Депресија, меланхолија... Тажен сум - ми се плаче!

123

Член од
20 април 2005
Мислења
2.156
Поени од реакции
8
Треба на очен лекар да одам :shock: :shock: :shock:
 
Член од
12 мај 2005
Мислења
289
Поени од реакции
11
Нема поубаво чувство од депресија и меланхолија...
Секогаш се трудам да ги постигнам тие чувства...
 
Член од
15 февруари 2005
Мислења
69
Поени од реакции
2
Уааааа.... депресија.

Тоа е страшна работа кога човек се чувствува очаен и тажен и ништо не го интересира. Неспособен е за работа, постојано спие и со тоа сака да побегне од реалниот свет.
Постојат два вида на депресија: едната е наследна и човек го прави периодично подложен на депресија а другата (се јавува и кај лица кои не се подложни на депресија) е реактивна а тоа значи предизвикана од некој настан кој придонел да настане длабоко разочарување од сопствениот живот.
Постојат разни степени на интензитет на депресијата. Од блага меланхоличност и тага до голема тага и очај па и степен кога депресивниот само неподвижно лежи со часови и денови во полубудна состојба.
Не треба да се воздржуваме од плачење затоа што тоа е вентил за празнење на негативните чувства.
Депресијата може да доведе до самоповредување и самоубиство. Самоубиството е почесто кај мажите и тие знаат добро да го организираат за тоа да изгледа како несреќен случај. Поретко е самоубиството кај жените кои се мајки поради чувството за одговорност и мајчинска љубов кон своите деца.
Депресијата се лечи со огромна поддршка и разбирање од семејството, роднините и пријателите.

Ова е накратко што знам за депресија од читање ваму-таму.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Пак ме фрка депресијава мене :place: :place: :place: :place: :place:

Пред мале почна! :evil:
 
Член од
15 јули 2005
Мислења
972
Поени од реакции
16
Vo posledno vreme sum se pocesto depresivna. Ne znam na sto se dolzi toa???
Bev vcera na kamnik na organizirano strelanje, i ke gi ubiev site za malku :roll: :roll: :roll:
Ne promasiv ni edna meta, no nekako ne se custvuvam ispolneto.
Sinoka sto placenje udriv, cela pernica mokra. :place: :place: :place:
Od vremeto ke da e :pos: :pos: :pos:
 

Adr1anA

NAUGHTY GIRL
Член од
12 септември 2005
Мислења
198
Поени од реакции
4
кога ме фаќа депресија- нерасположение- ида со другарки и си одлепуваме до максимум у некоја дискотека..добро е да си со луѓе кога ти е тешко...а добро е да отидеш на стрелиште и да се испукаш ко што напиша kikiki ама пробај со некое бесно оружје бејбе!!!
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Јас сум денеска премногу тажна! :cry:
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
како што ве читам и ја ке се натажам, а башка у позадина ми иде балада од Guns n Roses
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Тажно, што беше тоа?? јас кога сум тажен, веднаш станувам лут, се карам, ги правам другите нервозни и ми поминува.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Macedalien напиша:
Пак ме фрка депресијава мене :place: :place: :place: :place: :place:

Пред мале почна! :evil:
Just a little "coup de blues" - ништо страшно! На моменти доаѓа така ама поминува. Сеа е се ок :wink:
 
Член од
4 септември 2005
Мислења
168
Поени од реакции
1
Ne e isto da si tazhen ili imash taka narecen depresiven sindrom so depresija.

Lugje koi imaat depresija ne stanuvaat od krevet. Se mocaat, se kakaat vo krevet, ne ni jadat, ni pijat - sve im e gajle.

Da bi mogle bi se ubile. A zatoa shto nemaat sila da stanaat pa ... ponataka vegetiraat.

Jas imam isprobano kapki od Bach i vaka taka pomognuvaat protiv nekoi stravovi itn.
 

MSV

Член од
24 март 2005
Мислења
2.423
Поени од реакции
38
Kleopatra напиша:
Неспособен е за работа, постојано спие и со тоа сака да побегне од реалниот свет.
Сега без навреди, молим ти се..........
Јас сум неспособен за работа.......Постојано спијам.....И бегам од реалноста чисто онака колку за разбивање на монотонија.......
Ама никогаш не сум се почуствувал и окарактеризирал како депресивен.... :?
 

MSV

Член од
24 март 2005
Мислења
2.423
Поени од реакции
38
Гижо напиша:
, а башка у позадина ми иде балада од Guns n Roses
Мене они ме развеселуваат......Си се тешам со нив.....
Ехехееее.....Имало и поглуп бенд од мојот...... :wink:
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Desert ашколсун. Никој не дојде ни блиску до опишување на депресивно чуство и однесување сем оној 6-ест месечњакот.
Сите вие, т.е. сите ние, сме од време на време тажни. Мозоците си ја вежбаат својата маса со идеи ко ШББКББ, и си создаваат филм, нормална физичка потреба на еден организам, чисто за празнење. Затоа она тажен сум незнам зошто - затоа што на организмот му треба празнење, затоа што луѓе сме, чуствуваме.

А депресија, депресија е веќе болест, дали наследна или стекната - од депресија не се излегува со дружба, не со цртање, депресија само лекови ја оправаат. Затоа идеите за депресивност остајте ги на страна, скраја било.

А кога сте тажни, радувајте се, па чуствувате, живи сте, луѓе сте- би ви завидувал и депресивец, бидејќи тој не чуствува, тој е отрпнат.

Тага - па ко ке помислам колку многу луѓе за жал го немаат тој луксуз.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom