Декриминализација на марихуаната во Македонија

Дали е добар потег да се легализира рекреативното конзумирање на марихуаната?

 • Да.

  Гласови: 47 63,5%
 • Не.

  Гласови: 17 23,0%
 • Можеби.

  Гласови: 10 13,5%

 • Вкупно гласачи
  74
Член од
25 септември 2008
Мислења
241
Поени од реакции
117
ДАЛИ СДСМ додека е на власт ќе ја легализира марихуаната (декриминализира), или ќе се ганкаат по телевизии дека се за ама ни со прст нема да мрднат?
Општо познато е дека во Америка веќе е легализирана марихуаната во скоро 34 држави од кои во 6 на овие избори е изгласано да се легализира(декриминализира).
Како мит кога се зборува кај нас за марихуаната сите знаеме дека е легална во Холандија со децении, а никој не зборува барем не во Македонија дека во Чешка е легална од 1999 , дека во Шведска Норвешка Финска е легална 15 ина години. Да не ги додавам другите држави како Канада, Израел Хрватска, Словенија легална етц....
Значи баш ќе ме интересира кои од експертите што ќе разговараат за легализација ќе бидат против и со кои аргументи ќе го подржат нивното мислење.И на кој начин ќе се изберат тие експерти по годишна возраст или размислување?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
16.191
Поени од реакции
11.163
ДАЛИ СДСМ додека е на власт ќе ја легализира марихуаната (декриминализира), или ќе се ганкаат по телевизии дека се за ама ни со прст нема да мрднат?
Општо познато е дека во Америка веќе е легализирана марихуаната во скоро 34 држави од кои во 6 на овие избори е изгласано да се легализира(декриминализира).
Како мит кога се зборува кај нас за марихуаната сите знаеме дека е легална во Холандија со децении, а никој не зборува барем не во Македонија дека во Чешка е легална од 1999 , дека во Шведска Норвешка Финска е легална 15 ина години. Да не ги додавам другите држави како Канада, Израел Хрватска, Словенија легална етц....
Значи баш ќе ме интересира кои од експертите што ќе разговараат за легализација ќе бидат против и со кои аргументи ќе го подржат нивното мислење.И на кој начин ќе се изберат тие експерти по годишна возраст или размислување?
да не мешаш поими, едно е легализација, друго е декриминализирање за мали количини... во ранг на 1 доза ...
патем кај нас се ЗАБРАНЕТИ лекови само за тоа што нема кој да плати регистрација, а има дури и регистрирани лекови ама сега не ги увезол увезникот, па иди донеси од странство...
Друго, кај нас се гони широколисен тутун како божем да е Кокаин.. а во ЕУ е спротивно...
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
41.819
Поени од реакции
83.084
Мислиме дека на една недела од пласманот на фудбалерите на ЕП, на две недели од изборите во САД, на ветото од Бугарија и секојдневните масовни бројки на заболени од КОВИД... треба стварно со тешки џанаци да се дружиш за главна тема деновиве да ви е марихуаната
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.040
Поени од реакции
10.540
А што ќе ви смени ако се легализира кога моментално е исто како да е легализирана, секој втор пафка.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
13.081
Поени од реакции
23.935
А што ќе ви смени ако се легализира кога моментално е исто како да е легализирана, секој втор пафка.
Ништо нема да смени, ни па некој се замара. Ова е една од тие теми што се актуелизираат редовно и на сила за да не се актуелизираат посериозни теми од кои страдаат рејтинзи.
Едно цело министерство има во Влада што треба леб на маса да стави и да оправда работно место.
Логиката е дека рајата мора да јаде гомна за нешто, па да им сервираме гомна по наш избор.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.658
Поени од реакции
6.505
А што ќе ви смени ако се легализира кога моментално е исто како да е легализирана, секој втор пафка.
Пафкаат али затоа и често го јадат од полицијата затоа е потребна легализација, и тоа потполна да може и сами да одгледуваат дома по некој корен колку за домашна употреба а не само да купат од кофишоп. Секако после ваква легализација значително би ги зголемил казните за трговија, да нема манипулации
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.493
Поени од реакции
2.361
Пафкаат али затоа и често го јадат од полицијата
Ако некој заслужува да јаде ќотек тоа се траварите. Хипици и денгуби од тој ред е нешто што НЕ сакаш да имаш околу тебе.
Ако ме прашаш мене треба да легализираат американски стил на само одбрана.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.658
Поени од реакции
6.505
Ако некој заслужува да јаде ќотек тоа се траварите
Да бе траварите за еден џоинт заслужуваат да го јадат, а пола Македонија се дави во кокаин од браќата и со прст никој не мрда
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
9.647
Сите егзистенцијални проблеми ни се решени па ова дојде на дневен ред. Цела држава ни е еден огромен картел, чиниш живееш во Балтимор од The Wire. Со западната страна раководат браќата, дилаат и тргуваат со бело, хероин, кокаин... you name it, трговија со бело робје, а на исток никнуваат фабрики за производство и преработка на трава раководени од политичката елита, шверц на цигари и рути за криумчарење на мигранти, казина.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
6.003
Поени од реакции
9.248
Легализација би било најпаметно нешто што го направила било која наша влада. Ќе влијае позитивно на економијата, а за зависност не мора многу да се секираме бидејки и онака пола население е на дијазепам и хелекс заглавено.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
3.982
Поени од реакции
11.696
Ако некој заслужува да јаде ќотек тоа се траварите. Хипици и денгуби од тој ред е нешто што НЕ сакаш да имаш околу тебе.
Ако ме прашаш мене треба да легализираат американски стил на само одбрана.
Оти што треба да ги тепа пуши трава или кур(рака под рака иде)
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.040
Поени од реакции
10.540
Пафкаат али затоа и често го јадат од полицијата затоа е потребна легализација, и тоа потполна да може и сами да одгледуваат дома по некој корен колку за домашна употреба а не само да купат од кофишоп. Секако после ваква легализација значително би ги зголемил казните за трговија, да нема манипулации
На прсти се бројат тие што го јаделе од полицијата, а и кога ќе те фатат само ќе те замараат да им кажеш од кај ти е, демек не ги знаат луѓево што продаваат. Да се замараше полицијата со трава немаше парковите навечер да ни смрдат на нане.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom