Дали би сакале да имате можност да ги бришете негативните спомени?

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Има една статија која ја прочитав ,која вели дека наскоро би можело да се создадат инекции кои ќе им помогнат на луѓето да ги забораваат непријатните доживувања,спомени па и своите стравови.

Дали вие би се подложиле на такво нешто?
Дали посакувате некогаш да не се сеќавате на некои работи кои сте ги направиле или кои ви се случиле?Дали би сакале да можете така како со гума да избришете и заборавите работи/стравови или сепак не? Зашто да/зашто не?
Дефинитивно не!!!
И непријатните доживувања се дел од мојот живот и нив треба најмногу да им заблагодарам за тоа што сум сега ова што сум.
Не би избришала ни секунда од она што ми се случило.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Човештвото има еден куп луѓе со тешки бремиња и оптоварувачки спомени. Кај многу луѓе би допринело подобро ментално здравје. Од друга страна дали тоа значи и дека ќе се заборави како искуство? Во тој случај еден голем дел од психичкиот и менталниот развој ќе има ретрограден тек или стагнативен во најдобар случај... Дискутабилно е секако...
Лично јас, не би избришала ништо во моите ќелии.
 
Член од
5 декември 2008
Мислења
698
Поени од реакции
211
Сеа види аку се напишани со молив и пеликан ке свршит работа, зависи и колку ги имат не вреди цела заштеда да си ја потрошам на гуми за бришење...:) .

Лошите спомени се дел од нас и можеби врз нивна основа сме се изградиле ние како личности... Сигурно тогаш сме направиле грешки но од грешките учиме и аку ги нема ...ке ги правиме истите :)

пс. Додуше и со лошите спомени и со старите грешки ние пак ги повторуваме истите.... значи сеедно е :)
 

good girl

Неискусна!
Член од
1 јули 2009
Мислења
66
Поени од реакции
0
Секако дека секој има некои спомени кои сака да ги заборави.
Па и јас одма би го направила тоа, без разлика на се едноставно некои работи знааат да ни го згорчат животот и сакаме засекогас да излезат од нас.Без разлика што од лошите искуства велат дека се учи.
 
Член од
27 јануари 2009
Мислења
1.044
Поени од реакции
40
NE bi sakala da gi izbrisam , bidejki sekogas mi se motiv za nesto poveke, i sekoe sekavanje na niv mi dava sila ponataka da se boram.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Пишав овде, али изгледа ме снема кога рикна форумот. Или ада бришела зашто сум ја кажал тешката вистина.

Значи само "изгубен во свемир" човек би сакал да ги избрише тие спомени, бидејќи со самото бришење, тие од спомени ќе се трансформираат во иднина. Природата на човекот е таа, ако еднаш направил некоја грешка, во следниот живот би ја направил пак. Ова "следен живот" не е буквално, туку ако би се вратил низ времето без да ги памти тие спомени.

Значи, откога ќе ги избришеш спомените, нема да ги памтиш, што значи нема да бидеш посреќен, бидејќи нема да памтиш што си заборавил. А по 2 дена, 2 години или 2 декади, пак ќе ги направиш истите работи, пак ќе ги преживееш истите спомени и на крај пак ќе ги имаш.
Како што реков, само некој кратковид би го сакал ова, без да помисли на последиците.
 

MacedonianSun

herE I gO agaiN!
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.111
Поени од реакции
33
Да, да би сакал да избришам некои негативни спомени...но некои мали негативни немора, овие големите да ги снема би сакал :)
 
S

StereoLove

Гостин
Да би сакала и тоа премногу.Од проста причина затоа што премногу се болни,секогаш кога се сетам се нервирам,ме пукаат бедови.А да ги заборавам не можам.
 

Марко!

Алфа
Член од
6 февруари 2010
Мислења
272
Поени од реакции
14
Јас немам негативни спомени,тоа ми е feedback.
 
M

M del Mar

Гостин
Не би сакала да ги избришам...негативни, негативни тие се дел од мојот живот и како такви на некој начин претставуваат фактор кој што влијае да се усовршувам како индивидуа.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Да би сакала и тоа премногу.Од проста причина затоа што премногу се болни,секогаш кога се сетам се нервирам,ме пукаат бедови.А да ги заборавам не можам.
Слушај ја девојкава што ја цитирав.

Не би сакала да ги избришам...негативни, негативни тие се дел од мојот живот и како такви на некој начин претставуваат фактор кој што влијае да се усовршувам како индивидуа.
__________________


Во принцип не би ги бришел, во никој случај, поради тие спомени, лоши и добри, сум тоа што сум сега. Тоа се темелите на мојот карактер, односно моето јас. Сум работел на мојот карактер, учејки од грешките, односно лошите спомени. Без нив неможе да се стане подобра личност, неможеш да ги поправиш лошите карактеристики од твојот карактер. Барем според мене.
 
M

marsovka

Гостин
Пишав овде, али изгледа ме снема кога рикна форумот. Или ада бришела зашто сум ја кажал тешката вистина.

Значи само "изгубен во свемир" човек би сакал да ги избрише тие спомени, бидејќи со самото бришење, тие од спомени ќе се трансформираат во иднина. Природата на човекот е таа, ако еднаш направил некоја грешка, во следниот живот би ја направил пак. Ова "следен живот" не е буквално, туку ако би се вратил низ времето без да ги памти тие спомени.

Значи, откога ќе ги избришеш спомените, нема да ги памтиш, што значи нема да бидеш посреќен, бидејќи нема да памтиш што си заборавил. А по 2 дена, 2 години или 2 декади, пак ќе ги направиш истите работи, пак ќе ги преживееш истите спомени и на крај пак ќе ги имаш.
Како што реков, само некој кратковид би го сакал ова, без да помисли на последиците.
Ахам мислиш грешки од типот : педофил те силувал, „прекрасно“ детство, „прекрасен“ однос со родителите , малтретирања во школо, напад од куче, реденка на војници врз твојата другарка, психопат дечко и остали прекрасни спомени кои се по твојат вина ... јеј blame the people ...
 
S

smart ass

Гостин
што е тоа негативен спомен???
Каков е....марсовка де одиш во екстрем(не е ова фреди вс џејсон) ај тргни наводниците...па војниците,и кучето...додај добро чупе,одмор на хаити...и ете ти друг екстрем.:toe:

Али македонскиот народ е ПАМетен...секоја трета жена е семејно малтретирана,секоја трета има тешкотија за доживување оргазам..а секој 10-ти маж е импотентен(воглавно од психичка природа),башка сега тинејџ комплексите...:toe:
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Ноуп...тие се лекција за иднината и не учат како (не)треба да се однесуваме понатаму...нели од грешките се учи, а негативните спомени се најчесто грешки...
Е сега ако тука ставиме малтретирање од родители, силување, убиство итн, е тоа веке секој би сакал да го избрише и да го заборави, оти тие слики од минатото кога би ти се вракале у памет можат да те пореметат психички...
Затоа десен клик delete и право у Recycle Bin...:toe:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Ахам мислиш грешки од типот : педофил те силувал, „прекрасно“ детство, „прекрасен“ однос со родителите , малтретирања во школо, напад од куче, реденка на војници врз твојата другарка, психопат дечко и остали прекрасни спомени кои се по твојат вина ... јеј blame the people ...
Апсолутно ова нема благе везе со реалноста. За такви екстремни случаи, постојат психолози и со нив се работи на тоа да ги заборават тие настани. Да не ги мешаме тие филмски случаи, молим те.

Ај да видиме за другите сега.
Те нападнало куче.
Се кладам дека откога ќе те нападне, 50 пати повеќе ќе пазиш по кои улици одиш, ќе научиш дека стравот во таа ситуација може да те заебе, ќе учиш самоодбрана и ако следен пат се стрча накај тебе некоја џукела, ќе ја дочекаш со дрво во фаца.
А ако сето тоа го избришеш, следен пат пак ќе те нападне.

Малтретирање во школо - Со тоа ќе се зајакне твојата личност, можда ќе бидеш суров бизнисмен, успешен баш зашто ги мразиш и не им веруваш на луѓето. И оддеднаш, тој edge ќе го снема.

Прекрасен однос со родителите. Пак ќе ти кажам, тоа те обликува за цел живот. Сакаш да нагаѓаме што ќе се случи ако оддеднаш цело детство ти го избришеме?
Ментален колапс, тотално менување на личноста?

Психопат дечко. Па хеј, ти си го фатила. Можда ќе прекинеш да се дружиш со наркомани и дрогираши после тоа, можда ќе прекинеш со ХАцЕ андерграунд искачања и сумњиви луѓе.

Значи, за сите реални работи, постои причина. А ако дечко ти бил ултра психопат како Кристијан Бејл, тоа е веќе филмска работа, не се мешаме.

Поентата е, дека негативниот спомен е веќе завршен, освен што предизвикува болка (релативно, мала или голема) кога ќе се присетите, секогаш може да извадите некоја поука од тоа која ќе ве штити понатаму во животот.
Освен нели, ако збориме за филмски негативни спомени, една зграда, Божиќ, Џон Меклејн и 15 терористи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom