Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
разговарав со моиве и ми викаат никако да не одам на психијатар пошто не ќе можи да ми помогне.
Ти кажав и пак ќе ти кажам, појди на лекар девојче. Единствен што може да ти помогне е (ај не психијатар, ќе го наречам) невролог и самата ти.
И (ништо лично ама) ако најпосле успееш (ти дозволат) поведи ги со себе и родителите сигурен сум дека ќе има за шо да прават муабет со лекарот.
Еве од мое лично искуство ќе ти кажам дека тоа ми помогна и денес (после 6 месеци терапија) се чувствувам како стариот јас. Не тврдам дека нема да ти помине само од себе но мислам дека ќе ти помогне да го преживееш полесно. Само можам да ти гарантирам дека нема да те прати во лудница туку ќе ти препише терапија и ќе ти рече да појдеш на контрола за 2 седмици.
Не ти е од кафето ама подобро не пиј овој период.
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Луѓе помагајте жити мене....од вчера вечер желудникот ме боли....не сум јаден нишо шо не треба, не ми се иде у веце...едноставно ме боли ко грутка да идам..ноќеска ме носеа до амбуланта..а од таму мртви ладни ми викаат написе чајче ќе ти помине...и цела ноќ со чај и облоги...и малце ми се смири..ама сосем малце..и сеа ко грутка да имам и многу ми се гади..ЕПТЕН ме боли! некој совет?
Не јади пикантни презачинети мрсни јадења (храни се со полесни храни) и пиј течности. Пробај со кисело млеко би требало да помогне.

Ако подолго време не си бил во WC испиј една две чаши зелен чај.
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Под тешка дипресија сум...готово...не можам да спијам 4 недели...ако заспијам сонувам и незнам дали е вистина или сон..и се разбудувам на секој 1 и пол саат и сум уморна.сношти наеднаш ме фати страв еден...разговарав со моиве и ми викаат никако да не одам на психијатар пошто не ќе можи да ми помогне..а јас се чувстувам никако буквално..ништо не ме интересира,како изгубена сум,немам апетит,ме боли желудник,ми се гади...немам за ништо желба..ни за учење,ни за излегување..не можам да се концентрирам..и мислам дека никогаш ова нема да ми помине...пробувам со позитивни мисли..но никако...се чувстувам уморено,ненаспано,почна срцето силно да ми бие сабалјево ШТО ДА ПРАВАМ???Имам само 19 години и ова ми се случува...
Какво искуство имате вие со депресијата?колку време ве има држено?какви симптоми??
Епа вака моме....
Убаво ти викаат сите, пробај, иди на лекар, види што ќе ти каже, од тоа зијан нема.
Инаку без разлика што ќе ти припишат таму и што ќе ти кажат, секогаш е добро човек прво сам да си помогне, и да сака да ја надмине состојбата во која се наоѓа.
Пробај да избенуваш секаков вид на стрес, откажи телевизија и напорни филмови, избегнувај луѓе што те заморуваат во моментот, избегнувај кафе и алкохол и се
од што може да ти биде тешко на кој и да е начин. Пробај да го смириш организмот.
Слушај музика, ама никако музика која ти буди лоши чувства и сеќавања. Комбинирај весела музика во утринските часови и раните часови од денот. Навечер набави си амбиентал
и чилаут музика, пушти ја на тихо, легни, затвори ги очите и пробај да се опуштиш. Ако можеш да одиш на јога или што и да е каде што има медитација ќе ти помогне доста.
Ќе научиш да си ги концентрираш мислите. Со сонот не оди на сила, остави да дојде сам по себе, бави се со спорт, ќе те измори и ќе ти се приспие.
Пробај нешто од ова, сигурно ќе ти помогне.
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Ајде вака..чудно али незнам шо е проблемов...пред малце доека вршев физиолошка потреба глеам мокрачава црвена..буквално црвена..а и уше нешо ми се деси срам ме да кажам тоа :kesa: могуче ли е да е тоа шо иам јадено пред некое време цвекло или нешо ми е покварено во организмов..пред 3-4 дена желудник многу ме болеше..па да не има нешо веза шо знам...
 

gODHEAD

Crucified
Член од
6 декември 2007
Мислења
1.827
Поени од реакции
1.163
Ајде вака..чудно али незнам шо е проблемов...пред малце доека вршев физиолошка потреба глеам мокрачава црвена..буквално црвена..а и уше нешо ми се деси срам ме да кажам тоа :kesa: могуче ли е да е тоа шо иам јадено пред некое време цвекло или нешо ми е покварено во организмов..пред 3-4 дена желудник многу ме болеше..па да не има нешо веза шо знам...
Црвена мокрача значи дефинитивно нешто не е во ред во организмот, мене истото ми се има случено а причината била некоја инфекција на бубрезите пиев лекарства антибиотици шо ти знам и се среди работата не беше нешто опасно
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Ајде вака..чудно али незнам шо е проблемов...пред малце доека вршев физиолошка потреба глеам мокрачава црвена..буквално црвена..а и уше нешо ми се деси срам ме да кажам тоа :kesa: могуче ли е да е тоа шо иам јадено пред некое време цвекло или нешо ми е покварено во организмов..пред 3-4 дена желудник многу ме болеше..па да не има нешо веза шо знам...
Можно е да се работи за хематурија (присуство на крв во урина), ако е црвена ил розева.

Ама пошто пиша дека си јадел цвекло, колку шо знам веројатно е поцрвенета од цвеклото (особено ако си јадел поголеми количини). Престани да го јадеш и ако бојата не се нормализира до утре иди на лекар не е срамота.
 

pR1x

Др.Прикс
Член од
12 ноември 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
Ako sakate da mu pomognete na deckoto ne mesejate zeludnik i mokrenje ve molam... Kako prvo ako si imal bolki vo zeludnikot nema da se pojavat posledici vrz urinata tuku vrz fecesot...tocno e deka toa moze da se pojavi pri jadenje na cveklo ili sl raboti ... no nikako ne moze da se pojavi kako so kazuva deckoto da bide bukvalno crvena urinata... najubavo idi si na doktor tuka nema da dobies medicinska pomos .. osven soveti pozz ...
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Ako sakate da mu pomognete na deckoto ne mesejate zeludnik i mokrenje ve molam... Kako prvo ako si imal bolki vo zeludnikot nema da se pojavat posledici vrz urinata tuku vrz fecesot...tocno e deka toa moze da se pojavi pri jadenje na cveklo ili sl raboti ... no nikako ne moze da se pojavi kako so kazuva deckoto da bide bukvalno crvena urinata... najubavo idi si na doktor tuka nema da dobies medicinska pomos .. osven soveti pozz ...
Дечкото сам го спомна желудникот никој не го праша нити пак му сугерираше да каже. Тоа што нема врска меѓу желудник и црвена урина нема - баш и зато и не го спомнав, немаше потреба.

Има случаи на поцрвенета (розева) урина при јадење на поголеми количини на цвекло - факт, провери низ литературата докторе. Темата е многу јасно зошто е отворена.
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
Ајде вака..чудно али незнам шо е проблемов...пред малце доека вршев физиолошка потреба глеам мокрачава црвена..буквално црвена..а и уше нешо ми се деси срам ме да кажам тоа :kesa: могуче ли е да е тоа шо иам јадено пред некое време цвекло или нешо ми е покварено во организмов..пред 3-4 дена желудник многу ме болеше..па да не има нешо веза шо знам...
Веднаш упат за урологија имаш сериозно заостанување на бубрезите, ова е ОПАСНО и можеш да завршиш на хемодијализа, веднаш да се направат СИТЕ потребни испитувања на бубрезите
НЕМОЈТЕ ДА ЗБОРУВАТЕ ГЛУПОСТИ СО ЦВЕКЛОТО КАКВА ВРСКА ТОА ИМА СО УРИНАТА КАКО ДА СТЕ ДЕЦА ОД ПРВО ОДЕЛЕНИЕ, СО ТОА НЕ СЕ ЗАЛАЖУВАЈ НЕМА ВРСКА ТОА!!!!

--- надополнето ---

Дечкото сам го спомна желудникот никој не го праша нити пак му сугерираше да каже. Тоа што нема врска меѓу желудник и црвена урина нема - баш и зато и не го спомнав, немаше потреба.

Има случаи на поцрвенета (розева) урина при јадење на поголеми количини на цвекло - факт, провери низ литературата докторе. Темата е многу јасно зошто е отворена.
НЕ ЗБОРУВАЈ ГЛУПОСТИ! ИМА НО МНОГУ МАЛКУ ЦРВЕНО СКОРО НЕЗАБЕЛЕЖЛИВО!
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.553
Поени од реакции
7.937
Доста сте се праеле доктори на форум!

Ко прво на форум "пациентот" не знае да кажи и објасни како што треба што го мачи и не ретко заборава да каже некои ствари кои се многу значајни за поставување на дијагноза.
Затоа постојат матични лекари каде што ќе си отидат, ќе ги распрашаат, ќе ги прегледаат, ќе ги испитуваат и све то.

И доста сте се карале чие е поголемо :pos2:
 

gODHEAD

Crucified
Член од
6 декември 2007
Мислења
1.827
Поени од реакции
1.163
Не е можно да е од цвеклото али како сакате, убаво ви кажува докторот :(
 
Член од
8 септември 2009
Мислења
85
Поени од реакции
8
ВЕ молам за помош..веќе подолго време со во депресија...2 месеци скоро..имам проблем со спиењето..скоро исто 2 месеци ме мачи и депресијата и несоницата...навечер пред да си легнам ме фаќа страв да заспијам...преоптеретен ми е мозокот..и само што ќе заспијам се разбудувам за 2-3 саати и потоа пак ќе легнам и пак истото..чувствувам притисокот ми паѓа..не можам ни да преспијам....кои можат да бидат последниците од несоницата?и како да се лекува?
 
T

Tetro

Гостин
ВЕ молам за помош..веќе подолго време со во депресија...2 месеци скоро..имам проблем со спиењето..скоро исто 2 месеци ме мачи и депресијата и несоницата...навечер пред да си легнам ме фаќа страв да заспијам...преоптеретен ми е мозокот..и само што ќе заспијам се разбудувам за 2-3 саати и потоа пак ќе легнам и пак истото..чувствувам притисокот ми паѓа..не можам ни да преспијам....кои можат да бидат последниците од несоницата?и како да се лекува?

По којзнае кој пат: Контактирај лице кое решава психички проблеми.
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Не е можно да е од цвеклото али како сакате, убаво ви кажува докторот :(
Mногу можно. Јас кога јадам цвекло уринта е темно црвена првиот пат, следниот пат розова, и после е е ок. Кога сум заборавила дека сум јадела цвекло, од памет се вадам, ама после е ок:)
Инаку, Неон што стана кај тебе?
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.257
Поени од реакции
2.253
Што може да биде причина за зголемено мокрење? Забележувам последниве месец-два мокрам повеќе од обично, многу повеќе. Кога сум дома тоа и не ми прави некој проблем, но кога патувам со автобус(околу 2часа до Скопје), не можам да издржам, ќе ми пукне меурот! Баш вчера цел ден пред да се качам на автобус, пазев цело време да не пијам многу течности, ниту кафе. На автобуска одев во ВЦ, но отприлика после 30 минути возење пак ми се прииде и саат и пол стискав....што може да биде причината за овој проблем и што треба да испитам?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom