Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Ако може некој да ми каже нешто повеќе за бактеријата мрса, и превенции од истата???
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Ако може некој да ми каже нешто повеќе за бактеријата мрса, и превенции од истата???
Употреби само Гугл.цом.
Но ете ај да ти предложам овој линк гледај го до крај, на крајот само оди на првиот линк каде што ќе пишува Vaše zdravlje.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Употреби само Гугл.цом.
Но ете ај да ти предложам овој линк гледај го до крај, на крајот само оди на првиот линк каде што ќе пишува Vaše zdravlje.
Мислев некој што познава некој со вакво искуство. И превенции од истата, ако не знаеш да читаш let me do that for you. За гугл, благодарам и јас знам да го користам.
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Мислев некој што познава некој со вакво искуство. И превенции од истата, ако не знаеш да читаш let me do that for you. За гугл, благодарам и јас знам да го користам.

Прво : Никаде не побара искуство.
Второ : Доколку бараш такви информации имаш Гугл.
Трето : Ако ја имаш таа инфекција ти предлагам да одиш на лекар што побргу бидејќи таа инфекција не е “безопасна“.
Четврто : Линкот ти го дадов најдобронамерно, да провериш, доколку таму прочиташе ќе можеше да сфатиш дека таму е Конкретниот одговор на твоето Конкретно прашање.

Читај преведен дел од тој линк :

Превенција :

  • Редовно миење раце.
  • Избегнување контакт со лице кое има отворена рана.
  • Секоја исекотина да си ја преврзуваш со завој,ханзапласт, прво добро да ја исплакнеш и со Јод да ја премачкаш.
  • Да одржуваш чистота на раната.
  • Да си го одржуваш просторот чист бидејќи е извор на секакви микроорганизми.



П.с. Не сум јас џандар па со таков тон да ми одговараш на коментарот.
Ти така праша, јас така ти одговорив.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Прво : Никаде не побара искуство.
Второ : Доколку бараш такви информации имаш Гугл.
Трето : Ако ја имаш таа инфекција ти предлагам да одиш на лекар што побргу бидејќи таа инфекција не е “безопасна“.
Четврто : Линкот ти го дадов најдобронамерно, да провериш, доколку таму прочиташе ќе можеше да сфатиш дека таму е Конкретниот одговор на твоето Конкретно прашање.

Читај преведен дел од тој линк :

Превенција :


  • Редовно миење раце.
  • Избегнување контакт со лице кое има отворена рана.
  • Секоја исекотина да си ја преврзуваш со завој,ханзапласт, прво добро да ја исплакнеш и со Јод да ја премачкаш.
  • Да одржуваш чистота на раната.
  • Да си го одржуваш просторот чист бидејќи е извор на секакви микроорганизми.



П.с. Не сум јас џандар па со таков тон да ми одговараш на коментарот.
Ти така праша, јас така ти одговорив.
Не, ти ме исцитира безобразно како воопшто да не сум побарал, ми одговараш - гугл.цом. Свашта. За смртоносна бактерија е, барав нешто поконкретно од миење раце и избегнување контакт со луѓе. И не се работи за рана.
Јас овие сајтови ги прелистав а и многу други поверодостојни десеттина пати, ама ти мислиш дека дојдов директно тука на готово да добијам информации. Ако некој познава близок со ваква бактерија, нека ме извести по пп. Фала.
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Друг пат барај искуства.

1. ЛИНК- Ќе бидиш таму име на Научникот кој го пронашол лекот. Барај некој од странство за лекот од тој Науник.

И плус убаво ми објасни преку ПП, сигурен сум дека личноста заболена дефинитивно знае како да се излечи со оглед на тоа каде работи.
 
Член од
1 мај 2008
Мислења
300
Поени од реакции
8
дај кажете нешто против кашлица .. умрев луге
цели 3 дена чаеви , сирупи и пак ништо ..
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
дај кажете нешто против кашлица .. умрев луге
цели 3 дена чаеви , сирупи и пак ништо ..
Чаеви, лимони, зависи колку години имаш и доколку имаш влажна кашлица барај појаки лекарства, ако се плашиш од инјекции барај од матичниот Амоксиклав, јас сум пушач и обожавам да го користам кога имам кашлица. ( секако ако не си алергичен/а на тој лек).

Купи си Pholcodine од аптеката.
Касно е веќе за фолкодинот.
 
С

Спенсер

Гостин
Зглобот на десната нога,порано го свиткав (знаете како иде тоа нели) на фудбал... и бев на железничар и сл,ми го наместија и беше ок... после некое време,пак исто,истиот зглоб... е сеа,на тренинг кога сум,немам проблеми зашто ја бандажирам ногата,и зглобот е зацврстен :) има некој начин да се зајакне зглобот?
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Зглобот на десната нога,порано го свиткав (знаете како иде тоа нели) на фудбал... и бев на железничар и сл,ми го наместија и беше ок... после некое време,пак исто,истиот зглоб... е сеа,на тренинг кога сум,немам проблеми зашто ја бандажирам ногата,и зглобот е зацврстен :) има некој начин да се зајакне зглобот?

Треба да ја пазиш одредено време ногата т.е зглобот.
Нормално кога спортуваш треба да ја бандажираш.
Зглобовите и коските кога ќе се скршат, поместат, свиткана без разлика кога ќе зараснат тие стануваат поцврсти одколку што биле порано. :pipi:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom