Дежурна Ординација! #2

Член од
28 август 2018
Мислења
5
Поени од реакции
0
Пред неколку часа едно куче ме изгреба со забите на прст од раката и притоа се појави и мала раничка од која потече малку крв. На раната ставив ракија за дезинфекција.
Инаку кучето е вакцинирано против беснило и ги има примено сите потребни вакцини.
Прашањето ми беше дали ќе треба да примам некоја инјекција бидејќи имам читано дека после угриз од куче се прима некоја инјекција?
Благодарам однапред. ☺
Мислам дека не би требало да имаш никаков проблем се зависи колкав е угризот, можиш со јод да ја премачкаш раната, но да не се правам доктор превентивно отиди на брза помош и ќе ти кажат што како. :)
 

СВН

123
Член од
27 јуни 2017
Мислења
31
Поени од реакции
2
Мислам дека не би требало да имаш никаков проблем се зависи колкав е угризот, можиш со јод да ја премачкаш раната, но да не се правам доктор превентивно отиди на брза помош и ќе ти кажат што како. :)
Рaничкaтa е кaкo тoчкa oд флoмaстер. :) И тoa јaс случaјнo се изгребaв oд зaбoт нa кучетo, не ме е нaпaднaлo тoa. :D
 
Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
Пред неколку часа едно куче ме изгреба со забите на прст од раката и притоа се појави и мала раничка од која потече малку крв. На раната ставив ракија за дезинфекција.
Инаку кучето е вакцинирано против беснило и ги има примено сите потребни вакцини.
Прашањето ми беше дали ќе треба да примам некоја инјекција бидејќи имам читано дека после угриз од куче се прима некоја инјекција?
Благодарам однапред. ☺
мислам дека процедурата е следната: мора да се земе крв од кучето и да се испита, а ти треба да се упатиш на инфективна клиника каде што треба да те задржат додека не се добие резултат од лабораторија од крвта на кучето, доколку нема беснило ќе те пуштат, но доколку има беснило потребно е да примиш вакцина (мислам на неколку наврати).... мислам дека е така
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Пред неколку часа едно куче ме изгреба со забите на прст од раката и притоа се појави и мала раничка од која потече малку крв. На раната ставив ракија за дезинфекција.
Инаку кучето е вакцинирано против беснило и ги има примено сите потребни вакцини.
Прашањето ми беше дали ќе треба да примам некоја инјекција бидејќи имам читано дека после угриз од куче се прима некоја инјекција?
Благодарам однапред. ☺
Drugar, aj uzivaj, da se umirase i da se fakjase besnilo tuku taka, kjorav veterinar ke nemase na planetava :)[DOUBLEPOST=1536181963][/DOUBLEPOST]
мислам дека процедурата е следната: мора да се земе крв од кучето и да се испита, а ти треба да се упатиш на инфективна клиника каде што треба да те задржат додека не се добие резултат од лабораторија од крвта на кучето, доколку нема беснило ќе те пуштат, но доколку има беснило потребно е да примиш вакцина (мислам на неколку наврати).... мислам дека е така
ne, ne treba nisto od toa
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.823
Поени од реакции
10.551
Пред месец дена го удрив прстот на ногата, бев да го снимам, 3 доктори потврдија дека немам скршеница. Сега сеуште чувствувам мала болка па ме интересира колку време отприлика би требало за целосно да заздрави и конечно да можам да се вратам на малку понапорна физичка активност.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Пред месец дена го удрив прстот на ногата, бев да го снимам, 3 доктори потврдија дека немам скршеница. Сега сеуште чувствувам мала болка па ме интересира колку време отприлика би требало за целосно да заздрави и конечно да можам да се вратам на малку понапорна физичка активност.
уше 3
 
Член од
4 август 2011
Мислења
178
Поени од реакции
517
Се извинувам однапред ако прашањево не е најсоодветно за темава, но не најдов посоодветна тема за да го поставам.
Дали некој можеби има познавање за функционирањето на Мој Термин и веродостојноста/освежувањето на слободните термини кога ги прегледуваме ние, обичните пациенти?
Конкретно денес имав ситуација, на mojtermin.mk пребарав апарат ехо на дојка во Скопје, и ми го даде првиот слободен термин за 20+ денови, во ЈЗУ УК за Радиологија. Одам кај матичниот да побарам упат, и откако провери ми одговори дека нема слободен термин до Нова година. Јас ваква o_O И ми вели демек ќе те запишам ако случајно се ослободи термин ќе ти се јавам. Сега повторно го отворив порталот и добивам ист резултат, дека има слободен термин за 20+ денови.
Па ме интересира, доколку знаете, дали воопшто се веродостојни овие термини што можеме и ние да ги гледаме, или само лекарите имаат пристап до точните слободни термини (што ми е малку контрадикторно, но сепак...) ?
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
итно прашање...
веќе трет ден на женами не и се симнува температурата од 39,2.
Матичниот дате апови цитерал ама не помогнаа.
чаре.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.624
Поени од реакции
34.810
итно прашање...веќе трет ден на женами не и се симнува температурата од 39,2.Матичниот дате апови цитерал ама не помогнаа.
чаре.
... требаше да се оди со инфузија во која ќе има антибиотик пример „цефтриаксон“ и аналгетик пример „аналгин“ ....не е баш за орална терапија ова температура за таква возраст, кога веќе не сте отишле за болничко интравенозно третирање, треба да се пие барем антипиретик т.е. Парацетамол, Андол или ако дозволува нејзина здравствена состојба - Аспирин, само даден антибиотик не ја спушта температурата веднаш, плус требаше да ја „испотите“ малку со масажа со разблажен алкохол или да примените нешто посилно како што е темата која ја отворивте пред 10 минути https://forum.kajgana.com/threads/Скопје-љубов-и-секс-1970г.95811/пред да го напишете овој пост во темата здравје ! Вашата жена „гори“ од покачена телесна температура, а Вие се присетувате на љубовни локации? :D
шала на страна, но три дена така со таква температура вашата госпоѓа седела без ништо да пие? а потоа матичниот и дал само Цитерал орално? не ми се верува, највероватно не објаснивте убаво...како и да е еден Парацетамол или Андол би ја спуштиле побрзо покачената телесна температура !
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
218
Поени од реакции
609
Од лично мое искуство бидејки порано имав мн проблем со температура единствен лек а да нее инфузија ми е парацетамол со пола Аналгин заедно, некојси сличен состав е на тоа што го чукаат во инфузиите, после пола саат обилно ме тера на потење и успевам да намалам температура
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.624
Поени од реакции
34.810
Пред месец дена го удрив прстот на ногата, бев да го снимам, 3 доктори потврдија дека немам скршеница. Сега сеуште чувствувам мала болка па ме интересира колку време отприлика би требало за целосно да заздрави и конечно да можам да се вратам на малку понапорна физичка активност.
... тројца доктори од ртг снимка потврдиле дека немало скршеница или тоа го потврдиле за да не се снимаш како демек немало потреба? но штом под предпоставка дека нема оток, силни болки сигурно и не е ти е скршен иако не укажуваш како настанала повредата и како ти изгледа прстот ( помодрен, паднат нокт...итн) ...




како и да е сигурно е лесна повреда од тип на набиеност па со обновување на повреденото ткиво (помодрено) би требало и болката целосно да исчезне, зборуваме за болка во некои позиции на прстот или движење, ако нонстоп боли, а поминало месец дена по повредата значи нешто не е во ред и мора да се снима за сигурно да нема мала скршеница која можеби ете не предизвикала оток како класичен симптом за скршеница!



...доколку немало ниту модрица ниту оток, туку само набиенот во моментот месец би било доволно да помине (доколку се става облоги и намачкува наизменично со хепатромбин и диклофенак маст/гел во текот на денот)!
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.823
Поени од реакции
10.551
... тројца доктори од ртг снимка потврдиле дека немало скршеница или тоа го потврдиле за да не се снимаш како демек немало потреба? но штом под предпоставка дека нема оток, силни болки сигурно и не е ти е скршен иако не укажуваш како настанала повредата и како ти изгледа прстот ( помодрен, паднат нокт...итн) ...




како и да е сигурно е лесна повреда од тип на набиеност па со обновување на повреденото ткиво (помодрено) би требало и болката целосно да исчезне, зборуваме за болка во некои позиции на прстот или движење, ако нонстоп боли, а поминало месец дена по повредата значи нешто не е во ред и мора да се снима за сигурно да нема мала скршеница која можеби ете не предизвикала оток како класичен симптом за скршеница!



...доколку немало ниту модрица ниту оток, туку само набиенот во моментот месец би било доволно да помине (доколку се става облоги и намачкува наизменично со хепатромбин и диклофенак маст/гел во текот на денот)!
Го снимав прстот немаше скршеница, беше помодрен првите две недели, сега на местото на ударот има само малку потемна боја од нормалната боја на кожата. Не беше палецот туку прстот до него и не ме боли цело време, во некои позиции само. Ќе почекам уште некое време како и да е.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.624
Поени од реакции
34.810
Го снимав прстот немаше скршеница, беше помодрен првите две недели, сега на местото на ударот има само малку потемна боја од нормалната боја на кожата. Не беше палецот туку прстот до него и не ме боли цело време, во некои позиции само. Ќе почекам уште некое време како и да е.
... ќе ти речев „ај не се гали“ навистина нема веќе за што да се грижиш! :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom