Дежа ву - Дали некогаш ви се случило?

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Ми се има случено да сонувам кај шо сум мртва и некако како да се качувам по скали кои немаат крај а околу мене луѓе кои исто така се качуваат по тие скали.. знам дека е некако безвезе сонов ама верувам во задгробен живот..само што никој не знаеме што може да се деси после смртта..
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Ми се има случено да сонувам кај шо сум мртва и некако како да се качувам по скали кои немаат крај а околу мене луѓе кои исто така се качуваат по тие скали.. знам дека е некако безвезе сонов ама верувам во задгробен живот..само што никој не знаеме што може да се деси после смртта..
И како ова искуство, односно сонот, го поврзуваш со дежа ву?
 

PhantomerX

Несопирлив
Член од
30 октомври 2008
Мислења
623
Поени од реакции
46
Вака оди моето мислење... За дежа ву... Ми се има случувано мене, како и на сите нас, па решив да прашам некој кој се занимава со тоа. Можеби некој веќе рекол назад за тоа но...
Ми рекоа дека тоа е кога нашиот мозок бил на подолга психичка оптеретеност па кога некоја ситуација ја гледаме така тоа е само привид дека ни се има случено. Ние гледаме како и секогаш само што сега ситуацијата ја гледаме на `делови` т.е. повеке слики една по друга што се должи на преоптеретеноста на мозокот.

Тоа е тоа што јас го знам. :):toe:
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Верувам дека ми се случило многу пати:).
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Лично,многу пати го имам доживувано.

Дежаву-то е иначе појава,која е сеуште недоволно објаснета од страна на науката,а посебно парапсихологијата.

Постојат повеке теории,кои се обидуваат да го објаснат дежаву-то како необична појава,но ниедна не е доволно продлабочена.

Една теорија тврди дека човечкиот ум,којшто горе-долу користи само околу 4%од својот целовкупен потенцијал,во дадени моменти мозочните клетки трпат промени во структурата на своето јадро,а чие јадро има протеинска структура,т.е.тие промени настануваат под дејство на некаква необработена од мозокот информација или поинаку кажано,постои некаква информација,зачувана во нашата памет(меморија),а која што мозокот навремено не ја обработил.

Значи,таа ,,необработена,,информација,под одреден стимул допира до мозочните клетки во вид на нервен импулс,прави промена во белковинскиот состав на нивните јадра и за многу краток момент(од неколку милисекунди)го зголемува мозочниот потенцијал и настанува појавата,наречена дежаву.

Тоа е една од теориите.

Има и уште една теорија,слична на претходната,која тврди дека необработена информација,зачувана во нашата карткотрајна меморија,која не допрела во ДТМ(долготрајната меморија)под одреден стимул во вид на нервен импулс ги засега мозочните клетки,т.е.нивните јадра,но само од одреден центар(кој според некои е лоциран во десната хемисфера од мозокот)одговорен за таквите парапсихологични појави(како што се и телепатијата и телекинезата).

Одредени парапсихолози пак тврдат дека таа необработена информација ,,тежи,,од претходниот живот и е во сходство повеке со поимот подсвест како психолошка сруктура,одколку со мозокот како физичка природа и структура.

Или другојаче кажано,тоа е доволен знак(според некои парапсихолози)за постоенје на претходен живот.

Има и шпекулации,кои ја поистоветуваат видовитоста кај некои луге со дежавуто,т.е. дека видовитоста е еден вид на пролонгирано дежаву.

Еве на пример,откако на видовитата баба Ванга во далечната 1974г.и бил направен електроенцефалограф и уште некои други истражуванја поврзани со нејзиниот мозок,било утврдено дека бабата Ванга имала поразвиена десна мозочна хемисфера,т.е.дека бил засегнат одреден центар,лоциран во десната хемисфера на мозокот.
 
Член од
22 август 2007
Мислења
550
Поени од реакции
16
Па многу пати ми се има случено и многу ми е језиво кога ќе се деси :vozbud:
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.740
Поени од реакции
7.992
Ми се има случено, ептен зафркнета работа :S
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
87
Поени од реакции
7
Сигурен сум дека секој имал дежаву. Многу пати ми се случило некоја случка да помислам дека веќе ја имам доживеано... многу језива работа.

Како ја објаснувате оваа појава?

Сторм имаше добро толкување, се надевам дека ќе го постира тука.
Објаснението е, че ние идваме много п'ти на този свјат, докато научим урока си.
Тјалото е преходно, така както какавидата за пеперудата. Душата е непреходна.
Тја произтича от Бога и накраја пак се вр'шта при Бога.
Бројат на човешките души е постојанна величина.
Миналото остава в подс'знанието.
И понјакога частица от него изплува при с'четание на конкретни обстојателства.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Дежа ву или веќе видено не постои.Во овој универзум не постојат две или повеќе идентични(исти) нешта само постојат доволно слични.Не постојат исти моменти во времето,ист разговор,исти луѓе,иста мисла итн.Е сега се прашуваме од каде чувството на веќе видено?Некогаш некаде порано во нашиот живот сме доживеале слична ситуација и кога денес го доживуваме тоа нашиот ум ни праќа слики од таа случка и го добиваме чувството на дежа ву.Значи ситуациите се слични а не потполно исти или идентични.
 
Член од
13 ноември 2008
Мислења
18
Поени од реакции
1
Mi se slucilo bezbroj pati.. Stoznam mozebi zosto veruvam vo zivot pred i posle smrtta.. zatoa sto toa e najlogicno objasnuvanje za ovaa pojava..na mrimer posle smrtta mislam deka coveckata dusa seuste zivee no seto toa kako vo nekoj son, neznam ni samata da opisam..mozebi se toa samo sekavanja od nekoja druga dimenzija na zivotot koi koga ke gi doziveeme povtorno gi cuvstvuvame kako sonovi.. Interesna pojava za sekoj slucaj. . .:pipi:
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
87
Поени од реакции
7
...само што никој не знаеме што може да се деси после смртта..
А нима знаем какво е било, преди да се родим ?
Едно и с'што е - преминаваме от едно с'стојание в друго.

Странно тогава, зашто не ни е страх от раждането, а се страхуваме от см'ртта...
 
Член од
11 ноември 2008
Мислења
47
Поени од реакции
2
Често ми се случвит,а ко ќе се десит на пример дури зборвам со некој знам точно шо ќе кажит тој и то трајт прилично долго..
 
Член од
30 септември 2008
Мислења
91
Поени од реакции
3
Цитат од StormAngel

Други научници се на мислење дека причината за чувството на веќе доживеаното се аномалии при перцепирањето.
Според оваа теорија, нештата зависат од тоа како ги прифаќаме и како ја осмислуваме надворешната реалност. Проблемот се крие во неправилната координација на двете мозочни хемисфери. Тие се нешто како два самостојни мозока во главата. И покрај тоа што функционираат истовремено и се многу добро уиграни, секоја хемисфера од различно човечки органи (око, уво итн.) прима своја сопствена, одделна информација. Да претпоставиме дека хемисферата А ја прима таа информација неколку делови од секундата порано од хемисферата Б. Кога Б ќе започне да работи, во нас се создава едно магловито чувство за познатост. Или чувство, тоа веќе сум го доживеал. И навистина сме го доживеале- дел од секундата порано, преку хемисферата А.

ова мене најмногу ми држи
И ја знам дека е така некако, односно дека (као демек) сликата од едното око доцни за дел од секунда од сликата на другото око, и мозокот ги перцепира така одделно. Тоа се случува од замор (или кој знае од што), ама секако е ствар со мозокот и сликите кои ги прима, а не со соништа или натприродни фактори
 

Kajgana Shop

На врв Bottom