Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.

gODHEAD

Crucified
Член од
6 декември 2007
Мислења
1.827
Поени од реакции
1.163
Последниве 2-3 вечери (значи само навечер ) имам проблеми со дишењето :S Кога се обидувам да вдишам воздух длабоко неможам, т.е. вдишувам ама не доволно (нз како подобро да го објаснам ) . До сега ке седнев за 1 саат ќе ми поминеше ама еве сега ме држи од 2-3 саата -.- Некој совет ? :)
И мене ми се има случувано ова, трае по неколку дена и поминува, не знам од што е и како поминува
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
И мене ми се има случувано ова, трае по неколку дена и поминува, не знам од што е и како поминува
Пушач си ? Се мислам од цигарите ми е ... Ќе одам сега на доктор па ќе видиме што ке каже :)
 
Член од
20 јули 2010
Мислења
57
Поени од реакции
0
Имав наводно scoliosis, дијагноза од специјалист, ама вака од око, и ми рече да се снимам, и денес бев и ми пишува во наодот polidyscopathia, што е тоа, не можам да најдам ниш на нет :jaj:
 
T

Tetro

Гостин
Имав наводно scoliosis, дијагноза од специјалист, ама вака од око, и ми рече да се снимам, и денес бев и ми пишува во наодот polidyscopathia, што е тоа, не можам да најдам ниш на нет :jaj:
spondylosis polydiscopathia е точното изгледа.

Имате дегенеративни промени во 'рбетните зглобови. Контактирајте го матичниот лекар за да ви каже повеќе.
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Имав наводно scoliosis, дијагноза од специјалист, ама вака од око, и ми рече да се снимам, и денес бев и ми пишува во наодот polidyscopathia, што е тоа, не можам да најдам ниш на нет :jaj:
Дископатија претставува заболување на дисковите што се наоѓаат помеѓу пршлените(според тоа што ти пишува у дијагнозата се знае и точно кои дискови, меѓу кои прешлени, али тебе ти е поли што значи различни делови од рбетот ти се зафатени).
За ова заболување, важно е да посетиш физиотерапевт и што поскоро да почнеш со терапија/вежби, за да не дојде до оштетување на рбетниот мозок.:smir:
 
Член од
23 март 2009
Мислења
7
Поени од реакции
0
Tatko mi go pravea operacija na srce pa mu predlozile da napravam i jas nekoja kontrola "stres test".
Moze li nekoj da mi kaze nesto poveke za toa?
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Tatko mi go pravea operacija na srce pa mu predlozile da napravam i jas nekoja kontrola "stres test".
Moze li nekoj da mi kaze nesto poveke za toa?
Стрес тест претставува тестирање на работата на срцето во "стресни ситуации", т.е. да се види како тоа функционира кога е под напор. (најчесто физички напор).
Имаш повеќе видови стрес тест. Најчест е оној кога на пациентот се закачени електроди, тој се движи или трча на подвижна лента и се мери неговото ЕКГ, т.е како
срцето реагира при зголемен напор.
Еве ти некои линкови за подетални информации

http://en.wikipedia.org/wiki/Cardiac_stress_test
http://www.webmd.com/heart-disease/guide/stress-test--(dupe)
http://www.aurorahealthcare.org/yourhealth/healthgate/getcontent.asp?URLhealthgate=%2214868.html%22
 
Член од
20 јули 2010
Мислења
57
Поени од реакции
0
spondylosis polydiscopathia е точното изгледа.

Имате дегенеративни промени во 'рбетните зглобови. Контактирајте го матичниот лекар за да ви каже повеќе.
....

--- надополнето ---

Дископатија претставува заболување на дисковите што се наоѓаат помеѓу пршлените(според тоа што ти пишува у дијагнозата се знае и точно кои дискови, меѓу кои прешлени, али тебе ти е поли што значи различни делови од рбетот ти се зафатени).
За ова заболување, важно е да посетиш физиотерапевт и што поскоро да почнеш со терапија/вежби, за да не дојде до оштетување на рбетниот мозок.:smir:
....

--- надополнето ---

A како последица на што би се случило тоа? кои се причините? :nesum: мене специјалистот ми рече дека се му е многу сомнително, дека се изгледа како да е од некоја повреда, а јас не се сеќавам да сум имала нешто такво :nesum:

Штом земам упат од матичната ќе одам со снимките кај специјалистот.
Фала ви! :smir:
 
O

Orion.

Гостин
....

--- надополнето ---

....

--- надополнето ---

A како последица на што би се случило тоа? кои се причините? :nesum: мене специјалистот ми рече дека се му е многу сомнително, дека се изгледа како да е од некоја повреда, а јас не се сеќавам да сум имала нешто такво :nesum:

Штом земам упат од матичната ќе одам со снимките кај специјалистот.
Фала ви! :smir:

Кај татко ми причината беше тоа што ненадејно крена поголема тежина без да се стегне
 
Р

~~РубинРед~~

Гостин
Ајде да се обратам и јас малку овде.
Во последните два месеци речиси секој ден ме боли главата ниско кај тилот односно во пределот на малиот мозок а некогаш и целата.
Се чуствувам како некој да ме мава со чекан од позади заради таа силна главоболка.
Отидов на доктор но тој ми кажа дека е се само од пролада заради тоа што излегувам со мокра коса но болката станува се пострашна.
Некој совет што да се прави?
Се плашам да не ми откријат нешто доколку отидам на детално испитување :(
 
T

Tetro

Гостин
Ајде да се обратам и јас малку овде.
Во последните два месеци речиси секој ден ме боли главата ниско кај тилот односно во пределот на малиот мозок а некогаш и целата.
Се чуствувам како некој да ме мава со чекан од позади заради таа силна главоболка.
Отидов на доктор но тој ми кажа дека е се само од пролада заради тоа што излегувам со мокра коса но болката станува се пострашна.
Некој совет што да се прави?
Се плашам да не ми откријат нешто доколку отидам на детално испитување :(
Ти препорачувам упут да си змеш од матичен за Радиографија на државна.
Еве за што се работи накратко.
http://www.rak.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=601-kt&catid=382-proceduri&Itemid=676&limitstart=1

Не чекај да се комплицираат работите. Делувај брзо.
 
Р

~~РубинРед~~

Гостин
Ти препорачувам упут да си змеш од матичен за Радиографија на државна.
Еве за што се работи накратко.
http://www.rak.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=601-kt&catid=382-proceduri&Itemid=676&limitstart=1

Не чекај да се комплицираат работите. Делувај брзо.
Цццц не ме плаши :vozbud:
Ветувам ке те послушам овој пат.:)
 
Член од
8 септември 2009
Мислења
85
Поени од реакции
8
Дали би можело да се комбинираат витамин Б6 ( Бедоксин) и Б-комлекс во текот на денот?да се пијат двата витамина еднаш во денот
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Дали би можело да се комбинираат витамин Б6 ( Бедоксин) и Б-комлекс во текот на денот?да се пијат двата витамина еднаш во денот
Јас ги имам пиено и двата лека истовремено, препорачани од лекар и кај мене немаше лош ефект.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom