Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.
U

UniqueGirl

Гостин
Многу ме боли ракава, не можам да ја мрдам. Пред три дена ја истегнав изгледа. Не знам што точно е, бев на лекар ми рекоа да ја одмарам ваљда нервот бил поместен, или така нешо.
Бев на местач, демек ќе ми ја средел ми ја преврти раката, ми крцна и фино лепо ме испрати. Навечер не можам да спијам од болка, а у кревет праам буквален банџи џамп [нонстоп мрдам]. :)
Ми рекоа дека можда ќе ми ја оперираат, а иам уплав откоа имав фрактура на раката.
Може да се среди без операции, со лекови нешто или јок..
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
Многу ме боли ракава, не можам да ја мрдам. Пред три дена ја истегнав изгледа. Не знам што точно е, бев на лекар ми рекоа да ја одмарам ваљда нервот бил поместен, или така нешо.
Бев на местач, демек ќе ми ја средел ми ја преврти раката, ми крцна и фино лепо ме испрати. Навечер не можам да спијам од болка, а у кревет праам буквален банџи џамп [нонстоп мрдам]. :)
Ми рекоа дека можда ќе ми ја оперираат, а иам уплав откоа имав фрактура на раката.
Може да се среди без операции, со лекови нешто или јок..
Тоа никој вака неможе да ви го каже се зависи за каква повреда се работи, може да биде фрактура на коска, повреда на некоја тетива од некој мускул или како што рековте повреда на некој нерв, така да по одредени испитувања кои ке бидат направени(ренгенски снимки за почеток), ке биде утврдена понатамошната постапка.
 

spaso

Discover the ultimate in relaxed romance with the
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
Sto da se napijam ili da napravam da zaspam porano , ova sedenje do 6 sabajle znam deka ne e ubavo i deka moze da mi go promeni bio ritamot koj e najvazen za sekojdenevnoto funkcioniranje ???
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Sto da se napijam ili da napravam da zaspam porano , ova sedenje do 6 sabajle znam deka ne e ubavo i deka moze da mi go promeni bio ritamot koj e najvazen za sekojdenevnoto funkcioniranje ???
Стани во 8 наутро, колку и да ти е тешко. Не преспивај. Мачи се до 11 вечер. После топ си!
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.728
Поени од реакции
12.161
Да. Какви сакаш кетонали одат без рецепта. Апчињата на мојот живот:)
Кетонал, пазете се од него.
Нуспојави (кои луѓе ги имале и на кои докторите опоменуваат) се во најмала рака крварење во желудник и на други органи....или крварењето може да го појачаат. Ако човек има чир во желудник, никако, ќе направи белја од која нема да може можеби да излезе
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Кетонал, пазете се од него.
Нуспојави (кои луѓе ги имале и на кои докторите опоменуваат) се во најмала рака крварење во желудник и на други органи....или крварењето може да го појачаат. Ако човек има чир во желудник, никако, ќе направи белја од која нема да може можеби да излезе
Знам, ама мигрената не мине од друго. За да не ме боцкаат кетонал, го пијам, ама никогаш на гладно.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.696
Поени од реакции
4.869
Знам, ама мигрената не мине од друго. За да не ме боцкаат кетонал, го пијам, ама никогаш на гладно.
Многу ефикасен лек против болки е кетоналот , соодветна замена е вентор .

Инаку при подолго користење кетонал точно е дека "те кине" желудник - јас го навикнав и при мали болки земав по едно плаво апче - пошо многу брзо ја неутрализира болката али и венторот ја врши истата работа - само без такви последици како кетонал.
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Многу ефикасен лек против болки е кетоналот , соодветна замена е вентор .

Инаку при подолго користење кетонал точно е дека "те кине" желудник - јас го навикнав и при мали болки земав по едно плаво апче - пошо многу брзо ја неутрализира болката али и венторот ја врши истата работа - само без такви последици како кетонал.
Венторот на рецепт е? Појак ли е од кетоналот и влијае ли на мигрена?
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.696
Поени од реакции
4.869
Венторот на рецепт е? Појак ли е од кетоналот и влијае ли на мигрена?
Без рецепт го даваат секаде кај што сум го побарал (иако законски стои дека треба рецепта) , исто ми делува како кетоналот - и поевтин е .

THERAPEUTIC INDICATIONS
Analgesic in following conditions:
- migraine, postoperative and postpartum pains,
- pains in malignant processes, dysmenorrhoea and post-traumatic conditions (contusion and distortion),
- pains in inflammatory processes in the oral cavity and in oral surgical interventions, syndrome of painful shoulder, spondylosis, lumboischialgia.
Nonsteroidal anti-inflammatory anti-rheumatic: it decreases the symptoms of the inflammatory alterations (painful or non-painful), including musculoskeletal and joint disorders, as well as:
- rheumatoid arthritis, osteoarthrosis, ankylosing spondylitis,
- acute attack of gouty arthritis,
- other rheumatic diseases (tendinitis, bursitis, capsulitis, synovitis).
Antipyretic: it decreases the symptoms of fever (increased temperature).
 

sveznajko

Random nobody
Член од
17 август 2006
Мислења
522
Поени од реакции
101
Пред недела дена играв фудбал и го превиткав (шинав) прстот на раката. При одредени движења уште ме боли.
Колку време е нормално да целосно закрепне?
 
A

Auditore

Гостин
Пред одредено време ја превртев жилата на лактот на раката, некогаш боли некогаш не, али после секој тренинг неможам да ја стегнам раката нити да ја исправам, почнува многу да ме боли..
Шо мислите вие, ја планирам да посетам некој масажер или некој си доктор, кај и да идам ќе има тегнење ја мислам..:kesa:
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Пред одредено време ја превртев жилата на лактот на раката, некогаш боли некогаш не, али после секој тренинг неможам да ја стегнам раката нити да ја исправам, почнува многу да ме боли..
Шо мислите вие, ја планирам да посетам некој масажер или некој си доктор, кај и да идам ќе има тегнење ја мислам..:kesa:
Нема ние што да мислиме од проста причина што колку и да мислиме нема да ти помине од туку - така седење.
Оди си негде да ти ја наместат раката за да не дојде до доизместување (превиткување) на жилата па да не се направат поголеми проблеми.
Секако, додека да отидеш, за да ги намалиш болките ако ги имаш, би ти препоралач Bengay крема (или спреј) да користиш. Многу помага во вакви случаи, но доколку болката е интензивна, веднаш на лекар.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom