Депресија, меланхолија... Тажен сум - ми се плаче!

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
smizlicka напиша:
abe ja cel zivot sum nasmeana i se smeam kao nekoja neandertalka ali toa bese ednini i posleden del od zivotov sto sum bila tazna:wink:
sekogas gledam pozitivno na rabotite i sekogas si vrtam na smeenje
i kaj sto treba i kaj so ne treba:icon_lol:
Ја никогаш не бев доволно насмеана ама у овој период нешто ми светна сонцето :wink:
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
mene obicno me fajka ednash u godina...i toa sekogash januari, fevruari....se mislam deka do vremeto ke da e...koga sum vo toj nekoj si melanholicen period ne me diraj...togash mozam da lezam u krevet i samo da stanam za najnuznite raboti i pak da legnam edno nedela dve...sonot mi pomaga najmnogu koga me fajka takvo neshto...i posle taa nedela ili poveke, ko varen zajak sum vo ocite...ali ko da sum se rodila uste ednash...prvo odam na kozmeticar i frizer i pocnuva se da mi e interesno da ne se vrakam doma po celi denovi...da odam na gosti kaj site shto ne sum gi videla toj period...site da te prashuvaat kaj beshe, oti ne se javuvash na telefon i sl...da si uzivam so partnerot po cela vecer...i to....leleeee se blizi januari :icon_roll
 
Член од
21 декември 2005
Мислења
10
Поени од реакции
0
Macedalien напиша:
Депресијата (освен манијачната) е честа појава кај сите личности. Велат дека ако ја нема одвреме-навреме животот не е интересен. Денес плачев како будала и не знам зошто. Се живо и диво отерав упм!!! Едноставно - така ми дојде... :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Дали ви се случува и вам да бидете кратко-спојно депресивни? Да заплачете одвреме навреме речиси без причина, да ви скурчи и тоа “до даске“? Мене, ете, ми се случи!


KAKO NE BE COEK COOL E DA SI DePERSIVEN SIV I MELANHOLICEN PONEKAD ZDRAVOE ZA DUSA .
jAS SOLZI NEMAM I TOA ME PLASI
 
Член од
14 септември 2005
Мислења
416
Поени од реакции
11
Da be,site ne fakja depresija.Ja ne sum placel nikogas,no ke bidam zatvoren i mracen.Vo takvi situacii posetuvam ili razgovaram so vedri lugje so mislat deka zivotot e bajka i deka se so leta se jade cisto da mi razbiat malku depresija,ili pak gledam filmovi.
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Најчесто , чувствата на тага се испровоцирани од надворешни фактори, пред се губиток на драго лице, предмет, материјални добра или пак социјална позиција. Реакцијата може да биде многу различна, во зависност од јачината и ненадејноста на настанот, но и од основната структурата на личноста (секој не доживува ист настан подеднакво). Почетокот на депресивната реакција е обично нагол, веднаш после некој трауматичен настан, но може да започне и постепено, посебно ако личноста е подолго време изложена на некои фрустрирачки ситуации кои ја намалиле психичката издржливост на лицето. Во вакви случаи, повеќе од очигледни се причините и мотивите кои предизвикале депресија. Сепак, постојат случаи кога мотивот за депресивните чувства воопшто не е познат, дури и за лицето кое ги доживува. Што се случува тогаш?
Длабоко потиснат конфликт

Кога личноста доживува депресија и не може да допре до евидентни надворешни причини, станува збор за длабоко потиснат конфликт, кој има корени во детството. Тој внатрешен конфликт е активиран од неповолни актуелни ситуации и доведува до депресија.
Карактерни својства на депресивни личности

Карактерните својства на депресивните личности, кои оддаваат посебен печат на целокупноста на депресивните тегоби се следниве:


1. Неодолива потреба за меѓучовечки односи , бидејќи признавањето и прифаќањето на сопствената беспомошност доведува до создавање на силна желба за свртување кон луѓето од кои се очекува топлина, признание, заштита. Колку е поинтензивна оваа желба, толку е поизразена тенденцијата: да се биде заштитен, да се биде сакан, да се биде признат. Овие личности се секогаш “гладни” за љубов и имаат необична потреба да бидат опсипувани со љубов.


2. Пренагласена зависност од другите , односно, чувствата за себе се видно определени од околината, од она што другите мислат за нив, бидејќи никогаш не воспоставиле своја внатрешна самостојност.


3. Јасно изразена тенденција “да се биде едно” со саканата личност . Од партнерот постојано бараат одобрување, охрабрување, со што би се чувствувале соединети со него, а без неговото присуство не се во состојба во ништо да уживаат. Самотијата тешко ја поднесуваат, тогаш се чувствуваат вознемирени и беспомошни.


4. Страв од изразување на агресија , со цел да не го изгубат саканиот објект (лице) и покажуваат голема спремност да се прилагодат, посебно на личноста за која се врзале.
Тегоби и однесување кои се јавуваат при депресија
- доминираат чувства на тага
- спремност да се заплаче во секое време
- изгубен интерес за околината
- немање потреба за друштво
- нарушување на сонот
- редуциран или пак зголемен апетит
- чувство на отфрленост
- чувство дека нешто недостасува
- нетрпеливост кон луѓето
- агресивно однесување (најчесто вербално)
- соматски тегоби (гадење, повраќање, болки во грбот, недостаток на воздух и сл.)
Побарајте стручна помош

Кога веќе се јавиле депресивните чувства (без разлика дали причините се објективни или не), а посебно тегобите и однесувањето кои произлегуваат од нив, најдобар успех во подобрувањето на таквата состојба се постигнува со психотерапија. Во некои случаи, во психотерапискиот процес е потребно и неопходно да се вклучат и останатите членови на семејството (семејна терапија)
 
Член од
21 декември 2005
Мислења
10
Поени од реакции
0
The`bItCh напиша:
Најчесто , чувствата на тага се испровоцирани од надворешни фактори, пред се губиток на драго лице, предмет, материјални добра или пак социјална позиција. Реакцијата може да биде многу различна, во зависност од јачината и ненадејноста на настанот, но и од основната структурата на личноста (секој не доживува ист настан подеднакво). Почетокот на депресивната реакција е обично нагол, веднаш после некој трауматичен настан, но може да започне и постепено, посебно ако личноста е подолго време изложена на некои фрустрирачки ситуации кои ја намалиле психичката издржливост на лицето. Во вакви случаи, повеќе од очигледни се причините и мотивите кои предизвикале депресија. Сепак, постојат случаи кога мотивот за депресивните чувства воопшто не е познат, дури и за лицето кое ги доживува. Што се случува тогаш?
Длабоко потиснат конфликт

Кога личноста доживува депресија и не може да допре до евидентни надворешни причини, станува збор за длабоко потиснат конфликт, кој има корени во детството. Тој внатрешен конфликт е активиран од неповолни актуелни ситуации и доведува до депресија.
Карактерни својства на депресивни личности

Карактерните својства на депресивните личности, кои оддаваат посебен печат на целокупноста на депресивните тегоби се следниве:


1. Неодолива потреба за меѓучовечки односи , бидејќи признавањето и прифаќањето на сопствената беспомошност доведува до создавање на силна желба за свртување кон луѓето од кои се очекува топлина, признание, заштита. Колку е поинтензивна оваа желба, толку е поизразена тенденцијата: да се биде заштитен, да се биде сакан, да се биде признат. Овие личности се секогаш “гладни” за љубов и имаат необична потреба да бидат опсипувани со љубов.


2. Пренагласена зависност од другите , односно, чувствата за себе се видно определени од околината, од она што другите мислат за нив, бидејќи никогаш не воспоставиле своја внатрешна самостојност.


3. Јасно изразена тенденција “да се биде едно” со саканата личност . Од партнерот постојано бараат одобрување, охрабрување, со што би се чувствувале соединети со него, а без неговото присуство не се во состојба во ништо да уживаат. Самотијата тешко ја поднесуваат, тогаш се чувствуваат вознемирени и беспомошни.


4. Страв од изразување на агресија , со цел да не го изгубат саканиот објект (лице) и покажуваат голема спремност да се прилагодат, посебно на личноста за која се врзале.
Тегоби и однесување кои се јавуваат при депресија
- доминираат чувства на тага
- спремност да се заплаче во секое време
- изгубен интерес за околината
- немање потреба за друштво
- нарушување на сонот
- редуциран или пак зголемен апетит
- чувство на отфрленост
- чувство дека нешто недостасува
- нетрпеливост кон луѓето
- агресивно однесување (најчесто вербално)
- соматски тегоби (гадење, повраќање, болки во грбот, недостаток на воздух и сл.)
Побарајте стручна помош

Кога веќе се јавиле депресивните чувства (без разлика дали причините се објективни или не), а посебно тегобите и однесувањето кои произлегуваат од нив, најдобар успех во подобрувањето на таквата состојба се постигнува со психотерапија. Во некои случаи, во психотерапискиот процес е потребно и неопходно да се вклучат и останатите членови на семејството (семејна терапија)
Eve da receme sakam damipomogne nekoj ili nekoja psiholog , psihijatar , baba, dedo ne znam kaj da se obratam da si gi oslobodam mracnite misli .
Kucko da ne mozes dapomognes po tekstov gledam deka imas dosta poznavja:))):lud::lud::lud:
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
А што имаме против психолозите и психијатрите? Да не ве е*ат случајно што сте се исплашиле од нив. Кога одите на заболекар страв ви е? Ве покажуваат со прст? :wink:
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Mene mi e nekako shube...
mi se place...
t.e sakam da si legnam i da razmisluvam, razmisluvam....
i taka tazno da si zaspijam:(
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
ThA-BiTcH напиша:
Mene mi e nekako shube...
mi se place...
t.e sakam da si legnam i da razmisluvam, razmisluvam....
i taka tazno da si zaspijam:(
И мене така ми беше пред некој ден, па и полошо. Луѓе кои ме сакаат беа загрижени за мене и после добар муабет со нив јас почнувам да се враќам на нормала. Никако сама во таква ситуација:wink:
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Navistina,zosto se site tolku isplaseni od lugjeto koi postojat za da ni pomognat.Psiholozi,psihijatri...pa za toa se tie,kako i sekoj drug lekar koj ni dava antibiotik ako imame grip,psihijatarot ni dava lek,samo sto ne go goltame oralno,tuku mentalno,i ni pominuva bolkata, nespokojot, nemirot, depresijata,nezadovolstvoto. Nekogas pobrgu,nekogas posporo,no pomaga.
Cesto se raspravam so nekoi poznanici za nivnite "krivi" svakanja na profesionalcite koi se vsusnost lekari za dushata.ako e dushata zdrava,teloto e zdravo.
Psihosomatikata e najzastapenata pojava vo denesno vreme,a taa ne se leci so diazepami.Mozes da pies sedativi na kilo-djabe. Porazgovaraj so psiholog,psihijatar,psihoterapevt i gotovoooo...
Ne gi razbiram onie koi mislat deka tie profesionalci se "strasni" i ke otkrijat se za niv. Pa tokmu zatoa sto se krieme od sebe i od drugite,pagjame vo sostojbi kako sto e depresijata.
Pagjam i jas,ama ne mi e strav da pobaram pomos,ako gledam deka trae,deka stanuva seriozna precka vo moeto sekojdnevie.
 
Член од
22 јули 2005
Мислења
2.198
Поени од реакции
11
vcera i denes sum cel den takva placam i sum vo malecka
depresija ama epten malecka i taznkicka sum si placam
si ja slusam Because of you-Kelly Clarkson i rzmisluvam za
minatoto koe zaludno se obiduvam da go vratam:(
 

rich_bitch1

~DARLING~
Член од
15 март 2007
Мислења
744
Поени од реакции
5
momentalno sum u nekoja mala depresija,koga se zivo i divo mi smeta i mi odi na nervi.koga mi se place za bezveza.a zasto taka i sama neznam.bas sega sum u moment koga zivotot mi trgnva na podobro,i finansiski,i na poleto na ljubovta i sve e najsuper osven jas :toe:
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
mene non stop me fakaat takvi krizi na depresija..... i togas si placam i si placam i si placam.....najprvin bez nekoja posebna pricina onaka mi doaga da zaplacam :toe: ...i posle vekje ko ke placam si mislam ne nekoi raboti koi mi se slucule vo minatoto i aj i za niv malku da poplacam :) epten sum depresivna .....ne znam so da pravam
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Многу ретко ме фаќаат вакви кризи како што ги нарекувате, пошто имам самоконтрола некоја и не ми се дешава ова како депресија. Нормално ми доаѓало да заплачам, кога се ќе ми стане преку глава и кога собраното во себе веќе нема кај да оди.
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
152
Ме фаќаат вакви кризи,се обидувма да ги согледам проблемите или на некого да се доверам...понекогаш една гушка може многу да ми помогне
 

Kajgana Shop

На врв Bottom