Дежурна Ординација! #2

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
The best of medicine 2

 
Последно уредено:

sickjoce

Ненормален
Член од
30 јуни 2007
Мислења
1.231
Поени од реакции
337
Знае некој каде да најдам нерафинирана нејодирана морска сол? Сите се рафинирани во маркетите (хималајска,храна и вино....)
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
По препорака на гинеколог ставаше топли облоги. Вчера кога бевме да ја гледаат на ехо радиологот и хирургот рекоа во никој случај да не става топли облоги на воспалено и инфекција. И така нема млеко поради Бромергонот што го пиеше, па рекоа дека со топли облоги само повеќе ќе се влоши воспалението. Препорачаа ладни облоги со ациди борици и листови зелка кои и претходно ги ставаше.
Лично ме интересира друже, што бидна со жената?
Се управи ли?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Знае некој каде да најдам нерафинирана нејодирана морска сол? Сите се рафинирани во маркетите (хималајска,храна и вино....)
Сол си е сол, не се замарај. NaCl
Поголема заблуда од овие новиве хималајски вакви такви онакви нема во последно време.
А зошто го постираш тука ова? Ради висок притисок да не е работава, па те лажеа дека треба да се намали сол или да се земе „поздрава“?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.493
Поени од реакции
6.119
Дечки ај ако некој имал сличен проблем или доколку има некој стручен на темава нека пише.

Чуствувам воспаление, трпкавица во левиот тестис. Цело време се осеќам како ми лази нешто внатре.

Оставив да видам неколку дена дали ќе ми помине пред да посетам лекар но еве веќе 5ти ден исто.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Дечки ај ако некој имал сличен проблем или доколку има некој стручен на темава нека пише.

Чуствувам воспаление, трпкавица во левиот тестис. Цело време се осеќам како ми лази нешто внатре.

Оставив да видам неколку дена дали ќе ми помине пред да посетам лекар но еве веќе 5ти ден исто.
Иди на уролог.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Лично ме интересира друже, што бидна со жената?
Се управи ли?
Минаната недела на 18 февруари ја правеа операција и го извадија гнојот што се имаше насоберено. Околу 1.5 литар во двете гради. Вчера ја пуштија на домашно лекување и ќе треба секој ден да одиме на чистење на раните. Хирургот што ја правеше операција рече дека во 28 години досега нема сретнато ваков случај, и пред мене му се јави на гинекологот што ја гледаше на ехо и и даде препораки со облози и антибиотици да се лекува, му рече со дипломата газот да си го избрише. Она што е најстрашно е фактот дека ако сме чекале уште 2-3 дена ќе било веќе касно затоа што почнала гнојта да навлегува во крвта и да се затровува што предизвикувало повраќање. Немавме време за губење и моравме во Струмица да ја завршиме операцијата по препорака на хирургот, инаку бевме спремни да тргнеме за Скопје сабајлето, ама не се знаеше дали ќе стигнеше и во каква состојба. Сега е супер за разлика од тоа што беше до неделата, нема температура што покажува дека нема жариште и опасност да има заостанато гној внатре, нема повраќање, почна да јаде нормално и што е најважно и се врати силата и повторно ја видов да се смее после 2 месеци.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
Ме чеша таму кај што не треба, односно пределот над половиот орган, под срамните влакна тој дел. Хигиена водам на високо ниво, долниот веш секојдневно го менувам чист, памучни боксерки, комфорна големина... пробав со некој сензитивни креми без парфем дрн дрн... шампон за интимна нега... година и кусур ме мачи ова, нема нема се јавува чешање , неподносливо.. незгодно у пм. И на кожен ми е срам да се појавам па ете може некој тука ќе даде совет некоја крема ово оно. Благодарам.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ме чеша таму кај што не треба, односно пределот над половиот орган, под срамните влакна тој дел. Хигиена водам на високо ниво, долниот веш секојдневно го менувам чист, памучни боксерки, комфорна големина... пробав со некој сензитивни креми без парфем дрн дрн... шампон за интимна нега... година и кусур ме мачи ова, нема нема се јавува чешање , неподносливо.. незгодно у пм. И на кожен ми е срам да се појавам па ете може некој тука ќе даде совет некоја крема ово оно. Благодарам.
Срам, абе мислиш само ти имаш, а докторот прв пат гледа такво и ќе ти го слика и сликата ќе ја стави на бирото во ординацијата. Мислев дека редовно идење на преглед за вакви работи е во тренд, ама не било така. :D

Реално и колку е тоа чист памук, а шампоните се за интимна нега и кремите се без парфем. :icon_lol:
Само кожен лекар ќе потврди за што точно се работи и ќе ти даде соодветна терапија. Може да е од прашокот за перење, средствата за хигиена или влажна и неиспеглана облека. Проблем имаш покачен шеќер во крвта или проблем жлездите.
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
до колку години беше здравствено осигурање бесплатно за незапослени лица?
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Ми вадеа бемка од грбот у средата на Пластична, значи помина една недела, конците уште не ми ги извадија, утре треба да идам на трета преврска...
сакам да се избањам, па смеам ли кај што е ранава тоа место да го квасам или само одоколу да поминам со вода?
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Ми вадеа бемка од грбот у средата на Пластична, значи помина една недела, конците уште не ми ги извадија, утре треба да идам на трета преврска...
сакам да се избањам, па смеам ли кај што е ранава тоа место да го квасам или само одоколу да поминам со вода?
А мораше да се вади бемката?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom