Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.

Anne.

~
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.284
Некоја крема за да ми ги заштити рацете од студот? Обавезно пред излегување надвор ставам Нивеа ама изгледа не ми користи.:icon_conf
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Некоја крема за да ми ги заштити рацете од студот? Обавезно пред излегување надвор ставам Нивеа ама изгледа не ми користи.:icon_conf

Јас сум презадоволна од Glicimille на Palmolive, зошто го имам истиот проблем со студот. Барем сега за сега ми помага, обиди се и ти.
 
Р

~~РубинРед~~

Гостин
Некоја крема за да ми ги заштити рацете од студот? Обавезно пред излегување надвор ставам Нивеа ама изгледа не ми користи.:icon_conf
Крема за раце:48 така пишува на паковката,ја има во аптеките,ја користам 2 години:)
 

Anne.

~
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.284
Фала на експресниот одговор, ке пробам:smir:
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
ми игра окото веќе 5 месеци без престан и ме пече, пиев магнезиум не ми помогна, Б6 исто така и бев на контрола за бактерии се ми е чисто, како да го решам овој проблем? неможам да гледам убаво!
 
Член од
9 октомври 2010
Мислења
191
Поени од реакции
29
Zatoa sto ima tuka i doktori saakav da prasam znaci pocna kako nastinka pred mesec dena, piev cefaleksin ne pomina pocnav da kaslam se vlosi mi prepisaa samo surup dr taise za kaslica malce kaslicata mi se podobri ja snema, ama pak imav custvo na desnata grada kako cesanje vnatresno i koga kaslav kako da sviri pomalce grozno otidov pak na lekar ama lekarot edna den molotov koktel ke mu frlam,, mi prepisa folkodin sirup i macropen piev se kako treba ja snema kaslicata za 5 dena pak se pojavi istoto i mi idat blagami da isplukuvanje i povtorno ja imam taa mala bolka na desnatra grada,da mi kaze nekoj care..

--- надополнето ---

I kaslam sesuste zaboraviv da pisam
 
T

Tetro

Гостин
Zatoa sto ima tuka i doktori saakav da prasam znaci pocna kako nastinka pred mesec dena, piev cefaleksin ne pomina pocnav da kaslam se vlosi mi prepisaa samo surup dr taise za kaslica malce kaslicata mi se podobri ja snema, ama pak imav custvo na desnata grada kako cesanje vnatresno i koga kaslav kako da sviri pomalce grozno otidov pak na lekar ama lekarot edna den molotov koktel ke mu frlam,, mi prepisa folkodin sirup i macropen piev se kako treba ja snema kaslicata za 5 dena pak se pojavi istoto i mi idat blagami da isplukuvanje i povtorno ja imam taa mala bolka na desnatra grada,da mi kaze nekoj care..
Златно дете. :)

Да беа докторите за коктели, секаде кајшто одев, ќе паѓаа ко круши, ама не. Арни си се, само што има премногу лекарства на пазарот и мора нешто да ти дадат.
Јас би ти препорачал терапија која и јас ја користам:
Fervex, 2 пати дневно, растворени во топла вода. Ќе ги пиеш како чај
Лимони, лупи-јади.
И маки ќе немаш за 5-6 дена.
 

Lajce

Не за сркање
Член од
19 април 2006
Мислења
997
Поени од реакции
116
Zatoa sto ima tuka i doktori saakav da prasam znaci pocna kako nastinka pred mesec dena, piev cefaleksin ne pomina pocnav da kaslam se vlosi mi prepisaa samo surup dr taise za kaslica malce kaslicata mi se podobri ja snema, ama pak imav custvo na desnata grada kako cesanje vnatresno i koga kaslav kako da sviri pomalce grozno otidov pak na lekar ama lekarot edna den molotov koktel ke mu frlam,, mi prepisa folkodin sirup i macropen piev se kako treba ja snema kaslicata za 5 dena pak se pojavi istoto i mi idat blagami da isplukuvanje i povtorno ja imam taa mala bolka na desnatra grada,da mi kaze nekoj care..

--- надополнето ---

I kaslam sesuste zaboraviv da pisam
Другарче твојов проблем најдобро е да го реши твојот матичен а од она што би се рекло народна медицина би ти препорачал да си земеш чај од бел слез го имаш во аптека и чај грипогал исто така се наоѓа по аптекиве. Чај од бел слез ке ти го исчисти балгамот, а грипогалот ке помогне побрзо да заздравиш со кашлањето т.е го смирува воспалението на горните дишни патишта. Но сепак според тоа колку време те мачи ова сигурно е сериозно така да овие секундарни лекови нема да ти се од помош без добар примарен лек, претпоставувам некој јак антибиотик како сумамед.

Поздрав.
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
948
Zatoa sto ima tuka i doktori saakav da prasam znaci pocna kako nastinka pred mesec dena, piev cefaleksin ne pomina pocnav da kaslam se vlosi mi prepisaa samo surup dr taise za kaslica malce kaslicata mi se podobri ja snema, ama pak imav custvo na desnata grada kako cesanje vnatresno i koga kaslav kako da sviri pomalce grozno otidov pak na lekar ama lekarot edna den molotov koktel ke mu frlam,, mi prepisa folkodin sirup i macropen piev se kako treba ja snema kaslicata za 5 dena pak se pojavi istoto i mi idat blagami da isplukuvanje i povtorno ja imam taa mala bolka na desnatra grada,da mi kaze nekoj care..

--- надополнето ---

I kaslam sesuste zaboraviv da pisam
Ќе си го смениш матичниот, ќе одиш кај друг и ќе побараш нови лекарства ќе му објасниш што си пиел предходно, па и неколку инјекции нема да бидат проблем.
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
Zatoa sto ima tuka i doktori saakav da prasam znaci pocna kako nastinka pred mesec dena, piev cefaleksin ne pomina pocnav da kaslam se vlosi mi prepisaa samo surup dr taise za kaslica malce kaslicata mi se podobri ja snema, ama pak imav custvo na desnata grada kako cesanje vnatresno i koga kaslav kako da sviri pomalce grozno otidov pak na lekar ama lekarot edna den molotov koktel ke mu frlam,, mi prepisa folkodin sirup i macropen piev se kako treba ja snema kaslicata za 5 dena pak se pojavi istoto i mi idat blagami da isplukuvanje i povtorno ja imam taa mala bolka na desnatra grada,da mi kaze nekoj care..

--- надополнето ---

I kaslam sesuste zaboraviv da pisam
Ако долго време имаш проблем со болката бо градите, предложи му на товојот доктор да направиш снимање
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Здраво, сакам да прашам еве веќе некој ден осеќам дека устата ми пулсира (слично како кога ќе се фатиме кај некоја вена). Од што може ова да биде и да ми каже некој чаре ако може? Поздрав
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.848
Веќе 3-4 дена трае настинкава, никако да помине, вчера немав воопшто температура, денес пак качив 38.4+.. Веќе ни далерон (парацетамол) не ја симнува температурата, неможам да престанам да кашлам.. Пробав секакви глупости, али не помага. Почнав антибиотик да пијам, некој совет да дадете друг?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Веќе 3-4 дена трае настинкава, никако да помине, вчера немав воопшто температура, денес пак качив 38.4+.. Веќе ни далерон (парацетамол) не ја симнува температурата, неможам да престанам да кашлам.. Пробав секакви глупости, али не помага. Почнав антибиотик да пијам, некој совет да дадете друг?
Што антибиотик пиеш? Доктор ти го препиша или на своја рака го зема?
За олеснување на кашлицата можеш да земеш некој од сирупите што ги продаваат без рецепт (ако е сува можеш да земеш Herbifit, ако не - можеш Хербион, Проспан, има и еден сируп со тегавец од Dr. Theiss, и тој е исто многу добар). Можеш да земеш и од оние бонбоните fisherman's friend (зелените со бело, без шеќер се), многу се лути и ментолот ја олеснува кашлицата, грлото нема да ти биде толку надразнето.
За симнување на температурата можеш да пробаш со кетонал, налгесин (тие се посилни од парацетамолот) и пиј многу течности, нонстоп налевај се со чаеви, сокчиња, мачно е да пиеш кога имаш температура, ама ако треба и со сила пиј. Исто така можеш и да земеш еден пар чорапи, да ги намокриш со мешавина од медицински алкохол (или ракија во домашни услови) и вода и да ги облечеш, држи ги на нозе додека не осетиш дека се губи влагата, и во дланките да држиш памук натопен во ладна вода, а можеш и некое пешкирче на врат/глава да ставиш, да те ладат (делува ептен ова).
 
Член од
12 јануари 2006
Мислења
374
Поени од реакции
9
За настинка само Rinosek 2 дена го пијам одма се отнав, прекина глава да ме боли, само те тера на дремка нека си и*е мајката
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom