Дали вреди да се биде добар?

Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
У најмала рака може да и помогнам на кармата да ги казне тија шо са ми згрешиле. У името на енергетскио баланс на универзумо. :D
И тава у најмала рака..... ;)
Ха, тоа веќе не е карма...

:)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Зашо на в'ко му е дебел врато? Од карма ли? :)
Не, сериозно, идејата за кармата е една од најлузерските кои било кога залутале помеѓу луѓето. Тоа е чиста немоќ. Јас ништо не му можам, но ќе го стигне кармата. Сто посто...

Баш ме интересира како ја замислуваат кармата. Како некоја космичка сила која пишува плусеви и минуси и потоа реагира? :icon_lol:
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.560
Поени од реакции
33.812
Не, сериозно, идејата за кармата е една од најлузерските кои било кога залутале помеѓу луѓето. Тоа е чиста немоќ. Јас ништо не му можам, но ќе го стигне кармата. Сто посто...

Баш ме интересира како ја замислуваат кармата. Како некоја космичка сила која пишува плусеви и минуси и потоа реагира? :icon_lol:

Не, напротив, кармата произлегла од самото нејзино "постоење".
Оти шансите некому да му се случи нешто лошо се големи, it's bound to happen, па така еј види, он ме заеба, го стигна лошо..
Пак патетично, ама не до толку како што ти дедуцира. :)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Не, напротив, кармата произлегла од самото нејзино "постоење".
Оти шансите некому да му се случи нешто лошо се големи, it's bound to happen, па така еј види, он ме заеба, го стигна лошо..
Пак патетично, ама не до толку како што ти дедуцира. :)
Така има логика, затоа што животот е срање по дифолт, па порано или покасно секого ќе го стигне нешто лошо, па потоа лузерот може да ликува дека кармата го стигнала другиот.

Лудници...

:icon_lol:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
D

dystopian

Гостин
Дали Сталин, кој умрел на 74 годишна возраст од инфаркт во удобноста на неговата луксузна резиденција, го стигнала кармата? Или во следниот живот ќе го стигне, по реинкарнацијата? :icon_mrgr:
 
L

Luki Junior

Гостин
Дали Сталин, кој умрел на 74 годишна возраст од инфаркт во удобноста на неговата луксузна резиденција, го стигнала кармата? Или во следниот живот ќе го стигне, по реинкарнацијата? :icon_mrgr:
Сталин индивидуално е бил ного добар човек. Исто како и Хитлер. Ако ги питаш најблиските соработници, сите до еден ќе ти кажат оти е бил одличен и културен шеф. ;)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Сталин индивидуално е бил ного добар човек. Исто како и Хитлер. Ако ги питаш најблиските соработници, сите до еден ќе ти кажат оти е бил одличен и културен шеф. ;)
Сталин бил дел од машинеријата, дел од запчаникот. Системот создавал чисто зло. Ако не бил Сталин, ќе бил некој друг, кој ќе се однесувал исто како него. Не дека го оправдувам Сталин, но треба од една поширока перспектива да се анализира злото...
 
D

dystopian

Гостин
Сталин индивидуално е бил ного добар човек. Исто како и Хитлер. Ако ги питаш најблиските соработници, сите до еден ќе ти кажат оти е бил одличен и културен шеф. ;)
:icon_lol:

Јасно, но кармата е релативна и апсолутна истовремено (оди најди му го крајот). Па така, се прашувам дали некој што поминал две децении во сибирски гулаг, чувствува дека космичката правда е задоволена.
 
L

Luki Junior

Гостин
:icon_lol:
Јасно, но кармата е релативна и апсолутна истовремено (оди најди му го крајот). Па така, се прашувам дали некој што поминал две децении во сибирски гулаг, чувствува дека космичката правда е задоволена.
Ако не си ја читал, прочитај ја од Солнежицин - Еден ден од живото на Иван Денисович па ќе видеш дали Сталин е крив за неговата лична несреќа.

Сталин бил дел од машинеријата, дел од запчаникот. Системот создавал чисто зло. Ако не бил Сталин, ќе бил некој друг, кој ќе се однесувал исто како него. Не дека го оправдувам Сталин, но треба од една поширока перспектива да се анализира злото...
Ох дали Сталин е бил злобен е доста дискутабилно. За 150 милиона супер, за 2-30 милиона не толку супер. И саа кој е тај шо ќе измере позитивната и негативната карма?
--- надополнето: 11 октомври 2013 во 22:03 ---
Јас сепак мислам оти кармата се однесува за личната среќа или личната несреќа. А па ако може и да и потпомогнеш на неа, оште поубаво ќе се наредат работите и човек ќе се осеќа нооого посреќно.

Затава кој ми е прегрешил, нека му ја мисле. Оти кармата дефинитивно ќе го стигне. Кога тогај. Ако не денеска, есенеска. :icon_lol::icon_lol::icon_lol:
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.618
Поени од реакции
31.826
Мене само едно нешто ми е убо поврзано со кармата. То е Карма Полис од Редиохед :D
Другите муабети се обични прикаски со тврдо с.
 
Член од
14 мај 2012
Мислења
542
Поени од реакции
782
Обично кога ситуацијата ќе ни се ''измакне"' од рацете и немаме моќ во конкретна ситуација,немаме контакт со одредена персона за која и ја посветуваме теоријата на кармата,не сакајќи да правиме ништо што можеби ќе ги наруши принципите наши па оставаме на таа космичка сила која ''кога тогаш ќе го стигне''.Не сакаме да си ги валкаме рацете не е тоа у наш стил или едноставно немаме опција да направиме нешто,па ако тој мене ми сторил нешто,ќе си кажам:''Welcome to the karma caffe,there is no menu,you get served what you deserve.''

Искрено,кога можеби би можела да ја поврзам кармата и нејзиното дејствие со оној круг на животот,во кој буквално верувам дека се тече и се се менува,и ако сум изиграла некого сигурно ќе дојде прилика кога истото ќе ми се случи.А дали јас тоа сум го привлекла со сопствени реакции под дадени околности или едноставно така требало да биде.Не може човек да биде премногу концизен во конотација на тоа,што знам...
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Абе за одредени ситуации можеме да кажеме све се враќа, све се плаќа. Карма дека постои ова она...

Јас познавам луѓе коишто цел живот биле во подземјето, убивале, пљачкале, нечесно одземале среќата на некој друг па кармата никако да ги стигне нив. Исто така има и луѓе кои цел живот добро ќе мислат и на крај ќе ги снајде несреќа.

На лошото неопходно е да се возврати со лошо, инаку тие тоа би го злоупотребиле и би ти го направиле истото повторно и повторно.
Карма? Јас лично верувам во тоа, ама не целосно. Работите некогаш мора да се превземат во свои раце и да не се ќути ако некој ти ја угнетува среќата :)
 
Член од
28 јануари 2011
Мислења
33
Поени од реакции
36
Реченица од класниот раководител од средно уште jа паметам.
Кога правите добри работи на човек во таа добра работа направете нешто лошо за по лошото да го запомти доброто бидејќи човек добрина не памети а лошото секојпат. :)
--- надополнето: 30 ноември 2013 во 05:26 ---
Реченица од класниот раководител од средно уште jа паметам.
Кога правите добри работи на човек во таа добра работа направете нешто лошо за по лошото да го запомти доброто бидејќи човек добрина не памети а лошото секојпат. :)
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Види јак педагог што си имал за класен. :facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom