Декриминализација на марихуаната во Македонија

Дали е добар потег да се легализира рекреативното конзумирање на марихуаната?

  • Да.

    Гласови: 47 63,5%
  • Не.

    Гласови: 17 23,0%
  • Можеби.

    Гласови: 10 13,5%

  • Вкупно гласачи
    74
Член од
25 септември 2008
Мислења
355
Поени од реакции
236
Дали знаете дека одкога е донесен закон за дроги во Македонија има еден член под кој секој што ќе има 1 грам или отпушок од џоинт оди на суд и му се суди за недозволена трговија и ден денес тој закон не е сменет.
Како прво тие што пушат марихуана ќе си пушат била таа легална или нелегална.
Како второ мене ме интересира кои се тие експерти што треба ова да го решат.
Како трето ако веќе собираат експертски тим нека бидат 5 против и 5 за лол па да ги видиме аргументите на едните и другите тралала.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
а и кога ќе те фатат само ќе те замараат да им кажеш од кај ти е, демек не ги знаат луѓево што продаваат.
Tin foil hat on:

Поентата на ова им е да проверат дали има дилери кои се надвор од нивниот радиус, односно дилери кои сами си тераат бизнис, без да соработуваат со нив. Кур ги боли дали била здрава, штетна, што ти знам, целта им е да сите пари од трговијата легнуваат кај нив, ни оданочени, ни ништо. Навистина да се бореа против тоа, немаше да се фалат со запленети 3 грама, туку ќе запленуваа цели торби. Нема поента да се отвора морална и здравствена дискусија кога цигари, алкохол и милион апчиња ти се легални и кој сака и колку сака може да си набави.

*Tin foil hat off*
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.505
Поени од реакции
9.408
На прсти се бројат тие што го јаделе од полицијата, а и кога ќе те фатат само ќе те замараат да им кажеш од кај ти е, демек не ги знаат луѓево што продаваат. Да се замараше полицијата со трава немаше парковите навечер да ни смрдат на нане.
Dali znaes kolku Ima sto lezat vo Idrizovo za nekolku grama marihuana sto imale vo niv koga gi ulovile!!?
Za eden kgr.marihuana tri I pol godini..a nekoj covek ke izvrsi ubistvo I ke go osudat isto.
Stetna e, stvara zavisnost I neka lovat dileri, neka kaznuvaat....ne sum za legalizacija, nikako!
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
Ако некој заслужува да јаде ќотек тоа се траварите. Хипици и денгуби од тој ред е нешто што НЕ сакаш да имаш околу тебе.
Ако ме прашаш мене треба да легализираат американски стил на само одбрана.
Мене ако ме прашуваш, јас тебе би те дал во Америка црнци да ти се редат па да пробаш таму македонски стил на самоодбрана.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Мене ако ме прашуваш, јас тебе би те дал во Америка црнци да ти се редат па да пробаш таму македонски стил на самоодбрана.
Перин и пендрак ќе ми заврши работа.
Автоматски споено мислење:

Па никој не те тера сосила да пушиш. Зошто ти е гајле за другите со што ќе се трујат?
Секонд хенд смоук дог
 
Последно уредено:
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Тоа што фали кај нас е елементарна писменост за тоа што се дроги, како функционираат и колкава е нивната штетност. Повеќето, најчесто поради глупа пропаганда и неукост, имаат утната перцепција за дрогите и нивната опасност. Секоја психоактивна супстанција е дрога, вклучувајќи го и алкохолот кој, воглавно, се смета за една од најштетните дроги и на општествен план и на индивидуален психофизички план. Ама сите знаеме дека многумина пијат умерено и не наидуваат на фрки поради алкохол бидејќи не се екстремни случаи на алкоси кои пијат шпиритус, јадат цироза, депресија и алкохолна психоза. Ако алкохолот, според сите истражувања и сознанија, се смета за една од најштетните дроги, не ви текнало дека е можно многу од другите дроги, вклучувајќи го и канабисот, да не се штетни ако се конзумирани у умерени дози?

У Џон Хопкинс више искочија песто милијарди студии за бенефитното дејство на психоделични супстанции за третирање ментални растројства, МДМА и остали психоделици се експериментална терапија у многу земји за третирање депресија, а овде уште мислат дека грас пушат само мрзливи хипици на кои им смрдат чорапите и не се бањаат, ебаве неписмените. Не само овде, поголемиот дел од луѓето, во поголемиот дел од светот веројатно. Кога некој идиот, после 5-ата ракија, ќе почне да паламуди како мрзи наркомани што пушат грас, ми иде да си свирнам куршум у глава. Од друга страна, ги има оние од Зелена Опција што мислат дека грасот лечи рак, аутизам, дијабет и практично секоја болест што постои. Таа искривена перцепција за гането како омнилек, најдобар за секој, е истиот проблем, на другата страна од паричката, исто така поради лични пристрасности и необјективност.

Грасот, како и повеќето психоактивни супстанции, во дадени ситуации, за некои луѓе, може да биде штетен, за други не толку. Има луѓе што не толерираат ТХЦ и јадат панични напади и паранои дури и од два дима. На други им прија и пушат повремено, у социјален контекст или поради определен повод. Трети се стонери што стрепаат и трошат доста пари за гане пошто не можат да бидат функционални без 5 фиша дневно. Некои пушат грас повише од 30 год. и се најнормални луѓе, со најнормални навики, комплетно функционални на секој план. Некои праат 100 mg MDMA на 6 недели, у терапевтски контекст и тоа им помага за балансирање на серотонинот и третирање на симптоми на ПТСД и депресија. Други кркаат 5 табли у една вечер на журка, после се депресивни 2 недели и сјебан им е цел биоритам определен период итн. итн.

Поентата е дека секоја психоактивна супстанција, конзумирана у определени количини, од определени луѓе, на определен начин, може да биде полезна, неутрално бенигна или штетна, зависно од икс фактори. Тоа глупо црно бело размислуење за било што е причина за мал милион мисконцепции и вредносни судови кои не се базирани на едуциран став донесен од објективно согледување на информациите, туку на предрасуди и емоции.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.991
Инаку кога сме кај марихуанава имам пример на две тешки лицемерства од две познати личности. Првата е Елон Маск, кој има избркано вработен од фирмите, бидејќи конзумирал марихуана, за да истиот исто така запали џоинт. Друга личност на која мислев е оваа женскава сегасо бајден што победи на изборите. Самата има признаено дека конзумирала марихуана, а за иронијата да биде поголема додека била судијка, изрекла казни за некои лица што употребувале марихуана.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.627
Кај нас порано по влезови и по подруми имаше наркомани кои се бодеа со грас и чичко Ванчо од трети кој беше инспектор во полициска Бит-пазар убијао бога у њима, буквално. Оттогаш и јас имам аверзија кон наркоманчиња.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.419
Поени од реакции
7.757
И ова, како и грото од социо-економските прашања во државава се става во шешир "сеир и јадење го*на". Не вреди да се троши време едноставно.

Се додека има испрани мозоци дека "канабисот е лек ама БУКВАЛНО ЗА СЕ" а се постираат слики од spliff-ови по сајтови и приказни од места 10.000 километри одалечени, преку 10 мориња, 20 брда и планини... нема никаков ефект.

Уште помалце кога патетични трагачи по внимание ќе се сликаат по улица како пропагираат дека канабисот е лек А ПУШАТ СПЛИФ. Само чистак бато. :)

Се додека киднапираме идентитети на стонери за социјална афирмираност и внимание... нема да не биде по ова прашање :)

Се додека така се поставени нештата по ова прашање, ќе си драпаме јајца и ќе се радуваме на просечна трева и ќе спонзорираме апла криминални структури.

И ради тоа, кога ќе дојде до легализација ќе биде као "ете, пак големците го лапаат кешот", така ќе биде, кога само сеирот се гледа со "аууу сине па ти се бодеш" муабети и инјектирање ганџа со шприц. Муабети побајати од ташаците на 80 годишен старец.

Кога тогаш, ќе има легализација... Како и за се во државава, ништо не преземаме во свои раце :)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom