Депресија, меланхолија... Тажен сум - ми се плаче!

Член од
27 септември 2007
Мислења
1.028
Поени од реакции
440
Леле во последно време кога ме фатила една депресија, толку сум меланхолична, замислена, ништо не ми е интересно. Стварно незнам што ми е, се затварам у соба и си плачам..и плачам и...ми кружат низ глава некои грди мисли. Многу грдо чуство:icon_conf
 

vlatkolik

~I'm busy U are UglY,Have a Nice DaY!!!~
Член од
17 мај 2007
Мислења
2.647
Поени од реакции
28
Знам да западнам во депресија ама да ми помине за некој си саат време а може и повеќе откако ќе размислам убаво за тоа што ме натерало да се чувствувам така,но некогаш знам да се осеќам така депресивно да ме држи и цела недела имав еден ваков период пред еден месец отприлика ептен заебано чувство...
 

латас

паметен глупак
Член од
5 август 2007
Мислења
128
Поени од реакции
0
еве сум, на работ на депресијата... повеќе у неа, отклку надвор од неа... тешко е да се опише... црни мисли, црн живот, црни нокти, кај и да е и косата ќе ми поцрне...депримирачка музика и еден пц за да се испуцам на форум... како резултат на тоа немам воља за ништо, со сите се карам, секој мој збор е зајадлив коментар, а сарказам и иронија за извоз... проблеми на духовно поле ме растргнуваат и ми ја одземаат и последната капка енергија... проблеми дома - дел се и они криви, и тоа голем дел - не ме разбираат, не сакаат да прифатат што им кажувам, имаат нерамноправен однос кон мене и мојата, хммм... сестра(ако можам уште така да ја наречам), постојано за се сум јас крив... проблеми со друштво, сите ми даваат дијагнози, а никој не знае шо е финтата, не сакам да ме сожалауваат, па не споделувам со нив... а треба... тешко мене... морам нешто да преземам...
ќе речете, еве уште едно разгалено тинејџерче и можеби така изгледа од страна, но верувајте тешко тешко... оној кој искусил знае...
 
Член од
11 септември 2008
Мислења
261
Поени од реакции
20
Ne mi e ispaga od doma a ne mi se ni sedi doma,se mi odi na nervi,i TV i PC i se zivo okolu mene.Ako ispadnam-sakam doma,a doma ne se izdrzuva.Ne mozam so nikoj normalno da razgovaram,se me nervira i samo gledam nekoja zakacka da najdam...ne znam dali e PMS (pred menstrualen sindrom) ili Depresija ili???:toe:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
јас сум си меланхоличен но не сум депресивен...џаболебарам по цел ден...status quo :):)
 

bezobrazna

...Paste
Член од
7 август 2008
Мислења
440
Поени од реакции
27
имам такви депресивни денови и тогаш сум стварно без желба за ништо... не ми се збори со никој за ништо,се ми е без врска,онака монотоно...
 

NikII

Just walking away!!!
Член од
3 септември 2008
Мислења
19
Поени од реакции
3
Ни сум депресивен ниту меланхоличен....секогаш се нешто убаво интересно ќе ми излезе и никогаш не се случило да се почувствувам депресивен....некогаш сум тажен ама тоа е 5мин. највеќе:wink:
 

babydol

Copy...
Член од
15 јули 2008
Мислења
1.561
Поени од реакции
92
Е јас деновиве сум за никаде, ми се плаче, а ако плачам па се чудам зошто, дали вреди?
Ама кога ке ти се собере бе се на куп па плачеш и за што треба и за што не треба
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
алкохолот е депресант и после еуфоријата допринесува до уште поголема тага и неподнослива депресија.
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
ее имам такви депресивни денови многу дури понекогаш тогаш размислувам и на најлошото да го направам:toe:
 

Феномен

Џомба
Член од
21 август 2008
Мислења
4.837
Поени од реакции
111
ее имам такви депресивни денови многу дури понекогаш тогаш размислувам и на најлошото да го направам:toe:
Прави го шо чекаш:baeh:
И јас имам некогаш депресивни денови ама се поретко ги има:toe:
 
Член од
2 август 2008
Мислења
743
Поени од реакции
460
Овде речиси сите исти душички се збрале.Убајте тие.Депресија ме фаќа од време на време и одвратно чувството ми е,се прибирам дома не ми се излегува од дома водам мирен и досаден живот на одредено време еднаш ги лажев другарките дека сум болна и не излегов неколку дена зато шо ич не ми се излегуваше,како шо спомна некој горе ако излезам надвор сакам дома,а дома досадно е!Тоа е еден период кога ненамерно посветуваш време само на самиот себеси,кога ти треба тајно прибежиште,кога само размислуваш,кога ништо и никој не те интересира,кога цел ден го поминуваш пред тв,пред компјутер или чкртајќи глупости на ливче хартија.Ако излезеш си една тмурна фаца и поарно да не излегуваш на сите да им го расипеш расположението,седи си дома и чекај да ти помине
И така идат некои периоди кога ќе ми се плаче за секакви ситници ко бебе мало сум,исто така депресивно се чуствувам малку кога цел ден врне и цел ден тмурно е времето,и тоа малку влијае на мене!
Во депресија најдолго време сум била околу 3 месеци али не седев цело време дома,се трудев да се смеам,се борев против тоа,се занимавав со секакви работи и не дозволував целосно да ме надвладее, инаку сум по неколку дена и баш кога најмалку очекував излегов од неа.Сега сум ок...малку времево е депресивно али мора да се бориме против тоа и се повеќе да се смееме!:pos2:
 
Член од
9 март 2008
Мислења
184
Поени од реакции
4
Депресијата не е непознат збор за мене порано често ми се случуваше да сакам да сум сама мислев дека никој не ме сфаќа постојано плачев стравував од иднината,се прашував што ке биде со мене во иднина едноставно имав некаков страв во мене несакав да продолжам да живеам
сите ми беа оттуѓени(ова остана).Денес некако сето тоа е зад мене едноставно сфатив дека мора да се борам и да живеам секогаш ке има лоши и добри денови во мојов случај повеќе се лоши отколку добри но тоа е тоа едноставно почнав да размислувам поинаку и сега за разлика од порано мн ретко се случува да западнам во депресија.
 
Член од
18 август 2008
Мислења
680
Поени од реакции
33
Ако депресијата е мисла,што кур онда се занимавате со неа давајќи и’ значење?

Па као и секоја мисла ќе си помине.


Нормално е да имаме секакви мисли,ние одбираме на кои ќе им придаваме значење.

:smir:
 

realistic girl

realgirl
Член од
14 февруари 2009
Мислења
23
Поени од реакции
0
Овде речиси сите исти душички се збрале.Убајте тие.Депресија ме фаќа од време на време и одвратно чувството ми е,се прибирам дома не ми се излегува од дома водам мирен и досаден живот на одредено време еднаш ги лажев другарките дека сум болна и не излегов неколку дена зато шо ич не ми се излегуваше,како шо спомна некој горе ако излезам надвор сакам дома,а дома досадно е!Тоа е еден период кога ненамерно посветуваш време само на самиот себеси,кога ти треба тајно прибежиште,кога само размислуваш,кога ништо и никој не те интересира,кога цел ден го поминуваш пред тв,пред компјутер или чкртајќи глупости на ливче хартија.Ако излезеш си една тмурна фаца и поарно да не излегуваш на сите да им го расипеш расположението,седи си дома и чекај да ти помине
И така идат некои периоди кога ќе ми се плаче за секакви ситници ко бебе мало сум,исто така депресивно се чуствувам малку кога цел ден врне и цел ден тмурно е времето,и тоа малку влијае на мене!
Во депресија најдолго време сум била околу 3 месеци али не седев цело време дома,се трудев да се смеам,се борев против тоа,се занимавав со секакви работи и не дозволував целосно да ме надвладее, инаку сум по неколку дена и баш кога најмалку очекував излегов од неа.Сега сум ок...малку времево е депресивно али мора да се бориме против тоа и се повеќе да се смееме!:pos2:

леле колку си во право!!!! Исто како да ме опишуваш мене!!! Значи што се однесува до депресија ме фаќа одвреме навреме како што е веќе споменато.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom