Дежурна Ординација! #2

lebowski

Д дјуд абајдс.
Член од
9 јануари 2013
Мислења
39
Поени од реакции
3
Здраво дечки. Вчера приметив дека на грбот имам 4 испакнати топчиња. Две се поголемки едно до друго на средина на грбот, а две се мали на левата и десната страна од рбетот. Мајка ми вика дека е масно ткиво а и по слики од интернет ми изгледа така.

Сакам да одам и да се прегледам за секој случај, а сакам тоа да биде приватно. Дали би препорачале одење во Филип Втори за ваква работа (на телефон ми кажаа дека ќе ме прегледа ортопед Зафировски) или има некоја подобра варијанта?

Фала ви однапред!
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Цела недела се осеќам малаксано и ми се спие, главоболки, чувство на замор а буквално ништо немам правено. Исхраната ми е во ред.
Од топлото време е тоа ... и јас кога е температурата преку 30/35 степени се осеќам така, редовно јадам, пијам течности, спијам, но пак сум нон-стоп уморен, малаксан, поспан !
 
Член од
29 јули 2018
Мислења
5
Поени од реакции
1
Imam problemi so nogata skinat muskul,napraveno hematom vo masnoto tkivo i otok koj pritiska na nervot. Treba da miruvam i po malku da se razoduvam. Dali imal nekoj slicen problem i kolku e toa malku razoduvanje na kolku vreme da stanuvam.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Од топлото време е тоа ... и јас кога е температурата преку 30/35 степени се осеќам така, редовно јадам, пијам течности, спијам, но пак сум нон-стоп уморен, малаксан, поспан !
тешете се дека е од времето
 
Член од
23 јануари 2014
Мислења
239
Поени од реакции
250
Здраво, здраво,

Може ли некој да ме посоветува дали е ок да се зимаат следниве суплементи?
proceive.png

Направив спермограм и испадна дека концентрацијата (sperm count) е намалена, и наводно треба да примам некој витамински дотатоци како и вежбање и правилна исхрана ?

Поздрав
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Ја знам за цинк дека дозата е ОК за нормален организам.
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.010
Поени од реакции
1.122
Некој совет за замастен црн дроб?
Исхрана, диети, приридни намирници за лекување...

Премногу покачени AST и ALT.. триглицериди, холестерол и останато беше во нормала или на граница.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.530
Поени од реакции
34.792
Некој совет за замастен црн дроб?
Премногу покачени AST и ALT.. триглицериди, холестерол и останато беше во нормала или на граница.
Доктор ти утврди дијагноза замастен црн дроб?

Што се однесува до исхраната, се она “нормалното“ :icon_mrgr:
Повеќе пати помали оброци (да не оптоварува желудникот), да се исфрли бело брашно/тестенини, сувомеснати преработки, алкохол, пржена храна, шеќер.
На спиење ни под разно со полн стомак.
Внес на овошје и лиснат зеленчук.
Редукција на телесната тежина, редовна физичка активност.
 
Член од
12 јуни 2016
Мислења
34
Поени од реакции
0
Со години во пределот на грбот ми излегуваат акни кои подоцна ми оставаат темни флеки на кожата или пак лузни. Препорачајте ми добар дерматолог (штип, скопје) но не со цени до плафон, кој ќе ми помогне во тој предел да ми се намали или запре излегувањето на акни, како и редукција на флеките и лузните со поагресивни методи како дермоабразија или ласерски третмани. П.с во Скопје колку чинат овие третмани?
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.010
Поени од реакции
1.122
Доктор ти утврди дијагноза замастен црн дроб?

Што се однесува до исхраната, се она “нормалното“ :icon_mrgr:
Повеќе пати помали оброци (да не оптоварува желудникот), да се исфрли бело брашно/тестенини, сувомеснати преработки, алкохол, пржена храна, шеќер.
На спиење ни под разно со полн стомак.
Внес на овошје и лиснат зеленчук.
Редукција на телесната тежина, редовна физичка активност.
Крвната слика покажа зголемени аст и алт, понеделник ке правам нова и ке посетам интернист да го провери и црниот дроб.
Сум имал стално повисоки "масти".
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Некој совет за замастен црн дроб?
Исхрана, диети, приридни намирници за лекување...

Премногу покачени AST и ALT.. триглицериди, холестерол и останато беше во нормала или на граница.
Црн дроб беше она што го викаат и џигер?
Ако да, се пиеше од крава нешто, не сум сигурен, 2-3 недели по литар на ден, стакло ти го прави црниот дроб.
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.010
Поени од реакции
1.122
Црн дроб беше она што го викаат и џигер?
Ако да, се пиеше од крава нешто, не сум сигурен, 2-3 недели по литар на ден, стакло ти го прави црниот дроб.
Да, а најверојатно мислиш на сирутка (цвик) она што останува како течност кога се прави сирење/изварка.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Да, а најверојатно мислиш на сирутка (цвик) она што останува како течност кога се прави сирење/изварка.
Офф да, го знам како сурутка а колегава ми го спомна како цвик а првпат го слушнав тој назив.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.530
Поени од реакции
34.792
Крвната слика покажа зголемени аст и алт, понеделник ке правам нова и ке посетам интернист да го провери и црниот дроб.
Сум имал стално повисоки "масти".
Нека ти утврди доктор дијагноза, да се утврди причината за премногу покачените AST и ALT, па после ќе зборуваме за исхраната, диетите и природните намирници
 

СВН

123
Член од
27 јуни 2017
Мислења
31
Поени од реакции
2
Пред неколку часа едно куче ме изгреба со забите на прст од раката и притоа се појави и мала раничка од која потече малку крв. На раната ставив ракија за дезинфекција.
Инаку кучето е вакцинирано против беснило и ги има примено сите потребни вакцини.
Прашањето ми беше дали ќе треба да примам некоја инјекција бидејќи имам читано дека после угриз од куче се прима некоја инјекција?
Благодарам однапред. ☺
 

Kajgana Shop

На врв Bottom