Дежурна Ординација! #2

Член од
7 септември 2016
Мислења
6.513
Поени од реакции
9.469
@bijons ...te molam ako sakas odgovori mi.Eve veke edna nedela kako imam cuden problem, bolka od levata strana na stomakot, negde pod srceto I toa mi se slucuva pri smeenje.Dijafragmata li e, muskul nekoj, no mnogu e neprijatna tapa bolka
ice_screenshot_20200317-185037.png

...тука имаш поделба според локаијата на болката, но највероватно тебе ти е повисоко на лева страна под градата т.е.

1584468418065.png

... болката на лева страна може да биде како знак да некој орган во таа близина има проблем како што се срцето, желудникот, панкреас, лева дојка, лев бубрег, реуматски тегоби и слезина!
реуматско потекло или слезина би било твој избор од што ти е болката, според тоа како ја објасни, можна некоја инфекција да имаш, па малку зголемена слезина ја чувствуваш со нагло движење, кашлање или смеење или пак е од реуматско потекло, ако пак си метеропат не е чудо да ете дава таква болка што за некој ден самата ќе исчезне!
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
6.909
Поени од реакции
3.982
Прегледај го приврзокот 238594

...тука имаш поделба според локаијата на болката, но највероватно тебе ти е повисоко на лева страна под градата т.е.

Прегледај го приврзокот 238596

... болката на лева страна може да биде како знак да некој орган во таа близина има проблем како што се срцето, желудникот, панкреас, лева дојка, лев бубрег, реуматски тегоби и слезина!
реуматско потекло или слезина би било твој избор од што ти е болката, според тоа како ја објасни, можна некоја инфекција да имаш, па малку зголемена слезина ја чувствуваш со нагло движење, кашлање или смеење или пак е од реуматско потекло, ако пак си метеропат не е чудо да ете дава таква болка што за некој ден самата ќе исчезне!
Da napravam li edno abdominalno eho, za sekoj slucaj, slezinata da ne mi e otecena!?
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
4.602
Поени од реакции
226
Нешто за опуштање на мускули? Магнезиум не ми помага.
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
678
Поени од реакции
860
Нискиов крвен притисок премногу ми смета у секојдневен живот и често ми предизвикува главоболки @Psyside дали би знаел да ми препорачаш намирници да го регулирам?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.500
Поени од реакции
16.618
Нискиов крвен притисок премногу ми смета у секојдневен живот и често ми предизвикува главоболки @Psyside дали би знаел да ми препорачаш намирници да го регулирам?
Нема решение, можеби вежбање, повеќе салати и сол, б витамини....вода.

Да провериш срце, ехокардиографија, стрес тест, екг, како и тироида, скриен шеќер..
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
27.266
Поени од реакции
15.783
Нема решение, можеби вежбање, повеќе салати и сол, б витамини....вода.

Да провериш срце, ехокардиографија, стрес тест, екг, како и тироида, скриен шеќер..
,,,,zaborai i koprokultura,,,
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
678
Поени од реакции
860
Нема решение, можеби вежбање, повеќе салати и сол, б витамини....вода.

Да провериш срце, ехокардиографија, стрес тест, екг, како и тироида, скриен шеќер..
,,,,zaborai i koprokultura,,,
Каков е тој скриен шеќер има одредени симптоми по кои се препознава освен низок притисок?
И за тироида симптоми?
@shutrak што е ова копрокултура?
првиот линк што ми искочи го отворив но во случај да е веродостоен изворов немам тироида сигурно затоа што ништо од наведеново го немам.
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.500
Поени од реакции
16.618
Каков е тој скриен шеќер има одредени симптоми по кои се препознава освен низок притисок?
И за тироида симптоми?
@shutrak што е ова копрокултура?
Замор и поспаност после оброк, жед, матен вид, летаргија, чуден мирис на урина, уринарни инфекции, зачестено мокрење, глад дури и после оброци, замастен дроб, покачени липиди, "пивски стомак" или висцерални масти, когнитивни проблеми, честа промена на расположение итн.

Најдобро да направиш Insulin OGTT во Авицена.
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
678
Поени од реакции
860
Замор и поспаност после оброк, жед, матен вид, летаргија, чуден мирис на урина, уринарни инфекции, зачестено мокрење, глад дури и после оброци, замастен дроб, покачени липиди, "пивски стомак" или висцерални масти, когнитивни проблеми, честа промена на расположение итн.

Најдобро да направиш Insulin OGTT во Авицена.
Ништо од ова немам само главоболки кои знаат да траат долго два/три дена а кога имам главоболка буквално не можам да зборам ни да функционирам нормално јас главоболките ги поврзувам со нискиот притисок (90/60) и тоа ми е најголем проблем и никаков аналгетик не ми помага ако знае некој да предложи добар pain killer? Морам да напоменам дека ни ибупрофен не ми ја смирува главоболката...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.500
Поени од реакции
16.618
Ништо од ова немам само главоболки кои знаат да траат долго два/три дена а кога имам главоболка буквално не можам да зборам ни да функционирам нормално јас главоболките ги поврзувам со нискиот притисок (90/60) и тоа ми е најголем проблем и никаков аналгетик не ми помага ако знае некој да предложи добар pain killer? Морам да напоменам дека ни ибупрофен не ми ја смирува главоболката...
Пробај со чаша (или пола) црвено вино.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.154
Поени од реакции
11.716
Ништо од ова немам само главоболки кои знаат да траат долго два/три дена а кога имам главоболка буквално не можам да зборам ни да функционирам нормално јас главоболките ги поврзувам со нискиот притисок (90/60) и тоа ми е најголем проблем и никаков аналгетик не ми помага ако знае некој да предложи добар pain killer? Морам да напоменам дека ни ибупрофен не ми ја смирува главоболката...
кафетин е за главоболка, ибупрофен е за други болки. Кафетинот има една состојка која се вика кодеин и делува релаксирачки. Сеа нез колку би ти помогнал ако имаш долги главоболки ко што викаш, за кратки знам дека помага.
 
На врв Bottom