Дежурна Ординација! #2

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
I jas imam izvadeno bemka, ustvari po smeneti 200 doktori na kraj ispadna deka ne e ni bemka tuku aj nebitno - prvo doktor ti ja gleda na dermatoskop i ti kazuva dali e za vadenje ili ne, posle zboris so toj sto ke ja vadi (ako se odlucite dali ke ja vadite) i otkako ke se izvadi cudoto, se praka na patologija za ispituvanje. Koga veke bidnalo apsolutno nebitno e da se diskutira dali treba ili ne. Zadovolna sum jas kako projdov na plastika od hirurzite, sea jbg, na sekoj oddel ima po nekoja shtrokava sestra sto gi uriva impresiite.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.765
Поени од реакции
29.042
Апсолутно небитно е дали морало или не морало да се вади откако е веќе извадена. Прашањето не беше дали требало или не, не беше каков бил резултатот од вадењето туку беше дали смее да се мокри местото. Едноставно бесмислено е да се прашува тоа.

Прочитај ред погоре. Излишноста на прашањето се надевам ќе си ја сфатиш и сама. Сфатила или не, нема потреба од понатамошна дискусија што во старт беше непотребна.
@Vlatko_Gjorce само припази на местото, не носи на пример волнен џемпер без маица, да не го иритираш или ако се бањаш со сунѓер или луфа гледај да не закачаш таму уште некое време да има можност убаво да зарасне и немаш гајле.
,,,, znachi bedmisleno e da se komentira na besmislen tekst,,,bidejki se se sveduva na ,,,nemoj da go namokrish cicatriksot,,,,a za drugiot tretman ,,,se e besmisleno,,,
,,,,,kraj mu nema na besmislicite,,,a i ne e losho i pokraj besmislenosta zbor dva za melanomot,,,,
,,, koja li samo besmislenost,,,
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.625
Па стварно треба да се намали, ако некој има висок притисок.
Сам треба да си провери. Секој е различен. Солта не е толку лоша колку што ни е всадено во глава.
Кога ќе му кажеш на некој јади помалку сол, они си продолжуваат да јадат месишта мрсни, сувомеснато, процесирана храна и слично, а кога ќе ја прават салатата ќе речат еј чекај нема да ставам ич сол, ми рекоа да не јадам сол.
Така да советот од „јади помалку сол“ треба да се смени во „престани со процесирана мрсна храна“ и ставај си сол во салатата.
Не си го губи времето, посетува идиотиски yt канали што шират пропагнада на месна/млечна/сол индустрија.

Неколку пати му понудив да се клади, не сака да прифати. Ми тврдеше дека 12 грама сол на ден било ок XD
Значи ќути, подобро за тебе, да не барам чатот во кој ти утна 10 кратно колку сол има во пица.
 
D

Daedalus

Гостин
Сам треба да си провери. Секој е различен. Солта не е толку лоша колку што ни е всадено во глава.
Кога ќе му кажеш на некој јади помалку сол, они си продолжуваат да јадат месишта мрсни, сувомеснато, процесирана храна и слично, а кога ќе ја прават салатата ќе речат еј чекај нема да ставам ич сол, ми рекоа да не јадам сол.
Така да советот од „јади помалку сол“ треба да се смени во „престани со процесирана мрсна храна“ и ставај си сол во салатата.

Значи ќути, подобро за тебе, да не барам чатот во кој ти утна 10 кратно колку сол има во пица.
Имаше студија што излезе лани, со 2000 мажи и жени, и покажуваше дека групата што конзумираше повеќе од 2.5 g. сол, имаше во просек помал крвен притисок од таа што јадеше помалку од 2.5 g. сол. Студијата што е контра многу други студии, цел етаблиран физиолошки механизам и слично, одма стана хит пошто нели, така работат клик беитови. Тие што ја направија студијата, не заклучија дека сол не го покачува крвниот притисок, туку дека таа студија покажала спротивен резултат од очекуваниот, што е контраинтуитивно. Причините зошто е тоа така, може да бидат различни и таква студија треба да се повтори многу пати, да се постави нова хипотеза и да се тестира наспроти постоечката.

До сега има прецизно и просто објаснување, како јадење сол крева крвен притисток.

1. Бубрезите филтрираат помалце течности кога имаш повише Na+ во крв. Ова е добро објаснето, зошто и како.
2. Na+ во крв, некако доведува до вазоконстрикција.
Како Na+ у крв доведува до вазоконстрикција, e уште дискутабилно иако има една добра теза. Оваа теза, опишува добар физиолошки механизам, со метаболични патишта, јадара јадара, и е једина теза што ја лично ја знам.

Е сеа, у право си за тоа дека луѓе погрешно си го сфаќаат тоа, „јади помалку сол“. Не е поентата ич да не јадат сол пошто солта е многу битна, ама да се задржат до некои статистички определени количини кои се ок. Сеа наравно, некој поголем, со една сензитивност и едни бубрези, може да нема проблеми ни со 3 г. или 3.5 г. сол, а на друг да му рипа притисокот со 2.5 г. сол, има индивидуални разлики и таа статистика за тоа колку сол е најбоље да се јаде, варира во различни географски подрачја, кај различни групи на луѓе и све тоа по список.

Ама ако некој ждере 12 г. сол дневно и јаче, голема е шансата да почне да си има проблеми со здравје после многу години таква диета. Ипак, тука зборуеме за шанси, не е тоа на камен пишано.
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.010
Поени од реакции
1.122
Совети за намалување на температура кај 3 годишно дете?
38,5 има.
Не пие сируп, му ставив чепче ефералган од 150мг а сега гледам во упастство дека ова е за до 12кг, а детето има околу 15.
Чепчето го ставив пред 2 часа и не се спушти температурата, пробав и со киселина не успеа.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Сам треба да си провери. Секој е различен. Солта не е толку лоша колку што ни е всадено во глава.
Кога ќе му кажеш на некој јади помалку сол, они си продолжуваат да јадат месишта мрсни, сувомеснато, процесирана храна и слично, а кога ќе ја прават салатата ќе речат еј чекај нема да ставам ич сол, ми рекоа да не јадам сол.
Така да советот од „јади помалку сол“ треба да се смени во „престани со процесирана мрсна храна“ и ставај си сол во салатата.

Значи ќути, подобро за тебе, да не барам чатот во кој ти утна 10 кратно колку сол има во пица.
Хахахахах да да тоа е битното, дека сум утнал колку сол има во пицата. Кажи кога ќе се кладиме, еве баба ти ќе биде тестер, пошто солта не е проблем ќе и направиме салата (еве нема ни месишта мрсни да бидат) со не 12, со 3 грама сол и после ќе иземериме притисок - ајде ако си мудоња ризикувај со баба ти? или ќе идеш на спин некој?[DOUBLEPOST=1520000837][/DOUBLEPOST]
Имаше студија што излезе лани, со 2000 мажи и жени, и покажуваше дека групата што конзумираше повеќе од 2.5 g. сол, имаше во просек помал крвен притисок од таа што јадеше помалку од 2.5 g. сол. Студијата што е контра многу други студии, цел етаблиран физиолошки механизам и слично, одма стана хит пошто нели, така работат клик беитови. Тие што ја направија студијата, не заклучија дека сол не го покачува крвниот притисок, туку дека таа студија покажала спротивен резултат од очекуваниот, што е контраинтуитивно. Причините зошто е тоа така, може да бидат различни и таква студија треба да се повтори многу пати, да се постави нова хипотеза и да се тестира наспроти постоечката.

До сега има прецизно и просто објаснување, како јадење сол крева крвен притисток.

1. Бубрезите филтрираат помалце течности кога имаш повише Na+ во крв. Ова е добро објаснето, зошто и како.
2. Na+ во крв, некако доведува до вазоконстрикција.
Како Na+ у крв доведува до вазоконстрикција, e уште дискутабилно иако има една добра теза. Оваа теза, опишува добар физиолошки механизам, со метаболични патишта, јадара јадара, и е једина теза што ја лично ја знам.

Е сеа, у право си за тоа дека луѓе погрешно си го сфаќаат тоа, „јади помалку сол“. Не е поентата ич да не јадат сол пошто солта е многу битна, ама да се задржат до некои статистички определени количини кои се ок. Сеа наравно, некој поголем, со една сензитивност и едни бубрези, може да нема проблеми ни со 3 г. или 3.5 г. сол, а на друг да му рипа притисокот со 2.5 г. сол, има индивидуални разлики и таа статистика за тоа колку сол е најбоље да се јаде, варира во различни географски подрачја, кај различни групи на луѓе и све тоа по список.

Ама ако некој ждере 12 г. сол дневно и јаче, голема е шансата да почне да си има проблеми со здравје после многу години таква диета. Ипак, тука зборуеме за шанси, не е тоа на камен пишано.
Секој 3 човек има инсулинска резистетност, состојба која е поврзана со ослабена функција на артерии, е сега додај му тука и сол и имаш рецепт за пропаст на долги стази и воедно ослабена функција на бубрези - така што јас би лимитирал на 1.5г на ден.

Еве повеќе на темата,




П.С. Ако некој внесува 10 грама калиум на ден, (што е скоро невидено) може да си дозволи осетно поголема количина на содиум, без никакви проблеми.
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.625
Хахахахах да да тоа е битното, дека сум утнал колку сол има во пицата. Кажи кога ќе се кладиме, еве баба ти ќе биде тестер, пошто солта не е проблем ќе и направиме салата (еве нема ни месишта мрсни да бидат) со не 12, со 3 грама сол и после ќе иземериме притисок - ајде ако си мудоња ризикувај со баба ти? или ќе идеш на спин некој?[DOUBLEPOST=1520000837][/DOUBLEPOST]

Секој 3 човек има инсулинска резистетност, состојба која е поврзана со ослабена функција на артерии, е сега додај му тука и сол и имаш рецепт за пропаст на долги стази и воедно ослабена функција на бубрези - така што јас би лимитирал на 1.5г на ден.

Еве повеќе на темата,




П.С. Ако некој внесува 10 грама калиум на ден, (што е скоро невидено) може да си дозволи осетно поголема количина на содиум, без никакви проблеми.
Eh, pointless.
gl&hf
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Дечки последнава недела има еден вид тежина кај срцето, болката е буквално како да имам ставено нешто тешко во тој предел. Не ми е прв пат да ми се деси ова ми се има десени и пред некоја година ама брзо болката се повлекуваше. Сега последнава недела е се почеста порано само навечер пред спиење се појавуваше сега знае и денски. Што би можело да биде, иначе имам 23год.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
Дечки последнава недела има еден вид тежина кај срцето, болката е буквално како да имам ставено нешто тешко во тој предел. Не ми е прв пат да ми се деси ова ми се има десени и пред некоја година ама брзо болката се повлекуваше. Сега последнава недела е се почеста порано само навечер пред спиење се појавуваше сега знае и денски. Што би можело да биде, иначе имам 23год.
Според мене, проблем со желудник/хранопровод т.е рефлукс.
 
Член од
22 јуни 2014
Мислења
78
Поени од реакции
53
здраво не најдов тема соодветна за ова па решив да се обратам тука пред три месеци прав спермограм и ми излезе дека имам олигоастеоспермија и се обратив на гениколог ми даде апчиња и некој шумливи таблети,исто така почнав малце поздраво да се хранам и денес повторно направив преглед резултати ми излегоја дека се полоши од претходниот пат,сакам да прашам дали некој тука имал ист или сличен порблем,дали проблемот можи да се реши по природен пат да имам дете или не..фала и поздрав
 
Член од
20 мај 2016
Мислења
45
Поени од реакции
3
Zdravo pred 2 meseci pravev PAP test mi stignaa rezultatite ako moze da mi objasnite sto znaci i dali i kolku e seriozno:1.Epitelni kletochni abnormalnosti.2.Trichomonas vaginalis.Gabichni infekcii_Candida.3.Atipichni plochesti kletki-Atypical squamous cells-ASC so nedeterminalno znachenje ASC-US.Fala
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Дечки последнава недела има еден вид тежина кај срцето, болката е буквално како да имам ставено нешто тешко во тој предел. Не ми е прв пат да ми се деси ова ми се има десени и пред некоја година ама брзо болката се повлекуваше. Сега последнава недела е се почеста порано само навечер пред спиење се појавуваше сега знае и денски. Што би можело да биде, иначе имам 23год.
Може и анксиозност, стрес... Си поминал ли низ тежок период деновиве?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
здраво не најдов тема соодветна за ова па решив да се обратам тука пред три месеци прав спермограм и ми излезе дека имам олигоастеоспермија и се обратив на гениколог ми даде апчиња и некој шумливи таблети,исто така почнав малце поздраво да се хранам и денес повторно направив преглед резултати ми излегоја дека се полоши од претходниот пат,сакам да прашам дали некој тука имал ист или сличен порблем,дали проблемот можи да се реши по природен пат да имам дете или не..фала и поздрав
Не легнувај додека не поминат 2-3h од јадење, и намали на леб/тестенини/млечни продукти/житарици.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Се работи за плиток хируршки рез и два конци, поминаа четири дена ама чеша многу, што е и нормално. Прашањето ми е дали може да го намалам некако чешањето?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom