Дежа ву - Дали некогаш ви се случило?

Annabel

Неутрална*
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
183
Многу често ми се случува и секогаш онака сум сигурна дека тој настан веќе се десил и знам како ќе заврши.А чудна работа,кога ми се случува тоа не кажувам на никого ....само си се смешкам пошто знам што ќе се деси...:vozbud:
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
deja vu француски збор што значи -веке видено.Кога умира одредена мозочна клетка таа ја предава информацијата на новата клетка и за тоа кратко време имаме чувство како да сме го доживеале она што го правиме во моментот.
 
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.356
Поени од реакции
184
Многу често ми се случува и секогаш онака сум сигурна дека тој настан веќе се десил и знам како ќе заврши.А чудна работа,кога ми се случува тоа не кажувам на никого ....само си се смешкам пошто знам што ќе се деси...:vozbud:

Малце чудно размислување морам да признаам од причина дека, според мене дежавуто трае секунда највеќе нека е - една слика (или можеби кај мене е толку) и затоа не верувам дека знаеш како ке заврши ситуацијата? навистина чудно...
А се сложувам дека и кај мене се качува адреналинот кога ке доживеам таква ситуација, едноставно сум насмеан од 6-6 шо се вика......

Сакам да додадам во склоп на темава за тоа дали можеби постои човек кој може да ја стави под контрола оваа појава (а со тоа и многу придобивки следуваат секако) или пак начин да се постигне тоа (можеби некој учител за тоа)
Сеуште намам чисти мисли за идејава ама и не ми е тоа целта, него сакам да слушнам туѓи мислења за ова. Вака можеби изгледа чудно апстракно ама држи вода накако?!
 

Annabel

Неутрална*
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
183
Малце чудно размислување морам да признаам од причина дека, според мене дежавуто трае секунда највеќе нека е - една слика (или можеби кај мене е толку) и затоа не верувам дека знаеш како ке заврши ситуацијата? навистина чудно...
А се сложувам дека и кај мене се качува адреналинот кога ке доживеам таква ситуација, едноставно сум насмеан од 6-6 шо се вика......

Сакам да додадам во склоп на темава за тоа дали можеби постои човек кој може да ја стави под контрола оваа појава (а со тоа и многу придобивки следуваат секако) или пак начин да се постигне тоа (можеби некој учител за тоа)
Сеуште намам чисти мисли за идејава ама и не ми е тоа целта, него сакам да слушнам туѓи мислења за ова. Вака можеби изгледа чудно апстракно ама држи вода накако?!
Да да знам дека е чудно ама ете кај мене тоа трае подолго затоа што до детал ми е искристализирано и најчесто се работи за секојдневни ситуации и еднаш дури и ми помогна (бев подготвена и знаев како да изреагирам)

Сепак мислам дека може да се контролира со некоја вежба на мозокот.
Има три типа на дежа ву :искусено,почувствувано и посетено.
Кај почувствуваното се осеќаме како некој да ни го извадил сонот и да го префрлил во реалноста,додека посетеното е поретко но се случува на пример одиме на некое место и имаме чувство како веќе да сме биле таму (мене ова ми се случи во Ница-Франција),а искусеното е она кое најчесто ни се случува.

Читав пред некој месец некој епилептичар можел да го врати дежа ву-то со тоа што кога ќе му се случело тој ги запишувал настаните на хартија и после тоа со самото читање всушност ја враќал целата ситуација и се му се повторувало (ова е како доказ дека настаните од дежа ву-то не се губат туку остануваат во меморијата на мозокот иако најискрено јас можам да се сетам само на две или три ситуации кога ми се има случено тоа).
А има,има многу да се истражува за дежа ву иако некои мислат дека тоа е само некој трик на мозокот на кој веќе со тек на време сме навикнале.
 
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.356
Поени од реакции
184
да да темава е неисцрпа, има најразлични размислувања....за епилептичарот мислам дека кај него се случува одредена друга појава - визуелизација на мислите (го постигнува со самото читање на своите искуства, а со тоа и ги повторува)
Исто така имам сретнато еден чуден резултат по одредено напраено истражување, кое гласи: Со што всушност гледаме? - Со очите или со мозокот? Ова седеше како заклучок на одреден број луѓе кој го прават следното: Го поврзуваат човечкиот ум со сонди за да видат како работат мозочните центри, ќелии и нивните активности да ги испитаат. Во моментот кога екперименталецот гледа одреден предмет или пак изврчува одредена активност во мозокот се активираат центрите, ќелиите кој се задолжени за тоа, или на мониторот графичкиот приказ тоа го означува со светкање на тие делови. Ова е во ред, меѓутоа зачудвачки е тоа што истите тие делови од мозокот светкаат (се активираат) кога со затворени очи тоа само го замислуваме, а не го извршуваме...
- Со што всушност гледаме? - Со очите или со мозокот?
 

.:TINA:.PINK

.:oksimoronka:.
Член од
17 август 2008
Мислења
354
Поени од реакции
16
mi se ima sluceno..prviot pat bev podisplasena, nekako kako dvapati da zivees vo eden moment..toa bese kukata na edna drugarka koja bese vo izgradba i koga ja zavrsija se uselija, a jas koga otidov prv pat na kafe kaj drugarkata..od nekade znaev za taa kuka i se kako izgleda vo nea..ne mi bese nisto novo, a prv pat vleguvam..malce cudno...
sega se e ok, mnogu pati mi se ma desavano.
 
Член од
5 февруари 2009
Мислења
120
Поени од реакции
93
Нема такво нешто како дежа ву...
Тоа ни се случува кога мозокот ни е преморен, и сецка, односно не го прима настанот во целост како обично што прави, туку по делови ( исто како ДВД кога сецка ) и нас ни се чини дека веќе сме го доживеале тоа
 
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.356
Поени од реакции
184
Нема такво нешто како дежа ву...
Тоа ни се случува кога мозокот ни е преморен, и сецка, односно не го прима настанот во целост како обично што прави, туку по делови ( исто како ДВД кога сецка ) и нас ни се чини дека веќе сме го доживеале тоа
И ова држи вода морам да признаам.
Јас на мене сум приметил кога не сум спиен повеќе од 30 сати (нормално ми се спие тогаш :) ) многу умеам да ги насмеам другите околу мене, имам невидена инспирација за нештата што ги правам, ама ми недостасува сила(физичка).
Се осеќам како да користам повеќе проценти од мозокот од спомнуваните само 1%-2%, Имам чувство дека сум ментално поголем од другите...Од кога ке се наспијам тие моменти ми се во бледо сеќавање, како сон да било...
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
не знам стварно како да си го објаснам а ми се има случено појќе пати. ете на пример последно 2 ноќи со ред учев до кај 5-6 сабајле и излегвам на џам да палам цигара и гледам комшијата карши мене пали и тој цигара . почнувам да пушам и иди поштарот со точак да носи писма ... наредниот ден не ни го видов сатот отприлика исто негде, излегвам на џам палам цигара го глеам пак комшијата пали цигара :nesvest:, па гледам долу пак поштаро иди со точакот дури и истите движења ги праеше :nesvest::nesvest: ...... не знам чудна работа :toe:
 
Ф

Фил Ајви

Гостин
Пред две ноќи не можев да заспијам, бев многу уморен и цело време се превртував во креветот. И заспав некако и пред целосно да се разбудам во полу-сонлива состојба гледав едни збиени куќи и од нив една улица што се спушта надолу, а не ми делуваше како сон. Кога се разбудив пробав да се сетам на местото дали сум бил на такво слично ама не успеав, но сигурен сум дека не го гледав прв пат...
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Хм, не знам дали на темава или на некоја слична се жалев дека одамна ми се нема случено дежа ву... па ете, пред околу месец-дена ми се случии. Иста беше кривината, ист беше погледот, иста беше музиката, иста беше колата само што овојпат не излетавме во провалија. :toe:
 
L

LEPOTICKA_SWEET

Гостин
Па многу често ми се случува да се почуствувам како тој дел од минутата веке да се слчил некогаш...во некој претходен живот....а дали и боопшто постојат тие претходни животи....или живот после смртта???
 
Член од
20 јуни 2008
Мислења
17
Поени од реакции
2
Ми се има случено мнн пати, но понекогаш е толку долго и реално што ме плаши :vozbud: на моменти се чувствувам како да предвидувам иднина, а не минато...
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Ми се има случено многу пати, а како што гледам и на вас останатите. Тоа некој вели дека се случува кога некој ке те паднел „назарек“. Незнам многу е чудно, и никогаш одпосле немојш да го објасниш чуството што си го чуствувал во тој момент кога се случува.
 
М

Мрак

Гостин
зашто бе на сите ви е језиво, мене ми е многу интересно
!!И мене ми е интересно!Одвај чекам пак да ми се случи.Еее луѓе,штом има работи како овие,а и многу слично доаѓаме до еден заклучок:се е можно во овој свет,се постои.На пр дежаву е уште една работа на која нема одговор.Јас имам филозофија ваква:тоа е како забрзана снимка,знаеш ти се покажува и потоа пак ти се враќа неколку минути наназад и го гледаш истото што значи дека некои работи во животов едноставно мора да се случат.Абе големо чудно необјасливо несватливо гомно е овој животов:helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom