Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

D

dARK_ElementaL

Гостин
Е ми, штом твоите другари живеат во мир, нели ти е очигледно дека од религијата нема(ш) штета?

Тоа што злонамерните се кријат зад религиите и ги користат како свое оправдување, тоа така и треба да се квалификува; како злоупотреба на религиите, а не дека религиите сами по себе се штетни.
Тоа и ти го велам. Не мислам дека религијата ги прави војните туку дека само ја користат за да праат зло во нејзино име. Трговија со оружје. Да си го полнат џебот.

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Не знам дали сте дискутирале на претходните страници за ова. Не ве пратев, сега се ставив на темава. Пошо има 800+ страници да не ги читам сите. Ме интересира зошто ако Бог (Јахве, Аллах) ги создал сите луѓе со сите нивни особини и нагони. Вклучувајќи ги и хомосексуалците. Зошто тогаш ја забранува хомосексуалноста ако тој ги создал луѓето такви какви што се и зошто припадниците на Абрахамски религии имаат предрасуди спрема овие особи ако Бог ги создал луѓето такви какви што се?
Сеуште не добив одговор на ова.

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Сеуште не добив одговор на ова.

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
Одговорот им гласи: ,,слободна волја" демек, злото и генерално се погрешно постоело поради слободната волја. Арно ама, безброј пати тој ,,аргумент" им е побиен со конкретни примери, некои од тие примери, трагикомично самите си ги даваа. Слободната волја е само можност да се бира од опциите што се на располагање, но не е причина ниту услов за тоа што ќе биде изборот. На пример и јас и хомосексуалците имаме слободна волја, но само тие гледаат привлечност во сопствениот пол. Јас не сум без слободна волја затоа што не ме привлекуваат мажи. На изборот влијаат особините што ги има човекот, неговите потреби, нагони, карактеристики.
Но и покрај сето ова, повторно и повторно ќе видиш дека религиозните како одговор на ова прашање ќе ја посочуваат слободната волја.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Тоа и ти го велам. Не мислам дека религијата ги прави војните туку дека само ја користат за да праат зло во нејзино име. Трговија со оружје. Да си го полнат џебот.

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
Ако не мислиш дека религијата е причина за војните, тогаш зашто ја обвинуваш религијата како причина за војните?

Просто е; војните не се водат толку заради религиите, туку заради самата отпадната човекова природа, која е склона кон зло, а војната е едно од најголемите зла во Светов. Така, ако религијата не се користи како параван за водење војни, тогаш за водење војни ќе се користи некоја друга причина, најчесто измислена. Тековно, причина за водењето војни не е религијата, туку Мамон, или пак измислените причини, како што се т.н. човекови права и слични модерни срања.[DOUBLEPOST=1505408209][/DOUBLEPOST]
Сеуште не добив одговор на ова.

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
Одговорот постои, ама ти пак си продужуеш со изнесување погрешни заклучоци.

Не е Бог кривец за постоењето „вруќи браќа„ (или„сестри„...), туку главна причина е пред се‘ самиот демон, кој ги наведува луѓето на „слободно„ однесување, вклучувајќи ја и педерастијата. Втора причина се самите „вруќи браќа„, кои не расудуваат за своето однесување, не ја прифаќаат волјата Божја, туку наоѓаат причини за да се самооправдаат.

Самата природа ни вели дека во неа постои одреден ред на нештата, кој не смее да биде прекршен, дури и кога луѓето не веруваат во Бога.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Ако не мислиш дека религијата е причина за војните, тогаш зашто ја обвинуваш религијата како причина за војните?
Не ја обвинувам религијата туку политиката која во нејзините интриги ја вмешува религијата.[DOUBLEPOST=1505411251][/DOUBLEPOST]
Одговорот постои, ама ти пак си продужуеш со изнесување погрешни заклучоци.

Не е Бог кривец за постоењето „вруќи браќа„ (или„сестри„...), туку главна причина е пред се‘ самиот демон, кој ги наведува луѓето на „слободно„ однесување, вклучувајќи ја и педерастијата. Втора причина се самите „вруќи браќа„, кои не расудуваат за своето однесување, не ја прифаќаат волјата Божја, туку наоѓаат причини за да се самооправдаат.

Самата природа ни вели дека во неа постои одреден ред на нештата, кој не смее да биде прекршен, дури и кога луѓето не веруваат во Бога.
Нема овде никаков погрешен заклучок. Туку изгледа според тебе секој на форумов што има послободно мислење има погрешен заклучок.
 
Последно уредено од модератор:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Нема овде никаков погрешен заклучок. Туку изгледа според тебе секој на форумов што има послободно мислење има погрешен заклучок.
Кога сме веќе кај погрешни заклучоци - Причина за злото бил демон, а демонов да ти бил креација на сезнајниот и семоќниот креатор?! Демек господ се знаел, се можел, безгрешен бил, а сепак создал демон што ќе прави зло?!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не ја обвинувам религијата туку политиката која во нејзините интриги ја вмешува религијата.
Како политиката ја вмешува религијата за свои цели? Дај подобјасни го тој механизам...

Веќе ти посочив дека целата човекова историја познава токму спротивни состојби.[DOUBLEPOST=1505423997][/DOUBLEPOST]
Нема овде никаков погрешен заклучок. Туку изгледа според тебе секој на форумов што има послободно мислење има погрешен заклучок.
Ако некој има „послободно мислење„, мислиш дека и заклучокот од „послободнто мислење„ ќе биде повеќе точен или помалку точен?...[DOUBLEPOST=1505424079][/DOUBLEPOST]
Кога сме веќе кај погрешни заклучоци - Причина за злото бил демон, а демонов да ти бил креација на сезнајниот и семоќниот креатор?! Демек господ се знаел, се можел, безгрешен бил, а сепак создал демон што ќе прави зло?!
@daRKElemental,

стисни му „лајк„ на чоеков, оти и он погрешно заклучуе...одамна, пред твоето појавување на форумов.
 
Последно уредено:
D

dARK_ElementaL

Гостин
Како политиката ја вмешува религијата за свои цели? Дај подобјасни го тој механизам...

Веќе ти посочив дека целата човекова историја познава токму спротивни состојби
Pa veke ti kazav. Ete ti go primerot so otomancite. So toa shto ja vmeshale religijata vo politikata sakale da go naparavat islamot dominanatna religija. Ili Vizantija isto so umeshuvanje na religija vo politika sakale da dominiraat megju togashnite paganski narodi Bugarite i dr. Ili shpancite koga go shirele katolicizmot kon juzna i sredna Amerika. So toa shto ke se vospostavi ista religija na edno mesto podobra bi bila kontrolata. Taka shpancite i si gi gradele nivnite kolonii. Ako ne im izvrshele katolizacija na tie narodi nemalo da gi kontroliraat taka lesno.
Religioznosta e poedinecno pravo na covekot. Dovolno e do ovde da bide vklucena religijata vo opshtestvoto. A ne ovoj bil albanec pa aj sega i religijata ke mu ja mrazam radi toa ili ovoj bil makedonec pa aj sega ke mu ja mrazam i religijata radi toa. a nitu ednite nitu drugite ne im teknuva deka ima i makedonci muslimani i albanci hristijani t.e. katolici.[DOUBLEPOST=1505479877][/DOUBLEPOST]
Ако некој има „послободно мислење„, мислиш дека и заклучокот од „послободнто мислење„ ќе биде повеќе точен или помалку точен?.
Ne zboram deka ke bide potocen ili pomalku tocen tuku ne sakam nekoj da mi kazuva deka moeto mislenje bilo pogreshen zaklucok samo zatoa shto negovite mislenja se poinakvi i e uveren deka neshto e taka zatoa shto nekoj bog navodno taka go postavil toa[DOUBLEPOST=1505480348][/DOUBLEPOST]
стисни му „лајк„ на чоеков, оти и он погрешно заклучуе...одамна, пред твоето појавување на форумов.
ne zaklucuva on pogreshno tuku veke ti kazhav za tebe site na forumov shto imaat poslobodno mislenje imaat pogreshen zakluchok ili sho bi rekol Zigmund Frojd:
"11 religiska zapoved e ne postavuvaj prashanja"[DOUBLEPOST=1505480993][/DOUBLEPOST]
Кога сме веќе кај погрешни заклучоци - Причина за злото бил демон, а демонов да ти бил креација на сезнајниот и семоќниот креатор?! Демек господ се знаел, се можел, безгрешен бил, а сепак создал демон што ќе прави зло?!
I covek sega prosto ne znae na shto poveke da se iznasmee. Toa shto Bog bil semoken i seznaen ili toa shto postavil zakoni kade ne smee da se pravi zlo a go napravil covekot sposoben da pravi zlo
 
Последно уредено од модератор:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
I covek sega prosto ne znae na shto poveke da se iznasmee. Toa shto Bog bil semoken i seznaen ili toa shto postavil zakoni kade ne smee da se pravi zlo a go napravil covekot sposoben da pravi zlo
Целиов концепт за таков бог е фаличен, ама или толку се кадарни да разберат или друг мотив е во прашање. Неможе да го прикажуваш Бог како апсолутно битие од кое потекнува Се, а во исто време да тврдиш дека неговата перцепција ги дели нештата на добри и зли, прифатливи и неприфатливи! Ако се потекнува од него, од кого ќе потекнува тоа што тој ќе го прогласи за зло или погрешно? Бог чија перцепција е дуална (Бог што нештата ги дели на добри и зли) не е апсолутно битие, тој би бил демијург, како паганските богови, што значи не би можел да биде семоќен и сезнаен.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Целиов концепт за таков бог е фаличен, ама или толку се кадарни да разберат или друг мотив е во прашање. Неможе да го прикажуваш Бог како апсолутно битие од кое потекнува Се, а во исто време да тврдиш дека неговата перцепција ги дели нештата на добри и зли, прифатливи и неприфатливи! Ако се потекнува од него, од кого ќе потекнува тоа што тој ќе го прогласи за зло или погрешно? Бог чија перцепција е дуална (Бог што нештата ги дели на добри и зли) не е апсолутно битие, тој би бил демијург, како паганските богови, што значи не би можел да биде семоќен и сезнаен.
Ако се комбиниравме Фројд и јас, немаше да го кажеме ова подобро од тебе.
Само не можеш да му докажеш на Мики некои работи. Тука е проблемот. Според него Бог создал се. Што значи го создал и злото. И зошто воопшто ги казнува злите ако Он го создал злото. Ама сепак Мики пак ќе се фати за тоа дека ние сме имале погрешен заклучок.

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.488
Поени од реакции
1.061
Не знам дали сте дискутирале на претходните страници за ова. Не ве пратев, сега се ставив на темава. Пошо има 800+ страници да не ги читам сите. Ме интересира зошто ако Бог (Јахве, Аллах) ги создал сите луѓе со сите нивни особини и нагони. Вклучувајќи ги и хомосексуалците. Зошто тогаш ја забранува хомосексуалноста ако тој ги создал луѓето такви какви што се и зошто припадниците на Абрахамски религии имаат предрасуди спрема овие особи ако Бог ги создал луѓето такви какви што се?
За вакви прашања одговори треба само да ги осознавате.Доволно е да тргнете од себеси и сите внатрешни и телесни промени кој ги доживува човек.
Сите тие промени соединети во една целина вклучувајќи го и периодот на неродени , односно во утробата на мајката и крајниот период смртта и ќе му отворат на човек поинаков поглед кон светот и вакви прашања нема да помислува да праша.

Тргни од поимот бебе.
Создаден од маж и жена.
Бебето не е маж/жена, треба да поминат времиња, да доживее промени, да стане тоа и повторно да се повтори кругот на создавање.

Да се создаде не е исто што и како ќе живееш!
За да продолжи животот и циклусот на создавање треба да се дадат насоки.

Ако се вели дека Бог го создал човекот тоа не значи сега човекот дефакто е и бог.И за тоа треба да поминат времиња и промени.

Сега спореди со оние кои не создаваат нов почеток , кој ги нарекуваш хомосексуалци и прикажи промена во циклус на времиња.

Не продуктивен начин на живот од кој не се раѓа нов живот не може да се вклопи во зборот вечен, создавач, татко, природа , семоќен , а со тоа и самиот Бог да се идентификува , онака како што децата се идентификуваат и личат со своите родители.

И не се вика зошто дозволил, туку дека е посеана нивата, доброто и лошото се составен дел од патот на човековото постоење до своето оформување во Бог!
Па сега ти сам размисли.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667

Луѓето од стариот еон, чија философија е „доволно е да си верувам“ - постојано ќе бараат најразлични оправдувања пред луѓето ( и „философирање“) за исправноста на боговите (во кои веруваат) и нивните (не)дела :)
Зошто?

Едноставно - одминете ги, надминете ги ...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ако се комбиниравме Фројд и јас, немаше да го кажеме ова подобро од тебе.
Само не можеш да му докажеш на Мики некои работи. Тука е проблемот. Според него Бог создал се. Што значи го создал и злото. И зошто воопшто ги казнува злите ако Он го создал злото. Ама сепак Мики пак ќе се фати за тоа дека ние сме имале погрешен заклучок.

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
Така е dARK, продужуеш со погрени заклучиоци.

И не само то‘!

Пишуваш рабоќе кои никаде ги немам напишано, уште помалку истолкувано.

Туку, знаеш како тоа „иде„; кога ќе почнеш сам да пра‘иш муабет со себе, тоа веќе не е „дискусија„; туку станува „монолог„.

Просто е; не си се ни обидел да ги објасниш работите, а веќе заклучуваш (пак погрешно...) дека не е можно нешто да ми биде докажано.

Нит‘ доказ нит‘ бутур си изнел на форумов.

П.С:

Види го начинот на кој пцовисал Фројд и ќе ти стане јасно зашто неговото учење е погрешно и погубно.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Така е dARK, продужуеш со погрени заклучиоци.

И не само то‘!

Пишуваш рабоќе кои никаде ги немам напишано, уште помалку истолкувано.

Туку, знаеш како тоа „иде„; кога ќе почнеш сам да пра‘иш муабет со себе, тоа веќе не е „дискусија„; туку станува „монолог„.

Просто е; не си се ни обидел да ги објасниш работите, а веќе заклучуваш (пак погрешно...) дека не е можно нешто да ми биде докажано.

Нит‘ доказ нит‘ бутур си изнел на форумов.

П.С:

Види го начинот на кој пцовисал Фројд и ќе ти стане јасно зашто неговото учење е погрешно и погубно.
Абе не праам јас никаков монолог. Туку ти повторно одбегнуваш да одговориш и објасниш тоа што те прашавме ipsissimus и јас. Ако е Бог семоќен и сезнаен и ако создал се, зошто го создал човекот способен да прави зло, а притоа му забранува.

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Абе не праам јас никаков монолог. Туку ти повторно одбегнуваш да одговориш и објасниш тоа што те прашавме ipsissimus и јас. Ако е Бог семоќен и сезнаен и ако создал се, зошто го создал човекот способен да прави зло, а притоа му забранува.

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
dARK_ElementaL,

на другар ти „по неверие„ му имам одговорено на куп прашања и детаљно опишано многу нешта, но он не разбира ништо од одговореното, оти у гла‘ата има „готов„ одговор на своите/неговите прашања.

Слично е и со тебе, оти веќе ти е одговорено, а колку си разбрал, тоа не е туѓ проблем, туку само твој.

Така, твојава „логика„, која по автоматизам е погрешна, би „звучела„ вака:

-Бог го создал човекот.
-Бог го создал човекот со зла особина.
- Бог му припишува на човекот дека (човекот) е крив за злото.
- Бог го ограничува човекот во чинењето зло.
- Бог го казнува човекот ради неговото/човековото зло.
- Бог Е крив за човековото зло, ама Бог пак го казнува човекот ради човековото зло.

Ептен „јако„, а?...Па дури и логично.

Во Црквата, не постои ваков ред од настани.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom