Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Дали би можело да се комбинираат витамин Б6 ( Бедоксин) и Б-комлекс во текот на денот?да се пијат двата витамина еднаш во денот
И јас ги имам пиено заедно, лош ефект немаше. Ама прашај и некој постручен за тие работи :)
 
O

Orion.

Гостин
Дали би можело да се комбинираат витамин Б6 ( Бедоксин) и Б-комлекс во текот на денот?да се пијат двата витамина еднаш во денот
Во Б комплекс го имаш и Б6. А и така како што напиша ти не е ништо страшно да се пијат, сепак тоа се витамини не се лекови. Јас пијам секој ден пивски квасец во кој се содрзани сите витамини од б групата
 
Член од
9 ноември 2009
Мислења
326
Поени од реакции
56
Веке кога сме кај витамините како додатоци, сакам да прашам нешто околу тоа. Пијам на дневна основа Витамин Б комплекс, А+Ц+Е+селен Ацерола и други. Има ли нешто штета од пиењето на овие витамини и дали витамините од храната кој ги внесувам во текот на денот (овошје и зеленчук) организмот ми ги апсорбира, што паралелно ги внесувам. И дали ми се организмот ми ги апсорбира овие витамини дополнителни преку апчиња што ги консумирам или џабе ги купувам и консумирам.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
Веке кога сме кај витамините како додатоци, сакам да прашам нешто околу тоа. Пијам на дневна основа Витамин Б комплекс, А+Ц+Е+селен Ацерола и други. Има ли нешто штета од пиењето на овие витамини и дали витамините од храната кој ги внесувам во текот на денот (овошје и зеленчук) организмот ми ги апсорбира, што паралелно ги внесувам. И дали ми се организмот ми ги апсорбира овие витамини дополнителни преку апчиња што ги консумирам или џабе ги купувам и консумирам.
Да не ти прераскажувам, еве ти линк од тема за минерали и витамини каде е објаснето авитаминоза, хипервитаминоза, извори и препорачани дози...секако тоа зависи од физичката/умствена активност и е индивидуално за секого посебно.
http://www.chem.bg.ac.rs/~mineravita/vit/vitamini.html
 
C

Crazy Diamond

Гостин
Ако може некој да ми даде совет што е најдобро против забоболка?
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Ако може некој да ми даде совет што е најдобро против забоболка?
Заболекар. Ако ти е за сега одма, додека да отидеш утре, аналгин. АКо ти расте осмица, апче за настинка, капсула.
 
T

Tetro

Гостин
Ако може некој да ми даде совет што е најдобро против забоболка?
аналгин - ампула. Побрзо дејствува само тоа знам.
Аналгин ампула дефинитивно. Ќе ја отвориш, раствориш во вода 100мл. и ќе го испиеш. Може и со сокче, доколку ти горчи вака.
А после на стоматолог, за да не те мачи повеќе. :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
Ако може некој да ми даде совет што е најдобро против забоболка?
ако не ти поминало има и заболекс, го продаваат као капки против забоболка. Го здрвува малку од малку местото.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.257
Поени од реакции
2.253
Заболекар. Ако ти е за сега одма, додека да отидеш утре, аналгин. АКо ти расте осмица, апче за настинка, капсула.
Баш ја отворив темава за ова да прашам. Ми расте осмица и ми ја дупчи целата глава, не само непцето! Не можам да учам од неа. Ми рекоа да земам некој спреј, но најверојатно се работи за капките заболекс што ги пиша Луртц. Што ќе ми помогне најбргу?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
Баш ја отворив темава за ова да прашам. Ми расте осмица и ми ја дупчи целата глава, не само непцето! Не можам да учам од неа. Ми рекоа да земам некој спреј, но најверојатно се работи за капките заболекс што ги пиша Луртц. Што ќе ми помогне најбргу?
Мислам дека има и спреј и капки...зависи какво ти е месото над осмицата. Некогаш ако не може да пробие, треба да се потсече со скалпел, некогаш само многу боли. Ако не избие за некој ден посети забар, не е лошо да те види.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Баш ја отворив темава за ова да прашам. Ми расте осмица и ми ја дупчи целата глава, не само непцето! Не можам да учам од неа. Ми рекоа да земам некој спреј, но најверојатно се работи за капките заболекс што ги пиша Луртц. Што ќе ми помогне најбргу?
Ќе помогне да одиш на стоматолог и да ти ја извадат со време - ако може :)
 
Член од
8 септември 2009
Мислења
85
Поени од реакции
8
Помош!! во депресија сум..моиве не ме носат на психијатар..месец и фалза немам убаво спиено само по 2- 3 саати со прекини...чувстувувам нешто во главава..нз што
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom