Дежурна Ординација! #2

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
37.735
Поени од реакции
73.538
Имам веќе ден-два болка од левата страна накај ребрата

Средна болка е некоја, и се најчесто ја осеќам навечер пред спиење кога се вртам во кревет или кога ќе земам длабок здив. Ако земам длбок здив се осеќа.
Пример нели, ако кивнам исто ме боли.

Вака да седнам на едно место не ме боли, или ако сум свртен на одредена страна не ме боли.
Ама на пример ако порбам да лежам на левата страна тогаш и те како ја осеќам болката
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.552
Поени од реакции
19.435
Имам веќе ден-два болка од левата страна накај ребрата

Средна болка е некоја, и се најчесто ја осеќам навечер пред спиење кога се вртам во кревет или кога ќе земам длабок здив. Ако земам длбок здив се осеќа.
Пример нели, ако кивнам исто ме боли.

Вака да седнам на едно место не ме боли, или ако сум свртен на одредена страна не ме боли.
Ама на пример ако порбам да лежам на левата страна тогаш и те како ја осеќам болката
99% не е ништо и ќе си помине или ќе развиеш ревматоиден артритис. Обиди се да се сетиш дали си имал некои несекојдневни активности пред да се појави болкава, некој спорт што не си го играл одамна, нешто дома да не си раскревал и слично. Дали при допири можеш да го најдеш изворот на болката? Можеш ли некако да ја опишеш болката дали е остра, тапа, дали чувствуваш дека е како коскена болка, орган, мускул...?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.513
Поени од реакции
9.469
Имам веќе ден-два болка од левата страна накај ребратаСредна болка е некоја, и се најчесто ја осеќам навечер пред спиење кога се вртам во кревет или кога ќе земам длабок здив. Ако земам длбок здив се осеќа.Пример нели, ако кивнам исто ме боли.Вака да седнам на едно место не ме боли, или ако сум свртен на одредена страна не ме боли. Ама на пример ако порбам да лежам на левата страна тогаш и те како ја осеќам болката
... а што мислиш да ослабнеме малку? ...како главна причина на сето објаснето?:)
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.743
Поени од реакции
7.452
Имам веќе ден-два болка од левата страна накај ребрата

Средна болка е некоја, и се најчесто ја осеќам навечер пред спиење кога се вртам во кревет или кога ќе земам длабок здив. Ако земам длбок здив се осеќа.
Пример нели, ако кивнам исто ме боли.

Вака да седнам на едно место не ме боли, или ако сум свртен на одредена страна не ме боли.
Ама на пример ако порбам да лежам на левата страна тогаш и те како ја осеќам болката
Накај ребрата или баш кај ребрата?
Ако е кај ребрата, може со лошо спиење или лошо превиткување да ти се „штипнал“ некој мускул или да ти се приклештил некој нерв меѓу ребрата. Пробај да не лежиш на таа страна и гледај ако можеш подрастегни се, раздвижи се малце.
Ако е под ребрата теоретски може да е се и сешто, ама во пракса многу веројатно од незгодно спиење или некое движење да си се сецнал па мускулот да ти е истегнат.

... а што мислиш да ослабнеме малку? ...како главна причина на сето објаснето?:)
Жити Елвис каква врска има тоа со дебелина? Како е дебелината главна причина на тоа што го боли од левата страна накај ребрата?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.513
Поени од реакции
9.469
Бело-жткаста наслага на јазикот (почетокот на јазикот ми е делумно добар и страничниот дел од јазикот) Хигиена на јазик - Миење заби по станување и пред легнување, чистење со конец пред легнување. (до пред некое време и чистење со листерине но престанав со тоа)Некој совет?
... често конзумирање на нешта кои го бои жолт јазикот, кафе, цигари, црн чај, еукалиптус и ментол бомбони или евентуално Хеликобалтер пилори збувнат во желудникот!

zuti-jezik-jetra.jpg

... штом си внимавал на орална хигиена до сега ќе ги остранеше ако биле од бактериско потекло изумрени клетки на јазикот, можеби малку Вит А ќе ја поврати природната боја на јазикот, понекогаш тврда столица и недостаток на вода во телото дава некое шолтило во средината на јазикот, ама како и да е само на средина жолтило на јазикот нема место за паника, малку повеќеда се пие вода, Вит А и средување на променливото расположение!
... го истри малку местото со 3% хидроген?
Жити Елвис каква врска има тоа со дебелина? Како е дебелината главна причина на тоа што го боли од левата страна накај ребрата?
... оптоварувањето на кичмата најчесто од гојазноста се манифестира со таква болка кога ќе претера со некое дигање, наведнување, замавнување, завртување, подигнување и дополнително со неколку месеци неактивност (зимски период), тоа што кај членот болката е кон лево, но тоа не значи дека не може да биде и кон десно зависи кон кој правец направил нагло движење и оптоварување!
... болката ќе му помине целосно после 5 дена без аналгетик/антиревматик или за некој ден ако пие аналгетик/антиревматик, но тоа не значи дека нема повторно да биде во иста ситуација, затоа што сигурно ги има килограмите што пречат, па така ја кажав веднаш причината, а вие дајте свое мислење јас не ве оспорувам (не знам што врска има тука „Елвис“? во кој контекс го кажуваш тоа?)
...и ДА, можеби да се додаде на сето тоа и нов душек во спалната! (y)
 
Последно уредено:
Член од
8 септември 2008
Мислења
10.045
Поени од реакции
7.456
Дали има некакво diy чаре за падната пломба(скршена единица па репарирана)?
Прашав кај стите стоматолози никој не работи заради забраната, а тие во итна викаат дека не менуваат пломби.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.513
Поени од реакции
9.469
Имам дома, ај ако можеш подобјасни за ова, сигурен сум дека треба некоја претпазливост.
...еее, не применил некогаш твиојот стоматолог во твојата уста хидроген при испирање на забот, па си имаш чувство како нагло се формира пена и мора да ја пљукнеш?
внимавај само да е 3% , стави на парче памук или со четка за заби, исплазни го јазикот и истриј малку таму каде имаш жолтило и пљукни, па исплакни си ја устата...
jazik3.jpg
 
Член од
13 март 2015
Мислења
40
Поени од реакции
32
Ми се појавува црвенило (не целосно црвенило туку црвени црти) и како застарена груба кожа на дел од два прста на раката. Најзабележливо е веднаш откако ке ги измијам рацете. Користев бетаметазон 2 недели, ништо, 2 недели после тоа герамицин, пак ништо, кутерит најдов некој и тој две недели и пак ништо. Сега последно корисрам белогент, кој има некои слаби подобрувања, но штом ке престанам да го користам пак се врака состојбата.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
30.230
Поени од реакции
41.165
Имам веќе ден-два болка од левата страна накај ребрата

Средна болка е некоја, и се најчесто ја осеќам навечер пред спиење кога се вртам во кревет или кога ќе земам длабок здив. Ако земам длбок здив се осеќа.
Пример нели, ако кивнам исто ме боли.

Вака да седнам на едно место не ме боли, или ако сум свртен на одредена страна не ме боли.
Ама на пример ако порбам да лежам на левата страна тогаш и те како ја осеќам болката
Не знам што ти е. Али ќе ти кажам ова:
Додека трае ова затворањево дома и јас таква болка приметив, кај ребрата, не постојана, зависна од мојата моментална положба и се појавува почестно навечер. Брзо сфатив дека се појавува тие денови кога сум заседнат/залегнат по цел ден пред компјутер. Ќе се раздвижам наредниот ден и ја нема.
Ја мислам дека кај мене (ваљда и и кај тебе) е таа причина што ја спомна AlternativeF.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.572
Поени од реакции
5.001
Не знам што ти е. Али ќе ти кажам ова:
Додека трае ова затворањево дома и јас таква болка приметив, кај ребрата, не постојана, зависна од мојата моментална положба и се појавува почестно навечер. Брзо сфатив дека се појавува тие денови кога сум заседнат/залегнат по цел ден пред компјутер. Ќе се раздвижам наредниот ден и ја нема.
Ја мислам дека кај мене (ваљда и и кај тебе) е таа причина што ја спомна AlternativeF.
Да не е случајно прелапнување на дијафрагмата, како резултат на физичка неактивност/незагреаност на мускулите?
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
30.230
Поени од реакции
41.165
Да не е случајно прелапнување на дијафрагмата, како резултат на физичка неактивност/незагреаност на мускулите?
можда
Битно ко ќе се раздвижам, наредниот ден, го нема, а се појавува кога ќе залегнам по цел ден пред компјутер.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.513
Поени од реакции
9.469
Ми се појавува црвенило (не целосно црвенило туку црвени црти) и како застарена груба кожа на дел од два прста на раката. Најзабележливо е веднаш откако ке ги измијам рацете. Користев бетаметазон 2 недели, ништо, 2 недели после тоа герамицин, пак ништо, кутерит најдов некој и тој две недели и пак ништо. Сега последно корисрам белогент, кој има некои слаби подобрувања, но штом ке престанам да го користам пак се врака состојбата.

ice_screenshot_20200419-125239.png

... нешто послабо од ова?
 
Член од
13 март 2015
Мислења
40
Поени од реакции
32
Не, тоа е многу. Станува збор за послаба реакција. Слаба камера имам па затоа најдов една слика на нет (разлика кај мене е што не е цела рака, туку само делови од два прста и уште еден дел на раката и наместо цело црвенило некои прави црвени линии се )

800wm.jpg
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.513
Поени од реакции
9.469
Не, тоа е многу. Станува збор за послаба реакција. Слаба камера имам па затоа најдов една слика на нет (разлика кај мене е што не е цела рака, туку само делови од два прста и уште еден дел на раката и наместо цело црвенило некои прави црвени линии се )

Прегледај го приврзокот 245807
егзема? дали имаш контакт секојдневен со некој „алерген“ супстанца која ти предизвикува ваква дерматолошка промена (професионална егзема), затоа можеби повторно и повторно ти се појавува и покрај примените масти што ги имаш спомнато!... често се даваат антихистаминици за блокирање на хистаминскиот рецептор што се покажа при лечење на егземата, дали си бил на лекар (дерматолог) или се „мачкаш“ онака по препорака?

 
На врв Bottom