Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Кеплер, разбираш,

пун ми е куферот од футуристички оптимизми у стилот „...Само уште малку да причекаме и ќе биде подобро...„, оти и во претходниот систем, у бившата ни таткојна, комуњарите не‘ убедуваа во доаѓањето на „светлата будуќност„ која не само што не се деси, туку се заврши доста крваво, а и се‘ уште не е довршена нејзинана крвавост.

Така, приказните за „убата иднина„ ој кажуј ги у некои детски јасли, а на форумов, поточно на темава, се занимаваме со сериозни теми.

Сега, живо ме занима кој ќе биде твојот најнов, од никого на Светов чуен израз чие значење, убеден сум, самиот не го знаеш...
Која сериозна тема се занимавате баш ме интересира?
Ако религијата ја сметаш за сериозна тема, тогаш си отишол 100% дали ќе ја има или ќе ја нема ништо нема да смени, т.е ќе смени, ќе имаат луѓето помалку причини за поделба меѓу себе што значи и помалку причина да војуваат меѓусебно. Еве ти што прави уште религијата, поголем дел од војните ти се со таа тематика, пола од тие бомбашите што рокаат бомби на сред плоштади рокаат во име на Алах и на исламот, геноцидот што го правеле албанците на Косово донел пак босанските срби да ги масакрираат муслиманите во Сребреница, да не одиме во подоцнежна историја, религиите само прават штета во општеството и ти се причина плус за поделби и разлики меѓу луѓето.
Не треба да ги кажувам јас, сами ќе доаѓаат вестите за таа иднина, до пред 2-3 векови луѓето умираа на улица како кучиња од банални болести, денес за таквите примаш вакцини, имаш лекови на секој чекор и нема да се плашиш дека ќе скиниш конци од висока температура, туберколоза, сипаници и тн.
Чиста среќа што поголемиот дел од светот немаше толку сериозни теми за разговор како ти тука, па светот стана подобро место за живеење.
http://www.iflscience.com/health-and-medicine/beating-human-hearts-grown-laboratory-using-stem-cells-made-skin/
https://www.wired.com/2017/01/first-human-pig-chimera-step-toward-custom-organs/
И да не ти набројувам, уште милиони работи кои го олеснија животот за разлика од тој претходно.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Која сериозна тема се занимавате баш ме интересира?
Ако религијата ја сметаш за сериозна тема, тогаш си отишол 100% дали ќе ја има или ќе ја нема ништо нема да смени, т.е ќе смени, ќе имаат луѓето помалку причини за поделба меѓу себе што значи и помалку причина да војуваат меѓусебно. Еве ти што прави уште религијата, поголем дел од војните ти се со таа тематика, пола од тие бомбашите што рокаат бомби на сред плоштади рокаат во име на Алах и на исламот, геноцидот што го правеле албанците на Косово донел пак босанските срби да ги масакрираат муслиманите во Сребреница, да не одиме во подоцнежна историја, религиите само прават штета во општеството и ти се причина плус за поделби и разлики меѓу луѓето.
Не треба да ги кажувам јас, сами ќе доаѓаат вестите за таа иднина, до пред 2-3 векови луѓето умираа на улица како кучиња од банални болести, денес за таквите примаш вакцини, имаш лекови на секој чекор и нема да се плашиш дека ќе скиниш конци од висока температура, туберколоза, сипаници и тн.
Чиста среќа што поголемиот дел од светот немаше толку сериозни теми за разговор како ти тука, па светот стана подобро место за живеење.
http://www.iflscience.com/health-and-medicine/beating-human-hearts-grown-laboratory-using-stem-cells-made-skin/
https://www.wired.com/2017/01/first-human-pig-chimera-step-toward-custom-organs/
И да не ти набројувам, уште милиони работи кои го олеснија животот за разлика од тој претходно.
Кеплер, разбираш,

како што веќе ти имам напишано; по грешка си дојден на оваа тема, пош‘о појќе е од јасно дека абер немаш од истата, а постовите кои ги пишуваш, упати ги на соодветен поднаслов на порталов.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Кеплер, разбираш,

како што веќе ти имам напишано; по грешка си дојден на оваа тема, пош‘о појќе е од јасно дека абер немаш од истата, а постовите кои ги пишуваш, упати ги на соодветен поднаслов на порталов.
Мики, како настана човештвото од сексуални односи на браќа/сестри и блиски роднини, а да нема психофизички аномалии?
Како настанаа расите ако сите потекнуваме од истите двајца предци?
Еве за почеток најди ми одговор за овие две прашања, па ќе продолжиме да ја разгледуваме логиката во твојава религија понатаму, сигурно имаш одговори во библијата, отвори, прочитај, прашај го госпо ако нема напишано таму, сигурно ќе ти раскажи дур му се молиш.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мики, како настана човештвото од сексуални односи на браќа/сестри и блиски роднини, а да нема психофизички аномалии?
Како настанаа расите ако сите потекнуваме од истите двајца предци?
Еве за почеток најди ми одговор за овие две прашања, па ќе продолжиме да ја разгледуваме логиката во твојава религија понатаму, сигурно имаш одговори во библијата, отвори, прочитај, прашај го госпо ако нема напишано таму, сигурно ќе ти раскажи дур му се молиш.
Кеплер, разбираш.

почнуеш да муабетиш со себе самио‘...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.578
Поени од реакции
11.595
Хепта,

не се сечам дека те повикав (а ко‘ те повикувам се криеш попут птичица...). така да слободно бладај и понатаму.

И нормално, не заборавај да го „пингуваш„ својот мецена...
Пииингггггг!...
Кога немаш што да кажеш, не мора да се однесуваш како невоспитано детиште...
Тоа дома - тие сакале морале - еден си им... син. Големата работа на стариот еон.

Те прашав како тоа успеваш твојот футуристички оптимизам за некаков си Исус (кој што за чудо веруваш дека постоел, постои и ќе постои, поточно веруваш на организација наречена црква) и за некакво подобро утре да го проектираш врз другите како да е некакво најголемо зло бидејќи тие имаат свој, друг вид на оптимизам, да ги осудуваш и обвинуваш дека зборуваат за некаков си нивни многу злобен оптимизам?
Како тоа твојот оптимизам и надеж за утре е оправдан (и тоа преку едно проклето верување), а другите немаат право за надеж бидејќи не им е грижа за никаков Исус, за христијанство ниту некакви си цркви и религии?
Како?

Мислам од каде го црпиш тој егоистички став кон луѓето па им мавташ со прст како да си некаков си поп?
Заврши времето на поповите да биваат судии и да ги учат луѓето што е што... тргни си го пердего од пред очи и види го денот... да не дојде време животот да ти го тргни сам.
Попот е за во црква и до таму му е чергата!

Не бивај поп на форумов, гледаш дека се сопнуваш насекаде!

П.С. Ќе пингувам кој сакам и кога сакам. Твоите простачки муабети и навредувања на сите не може да се толерираат туку така.
Ќе мора да научиш како со луѓето, со оние, другите кои не се правиславни христијани и кои ти ја критикуваат религијата - на подруг начин да се однесуваш, да прифаќаш битка како што треба, не како разгалено дете кое цел живот добивало се и сега му се криви другите.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Кеплер, разбираш.

почнуеш да муабетиш со себе самио‘...
Така де, е сеа препознај се во кое ниво на свест ти спаѓаш кога човек со тебе не може ни да разговара, јас ти се обратив тебе, ти не ме разбираш, така да останува дека твоето ниво на свест е толку ниско што е прашање дали воопшто разбираш нешто.
Ај бркај работа со библијата, имам попаметна работа, читни таму, ако најдиш како да ми ги одговориш прашањата ќе разговараме, запали кандилцето и моли се на госпо да ти даде одговори.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Така де, е сеа препознај се во кое ниво на свест ти спаѓаш кога човек со тебе не може ни да разговара, јас ти се обратив тебе, ти не ме разбираш, така да останува дека твоето ниво на свест е толку ниско што е прашање дали воопшто разбираш нешто.
Ај бркај работа со библијата, имам попаметна работа, читни таму, ако најдиш како да ми ги одговориш прашањата ќе разговараме, запали кандилцето и моли се на госпо да ти даде одговори.
Кеплер, ми се :гомце: од твоиве постови...озбилно.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Не знам дали сте дискутирале на претходните страници за ова. Не ве пратев, сега се ставив на темава. Пошо има 800+ страници да не ги читам сите. Ме интересира зошто ако Бог (Јахве, Аллах) ги создал сите луѓе со сите нивни особини и нагони. Вклучувајќи ги и хомосексуалците. Зошто тогаш ја забранува хомосексуалноста ако тој ги создал луѓето такви какви што се и зошто припадниците на Абрахамски религии имаат предрасуди спрема овие особи ако Бог ги создал луѓето такви какви што се?
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Кеплер, ми се :гомце: од твоиве постови...озбилно.
Аууу Мицко како така се изразуваш па нели религијата учи на љубезност и без вакви изрази.

И после ми велиш сум имал погрешни заклучоци

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Аууу Мицко како така се изразуваш па нели религијата учи на љубезност и без вакви изрази.

И после ми велиш сум имал погрешни заклучоци

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
dARK_ElementaL,

лебати, шо везе има моето однесуење со твоите погрешни заклучоци, ќе мојш да ме просветлиш? :pos:

И како можеш да дискутираш на темиве, кога секој твој прв заклучок е погрешен?
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
dARK_ElementaL,

лебати, шо везе има моето однесуење со твоите погрешни заклучоци, ќе мојш да ме просветлиш? :pos:

И како можеш да дискутираш на темиве, кога секој твој прв заклучок е погрешен?
Ајде кажи кој заклучок ми е погрешен тоа што реков дека се убива во и е на религијата тоа што реков дека историјата е полна со војни кои се правени во име на религијата. Дај те молам шо има тука погрешно?


Sent from my SM-G318H using Tapatalk
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ајде кажи кој заклучок ми е погрешен тоа што реков дека се убива во и е на религијата тоа што реков дека историјата е полна со војни кои се правени во име на религијата. Дај те молам шо има тука погрешно?


Sent from my SM-G318H using Tapatalk
Пааааа погрешно ти е извлекувањето заклучоци, и тоа без никаков основ. „Само„ тоа ти е погрешно.

Убивања, дали масовни или поединечни, имало, има и ќе има, а точниот мотив за било кое од нив, треба одделно да се разгледува. Тоа што ги воопштуваш рабоќево, сведувајќи ја религијата на причина за убивања, не значи дека точно си заклучил.

На пример, мотивот за видење војни не лежи во религијата, туку во човековата огревовеност и склоност кон мамонизам, што нема врска со религиите, кои обично имаат учења од нематеријална природа.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Пааааа погрешно ти е извлекувањето заклучоци, и тоа без никаков основ. „Само„ тоа ти е погрешно.

Убивања, дали масовни или поединечни, имало, има и ќе има, а точниот мотив за било кое од нив, треба одделно да се разгледува. Тоа што ги воопштуваш рабоќево, сведувајќи ја религијата на причина за убивања, не значи дека точно си заклучил.

На пример, мотивот за видење војни не лежи во религијата, туку во човековата огревовеност и склоност кон мамонизам, што нема врска со религиите, кои обично имаат учења од нематеријална природа.
Ама јас не реков дека религијата е виновна. Туку само дека се убива во нејзино име. И затоа да не се меша со политика за да не се користи како изговор за војни.
Таман работа да сметам дека религијата е виновна за војните. Сите мои другари се религиозни(православни и муслимани) па ете живеат како браќа.

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ама јас не реков дека религијата е виновна. Туку само дека се убива во нејзино име. И затоа да не се меша со политика за да не се користи како изговор за војни.
Таман работа да сметам дека религијата е виновна за војните. Сите мои другари се религиозни(православни и муслимани) па ете живеат како браќа.

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
Е ми, штом твоите другари живеат во мир, нели ти е очигледно дека од религијата нема(ш) штета?

Тоа што злонамерните се кријат зад религиите и ги користат како свое оправдување, тоа така и треба да се квалификува; како злоупотреба на религиите, а не дека религиите сами по себе се штетни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom