Дежурна Ординација! #2

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Ѓорѓески, 3 мај 2011.

 1. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  15.935
  Допаѓања:
  14.621
  Почни со б комплекс како за старт, тие од крка по 3x на ден. И провери ги хормоните - целосна крвна слика.
   
  На DuskoMkd и Agda Beata им се допаѓа ова.
 2. Agda Beata

  Agda Beata (A)

  Член од:
  12 февруари 2014
  Мислења:
  4.661
  Допаѓања:
  12.300
  Ај дојди си на темава, имаш доста за читање, па после ќе си правиме муабет и ќе си се тешиме. :)
  Убаво ти кажаа, земи си б6 витамин.
   
  На DuskoMkd му/ѝ се допаѓа ова.
 3. DuskoMkd

  DuskoMkd

  Член од:
  10 август 2013
  Мислења:
  171
  Допаѓања:
  49
  Ќе пробам со тие, инаку имам рецепта од матичната за едни Форвита апчиња за смирување, а имам и направено крвна слика баш сега завчера правев на бит пазар..
   
 4. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  15.935
  Допаѓања:
  14.621
  Дај скринови преку пп од резултатите.
   
 5. Castled

  Castled

  Член од:
  18 март 2017
  Мислења:
  20
  Допаѓања:
  0
  Некој кој разбира да го протолкува ЕКГ-то? Докторот рече дека немало проблеми, ама прашав брачеда која е на медицина и рече дека имало СТ-елевација(шо и да е тоа). Иначе фреквенција 88 во мин.
  20170318_184450.jpg
  20170318_184515.jpg 20170318_184526.jpg 20170318_184417.jpg
   
 6. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  1.683
  Допаѓања:
  1.639
  ... вакви информации немој да бараш по форуми или други социјални мрежи и ти кажа дека докторот рекол дека немало проблеми( а тој е најкопетентен да даде мислење), но тоа не значи дека треба да останеш на тоа мислење од тој доктор, оти не знам како да кажам некогаш не гледаат тоа што се гледа...
  овде може само да добиеш подршка, идеја или предлог/совет што понатаму, кажуваш фрекфенција, а не кажуваш пациентот колку годишен можеби тоа било и причината докторот ,,да не ги гледа промените,, односно да помисли дека е нормално( ако има астма можеби е очекувана исхемија на срцето), како и да е МОРАШ да побараш друго мислење од друг доктор(не знам дали си бил/а кај кардиолог или ова ти е ЕКГ од матичен лекар?, но според канални ЕКГ апарат -го гледам по екг хартијата највероватно не ти е од субспецијалистичка ординација)...
  доколку сте отишле поради преглед, гушење, болки во стомакот, стегање или нешто слично докторот ако ,,не видел ништо,, тој требаше да предложи дополнително екг оти за 24 ч ќе има дополнителни екг промени, односно не требаше да каже баш така ,,дека немало проблеми,, оти брачеда твоја виде дека има мала депресија на СТ сегментот односно на некои места и С и Р поизразен пик,
  [​IMG]

  значи можна исхемија на срце, а може од хипокалиемија, хипокалцемија и хипомагнезиемија, како и да е Екг укажува на промени можеби (пациентот бил оптоварен па се појавиле вакви промени)...
  и би предложила дополнително Екг кај друг доктор- Веднаш !!!
   
 7. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  15.935
  Допаѓања:
  14.621
  @Castled , Магнезиум и калиум. Зголеми внес. Ако тоа не помогне таурин.
   
 8. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  1.683
  Допаѓања:
  1.639
  ... полека со твои препораки за овој пост, кај ова ЕКГ има акутни абнормалности од друга причина јас само благо го искажав да не се дигне паника...
   
 9. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  15.935
  Допаѓања:
  14.621
  Ќе има откако прво нема да се исклучи најверојатната можност, кога истата ќе се исклучи тогаш ќе збориме за други работи. А он нека си иде на снимање во меѓу време, не сугерирав ништо друго.
   
 10. Ѕид на плачот

  Ѕид на плачот Намќорка

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  139
  Допаѓања:
  67
  Пломбирав умник, краен заб, ми го пломбираше една што врска нема од животот, замена, на онаа најдобрата, што еве три години сум таму,ама таа е на боледување. Приватно,пред се. Арно ама, еве два дена, ми стави анестезија, ми го избоцка устето и модрици имам на муцката од внатре. И сега, немам болки, ама кога си ја отворам устата, ме боли страшно, првиот ден од пломбираното, не сум можела да ставам леб во уста, од што не можев да си ја отворам.

  Маката сега ми е, зошто кога ја отворам устата блага болка имам на предните заби единицата и двојката... Неопишливо чувство?! Можно ли е нешто да утнала, да повредила од внатре нешто?! Што ми е? а утре ќе се јавам, дека денеска мислам не работеа, ама некако почнува паника да ме фаќа... И мислам дека ќе ми се случи нешто во секое време... Мислам дека ќе умрам.

  Знам дека е се во главата, свесна сум за мојата ситуација и слично, кажете ми само за забов. И болката всушност.
   
 11. GavolRulz

  GavolRulz hippopotomonstrosesquipedaliophobia

  Член од:
  23 март 2008
  Мислења:
  10.350
  Допаѓања:
  5.979
  Можеш целосно да ја отвориш устата?
  Најверојатно станува збор за тризмус, можно е при ставањето на анестезијата да повредила мускул внатре.
   
 12. Ѕид на плачот

  Ѕид на плачот Намќорка

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  139
  Допаѓања:
  67
  Не сум можела, ама сега така ја отварам, целосно, ама ја имам таа блага болка на предните заби.
   
 13. Castled

  Castled

  Член од:
  18 март 2017
  Мислења:
  20
  Допаѓања:
  0
  Не, брачеда ми посочи дека има СТ елевација, а не депресија. Иначе докторот седна и внимателно ми објаснуваше дека на ЕКГ-то се било нормално, делче по делче ми кажуваше во кој одвод како требало да биде секој талас. Рече дека сум имал добра прогресија во В1 до В6 одводите, дека немало хипертрофија зошто ниски биле пиковите, некако рече осовина(или оска, нз шо е тоа) била нормална, и не паметам друго шо рече..
   
 14. nik1

  nik1

  Член од:
  6 април 2014
  Мислења:
  1.594
  Допаѓања:
  2.168
  Kako da zaklucam deka mokracata mi e penliva ili ne ?
   
 15. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  8.434
  Допаѓања:
  12.188
  Види дали има пена.
   
  На Coca Cola му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: