Дежурна Ординација! #2

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.618
Поени од реакции
34.807
Kako da simnam temperatura? 38,7 se miev so ladna vida na lice si staiv ladna krpa, pa ladna rakija, se napiv fervex ama eden saat veke ne se pusta, care?
...очигледно имаше мака од зашеметност и омалаксаност што дава повисока телесна температура, а ти најде за време да се логираш овде во 03 после полноќ очекувајќи адекватен одговор и совет...
како и да е , добро си направил што си се напил фервекс, оти содржи парацетамол 500 мг, кој ќе те заштити од повисока покачената температура, но не очекувај веднаш и не е правилно веднаш да дојде на нормала, оти 38,7 со еден парацетамол и ладни облоги (се надевам ги ставаше на чело) си заштитен од повисока температура, а и мозокот со ладните облозите (тој е најважен да не ,,зоврие,,) зашто еден од одбранбените механизми на човекот е и покачувањето на телесната температура кога е нападнат од патолошките бактерии кои ти прават беља во телото не можат да им функционира клетката на повисока температура од нормалната, а ти ќе можеш да издржиш 3 до 4 часа со 38,7 ништо нема да ти бидне, а тие ќе се уништат не можејќи да опстанат на таа 38,7 температура и ќе бидеш како нов !!!
...тоа е многу важно и при лечење да се знае дали е настинка, оти треба да се грижиме околу настинката, но не и да внесуваме било што со што ќе го зафркнеме одбранбениот систем на телото, ако не се грижиме добро за настинката ( демек ништо не ми е и во продолжеток не внимаваш пиеш ладна вода, се облекуваш послабо...итн) за некој ден сигурно тоа ќе се претвори во бактериска инфекција за која треба понаква стратегија во приод на лекување...
..од тука голема грешка посебно кај младите мајки кои веднаш ако видат дека на детето му се качило на 38 температура веднаш панично му дозираат сируп против температура, а и антибиотик... оставете го детето со таа температура, менувајте ги само ладните облози на главчето и следете да не се покачи над 39 степени , ако го издржите тоа верувајте следниот ден све ќе биде во нормала, доколу ,,предвреме,, му давате било што само ќе го пролонгирате оздравувањето до една недела па дури ќе дојде до примена ампуларна терапија поради збувнување на патолошките бактерии...
...сигурна сум дека си сега добар и дека ова ти била само една непреспиена ноќ ...
 
Последно уредено:

Fiend

смут џезер
Член од
29 март 2012
Мислења
947
Поени од реакции
1.074
...очигледно имаше мака од зашеметност и омалаксаност што дава повисока телесна температура, а ти најде за време да се логираш овде во 03 после полноќ очекувајќи адекватен одговор и совет...
како и да е , добро си направил што си се напил фервекс, оти содржи парацетамол 500 мг, кој ќе те заштити од повисока покачената температура, но не очекувај веднаш и не е правилно веднаш да дојде на нормала, оти 38,7 со еден парацетамол и ладни облоги (се надевам ги ставаше на чело) си заштитен од повисока температура, а и мозокот со ладните облозите (тој е најважен да не ,,зоврие,,) зашто еден од одбранбените механизми на човекот е и покачувањето на телесната температура кога е нападнат од патолошките бактерии кои ти прават беља во телото не можат да им функционира клетката на повисока температура од нормалната, а ти ќе можеш да издржиш 3 до 4 часа со 38,7 ништо нема да ти бидне, а тие ќе се уништат не можејќи да опстанат на таа 38,7 температура и ќе бидеш како нов !!!
...тоа е многу важно и при лечење да се знае дали е настинка, оти треба да се грижиме околу настинката, но не и да внесуваме било што со што ќе го зафркнеме одбранбениот систем на телото, ако не се грижиме добро за настинката ( демек ништо не ми е и во продолжеток не внимаваш пиеш ладна вода, се облекуваш послабо...итн) за некој ден сигурно тоа ќе се претвори во бактериска инфекција за која треба понаква стратегија во приод на лекување...
..од тука голема грешка посебно кај младите мајки кои веднаш ако видат дека на детето му се качило на 38 температура веднаш панично му дозираат сируп против температура, а и антибиотик... оставете го детето со таа температура, менувајте ги само ладните облози на главчето и следете да не се покачи над 39 степени , ако го издржите тоа верувајте следниот ден све ќе биде во нормала, доколу ,,предвреме,, му давате било што само ќе го пролонгирате оздравувањето до една недела па дури ќе дојде до примена ампуларна терапија поради збувнување на патолошките бактерии...
...сигурна сум дека си сега добар и дека ова ти била само една непреспиена ноќ ...
Да веќе немам температура, а ладните облоги ги ставав на чело и врат. Фала ти како и да е
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.618
Поени од реакции
34.807
На столица седната.
Не се сеќавам на замаглен вид, краеше прекратко.
Не, ми се сврте цела соба во рок од 2-3 секунди.
Никаков нагон на повраќање, блага зашеметеност и поспаност(али ова може да се должи и на анксиозност).
Движење правам нагло и панично. Али што и да правам се повлекува за неколку секунди.
Притисокот веројатно се покаќува од анксиозност, а и генетски предиспозиции имам.
па мислам дека самата си даде одговор со малиот проблем со коскичињата во водичката во увото кои ти се манифестираат како позиционо вертиго,


не знам дали си направила тонски аудиолошки преглед со што докажуваш дали имаш или немаш некое оштетување на слух оти Vertigo може да е и последица од такви оштетувања на слухот т.е. акутна унилатерална вестибуларна лезија која може да биде или периферна ( лабиринт или вестибуларниот нерв) или централна (мозочно стебло или cerebelum) означено со график со две линии, една со плава (воздушен пренос на звукот) и друга црвена линија (коскена проводливост) на тестот што ќе ти го дадат зависно како слушаш ... :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Да веќе немам температура, а ладните облоги ги ставав на чело и врат. Фала ти како и да е
Пиј по 2 грама витамин ц следните 2 недели. На секој 4-5h по 500мг.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Дали може да се меша увин чај со брусница?
Не викам да си направам микс од двете, туку ако пијам увин, дали покасно во денот може да пијам брусница. На интернет пишува негде дека не треба да се мешаат, а негде дека може.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.618
Поени од реакции
34.807
Дали може да се меша увин чај со брусница?
Не викам да си направам микс од двете, туку ако пијам увин, дали покасно во денот може да пијам брусница. На интернет пишува негде дека не треба да се мешаат, а негде дека може.
зашто да пиеш увин и брусница? ...треба да ја наведиш причината, за можам да ти одговорам ! :)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.618
Поени од реакции
34.807
Дали може да се меша увин чај со брусница?
Не викам да си направам микс од двете, туку ако пијам увин, дали покасно во денот може да пијам брусница. На интернет пишува негде дека не треба да се мешаат, а негде дека може.
сакав да ти објаснам доколу имаш инфекција и ако знаеш од која бактерија (пример Escherichia coli ) да ти кажам процес на претворување во патогена бактерија и влезот на кој начин се случува, ама штом не си логирана цел ден значи само информативно прашуваш дали може да се меша увин чај (листови од мечкино грозје) брусница чај па ќе ти одговорам - НЕ СМЕЕ !


одлучи се за еден чај барем во текот на 5 дена, па потоа другиот чај , односно прво пиј го увиниот чај затоа што тој се пие до 7 дена и секогаш пред негова примена се зема малку растворена сода бикарбона да би се направила урината поалкална (оти таа е покисела и поради присуство на бактериите кои се веќе многу намножени и се патогени и тие во кисела средина збувнуваат, алкалијата-база ги уништува ) и во таква алкална средина увиниот чај има најсилно дејство, а по 7 дена од пиење увин чај продолжи си во подолг период да си пиеш чај од брусница...
брусницата во вид на чај е спротивна по киселост од увиниот, таа е кисела и ја прави слузокожата на уринарниот тракт со кисела Ph и доколку пиеш увин чај кој e Ph база -делува уште подобро во алкална средина, а ти во тек на денот пиеш и брусница која е кисела, автоматски добиваш неутрализација од двата чаја и нема ефект во уринарната инфекција ниту од увиниот ниту од брусницата !!
истата работа се случува и со хибискус чај односно сите чаеви кои се од растенија со киселкасти вкус скоро сите не смеат заедно да се пијат со увин чај, односно ништо нема да се случи туку нема да го има тој лечителен ефект на уринарниот тракт...
 
Последно уредено:

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Иако понекогаш одговорите на @bijons се премногу опширни и на некои теми не се слагам со неа, најмалку што може да направите е да го почитувате времето и вниманието што го посветува овде во дежурнава ординација. Досега ниедно од нејзините мислења овде немале никаков хинт дека си игра мајтап. Ако не го цените туѓото време и желба да се помогне - или не пишувајте овде или кркајте казнени.
 
K

Kacar

Гостин
Здраво луѓе.
Само што ми падна пломба на кец горна вилица. Не сум од Скопје но тука студирам и не сум во можност да си заминам дома периодов. Па ме интересира да ми препорачате некој стоматолог околу реонот на центар и број доколку имате?
Исто така, колку можат да ме отпорат дека не одам кај матичен за една пломба ? Фала.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.941
Можно ли е со уредна крвна слика некој сепак да има леукемија?
 
Член од
10 август 2013
Мислења
541
Поени од реакции
928
Здраво на сите, имам еден проблем при што со кој подолго време се соочувам и неможам да се оздравам искрено смачено ми е. Чувствувам во себе дека немам сила во моето тело, ми се тресе целото телото како да не сум јаден една недела иако си јадам нормално, во моменти и паничам за некои работи а исто така и многу заборавам. Сум бил кај матичната докторка сум и го кажал проблемов, имам направено тестирања при што матичната ми вели дека се е во ред со мене, но јас навистина не се чувствувам така, чувствувам дека не сум во ред нешто.... :(
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Здраво на сите, имам еден проблем при што со кој подолго време се соочувам и неможам да се оздравам искрено смачено ми е. Чувствувам во себе дека немам сила во моето тело, ми се тресе целото телото како да не сум јаден една недела иако си јадам нормално, во моменти и паничам за некои работи а исто така и многу заборавам. Сум бил кај матичната докторка сум и го кажал проблемов, имам направено тестирања при што матичната ми вели дека се е во ред со мене, но јас навистина не се чувствувам така, чувствувам дека не сум во ред нешто.... :(
Еј, Дуле!
Без грижи. :)
@Psyside те прави како нов за една недела.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom