Диети и слабеење

Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
Tie preparati se dovolno skapi i ako ne gi koristis vo kombinacija site nema da dobies rezultati ! Inace jas eve edna nedela go pijam Vita Gold a voedno oni se po AL PRO praveni, jas vo Sad sum gi piela tie i stvarno pomagaat vo slabenjeto!
ne se vo kombinacija,ako zboruvame za slabeenje(potocno za sogoruvanje na masite),za toa e najdobar L-karnitinot,na cija baza se praveni site dietetski proizvodi.
 
N

NeMiRnA

Гостин
Протеинската диета е спас од дебелината.Орбитрек,кој сака нека проба и со јога доста помага.Како и да е имајте на ум дека дишењето е многу важно околку дебелеењето.Рамномерното и длабоко дишење ја зоглемува размената на материи и ја забрзува циркулацијата која и те како важна.Барем еден час во денот трудете се да го контролирате.
Јас имав здравствен проблем кој ја предизвика дебелината,среќа беа некои ситни 6-7 кг,па сега веќе кога се средува се вратив на старо,но забележав дека некогаш ми се случувало да јадам од досада или од жед,не можев да разликувам кога ми се јаде,а кога ми е досадно или сум жедна.Што значи килограмите не биле само од здравствени причини.После извесен период забележав дека 6 часа меѓу оброци се доволно,остатокот е досада и жед.Така да пред да почнете да јадете запрашајте се дали ви се јаде или друго е во прашање.Мислев дека е глупост,се додека не го применив.За 2 недели го симнав тоа што сметаше.Е сега што сум мрза,но се трудам со час орбитрек дневно и три пати неделно јога и ок е.На почетокот со сила,а потоа само по себе си доаѓа,чувствувате потреба.
Како и да е ниедна диета не е успешна без физички активности.Само ке се стопите,ке изгледате млитаво и недефинирано,а плус тоа што подолго ќе трае процесот на измачување со диетата и плус,плус што килограмите ќе се вратат ако не сте физички активни.Така да,ниедна диета не е магична и дека се нема време за вежбање се само изговори,секако не секогаш,ама па 90% од времето да сте зафатени,не би рекла.
 
Член од
19 април 2007
Мислења
629
Поени од реакции
37
@MariO
-nemam jas potreba da se falam,jas sum toj sto sum.a za toa sto go kazav za sebe mi bile mnogu godini potrebni za da go ostvaram i mnogu vezbanje,znaenje i dr.i zasto odma toa da lici na falenje?svati si kako sakas.ama mene poentata mi bese samo da dokazam deka znam za sto zboruvam,deka toa i sekojdnevno go rabotam,toa mi e profesija.
-a inaku ja vidov i tvojata sportska dieta,ne e nisto posebno,taa e samo dieta na nekoj natprevaruvac,sto ne mora da znaci deka isto ke vlijae i kaj drugite.zatoa sto taa e dieta za profesionalci.i vklucuva i redovna poseta na nekoj fitness klub.
-a inace za podobar efekt kaj dietite,postoi i eden segment koj se vika"mamenje na dietata".koj gi pravi dietite najefikasni.
се шалев де...:).

Незнам дали е посебна диетата или не, знам дека има ефекти:wink:. A што е тоа `мамење на диетата` ? Може да објасниш ? позз
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
се шалев де...:).

Незнам дали е посебна диетата или не, знам дека има ефекти:wink:. A што е тоа `мамење на диетата` ? Може да објасниш ? позз
pa se pravi ednas nedelno sokiranje na organizmot so vnesuvanje na masnotii,ili jaglehidrati,koi se zabraneti za konsumiranje dodeka trae dietata.so cel da se sokira organizmot i da ne se dozvoli da se navikne na dietata.zatoa sto organizmot brzo se adaptira na hranata i ke pocne da se namaluva efikasnosta na dietata,a so "mamenjeto vo dietata"ne se dozvoluva toa.
 

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
И јас знам една диета:vozbud: кога некој ќе ви понуде да јадете само мрдајте ја главата лево десно :nenene: мислам многгу е лесно :toe:
 
Член од
26 октомври 2008
Мислења
7
Поени од реакции
0
I jas znam edna interesna dieta.
Koga ke pocnes da jades da stanes koga ti e najslatko.
Jas imav problem od pocetok do kraj se mi e slatko.:toe:
 
N

NeMiRnA

Гостин
Зависи,од 1000 па нагоре...зависи од марката,концентрацијата итн итн...
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
L-karnitinot se dvizi od prilika okolu 1000denari,a momentalno kaj mene imam samo tecen L-karnitin od DYMATIZE(liquid L-karnitin 11oo od 473ml)i cini 760denari,i od PROLAB isto tecen(liquid L-karnitin od 355 ml)koj cini 1000 denari.momentalno e toa na lager.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Протеинската диета е спас од дебелината.
Но, само на кратки стази. Затоа што екцесивното внесување на протеини, неизбежно води до зголемување на токсхемијата (отровите) во крвта и ги оптеретува бубрезите, а и во целина го слабее организмот.
Исто така, многу набрзо откако ќе почнеш повторно да внесуваш јаглено хидрати во организмот, килограмите ќе се вратат како од шала, и тоа со по некое килце екстра (јојо ефект).
Ова го велам, затоа што бев, пред повеќе години, 7 месеци на таква диета. И не само што си го сјебав уринатниот тракт, туку, откако повторно почнав да внесувам скроб и други сложени јаглено хидрати, ги вратив у рекорден период загубените килограми.

Инаку, да, факт е дека мора да се зголеми внесот на протеини и да се намали внесот на јагленохидрати за да се намали тежината. Пред се поради фактот што, намаленото ниво на јагленохидрати во телото, прави да почнат да се согоруваат директно мастите (телото има механизам кој оди, прво согорување на јагленохидрати, па масти, па протеини - со тоа што ако стигне до согорување на протеини, значи дека сме изгладнети до смрт).

Најуспешниот метод е одвојување на јагленохидратите и скробовите од проетините во различни оброци, како и внесување што поедноставни состојки. Односно, ако се јаде леб, ориз, компири и сл. истите никако да не се мешаат со месни и млечни производи во ист оброк, туку единствено со зеленчук, и евентуално овошје. Ако се внесуваат пак месо, јајца и сл., тие да се комбинираат строго со останати протеини и зеленчук како допуна.
Нормално, пожелно е да има еден-два оброка од јагленохидрати, а останатите 2-3 да бидат на база на протеини (значи, протеините во исхраната сепак да имаат блага предност).
 
Член од
16 септември 2008
Мислења
34
Поени од реакции
1
Но, само на кратки стази. Затоа што екцесивното внесување на протеини, неизбежно води до зголемување на токсхемијата (отровите) во крвта и ги оптеретува бубрезите, а и во целина го слабее организмот.
Исто така, многу набрзо откако ќе почнеш повторно да внесуваш јаглено хидрати во организмот, килограмите ќе се вратат како од шала, и тоа со по некое килце екстра (јојо ефект).
Ова го велам, затоа што бев, пред повеќе години, 7 месеци на таква диета. И не само што си го сјебав уринатниот тракт, туку, откако повторно почнав да внесувам скроб и други сложени јаглено хидрати, ги вратив у рекорден период загубените килограми.

Инаку, да, факт е дека мора да се зголеми внесот на протеини и да се намали внесот на јагленохидрати за да се намали тежината. Пред се поради фактот што, намаленото ниво на јагленохидрати во телото, прави да почнат да се согоруваат директно мастите (телото има механизам кој оди, прво согорување на јагленохидрати, па масти, па протеини - со тоа што ако стигне до согорување на протеини, значи дека сме изгладнети до смрт).

Најуспешниот метод е одвојување на јагленохидратите и скробовите од проетините во различни оброци, како и внесување што поедноставни состојки. Односно, ако се јаде леб, ориз, компири и сл. истите никако да не се мешаат со месни и млечни производи во ист оброк, туку единствено со зеленчук, и евентуално овошје. Ако се внесуваат пак месо, јајца и сл., тие да се комбинираат строго со останати протеини и зеленчук како допуна.
Нормално, пожелно е да има еден-два оброка од јагленохидрати, а останатите 2-3 да бидат на база на протеини (значи, протеините во исхраната сепак да имаат блага предност).
Potpolno se soglasuvam!!!Ova samo sto mi go kaza edna devojka koja ide na aerobik!!!Taka da luge dieta kako diete se slabee,ama za toa sto oslabelo da ne visne gledajte paralelno da si vezbate!:smir:
 

Феномен

Џомба
Член од
21 август 2008
Мислења
4.837
Поени од реакции
111
L-karnitinot se dvizi od prilika okolu 1000denari,a momentalno kaj mene imam samo tecen L-karnitin od DYMATIZE(liquid L-karnitin 11oo od 473ml)i cini 760denari,i od PROLAB isto tecen(liquid L-karnitin od 355 ml)koj cini 1000 denari.momentalno e toa na lager.
Брат порачав Ел-Карантин мислам дека е течен....1300 денари
Ќе може да ми кажеш како се конзумира?
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Според колегиве на работа HYDROXYCUT од MUSCLETECH е најдобра варијанта ,меѓутоа јас со мојов висок притисок го избегнувам (содржи доста кофеин)па сега засега сум на природна варијанта избегнувам вечера ,орбитрек ,здрава исхрана колку што можам и има резултати 5 килограми за месец дена само ме загрижува фактот што ја изгубив и мускулната маса не само стомакот кој сеуште постои.
 
Член од
6 јули 2006
Мислења
117
Поени од реакции
8
Протеинската диета е спас од дебелината.Орбитрек,кој сака нека проба и со јога доста помага.Како и да е имајте на ум дека дишењето е многу важно околку дебелеењето.Рамномерното и длабоко дишење ја зоглемува размената на материи и ја забрзува циркулацијата која и те како важна.Барем еден час во денот трудете се да го контролирате.
Јас имав здравствен проблем кој ја предизвика дебелината,среќа беа некои ситни 6-7 кг,па сега веќе кога се средува се вратив на старо,но забележав дека некогаш ми се случувало да јадам од досада или од жед,не можев да разликувам кога ми се јаде,а кога ми е досадно или сум жедна.Што значи килограмите не биле само од здравствени причини.После извесен период забележав дека 6 часа меѓу оброци се доволно,остатокот е досада и жед.Така да пред да почнете да јадете запрашајте се дали ви се јаде или друго е во прашање.Мислев дека е глупост,се додека не го применив.За 2 недели го симнав тоа што сметаше.Е сега што сум мрза,но се трудам со час орбитрек дневно и три пати неделно јога и ок е.На почетокот со сила,а потоа само по себе си доаѓа,чувствувате потреба.
Како и да е ниедна диета не е успешна без физички активности.Само ке се стопите,ке изгледате млитаво и недефинирано,а плус тоа што подолго ќе трае процесот на измачување со диетата и плус,плус што килограмите ќе се вратат ако не сте физички активни.Така да,ниедна диета не е магична и дека се нема време за вежбање се само изговори,секако не секогаш,ама па 90% од времето да сте зафатени,не би рекла.


sakav da te prasam kako izdrzuvas po eden saat na orbitrek jas nema sansi 15 min maksimum se trudev ama stvarno tesko mi e
mi treba mnoooogu vreme dur nabijam kondicija a?
 
Член од
8 октомври 2008
Мислења
12
Поени од реакции
0
Abe go pie nekoj drug osven mene Vita Gold kageto? Dajte be luge kazete kaj vas kako deluva ????:nesvest:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom