Дежурна Ординација! #2

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
30.723
Поени од реакции
18.939
Каков е тој скриен шеќер има одредени симптоми по кои се препознава освен низок притисок?
И за тироида симптоми?
@shutrak што е ова копрокултура?
првиот линк што ми искочи го отворив но во случај да е веродостоен изворов немам тироида сигурно затоа што ништо од наведеново го немам.
,,,toa beshe mala shega,,,
,,,se shto e pod 105/70,doagja vo nizok pritisok,kako vrednostite shto gi imash ti,,,
,,,dietetski reshim koj podrazbira,,,pogolem vnes na sol, povekje supa so elektroliti,zgolemen vnes na technosti,pogore Psi ti kazha,crveno vino chasha dnevno,zgolemena aktivnost,,,i najvazhno od se internistichki pregled,,,,
,,,pzzz,,,
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
4.610
Поени од реакции
227
Калиум, јади по 2-3 големи салати на ден. Намали на сол и зејтин.
Нешто поефективно ми треба. Пијам пола деметрин и само тој ми помага, ама сакам нешто што не предизвикува зависност и не мора рецепѕ
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
8.102
Поени од реакции
12.716
Мислење за овие резултати?
... ај ќе објасниме поедноставно, да се разбере подобро, па и други кога ќе прочитат да запамтат !

20200304_204617.jpg

... све тоа што го активира нашиот одбранбен систем зошто го препознава како „напаѓач“ како бактерија, вирус, паразит, или било кој алерген, се наречени антигени.
Реакција на нашиот одбранбен систем, читај имунитет, преставува создавање на т.н. антитела која всушност се врзува со антигените и така ги неутрализираат (ти си направил едно такво испитување токму на таквата антитела во серумот)

постојат неколку вида на антитела : IgM ,IgG, IgA, IgE i IgD.

...најраспространет вид антитела во телото е IgG (твојата прва анализа за херпес вирус) таа се создава како последица на прва создадена антителата IgM, всушност кога IgM
се намалува се покачува IgG што значи дека инфекцијата со херпес вирус поминала, ама телото со новосодадената IgG антитела се приготви евентуално ако ќе биде повторно нападнат од тој вирус и при повторни инфицирање со хепрес вирусот полесно телото да се справи и да го уништи!

...значи, си имал инфекција на херпес вирус, таа инфекција поминала и затоа првата антитела создадена IgM е негативна, а IgG е позитивна значи ќе ти биде активна еден период можеби од неколку месеци и ако до тогаш не се инфицираш повторно со херпес вирус антителата IgG ќе опадне и тестот ќе стане негативен... и ако дојде повторно после година да речеме инфекција со херпес вирус и во таа акутна состојба направиш ваква анализа на антитела тогаш првенствено ќе ја имаш позитивен антителата IgM, а антителата IgG негативна!
IgM антитела запамти секогаш се создава прва, кога телото е во акутна фаза на инфекција и прв пат се сретнува со некој антиген- напаѓач!

... кога имаме промена на усната често при настинка, велиме херпес, значи не нападна херпес вирусот ни се создава антитела во акутната фаза IgM, го совладува вирусот и потоа со созавање на анителата IgG ќе го запамти тој херпес вирус и ако во рок да речеме од 6,8 месеци не’ нападне пак нема да ни излезе херпес на уста зошто веќе имаме создадена антитела што ќе го „начека“ и ќе го уништи херпес вирусот... ама после неколку месеци ( кај некого повеќе, кај некого помалку) ако нема напад од херпес вирусот веќе се намалува анителата IgG и ако пак да речеме после 10 месеци не нападне пак херпес вирусот, пак ќе ни се разлигави усната и ќе ни избие -херпес и пак ќе се активира антителата IgM која се создава при акутен напад на антиген т.е. херпес вирусот....истото се случува со цитомегаловирусот во твојата анализа поминала инфекцијата и имаш активна антитела IgG за цитомегаловирус, ако случајно повторно те нападне вирусот.

...ете буквално така оди тоа со антителата т.е. нашиот имунитет,
а твоите анализи покажува дека немаш инфекција со двата вируси херпес и цитомегаловирус ( си бил инфициран ама твој имун систем со антитела ги победи) оти немаш прва создадена антитела за таа инфекција IgM е негативна, а имаш антитела за двата вируса едно 3,6,9 месеци што се покажува со позитивен тест на втора создадена антитела IgG која ќе ги начека повторно вирусите за тој период додека е позитивна !

другите видови антитела:

...антителата IgE најповеќе ја има во секретот на респираторниот и гастроинтестиналниот тракт и кога во вакви серолошки анализи наоѓаме покачена концетрација т.е. е позитивен тестот зборуваме за алергиски реакции, атописки дерматитис во астма, но и во некои паразитни инфекции.
... антителата IgA се наоѓа најчесто во плунката, солзите и во слузниците на респираторен, гастроинтестиналниот, урогениталниот тракт.
... антителата IgD се наоѓа во ниски концентрации.
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.907
Поени од реакции
17.202
Нешто поефективно ми треба. Пијам пола деметрин и само тој ми помага, ама сакам нешто што не предизвикува зависност и не мора рецепѕ
Пробај, ако не помага ќе бараш друго решение. Исто така портокали јади повеќе.
 

Don Huan

Alter Ego
Член од
12 јануари 2020
Мислења
251
Поени од реакции
332
Decki, imashe broj na koj se javuva lekar za soveti. Mislam deka bese dostapen 24 casa.
Ako go znae nekoj da go pise!
 
Член од
25 јули 2017
Мислења
1.965
Поени од реакции
1.579
Вчера лошо седев(2 часа нозете свиени под мене) и кога станав ногата ја изместив дури се слушна и кога крцна. Од тогаш ме боли најмногу болка осеќам кога ми е исправена и одвај одам клинкам што се вели. Е сега да одам на овие што местат во градот (незнам дали и работат заради вирусов) или мора доктор. Денес не одам никаде утре веќе 3ти ден ќе биде и планирам најдобро доктор нели?

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.277
Поени од реакции
2.254
Ајде помош ако може.Пред месец дена гарант настинав лошо со отечено грло и затнат нос.Бев на лекар ми даде некој си апчиња за смалување на отокот и грлото помина али ми остана една мала кашлица со секрет кој ми се заглавуваше кај грлото.И кашлицата ми помина пред некое време али носот никако да ми се врати во нормала што не е типично за мене со оглед дека не сум имал порано затнат нос више од две недели а сега еве месец дена ме мачи ова.Користам оперил спреј за нос и инхалација секоја вечер и помага некое време али пак се затнува.Некое чаре за помош и дијагноза што може да е :)
 

Don Huan

Alter Ego
Член од
12 јануари 2020
Мислења
251
Поени од реакции
332
Ајде помош ако може.Пред месец дена гарант настинав лошо со отечено грло и затнат нос.Бев на лекар ми даде некој си апчиња за смалување на отокот и грлото помина али ми остана една мала кашлица со секрет кој ми се заглавуваше кај грлото.И кашлицата ми помина пред некое време али носот никако да ми се врати во нормала што не е типично за мене со оглед дека не сум имал порано затнат нос више од две недели а сега еве месец дена ме мачи ова.Користам оперил спреј за нос и инхалација секоја вечер и помага некое време али пак се затнува.Некое чаре за помош и дијагноза што може да е :)
Ako koristis kapki za nos podolgo vreme nosot se naviknuva pa zatoa se zatnuva pak. Probaj samo so inhalacija i koga ke e zatnat razdvizi se, aktiviraj se fizicki intenzivno na 5 minuti ke se odzatni.
 
Член од
16 август 2015
Мислења
153
Поени од реакции
211
Несоница.
Имам несоница веќе 2 години и не можам да издржам повеќе. Чаеви, мелатонин со б-6 , лунерба , магнезиум..СЕ имам пробано и џабе.Колку и да сум уморен зевам , поспан сум и коа ќе легнам ми треба 1/2 саати за да заспијам и станувам рано полно со енергија а ми се спие премногу и сум нервозен и напнат дека ненаспан и секој ден така у круг. Едно време со тешки маки дека ненаспан одев на Водно , на кеј трчав онака се можно правев да имам 0 енергија и да се комирам да заспијам и џабе .... последна надеж ми е да испитам витамин Д бидејќи тој доста влијаел на спиењето но сега ситуацијава со корона и не можам. Некој совет од луѓе кои го имале проблемов?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
6.677
Поени од реакции
17.369
Р'ѓосана шајка у рака,не обрнував никакво внимание до утредента се дур не почна да ми отекува раката.Сакал нејкел правец инфективна,по пат си купив тетагам од зегин и таму ме боцнаа плус вакцина ми ставија.Таа у кук нема гајле,ама таа у бицепс што ми ја убризгаа не можам да се допрам на тоа место од болови.Нормално ли е?
Автоматски споено мислење:

Таа вакцина за беснило,одбив да ја примам од разбирливи причини
 
Член од
16 август 2015
Мислења
153
Поени од реакции
211
Р'ѓосана шајка у рака,не обрнував никакво внимание до утредента се дур не почна да ми отекува раката.Сакал нејкел правец инфективна,по пат си купив тетагам од зегин и таму ме боцнаа плус вакцина ми ставија.Таа у кук нема гајле,ама таа у бицепс што ми ја убризгаа не можам да се допрам на тоа место од болови.Нормално ли е?
Da , ke te boli nekolku dena rakata na toa mesto. Pamtam mene mi imaat stavano takva vakcina i mn boli znam hahhahahah ne sum mozel bluza da oblecam.. ke ti pomine ne se sekiraj
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
8.102
Поени од реакции
12.716
Р'ѓосана шајка у рака,не обрнував никакво внимание до утредента се дур не почна да ми отекува раката.Сакал нејкел правец инфективна,по пат си купив тетагам од зегин и таму ме боцнаа плус вакцина ми ставија.Таа у кук нема гајле,ама таа у бицепс што ми ја убризгаа не можам да се допрам на тоа место од болови.Нормално ли е?Таа вакцина за беснило,одбив да ја примам од разбирливи причини
... не може да се „боцнеш“ од шајка, да не осетиш и така да го оставиш, оти секоја повреда во моментот треба да се дезинфицира па макар и импровизирал ако немаш нешто соодветно во моментот дома, но не да се остави така со што највероватно се инфицирала преку ноќ местото на боцкање, но тоа не значи дека токму на таа шајка имало бактерија која би предизвикала тетанус, но нема тука ризикување и добро си направил (како ти отекла цела рака?) да ја примиш антитетаничната терапија (ако не си примил до 10 год од денес, значи немаш веќе антитела во тебе за clostridium tetani), ама во инфективно одд денес со пандемија на коронавирус многу ризично, ама највероватно си внимавал и си бил „заштитен“ соодветно.

ice_screenshot_20200404-150637.png

... еве табела во самото упаството на антитетанична вакцина, за општи несакани реакции на место на примена на истата!

... при повредата како кај тебе се дава серум (Тетагам) и вакцина (Тетатокс) истовремено и тоа како ти кажа, Тетагам во десен „кук“, а во спротивен екстремитет во лева рака се става вакцина Тетатокс (зашто си го купил Тетагам?).
...инаку треба да примиш уште три дози вакцина (доколку не го знаеш вакциналниот статус т.е. кога си примил последен пат антитетанична терапија) и тоа после еден или два месеци уште една вакцина, после шест месеци втора вакцина и трета како ревакцинација после една година. ( и ќе бидеш заштитен целосно 5 години, а до 10 делимично)
... доколку рѓосана шајка била лоцирана покрај контајнер или место каде поминуваат бездомни кучиња, по протокол се дава и таква антирабична терапија -против беснило!
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
6.677
Поени од реакции
17.369
... не може да се „боцнеш“ од шајка, да не осетиш и така да го оставиш, оти секоја повреда во моментот треба да се дезинфицира па макар и импровизирал ако немаш нешто соодветно во моментот дома, но не да се остави така со што највероватно се инфицирала преку ноќ местото на боцкање, но тоа не значи дека токму на таа шајка имало бактерија која предизвикува тетанус, но нема тука ризикување и добро си направил (ако ти отекла цела рака) да ја примиш антитетаничната терапија (ако не си примил до 10 год од денес, значи немаш веќе антитела во тебе за clostridium tetani), ама во инфективно одд денес со пандемија на коронавирус многу ризично, ама највероватно си внимавал и си бил „заштитен“ соодветно.

Прегледај го приврзокот 242893

... еве табела во самото упаството на антитетанична вакцина, за општи несакани реакци на место на примена на истата!

... при повредата како кај тебе се дава серум (Тетагам) и вакцина (Тетатокс) истовремено и тоа како ти кажа, Тетагам во десен „кук“, а во спротивен екстремитет во лева рака се става вакцина Тетатокс (зашто си го купил Тетагам?).
...инаку треба да примиш уште три дози вакцина (доколку не го знаеш вакциналниот статус т.е. кога си примил последен пат антитетанична терапија) и тоа после еден или два месеци уште една вакцина, после шест месеци втора вакцина и трета како ревакцинација после една година.
... доколку рѓосана шајка била лоцирана покрај контајнер или место каде поминуваат бездомни кучиња, по протокол се дава и таква антирабична терапија -против беснило!
Сум купил сам Тетагам после неколку часовно лутање зашто средство за дезинфекција и маски немаат на инфективно одделение у 8ми Септември а камоли споменатиот серум.Дополнително на истото место ме касна улична мачка.Од разбирливи причини,одбив да примам вакцина против беснило
Автоматски споено мислење:

И амоксиклав ми препишаа 7 дена да пијам
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
8.102
Поени од реакции
12.716
Сум купил сам Тетагам после неколку часовно лутање зашто средство за дезинфекција и маски немаат на инфективно одделение у 8ми Септември а камоли споменатиот серум.Дополнително на истото место ме касна улична мачка.Од разбирливи причини,одбив да примам вакцина против беснило
Автоматски споено мислење:

И амоксиклав ми препишаа 7 дена да пијам
...друго е заштитни маски и дезинфекциони средство во овие моменти, друго е Тетагам како лек, ете вакцината ја имале, требаше да им го побараш и серумот што ти следи, вака можеби ќе напишат во прегледот дека тие ти го дале...или ако ја имаш фискалната сметка да бараш рефундирање на средствата од ФЗОМ, побарај написмено од инфективно дека немале... да не испадне само дека имале!
 
На врв Bottom