Дали купувате брендирана или небрендирана облека?

LGBT

Weird
Член од
20 јули 2011
Мислења
329
Поени од реакции
157
Не купувам од дуќани каде што е изгор скапо. Купувам само ако е пристојна цената (и поефтино). Ниту пак имам пари да си дозволам скапа облека.
 

Романтичарка

надежна форумџика
Член од
31 октомври 2009
Мислења
382
Поени од реакции
91
Што вака улетуваш како падобранец, не ми е јасно :) :) :)
Не го сфати муабетот, али нема везе.
Не носам крзна, не носам ништо од животинско потекло (кожа, свила).
Активист сум за правата на животните ;)

И те молам, пред да ми кажуваш дека е е се во купувањето гардероба, ајт кај мене на профил ѕирни некое мислење што сум напишала. Чисто да не се осеќам идиотски кога ти одговарам.
Ти ако сакаш да не ти како што си се изразила "улетувам како падобранец"оти воопшто и ги пишуваш работите.;)
Или пишуваш недоискажани работи,па човек може секако да те сфати.
Верувај не те познава секој како можеби Ставрогин.
Но нема врска,како и да е (y)
.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Дајте олабавете, заебанција беше тоа со крзната, бидејќи знам дека Пума е активист за заштита на животните...

:)
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
30
Поени од реакции
9
епа марката не ми е многу битна, а и не се расфрлам у пари и гледам каде можам да заштедам..
идеш у теранова и глеаш маичка за 500. идеш у елит и глеаш иста маица за 400. и коа ќе те прашаат од кај ти е, битно ли е да се каже дали е марка или не? не дека теранова е нешто марка, ама зашто да давам 100 денари плус коа ем ќе ослабнам додека да стигнам до елит ем со таа стотка кредит ќе си стаам :D
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Во принцип не се замарам. Не носам Версаче, ама не купувам ни од пазари. Во шкаф имам се и сешто, на пример денес комбинација -- штикли Адамс, пантолони Фиори (и тоа на попуст купени!) каиш и маица Мотиви (нова колекција, малце ме боцкаше цената), и наметка од времето на младоста на мајка ми :)
Што ми е убаво - тоа носам. Бренд или не... сеедно.
--- надополнето: Sep 29, 2011 11:58 PM ---

Омилено!!! Имам акано по други земји само за нив! Се израдував на New Yorker vo Веро9, ама кога видов дека има само отпад од она што го има во, на пример, Австрија, се разочарав.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.116
Поени од реакции
8.224
епа марката не ми е многу битна, а и не се расфрлам у пари и гледам каде можам да заштедам..
идеш у теранова и глеаш маичка за 500. идеш у елит и глеаш иста маица за 400. и коа ќе те прашаат од кај ти е, битно ли е да се каже дали е марка или не? не дека теранова е нешто марка, ама зашто да давам 100 денари плус коа ем ќе ослабнам додека да стигнам до елит ем со таа стотка кредит ќе си стаам :D
Во Теранова и Калопе купувам само на попуст. Затоа што имав можност да споредам. Пред неколку години, кога Теранова уште кај нас беше ,,бренд,, во Италија од Теранова купив неколку маички по 2 евра, и тоа кај нас истите никогаш не стигнаа до таа цена (истите најефтини во наша Теранова беа околу 500-600 денари). Кога дојдов тука, купив уште една иста од кај нас. Овие од Италија, ги носев барем 2-3 години. Оваа нашава, едвај летото ја носев, цела се развлече, апликацијата се распадна. Затоа, дури ми е смешно да давам ненормални суми во оваа продавница, зошто прво не е истото што го продаваат на други места, а второ е поквалитетно да купам од било која друга продавничка, за далеку помала сума.
 
Член од
27 јули 2011
Мислења
216
Поени од реакции
94
Купувам облека што ми се допаѓа и не се замарам дали е од некој познат бренд
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Уф многу е кул ако теранова, калиопе, фиори, бодилајн, овс ги сметате за брендови.
Не кажувајте на некој странец ќе ви се смее.
Кај нив тоа на пазари се продава и е ултра ефтино. Или Фиори ти е се кинеско апла као Гари што увезува.

Ај ќе сватам бренд од тип на Зара, Бершка, Страдивариус, Акцесорис, Х&М, Пулл&Беар, Тејли зашто тоа се брендови за широка потрошувачка по пристапни цени но со просечен квалитет.
Не се дизајнерски имиња, но сепак ги копираат истите. И најбитно имаат фантастични попусти.
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
3.831
Поени од реакции
3.616
Мерак ми е да имам по некое скапо парче брендирана облека али ми е страв дека во желба да се заштеди и тие не се баш така квалитетни ко што треба да бидат. Сите брендирани алишта ради ефтина работна рака се прават по кина по индија и такви земји ,според мене било која циганка можела да ја шие таа блуза или капут или било што такада тоа баш и не е брендирано како квалитет само ќар ќе ти биде етикетата,а за етикета само толку пари и не вреди.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
37.499
Поени од реакции
30.833
iskluchivo brendirana....... shutka brend ., i ., nosi frlaj instant upotreba ., i sekogash imash neshto novo:D
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Уф многу е кул ако теранова, калиопе, фиори, бодилајн, овс ги сметате за брендови.
Не кажувајте на некој странец ќе ви се смее.
Кај нив тоа на пазари се продава и е ултра ефтино. Или Фиори ти е се кинеско апла као Гари што увезува.

Ај ќе сватам бренд од тип на Зара, Бершка, Страдивариус, Акцесорис, Х&М, Пулл&Беар, Тејли зашто тоа се брендови за широка потрошувачка по пристапни цени но со просечен квалитет.
Не се дизајнерски имиња, но сепак ги копираат истите. И најбитно имаат фантастични попусти.
Се сложувам со тебе за Фиори, Теранова и сл. Тоа ти е исто ко кинеските телефони. Затоа и не купувам од кај нас гардероба, све се чкартови.
За мене само странство (Космос, во Бугарија-во план сум да одам во најголемиот трговски на балканот во Софија, и сл), зошто овде носат сосема поинаква роба (Турска роба). Квалитет на гардеробата кај нас - 0.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
37.499
Поени од реакции
30.833
e aj sega malku ozbilno okolu toa ...brendirano.,., kolekcijata na D&G za 2008-09 zhenski kostimi za plazha se shieja vo astibo shtip., ., i se distribuira niz cel svet kako kolekcija na D&G., e sega kako go tretirash toa kako brend ili neshto stokmeno vo astibo.,
 
Член од
5 јули 2009
Мислења
1.123
Поени од реакции
205
Све што ми е убаво и пристапно во цена би го купил без разлика дали е марка или не :)
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
e aj sega malku ozbilno okolu toa ...brendirano.,., kolekcijata na D&G za 2008-09 zhenski kostimi za plazha se shieja vo astibo shtip., ., i se distribuira niz cel svet kako kolekcija na D&G., e sega kako go tretirash toa kako brend ili neshto stokmeno vo astibo.,
Едно е Dolce&Gabanna, а друго е D&G(иначе истата фирма се, само што овие вторите се класа подоле). Тие се класа подоле од Dolce&Gabanna. Но скоро го затворија D&G, најверојатно не им идел бизнисот.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Па ако е така Серџо Роси еден од најдобрите имиња кога станува збор за чевли шие во Баргала, во една шијалница во Скопје шијат за Марк и Спенсер фармерки, шијат и за Манго, ете и во Астибо шијат странци. И зашто шијат? Ефтина работна сила, а донесени се материјали, модели и пари и ти сошиј. И на крај да не станува збор за македонски производ :)
Ви се молам.
Си имаме наши фирми од Кара, Санда, Васидора, Биана, Белла, Макпримат, Графити, Орка (ете орка па шијат дел во Кина во некоја фабрика за џабе пари да не е сеа орка кинеска фирма?)
Ондак ако според место на шиење се гледа од кај е брендот тогаш каша попара ќе е.
Ете Адидас ќе е се само не германски бренд тогаш.
Секоја фирма си гледа што поефтино да помине, не е финтата да се шие во Германија и да има помала заработка, битно фирмата е регистрирана во Германија, германски бренд, купуваат квалитетен материјал, имаат супер креатори за моделчиња, а кај го шијат сеедно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom