Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Дискусија во форумот 'Религија' започната од kooperativa, 8 јануари 2014.

 1. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  4.156
  Допаѓања:
  4.808
  Која сериозна тема се занимавате баш ме интересира?
  Ако религијата ја сметаш за сериозна тема, тогаш си отишол 100% дали ќе ја има или ќе ја нема ништо нема да смени, т.е ќе смени, ќе имаат луѓето помалку причини за поделба меѓу себе што значи и помалку причина да војуваат меѓусебно. Еве ти што прави уште религијата, поголем дел од војните ти се со таа тематика, пола од тие бомбашите што рокаат бомби на сред плоштади рокаат во име на Алах и на исламот, геноцидот што го правеле албанците на Косово донел пак босанските срби да ги масакрираат муслиманите во Сребреница, да не одиме во подоцнежна историја, религиите само прават штета во општеството и ти се причина плус за поделби и разлики меѓу луѓето.
  Не треба да ги кажувам јас, сами ќе доаѓаат вестите за таа иднина, до пред 2-3 векови луѓето умираа на улица како кучиња од банални болести, денес за таквите примаш вакцини, имаш лекови на секој чекор и нема да се плашиш дека ќе скиниш конци од висока температура, туберколоза, сипаници и тн.
  Чиста среќа што поголемиот дел од светот немаше толку сериозни теми за разговор како ти тука, па светот стана подобро место за живеење.
  http://www.iflscience.com/health-an...-grown-laboratory-using-stem-cells-made-skin/
  https://www.wired.com/2017/01/first-human-pig-chimera-step-toward-custom-organs/

  И да не ти набројувам, уште милиони работи кои го олеснија животот за разлика од тој претходно.
   
 2. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  19.036
  Допаѓања:
  2.697
  Кеплер, разбираш,

  како што веќе ти имам напишано; по грешка си дојден на оваа тема, пош‘о појќе е од јасно дека абер немаш од истата, а постовите кои ги пишуваш, упати ги на соодветен поднаслов на порталов.
   
 3. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  4.156
  Допаѓања:
  4.808
  Мики, како настана човештвото од сексуални односи на браќа/сестри и блиски роднини, а да нема психофизички аномалии?
  Како настанаа расите ако сите потекнуваме од истите двајца предци?
  Еве за почеток најди ми одговор за овие две прашања, па ќе продолжиме да ја разгледуваме логиката во твојава религија понатаму, сигурно имаш одговори во библијата, отвори, прочитај, прашај го госпо ако нема напишано таму, сигурно ќе ти раскажи дур му се молиш.
   
 4. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  19.036
  Допаѓања:
  2.697
  Кеплер, разбираш.

  почнуеш да муабетиш со себе самио‘...
   
 5. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Ιερός Γάμος

  Член од:
  13 февруари 2010
  Мислења:
  6.815
  Допаѓања:
  4.473
  Кога немаш што да кажеш, не мора да се однесуваш како невоспитано детиште...
  Тоа дома - тие сакале морале - еден си им... син. Големата работа на стариот еон.

  Те прашав како тоа успеваш твојот футуристички оптимизам за некаков си Исус (кој што за чудо веруваш дека постоел, постои и ќе постои, поточно веруваш на организација наречена црква) и за некакво подобро утре да го проектираш врз другите како да е некакво најголемо зло бидејќи тие имаат свој, друг вид на оптимизам, да ги осудуваш и обвинуваш дека зборуваат за некаков си нивни многу злобен оптимизам?
  Како тоа твојот оптимизам и надеж за утре е оправдан (и тоа преку едно проклето верување), а другите немаат право за надеж бидејќи не им е грижа за никаков Исус, за христијанство ниту некакви си цркви и религии?
  Како?

  Мислам од каде го црпиш тој егоистички став кон луѓето па им мавташ со прст како да си некаков си поп?
  Заврши времето на поповите да биваат судии и да ги учат луѓето што е што... тргни си го пердего од пред очи и види го денот... да не дојде време животот да ти го тргни сам.
  Попот е за во црква и до таму му е чергата!

  Не бивај поп на форумов, гледаш дека се сопнуваш насекаде!

  П.С. Ќе пингувам кој сакам и кога сакам. Твоите простачки муабети и навредувања на сите не може да се толерираат туку така.
  Ќе мора да научиш како со луѓето, со оние, другите кои не се правиславни христијани и кои ти ја критикуваат религијата - на подруг начин да се однесуваш, да прифаќаш битка како што треба, не како разгалено дете кое цел живот добивало се и сега му се криви другите.
   
  Последно уредено: 28 август 2017
 6. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  4.156
  Допаѓања:
  4.808
  Така де, е сеа препознај се во кое ниво на свест ти спаѓаш кога човек со тебе не може ни да разговара, јас ти се обратив тебе, ти не ме разбираш, така да останува дека твоето ниво на свест е толку ниско што е прашање дали воопшто разбираш нешто.
  Ај бркај работа со библијата, имам попаметна работа, читни таму, ако најдиш како да ми ги одговориш прашањата ќе разговараме, запали кандилцето и моли се на госпо да ти даде одговори.
   
  На Ipsissimus му/ѝ се допаѓа ова.
 7. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  19.036
  Допаѓања:
  2.697
  Кеплер, ми се :гомце: од твоиве постови...озбилно.
   
 8. XИкса

  XИкса Гласник на вистината

  Член од:
  13 август 2015
  Мислења:
  27
  Допаѓања:
  31
  20170828_012743 (1).png
   
  На Kornet и Ipsissimus им се допаѓа ова.
 9. dARK_ElementaL

  dARK_ElementaL Мрачен Паладин

  Член од:
  21 август 2017
  Мислења:
  438
  Допаѓања:
  184
  Не знам дали сте дискутирале на претходните страници за ова. Не ве пратев, сега се ставив на темава. Пошо има 800+ страници да не ги читам сите. Ме интересира зошто ако Бог (Јахве, Аллах) ги создал сите луѓе со сите нивни особини и нагони. Вклучувајќи ги и хомосексуалците. Зошто тогаш ја забранува хомосексуалноста ако тој ги создал луѓето такви какви што се и зошто припадниците на Абрахамски религии имаат предрасуди спрема овие особи ако Бог ги создал луѓето такви какви што се?
   
 10. dARK_ElementaL

  dARK_ElementaL Мрачен Паладин

  Член од:
  21 август 2017
  Мислења:
  438
  Допаѓања:
  184
  Аууу Мицко како така се изразуваш па нели религијата учи на љубезност и без вакви изрази.

  И после ми велиш сум имал погрешни заклучоци

  Sent from my SM-G318H using Tapatalk
   
 11. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  19.036
  Допаѓања:
  2.697
  dARK_ElementaL,

  лебати, шо везе има моето однесуење со твоите погрешни заклучоци, ќе мојш да ме просветлиш? :pos:

  И како можеш да дискутираш на темиве, кога секој твој прв заклучок е погрешен?
   
 12. dARK_ElementaL

  dARK_ElementaL Мрачен Паладин

  Член од:
  21 август 2017
  Мислења:
  438
  Допаѓања:
  184
  Ајде кажи кој заклучок ми е погрешен тоа што реков дека се убива во и е на религијата тоа што реков дека историјата е полна со војни кои се правени во име на религијата. Дај те молам шо има тука погрешно?


  Sent from my SM-G318H using Tapatalk
   
 13. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  19.036
  Допаѓања:
  2.697
  Пааааа погрешно ти е извлекувањето заклучоци, и тоа без никаков основ. „Само„ тоа ти е погрешно.

  Убивања, дали масовни или поединечни, имало, има и ќе има, а точниот мотив за било кое од нив, треба одделно да се разгледува. Тоа што ги воопштуваш рабоќево, сведувајќи ја религијата на причина за убивања, не значи дека точно си заклучил.

  На пример, мотивот за видење војни не лежи во религијата, туку во човековата огревовеност и склоност кон мамонизам, што нема врска со религиите, кои обично имаат учења од нематеријална природа.
   
 14. dARK_ElementaL

  dARK_ElementaL Мрачен Паладин

  Член од:
  21 август 2017
  Мислења:
  438
  Допаѓања:
  184
  Ама јас не реков дека религијата е виновна. Туку само дека се убива во нејзино име. И затоа да не се меша со политика за да не се користи како изговор за војни.
  Таман работа да сметам дека религијата е виновна за војните. Сите мои другари се религиозни(православни и муслимани) па ете живеат како браќа.

  Sent from my SM-G318H using Tapatalk
   
 15. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  19.036
  Допаѓања:
  2.697
  Е ми, штом твоите другари живеат во мир, нели ти е очигледно дека од религијата нема(ш) штета?

  Тоа што злонамерните се кријат зад религиите и ги користат како свое оправдување, тоа така и треба да се квалификува; како злоупотреба на религиите, а не дека религиите сами по себе се штетни.
   

Сподели преку: