат повеќе цели, а меѓу ни е и целта да приберат што повеќе членови, како и да го прошируваат своето членство. Ликови од форумов од петни жили се напрегаат да ја рекламираат Телема, оти и тие самите имаат своја цел во рамките од клубот на кој му припаѓаат.

  Се чини дека само за тебе, постоењето на доктрини и заедници е бесцелна појава во Светов.
   
  Последно уредено: 15 ноември 2017
  На redfogv му/ѝ се допаѓа ова.
 8. XИкса

  XИкса Гласник на вистината

  Член од:
  13 август 2015
  Мислења:
  27
  Допаѓања:
  31
 9. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Ιερός Γάμος

  Член од:
  13 февруари 2010
  Мислења:
  6.651
  Допаѓања:
  4.378
  Мило ми е што луѓе дознаваат за Телема преку форумов, а веќе имаат слични идеи со учењето на Законот ...
  Не залудно ми биле расправите тука низ годините... :)
  [​IMG]
  THE EQUINOX, An. V VOL. I. NO. II. Sun in Libra
  THE OFFICIAL ORGAN OF THE A ∴ A ∴
  THE REVIEW OF SCIENTIFIC ILLUMINISM
   
  На XИкса му/ѝ се допаѓа ова.
 10. dARK_ElementaL

  dARK_ElementaL Мрачен Паладин

  Член од:
  21 август 2017
  Мислења:
  397
  Допаѓања:
  168
  -Не е вртење. Само ти посочив што е егоцентризам. Израз кој самиот ти го употреби. И пример за егоцентризам кој самиот ти си го даде кога го рече она за азијатите


  -Ти реков нема потреба телемата да убедува некого дека е уникат. И самиот себе се дадов како пример дека не ме убедила телемата во тоа туку дека самиот сум сфатил уште пред да дознаам за поимот телема и во време кога сум верувал во Бог, само сум почнал да го гледам на поинаков начин.
  Ете и ти ја рекламираш тука црквата па никому ништо.

  -И нигде не реков дека постоење доктрини и заедници е бесцелно. Само сум против патријархални уредувања на одредени доктрини. Тоа не мора да значи дека не се согласувам во целост со тие доктрини.

  И не ми кажа.
  Каде спомнав две доктрини и кои се тие две?

  Sent from my SM-G318H using Tapatalk
   
  Последно уредено: 16 ноември 2017
  На Хептаграм XI и redfogv им се допаѓа ова.
 11. Frater Barrabbas

  Frater Barrabbas

  Член од:
  3 јуни 2013
  Мислења:
  1.916
  Допаѓања:
  1.183
  Првин го побара човеков @XИкса да ти даде мислење. Откако тој го пиша мислење, ти во еден потег комотно го негираше. А не даде контрааргумент за тоа. И каква е оваа дебата, ти никогаш не би се променил,уживаш да ги навредуваш луѓето. Јас не знам зошто тие комуницираат воопшто со тебе. Па оваа @redfogv ти дала лајк, сигурно ништо и не прочитала, само те лајкнала.
   
  На Хептаграм XI и redfogv им се допаѓа ова.
 12. redfogv

  redfogv Замислена

  Член од:
  10 мај 2017
  Мислења:
  493
  Допаѓања:
  178
  Прочитав и му дадов лајк на Мики затоа што се согласувам со него за дел од тоа што тој го напиша.Ако погледнеш подобро,ќе видиш дека сум лајкнала постови/коментари и на Дарк затоа што делумно се согласувам и со него.
   
  На dARK_ElementaL му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Ιερός Γάμος

  Член од:
  13 февруари 2010
  Мислења:
  6.651
  Допаѓања:
  4.378
  Кажано е дека секој суди според своето разбирање...
  Не сме ние тие кои си ги бројат членовите како вие од стариот еон што ги броите вернциите, и наоколу не врескаме колку луѓе се инциирани, како што вие зборувате колку верници имате, како да е тоа големата битна ствар за веродостојноста на една религија!
  Тоа е стариот еон - каде што се бројат глави и се мерат фалуси со другите религии по бројност на верници! Тоа е глупост! И тотално погрешно!

  Телема е Закон на Новиот Еон, нема цел. Треба да почнеш да правиш разлика помеѓу работите. :)
  Луѓето кои живеат според тој Закон - имаат цел - да го исполнат до крајни граници во нивните животи и да го извадат максимумот од истиот!

  Зборувањето за Телема од моја страна е само чистење на Законот од злобното дрдорење на христијаните за работа што не ја знаат, само за да си го оправдаат верувањето и ненаситната им вера - ништо друго. И добро ми оди нели :)
  Одеднаш Телема не е сатанизам, не е зло, не е нешто далечно од луѓето, секој што го интересира во подфорумот Законот на Телема тука може да најде куп линкови до официјални документи и книги да пресуди сам што и како во Новиот Еон.

  И како негирање на ова твое злобно дрдорење против работи за кои не разбираш ништо, само со цел црквата ти да биде најдоброто нешто во светот, ете ти цитат од „Книгата на Законот“ во врска со тоа „собирање членови“:

  „Сето ова и книгата што раскажува како дојде ти овде и копијата на ова мастило и хартија засекогаш – зашто во тоа е збор таен и не само во Англискиот –
  и твојот коментар на оваа Книга на Законот ќе бидат прекрасно отпечатени со црвено и црно мастило на прекрасна рачно изработена хартија;
  и на секој маж и жена што ќе ги сретнеш, дури и само да јадеш или пиеш со нив, Законот е да се даде.
  Тогаш тие ќе имаат можност да бидат во тоа блаженство или не; без оглед. Стори го тоа бргу!“
  - Liber AL vel Legis svb figura CCXX, A.'.A.'. Publication in Class A

  Сите имате фер можност! :)

  Многу е лесен Законот во пракса - само некој треба да го прочита и разбере и да види дали содржи некоја порака тој текст за самата индивидуа!
  Вака, не може да расправаме за битни ствари - не ни е грижа за стариот еон, за цркви, за гревови итн итн - тоа е само историја од која може да учиме каде е грешено и ништо повеќе. Не би било во ред историјата да се повторува. ;)

  П.С. Сега оди расправај се со децата за Исус и Црквата и како твојот живот е највредното нешто и највистинито на Земјата!
   
  Последно уредено: 16 ноември 2017
  На XИкса, dARK_ElementaL и Ipsissimus им се допаѓа ова.
 14. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  18.826
  Допаѓања:
  2.628
  Ќе коментирам, не затоа што твоите дописи се вредни за коментар, туку за да не испадне дека е моја слабост...

  Кон пасусите, по редослед:

  - Што е егоцентризам ако не отфантазирана и неоснована самопоставеност за референца за споредување и квалификување на нештата околу себе...Цело време се вртиш околу себе а не како дискутант на темава.
  - Има потреба и ти посочив која е потребата-да не се повторувам. Не ја рекламирам Црквата, оти таа е реалност и има свое повеќе милениумско постоење на Земјава.
  - Ако си против патријахалноста, треба да понудиш алтернативна кон истата. Либерализмот е празен и освен што нуди широки можности за грешење, практично неограничени, не нуди ништо добро.
  - Сам спомена дека си имал различни мислења за ист феномен, токму во твој допис. Патем кажано, поимите „маж/жена„ и „личност„ не се идентични, иако се обидуваш да ги сведеш „на исто„ Пак си во криво...
  --- Споено дупло мислење, 16 ноември 2017 ---
  Frater Barrabbas,

  ако го прочиташ дописот од @XИкса, а не верувам дека си го прочитал, самиот ќе видеше дека токму ИКса упатува навредливи зборови до мене. Не ме чуди; он не е прв лик, кој немајќи што да каже и наместо да се држи до темата, се држи до членови на форумов, прикривајќи ја сета своја неукост со навреди, наместо со конструктивна дискусија, веројатно со намера да им се допадне на сличните на него па и да им извлече некој „лајк„.

  Просто е; она кое ИКса го пишува до мене, ти мене ми го припишуваш.
   
  Последно уредено: 16 ноември 2017
 15. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Ιερός Γάμος

  Член од:
  13 февруари 2010
  Мислења:
  6.651
  Допаѓања:
  4.378
  Here we go...

  Ако треба да се пофалам, со слабоста своја ќе се пофалам.
  - Второ посланине до Коринтјаните, Нов Завет

  Ние, силните, должни сме да ги поднесуваме слабостите на немоќните, и да не си угодуваме на себеси.
  - Прво посланине до Римјаните

  Ми се допаѓа оправдувањето:

  Затоа и живеам во слабости, во навредување, во маки, во прогонување, во тага за Христос, зашто кога сум слаб, тогаш сум силен.
  - Второ посланине до Коринтјаните (ги дотепа овој Коринтјаните со муабети)

  Сега сите што дискутирате тука, знаете дека ќе нема крај на маките и чудната желба за довибање навреди кои ја има еден христијанин...
  Не му ја хранете душата и не го навредувајте, израмнете го со вас - нека страда :D

   
  На Ipsissimus и XИкса им се допаѓа ова.

Сподели преку: