Декриминализација на марихуаната во Македонија

Дали е добар потег да се легализира рекреативното конзумирање на марихуаната?

 • Да.

  Гласови: 47 63,5%
 • Не.

  Гласови: 17 23,0%
 • Можеби.

  Гласови: 10 13,5%

 • Вкупно гласачи
  74
Член од
28 декември 2015
Мислења
1.777
Поени од реакции
2.710
Глупости на тон. Кристалниот мет не ти утрнува непце, јазик, вилица, ноздрва, плус дејството му е до 48 часа понекогаш. Не велам дека има квалитетен кокаин во Македонија, односно некрстено бело, пример ставаат амф, креатин, апчиња, ама сигурно не и кристал мет. Колку пари толку музика.
Не знам, не сум пробал ни едно ни друго, инфото е од втора рака, човекот беше многу време "во шемата'.
А од каде знаеш ти за дејството, си пробал мет и кокаин?

 
Член од
3 мај 2019
Мислења
9.228
Поени од реакции
3.256
Не знам, не сум пробал ни едно ни друго, инфото е од втора рака, човекот беше многу време "во шемата'.
А од каде знаеш ти за дејството, си пробал мет и кокаин?

Зарем не ти е јасно!?
Само човек што пробал знае какво е чувството, а ние останатите што нејќеме ни да говориме за такви ѓубриња, ниту во сон па би пробале, ете ние ниту можеме да претпоставиме какво е тоа чувство.
Еднаш реков, еве пак...можеби ќе ме избришете, но аман луѓе може ли темава некако да биде сокриена,!!
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
1.777
Поени од реакции
2.710
Зарем не ти е јасно!?
Само човек што пробал знае какво е чувството, а ние останатите што нејќеме ни да говориме за такви ѓубриња, ниту во сон па би пробале, ете ние ниту можеме да претпоставиме какво е тоа чувство.
Еднаш реков, еве пак...можеби ќе ме избришете, но аман луѓе може ли темава некако да биде сокриена,!!
Добро.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
32.793
Поени од реакции
48.624

Петко, сочуство до фамилијата и роднините, а особено до пациентите твои.
Со текстов... не знам од кај да почнам.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
3.552
Поени од реакции
7.099

Петко, сочуство до фамилијата и роднините, а особено до пациентите твои.
Со текстов... не знам од кај да почнам.
Мора да се издвои :

Марихуаната се употребува со пушење како цигара како тутун, но некои ја внесуваат со вшмркување, џвакање или голтање.

По употребата на марихуаната кај консументот најчесто се појавуваат повеќе несакани ефекти: црвени капаци на устата, кошмари, амнезија, агресивност, појава на рана шизофренија , намалување на плодноста и негативни ефекти при бременоста.


и за крај...

...Штетата од употребата на дрогата е и за самото општество, наркоманот зависник не е во состојба да работи и да ги исполнува работните обврски, но и никој не сака да вработува наркоман од страв дека тој нема да ги извршува работните обврски или ќе изврши кражба таму каде што е вработен.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
32.793
Поени од реакции
48.624
не бил доктор изглеа, само неинформиран шабан

Инспекторите, обично знаат доста за овие теми. Овој останал забулен, цел живот.
 
На врв Bottom