Дали би сакале да имате можност да ги бришете негативните спомени?

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Не.
Нема потреба.
Имам создадено некој механизам со кој ирационалното и контрапродуктивното искуство го рециклирам за дел од секунда.
Ретко се случува некоја ситуација да ме изненади, однапред се имам припремено на све и свачега.
 
K

kat.<3

Гостин
доволно е срцето да одлучи да не се сеќава, ништо друго не е потребно.
 

Ајанта

Македонка
Член од
21 декември 2008
Мислења
580
Поени од реакции
37
Не, бидејќи на тој начин би избришала се што сум научила додека сум ги стекнала и повторно, согласно темпераментот, би ги направила истите грешки, а вистина е глупаво двапати да плаќаш ист цех.
 

Annabel

Неутрална*
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
183
И да ја имам таа можност не би го направила тоа.Кога би ги избришала сите негативни спомени би настанале дупки во мозокот и би дошло до некое си психичко пореметување па после тоа нон стоп би се обидувала да се сетам на тие делови а тоа ќе биде невозможно и краен резултат ќе биде само измачување ништо друго.
Едноставно тие негативни спомени ги заменувам со позитивни и полека исчезнуваат.Ако не успева тоа едноставно ги контролирам и учам од нив за да не ми попречуваат понатаму.
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Зашо да бришам негативни спомени бе?! Лоши спомени се јбг али па имаш искуство плус за понатаму,нема да праиш исти грешки.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Зашо да бришам негативни спомени бе?! Лоши спомени се јбг али па имаш искуство плус за понатаму,нема да праиш исти грешки.
Кој те лажел бе?:icon_lol: Барем јас џабе ги имам тие негативни спомени, кога ништо не сум научила, пак ги повторувам истите грешки over and over again.

Сепак, како што реков претходно на темава....не би ги бришела, освен нешто од пред две години. Затоа што е премногу грдо и не сакам да се сеќавам на тоа.:jaj:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Има една статија која ја прочитав ,која вели дека наскоро би можело да се создадат инекции кои ќе им помогнат на луѓето да ги забораваат непријатните доживувања,спомени па и своите стравови.

Дали вие би се подложиле на такво нешто?
Дали посакувате некогаш да не се сеќавате на некои работи кои сте ги направиле или кои ви се случиле?Дали би сакале да можете така како со гума да избришете и заборавите работи/стравови или сепак не? Зашто да/зашто не?
Оу јеа! И тоа многу би сакала да заборавам негативни импресии... Сепак, компензацијата за заборавањето е скорото избледување на истите... Сепак, грешки сме, луѓе правиме, но не би сакала да ги паметам моите грешки. Многу често кога ќе се потсетам на некоја дешавка која сум ја предизвикала, а која била непријатна од било кој аспект на моето живеење, ми доаѓа негативен наплив на енергија и впечатокот го доживувам повторно со мачнина речиси иста како таа во минатото... Гаден филинг... Со избледувањето на негативните случувања, би ги паметеле само убавите, така што животот, барем привидно во нашите глави, би бил прекрасен. Ова исто така би одело во паралела со Лајбциговата филозофија - Светот е совршен, наизменичното менување на доброто и злото, не се објективни туку само одраз на нашите слабости.
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
не нејќам, пошо стално од сите негативни спомени извлекваме некој заклучок некоја поука а ако ги избришам во наредни слични ситуации би ја праел истата грешка шо сум ја праел порано така да, не фала
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
само одреден дел од квалитетно избрани моменти :)
 

Kika-17

Trouble maker
Член од
21 декември 2008
Мислења
240
Поени од реакции
5
Имам можност.Лесно се справувам со таа работа.Лесно ги бришам негативните спомени :wink:
 
Член од
24 јануари 2009
Мислења
229
Поени од реакции
15
Би сакал. Јас сум онај што памети се, особено лошите спомени.
 

АМБРОЗИЈА

случајна минувачка
Член од
22 декември 2008
Мислења
351
Поени од реакции
74
Никогаш , затоа што да ги нема лошите спомени не би ги ценела добрите нешта во мојот живот , би го немало вечното правило за совршена рамнотежа ,ниту пак конвенционалното користење на она што во моментот го перцепирам како лошо.
Грдите искуства ме направија силна , отпорна и среќна за тоа што сега го имам, ми беа поука за тоа што не сакам да бидам и мотив за зголемување на сите амбиции.
Јинг-јанг:wink:
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
947
Сите лоши спомени во мојот живот се подпомогнати и инспирирани од лошите особини на луѓето,
така што, несакам да ги бришам.
Нека останат во мене засекогаш да ме потсетуваат каков не треба да бидам.
 

kostovska

Рокенролистика :))))))
Член од
22 јануари 2009
Мислења
368
Поени од реакции
11
да беше лесно да се избришат лошите спомени се ќе беше полесно....сакам да ги заборавам поради едноставна причина што сеауште чуствувам болка од нив,и сеауште трошам време размислувајќи за тие спомени,мана голема ми е што може премногу размислувам на прошлоста.....незнам како да го променам тоа.....
 

BlaCk FiRe

`Going NoWhere`
Член од
21 март 2008
Мислења
637
Поени од реакции
18
Понекогаш посакувам ... Но како и да е тие се дел од нас , понекогаш и учиме од нив за понатаму во животот но не можеш да ги избегнеш или да ги заборавиш, оставаат голем впечаток во тебе и е потешко да ги заборавиш. Понекогаш повеќе ги памтиве лошите негативности отколку убавите работи во животот.:(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom