Дежурна Ординација! #2

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Ѓорѓески, 3 мај 2011.

 1. Јаневски

  Јаневски

  Член од:
  1 јануари 2010
  Мислења:
  1.565
  Допаѓања:
  881
  Да де, и тоа го има - делумна торзија.
   
 2. lollmao

  lollmao

  Член од:
  10 август 2018
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  samo sum bil preladen :D
  --- Споено дупло мислење, 10 август 2018 ---
  vo sekoj slucaj blagodaram se isplasiv mnogu
   
 3. Јаневски

  Јаневски

  Член од:
  1 јануари 2010
  Мислења:
  1.565
  Допаѓања:
  881
  Беше на лекар?
   
 4. Klaudija_68

  Klaudija_68

  Член од:
  6 август 2018
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Благодарам за советот,ќе направам колпоскопска биопсија.
   
 5. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  5.052
  Допаѓања:
  3.587
  Или е механичка повреда.....или е од ,,природна,, природа, т.е. преголем притисок на ,,сокот од простатата,, и ствара проблем

  мали...ако си гледал во женски....најди начин да се испразниш или оди на лекар да те прегледа
   
  На Bubache му/ѝ се допаѓа ова.
 6. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.116
  Допаѓања:
  3.198
  ... па и ти не ме разбра што ти опишав дека да внимаваш на некои работи (нема веќе бодибилдинг напрегање, нема уринарни инфекции, нема запек, нема апстиненција од секс, нема топли бањи...итн)
  ..„топчето“ највероватно ако е ситно и тврдо како грашок можно да е формирана тестисна циста која со време може сама од себе да исчезне (хормонот тестостерон дали си го испитал лабораториски?) ако не дава било какви симптоми, ама се сомневам дека е сепак „топчето“ е варикоцела која не се гледа туку ја чувствуваш на допир, оти видно се гледаат кога веќе се големи варикоцели, затоа и предходниот коментар го завршив со „...не мисли веќе на други работи дека имаш во тестисот! (y)...“
  опушти се, ајде може да речеме да држиш 15 мин некоја онака полу ладна облога со вода на местото, види дали има подобрување барем додека ќе одиш на повторна контрола и барај ултразвук/доплер да ти се направи на тестисите не останувај само рачен преглед, лабораторија? не кажа конкретно што„ параметри ти биле све нормални“? дали ти направиле тест за докажување на бубрежна венска инсуфициенција како една од причините за појава на варикоцела? т.е. одредување на протеини во урина и појава на еритроцити споредбено дадена урина пред и после физички напор (на пример пред и после твојот бодибилдинг напор на пример?)
  еве во спојлер се гледа, а највероватно и се опипува како две грутки во тестисот, а тоа е пак е варикоцела, не е слично како кај тебе со една „грутка“ што ја имаш?

  [​IMG]
   
  Последно уредено: 10 август 2018
 7. memento

  memento Гостин

  Не е ништо како на сликата, не знам како поинаку да ти кажам, при допир чувствувам мало ситно топче или грутка, на гугл што пише testicles should feel smooth, without any lumps or bumps, е кај мене има нешто ситно, знам дека не е варикоцела зошто варикоцелата е нешто сосема друго од ова, можно е да е нешто како што кажа ти, циста, но читам на гугл можно е и рак, тумор па затоа да прашам, знам дека не може да ми се дади дијагноза преку интернет но ако имал некој сличен проблем, да слушнам друго мислење, да се ослободам малку психички додека да отидам на уролог..
   
 8. a9mkd

  a9mkd Грешка на природата

  Член од:
  14 јуни 2015
  Мислења:
  441
  Допаѓања:
  252
  Цела недела се осеќам малаксано и ми се спие, главоболки, чувство на замор а буквално ништо немам правено. Исхраната ми е во ред.
   
 9. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.116
  Допаѓања:
  3.198
  ... па топло е многу времето, на сите така делува, ако ти дозволува времето и работата лежи и спиј повеќе (не верувам дека имаш многу низок крвен притисок од тип на 90 со 60 што може да биде причина на твојата ситуација, не е лошо истиот да биде измерен!)
   
 10. Ailurophile

  Ailurophile

  Член од:
  21 септември 2016
  Мислења:
  437
  Допаѓања:
  452
  На моменти кога мирувам почнува забрзано и вознемирено да ми чука срцево, на што укажуваат вакви симптоми?
   
 11. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  75.066
  Допаѓања:
  152.715
  99% е стрес, барем кај мене е тоа.
   
  На Ailurophile му/ѝ се допаѓа ова.
 12. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.116
  Допаѓања:
  3.198
  ... а од каде знаеш дека е вознемирено и забрзано? некогаш толку сме опуштени што нормалниот срцев ритам го чувствуваме како „забрзан“, а тој пак е нормален...и се додека не докажеме дека навистина е забрзан и тоа е над 90 удари во минута и не се смалува повеќе од пола час ќе помислиме дали сме се прејаделе, дали имаме некоја љутина во нас, дали сме пушеле или испиле премногу нес, еспресо ем обично кафе преку ден, а покасно срцето знае да „залупа“ наеднаш, а ние во моментот лежиме ниту пиеме ниту пушиме ниту јадеме мрсничко и ќе се прашаме од што така? ама тоа е резултат од целодневна недисциплина!
  ...инаку, нормално е срцето ( и тој е орган, не е робот) како пумпа знае дури да „застане“ кога ќе кивнеме или да „забрза“ или „успори“ зависи од ситуација и да по извесен период од пола час да речеме се враќа во нормален ритам! е сега, ако тоа трае со часови, треба да размислиме кој орган ни го екцитира срцевиот мускул да тој толку се забрзал!
   
  На Ailurophile му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Ailurophile

  Ailurophile

  Член од:
  21 септември 2016
  Мислења:
  437
  Допаѓања:
  452
  Како мислиш од кај знам? Чувствувам вознемирено дека е ми лупа лево/десно горе/доле како да сака да излезе а јас у мирна позиција и тоа трае неколку секунди, кратко е али баш интензивно.
  За храна не јадам сешто и умерено јадам од коа знам за себе. Кафе ретко пијам не памтам последен пат кога, цигари исто не пушам.
  Сепак ќе да е стрес како што кажа Ilumious.
   
 14. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.116
  Допаѓања:
  3.198
  ... во мирна ситуација „неколку секунди“ доле лево како да сака да излезе срцето, не може ниту да го дефинираш, а да не укажеш нешто ...што не си го измерила пулсот во тој момент? јас сум сигурна дека ти е во нормала и дека тоа „лево десно“ е само еден прескок што е нормална појава кај секого, а да си под стрес забрзувањето на срцето(тахикардија) знаеш колку ќе држи? мислиш неколку секунди? што ако ти е знак од штитната жлезда?
   
  На Ailurophile му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Ailurophile

  Ailurophile

  Член од:
  21 септември 2016
  Мислења:
  437
  Допаѓања:
  452
  Не е тоа аритмија кога забрзува наеднаш? А зашто може да биде знак од штитната жлезда?
  едит мислам дека нема со штитната жлезда поврзаност немам други здравствени проблеми а ако е знак од штитната жлезда и други нетипични симптоми би имала а немам а може и ко што викаш и нормално е понекогаш така да реагира само ја не сум имала такво искуство а и ептен се плашим од болести па малку и преувеличувам у глава.
   
  Последно уредено: 14 август 2018

Сподели преку: