Дежурна Ординација! #2

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.765
Поени од реакции
29.033
Имам хипертрофични тонзили. Лани пролет ми се воспалија и пиев антибиотик,антихистаминик и ставав куп спрејови за во нос. Дури и Декортин пиев. Ми се оправија дури откако отидов на море. Се вратив како нова. Сега пак истиот проблем ... Искуство некој што се оперирал? И дали е можно од тоа да ми зујат ушите? Имам и јаки болки во пределот на челото,образите и дури ме боли и носот
|(
.
,,,kako visokorizichno mesto za streptokokni kolekcii,i nivna disperzija,,,realna opasnost po srceto,,,bez razmisluvanje tonzilektomija ,,,shto ke reche krajnicite pod hitno nadvor so niv,,,
,,,rutinski neproblematuchen hirurshki zahvat,,,
,,,so lesno neka e,,,(y)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
1582626319714.png

И сега?
Од саботата почна да ме гребе по малку, мислев ќе ми помине, ама и вчера и денес уште многу ме боли.
Пошо пред 2 месеци спречив со лук, само еден ден ме држеше, и сега исто пробувам, 3-4 дена пијам чаеви, супи, овошје, малку јадам тоа шо има за ручек, ништо млечно, по 2 чешњиња лук со мед и лимон и гоџи бери и куркума и Ѓабе.
Ќе одам кај матичниот ама шо, ќе ми дае антибиотик најверојатно.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.089
Поени од реакции
807
Се само цитирам од пред неколку месеци затоа што ми треба мислење , сеуште неможам да си го решам проблемот... симптомите ми се појачија на некој начин, ми почнаа и нови симптоми: огромни болки во нозете, кичмата, слабост во рацете, состојба пред колапс или на англиски како што барав најдобро би ја опишал како Extreme Fatigue,чуство како да немам доволна циркулација на крв во рацете/ нозете.... ми направија уште многу анализи дадени од невролог и интернист:
- EМГ на раце и нозе
- Тироидата уште 5-6 пати ми ја проверуваа во ред е
- Комплетна крвна слика на хормони и ред други работи ( Хемостаза , Д-Димери)
- Магнетна на глава
- Магнетна на врат (треба да чекам уште 10тина дена за резултат овде )
- Компјутерска томографија на тимусна жлезда и ред други работи овде успут се видоа бели дробови итн...
- Eхо на срце 3 пати
- Доплер на врат и нозе
и други има сигурно ама не ми текнува .... се беше уредно во главно , хормонската и деталната крвна слика го оценија како уредни вит Д бегаше од границите кон нисок ама проценија како недоволно нисок за да ми се случува, на ехо на срцето ми најдоа како што разбрав нешто како кога прима срцето крв и кога се отвара некој вентил мене не ми се отварал до крај баш и како шум на срце нешто сум имал ама не било сериозно за преземање мерки туку на 6 месеци ми рекоа само на контроли да идам и дека не било поврзано со мојава состојба ( отидов на 3 различни места да ми го потврдат истото нормално во краток период ) ... и сеа после сите тие прегледи нормално ми дијагнистоцираа анксиоза ... со разговор со психолог и психијатар прифатив антидпересиви Зепира со Хелекси...веке 3 недели ги пијам нема нишо подобрување.... незнам дали да одам на ортопед или нешто за нозеве / кичмава да видат да не иде сето тоа од таму или параночиен станав веке незнам ми нема логика ништо до сеа , кичмава , нозеве ме убиваат од болки слабост на секаде а одговорот на сето тоа да биде антидепресиви само.....
Мене ова ми звучи како спондилоза/дископатија. Јас имам слични симптоми, вртоглавица, слабост, трнење. Имам вратна спондилоза
Автоматски споено мислење:

Ај да прашам и јас совет нешто....
Пред месец дена некаде еден ден на работа како да изгубив свест на кратко т.е почна пред мене да ми излегуваат "звездички"ама помина тоа 15 мин дали ме држеше... ама после тоа почнаа проблемите секој ден како да губам снага/енергија , омалаксаност , немање доволна рамнотежеа кога одам како да сум готов да паднам во секој момент, промена на притисокот често оди во нисок....... Од прегледи напраив:
- Kрвна слика (се тип топ)
- Крвна слика за тероидна жлезда ( една од двете ставки ми беше помалку од нормалата 4 до 20 нормално а мене 3.30 така нештоама рекоа дека немало врска тоа со мојата состојба)
- Ехо ( и овде се уредно )
По препорака на матичниот лекар отидов на преглед на невролог ( приватен не ми се чекаше 3 недели за термин) 3 снимки ми направија на главата снимање со штипки сите... и таму уредно се .... а ситуацијата ми е иста да не кажам секој ден полоша, совет нешто што да правам следно ?
на ушно дали беше?
 
Последно уредено:
Член од
3 октомври 2019
Мислења
48
Поени од реакции
19
Мене ова ми звучи како спондилоза/дископатија. Јас имам слични симптоми, вртоглавица, слабост, трнење. Имам вратна спондилоза
Автоматски споено мислење:


на ушно дали беше?
На ушно бев 2пати во текот на овие 6 месеци во ред излезе прегледот таму... а за спондилоза тоа ке го покаже на магнетанта на вратот валда или ? На магнетната резултатот ми излезе и во спореден наод пишува само Хемангиома на Ц3 и Мали перирадикуларни цистични промени до 3мм на неурофорамените од ц5 до ц7 на левата страна .... сеа не пишува дали е нормална хемагниомата или прави нешто проблеми морам да чекам до сл преглед да видам што ке ми кажат ...
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.089
Поени од реакции
807
На ушно бев 2пати во текот на овие 6 месеци во ред излезе прегледот таму... а за спондилоза тоа ке го покаже на магнетанта на вратот валда или ? На магнетната резултатот ми излезе и во спореден наод пишува само Хемангиома на Ц3 и Мали перирадикуларни цистични промени до 3мм на неурофорамените од ц5 до ц7 на левата страна .... сеа не пишува дали е нормална хемагниомата или прави нешто проблеми морам да чекам до сл преглед да видам што ке ми кажат ...
Да, на магнетна се гледа. Мене неврологот ми рече "ништо не ти е" ама ушната рече ова е спондилоза. Мене ми се ц6-ц7 проблематични.
 
Член од
5 март 2011
Мислења
840
Поени од реакции
819
Околу 2-3 месеци кога спијам мн се потам и морам да станувам еднаш во ноќта да се пресоблекувам, температурата ми е идеална за спиење ни ѕопло ни ладно... Што може да биде.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Околу 2-3 месеци кога спијам мн се потам и морам да станувам еднаш во ноќта да се пресоблекувам, температурата ми е идеална за спиење ни ѕопло ни ладно... Што може да биде.
Нервоза/напнатост/стрес. И не ми кажувај немаш, знаеш добро. Преиспитај се.
Пробај гол да спиеш и види дали ќе се испотиш.
 
Член од
5 март 2011
Мислења
840
Поени од реакции
819
Нервоза/напнатост/стрес. И не ми кажувај немаш, знаеш добро. Преиспитај се.
Пробај гол да спиеш и види дали ќе се испотиш.
Не да имам во животот нокогаш не сум имал повеќе стресови и нервози... Ти благодарам ке пробам.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Околу 2-3 месеци кога спијам мн се потам и морам да станувам еднаш во ноќта да се пресоблекувам, температурата ми е идеална за спиење ни ѕопло ни ладно... Што може да биде.
Хипогликемија може да е, провери.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Може да ми објасниш што е поточно тоа пошто нема да можам да проверам во скоро време несум Македонија...
Ти паднал шеќерот. Кога ќе падне може да предизивка анксиозен напад, а и обратно.
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
715
Поени од реакции
1.520
Мислење за овие резултати?
Vo minatoto si prebolel epstein bar (mononukleoza),citomegalovirus ,mozna sveza herpeticna infekcija(da ili ne e zavisno klinickiot status na pacientot). Vratot so promeni koi ne bi smeele da pravat konkretni problemi. Evaluacija vrz osnova na status(neuro ispadi po dermatomi na racete i vratot). Lekarot sto te leci toa ke ti utvrdi i ke ti dade info kako ponataka.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom